rilindjaere.press

Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Milaim Zeka: Po flasim ndaj BE-së sikur kemi prodhuar bombë atomike, kështu s’mund të shkojmë as në Komoran e lëre në Bruksel
0:10, 4 Dhjetor 2018 Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Nismas Socialdemokrate, Milaim Zeka, ka thënë se deklaratat e komisionerit Johannes Hahn për çështjen e liberalizimit ishin të pritshme. Ai më tej përmes facebook ka theksuar se fajtor për gjendjen e krijuar dhe për mosheqjen e vizave për kosovarët është vet e gjithë klasa politike kosovare, njofton Klan Kosova. ‘’Na edhe Zotin e gjuajme me gure Po te…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Lansohet fushata “Të sigurt në rrugë gjatë dimrit” (VIDEO)
0:07, 4 Dhjetor 2018 Me afrimin e stinës së dimrit rrugët bëhen më të rrezikshme. Prandaj, për të shmangur aksidentet, të hënën, Ministria e Infrastrukturës, Policia e Kosovës, dhe Auto Moto Club Kosova, lansuan fushatën “ Të sigurt në rrugë gjatë dimrit”. Në këtë formë synohet vetëdijesimi i ngasësve që të kenë me vete pajisjet dimërore për vetura. Kronikë nga Albert Bajrami.
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Shtyhet për në shkurt gjykimi i të akuzuarve për falsifikim të dokumenteve
Në gjykimin e Dardan dhe Sadik Hoxhajt, të akuzuar për veprat penale – falsifikim i letrave me vlerë dhe instrumenteve të pagesës, falsifikim i dokumenteve, veprën penale rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve, lajmërim apo kallëzim i rremë, dhe falsifikim i dokumenteve, sot kanë dëshmuar Driton Hoti nga Gjakova dhe Fatmir Sylaj nga Prizreni. Për dëshmitarët prokurorja e çështjes Ervehe Gashi nuk pati shumë pyetje. Pyetjet e saj kishin…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Avokati i drejtorit të akuzuar për marrje ryshfeti: Në CD s’ka elemente të veprës penale
Në gjykimin e Izet Hotit, drejtorit të shkollës së Malishevës, sot para Gjykatës mbrojtësi i tiji, avokati Emrush Kastrati, u deklarua lidhur me CD-në e pranuar Prokuroria. Ndërsa seanca e kaluar e këtij gjykimi kishte dështuar për shkak se Prokuroria nuk e kishte pajisur mbrojtësin e të akuzuarit Hoti me të gjitha shkresat e lëndës. Në seancën e sotme, avokati Kastrati u deklarua rreth përmbajtjes së CD-së, të cilën e…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
S’ka liberalizim vizash as këtë vit, qytetarët e Kosovës të zhgënjyer me Johannes Hahn (VIDEO)
23:30, 3 Dhjetor 2018 Të zhgënjyer janë edhe qytetarët e Kosovës me vendimin që Johannes Hahn e dha sot sa i përket liberalizimit të vizave ku tha se Bashkimi Europian nuk heq regjimin potencialisht deri më 2020-ën. Disa prej tyre i ka intervistuar Klan Kosova. Kronikë e zgjeruar nga gazetari Halil Berisha.
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
I refuzohet kërkesa holandezit që deshi të zvogëlojë moshën
Një gjykatë e Holandës e refuzoi kërkesën e një qytetari për të zvogëluar moshën e tij për 20 vjet. Në nëntor, Emile Ratelband kërkoi nga gjykata në Arnhem që të ndryshojë formalisht datën e lindjes: nga 69 vjeç sa është në të vërtetë, në 49 vjeç. Ratelband tha se nuk ndjehet 69 vjeç dhe se kërkesa e tij është në përputhje me format e tjera të identifikimit dhe transformimit personal,…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Themelimi i Ushtrisë së Kosovës do përcillet me pritje solemne në Ministrinë e Mbrojtjes
23:15, 3 Dhjetor 2018 Më 14 dhjetor Kuvendi i Kosovës do të mbajë seancë parlamentare ku do të votohen projektligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në Forcë të Armatosur. Kryeministri Ramush Haradinaj madje ka bërë të ditur se pas votimit kjo ngjarje do të përcillet edhe me një pritje solemne në Ministrinë e Mbrojtjes, njofton Klan Kosova. Ai ka treguar në Zona B se e gjithë ceremonia…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Foshnjat e mëdha rrezikohen më shumë nga obeziteti
23:00, 3 Dhjetor 2018 Foshnjat e mëdha kanë pothuajse tre herë më shumë gjasa të jenë të trashë si fëmijë, sugjeron hulumtimi. Të sapolindurit të cilët peshojnë më shumë se 4 kg dhe nënat e të cilëve kishin diabet gjatë shtatzënisë përballeshin me rrezikun më të lartë