rilindjaere.press

Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ngjarjet e datës 3 dhjetor
Ngjarjet qe shenojne diten e sotme ne Kosove Ngjarjet qe shenojne diten e sotme ne Kosove Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton Projektligjin për FSK-në me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Kuvendi i Kosovës, Salla N 302, 09:00) Mbahet aksioni simbolik nga organizatori i aktivitetit Xhavit Drenori dhe disa aktivistë të tjerë, për vendosjen e banerit me një porosi në lidhje me vizat për…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Sport
Neymar është i lumtur në PSG
0:30, 3 Dhjetor 2018 Sipas Canal plus, ylli i Brazilit nuk e ka ndërmend që ta braktisë skuadrën Paris Saint-Germain. Pavarësisht raportimeve nga disa media spanjolle se Naymar është i pakënaqur në skuadrën franceze, ai i ka hedhur poshtë të gjitha ato duke thënë se është i lumtur në këtë skuadër. klankosova.tv
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Kryesia e Kuvendit pritet të diskutojë sot për ushtrinë
Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mbajë nesër mbledhjen e radhës, ku pritet të procedohen ligjet për FSK-në. Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mbajë nesër mbledhjen e radhës, ku pritet të procedohen ligjet për FSK-në. Në rendin e ditës janë pikat e papërfunduara nga seanca plenare, mbajtur më 13 shtator, 18, 31 tetor, 2, 7 dhe 23 nëntor, në mesin e të cilave janë votimi në parim…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Taksa 100% e sjell Jonannes Hahn sot në Kosovë
Komisionari i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn, do të qëndrojë sot për vizitë në Kosovë. Komisionari i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn, do të qëndrojë sot për vizitë në Kosovë. Hahn gjatë kësaj vizite do të takohet me presidentin Hashim Thaçi, kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli, kryeministrin Ramush Haradinaj si dhe liderët e opozitës. Fokusi kryesor i vizitës do të jetë në vendimin e Qeverisë së Kosovës për…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Aritmia mund të shkaktojë sulm në tru
Dy kategori kryesore të aritmisë janë takikardia në të cilën zemra është shumë e shpejtë dhe bradikardia në të cilën zemra troket shumë ngadalë. Dy kategori kryesore të aritmisë janë takikardia në të cilën zemra është shumë e shpejtë dhe bradikardia në të cilën zemra troket shumë ngadalë. Aritmia kardiake është një sëmundje e njerëzve të të gjitha moshave dhe për shkak të pasojave të saj të përhapura, serioze të…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Horoskopi ditor, e hënë 3 dhjetor 2018
Ky është horoskopi për ditën e hënë, 3 dhjetor 2018 që Noa.al sjell për ju. Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është horoskopi për ditën e hënë, 3 dhjetor 2018 që Noa.al sjell për ju. Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Dashi        Dashuria:…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Dakota Johnson merr pjesë në festivalin  e Marokos
23:55, 2 Dhjetor 2018 Aktorja Dakota Johnson të dielën mori pjesë në festivalin e 17-të Filmit Ndërkombëtar të Marrakech-it në Marok. Aktorja çdo herë komentohet për paraqitjet e saj skenike, këtë herë ajo pati të veshur një fustan ngjyrë hiri me shkëlqim.
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Ndotja e ajrit, Balkan Green Foundation i rekomandon Qeverisë së Kosovës një masë të tretë
Organizata rajonale Balkan Green Foundation ka rekomanduar masën e tretë që duhet të ndërmerret për parandalimin e ndotjes së ajrit në Kosovë, pas ndaljes së përdorimit të qymyrit dhe veturave të vjetra. Sipas një publikimi në faqen zyrtare të rrjetin social Facebook, masa e tretë e cila Qeveria duhet të ndërmarrë për të adresuar problemin e ndotjes së ajrit është kontrollimi dhe rritja e cilësisë së naftës. “Dogana e Kosovës…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Shqiptari vret një shqiptar tjetër në Gjermani, pastaj vret vetën
23:46, 2 Dhjetor 2018 Një vrasje e përgjakshme është shkaktuar në orën 20:40, para një ndërtese në rrugën “Rückertstrasse” të Berlin-Chalotenburg, ku një person është qëlluar me armë zjarri në rrugë të hapur, mbrëmjen e së shtunës. Motivi i vrasjes mbetet i çuditshëm, shkruajnë mediat gjermane, përcjell Albinfo.ch. Sipas policisë, viktima është shtetas 47-vjeçar shqiptar. Blendi G. thuhet se është vrarë me një të shtënë nga afërsia. Detaje më të…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Metoda të lehta se si t’i pastroni syzet tuaja të gërvishta
23:45, 2 Dhjetor 2018 Gërvishtjet në syze dëmtojnë estetikën e tyre dhe zvogëlojnë dukshmërinë e tyre. Për më tepër, ato mund të iu shkaktojnë edhe dhimbje koke. Por ju nuk keni nevojë të kontaktoni specialistët për riparime profesionale. Ka disa metoda të thjeshta për të riparuar ato dhe për të hequr qafe gërvishtjet në kushte shtëpie, njofton Klan Kosova. Më poshtë po ju sjellim disa metoda se si mund t’i…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
CNN: Mesazhet e Khashoggit në WhatsApp mund të ofrojnë të dhëna për vrasjen e tij
23:41, 2 Dhjetor 2018 Mbi 400 mesazhe private në ËhatsApp të dërguara nga Khashoggi shokut të tij të Arabisë Saudite mund të ofrojnë të dhëna të freskta mbi gazetarin e vrarë. Në bisedën e tij me aktivistin me bazë në Kanadë, Omar Abdulaziz – i qasur nga CNN – Khashoggi përshkruan Princin e Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman (gjithashtu i njohur si MBS) si një “kafshë” i cili do të…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
FOTO: Ilaçet tentohet të shkatërrohen në ambient të hapur
Shishe të shurupeve dhe të medikamenteve të tjera, si dhe tableta të llojeve të ndryshme janë të shpërndara në tokë, në një vend ku është tentuar asgjësimi i tyre përmes djegies. Mirëpo, jo të gjitha janë shkatërruar nga flakët. Kjo situatë është në një deponi ilegale të mbeturinave në periferi të fshatit Bellanicë, shumë afër rrugës kryesore që çon për Malishevë. Një qytetar ka dërguar në adresë të KALLXO.com disa…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Sport
Tyson Fury do t’i dhurojë tetë milionë funte për të varfrit
23:23, 2 Dhjetor 2018 Sipas Ladbible, boksieri anglez, Tyson Fury, do të dhurojë rreth nëntë milionë euro për të pastrehët dhe të varfrit. Një natë më parë ai u ndesh me boksierin amerikan, Deontay Wilder, në Los Angelos të Shteteve të Bashkuara, njofton Klan Kosova. Vendimi i gjyqtarëve që ta mbyllnin baras ndeshjen ndërmjet Deontay Wilder dhe Tyson Fury, është etiketuar si kundërthënës dhe kampi i britanikut është duke kërkuar një hetim lidhur…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Ushtrimet për dhjetë minuta në ditë përmisësojnë memorien
23:00, 2 Dhjetor 2018 Mjaftojnë vetëm dhjetë minuta aktivitet fizik në ditë për të përmirësuar kujtesën dhe për të stimuluar trurin, pavarësisht nga aktiviteti që zgjidhni të kryeni, ka treguar një studim i realizuar nga Universiteti i Kalifornisë në Irvine dhe Universitetin japonez të Tsukuba. Studiuesit analizuan 20 të rinj, të cilëve iu kërkua të praktikojnë dhjetë minuta stërvitje të moderuar. Pas kryerjes së sportit, vullnetarët iu nënshtruan një prove…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Dalton Harris fiton X Factor-in në Britaninë e Madhe  (VIDEO)
23:00, 2 Dhjetor 2018 Finalisti i kompeticionit “The X Factor”, Dalton Harris fitoi titullin e kampionit në finalen e madhe të dielën. Harris pati mentor të jurisë  këngëtarin Louis Tomlinson. Në vendin e dytë është Scarlett Lee dhe në vendin e tretë mbeti Anthony Russell. Video nga momenti i shpalljes së fituesit në “The X Factor” 2018:
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Cikalleshi për “Zona Gol”: Mezi pres ftesën e Panuccit, besoj te kualifikimi
Sokol Cikalleshi është një nga ata futbollistë që nuk ka gjetur shumë hapësira në Kombëtaren Shqiptare, gjatë drejtimit të Panuccit, ndonëse ishte i grumbulluar i përhershëm dhe shpesh herë titullar, kur kuqezinjtë drejtoheshin nga De Biasi. Edhe sulmuesi Kavajas, që luan pikërisht në kampionatin turk me Goztepe, ishte në lidhje direkte me emisionin “Zona Gol” në Supersport, ku dha mendimin e tij për shortin dhe sqaroi pozicionin që ka aktualisht…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
“Më detyruan të martohem me njeriun e infektuar me HIV”
Lufta e dytë në Kongon afrikane përfshiu nëntë shtete që luftuan në territorin kongolez në konfliktin më të përgjakshëm që nga Lufta e Dytë Botërore Lufta e dytë në Kongon afrikane përfshiu nëntë shtete që luftuan në territorin kongolez në konfliktin më të përgjakshëm që nga Lufta e Dytë Botërore Deri në vitin 2008, 5.4 milionë njerëz u vranë, në të njëjtin vit kur OKB përdhunimet edhe zyrtarisht i shpalli…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
MPJ demanton se Ishujt Solomon kanë tërhequr njohjen
Ministria e Punëve të Jashtme përgënjeshtron raportimet në media për kinse pranim të dokumenteve zyrtare nga Ishujt Solomon për lëkundje të qëndrimit të këtij shteti ndaj Republikës së Kosovës Ministria e Punëve të Jashtme përgënjeshtron raportimet në media për kinse pranim të dokumenteve zyrtare nga Ishujt Solomon për lëkundje të qëndrimit të këtij shteti ndaj Republikës së Kosovës Në një komunikatë për media, Ministria e Punëve të Jashtme rikonfirmon se…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Ujkani për “Zona Gol”: Me Anglinë do jetë festë, duhet të shmangim euforinë
Pas një edicioni mjaft të mirë në Ligën e Kombeve, Kosova do të marrë pjesë për herë të parë në eliminatoret e Euro 2020, teksa goglat e çuan në grupin A, së bashku me Anglinë, Republikën Çeke, Bullgarinë dhe Malin e Zi. Për të diskutuar pikërisht në lidhje me shortin e mesditës së të dielës, por edhe ecurinë e Përfaqësueses së Kosovës dhe projektin e saj, ishte i ftuar në…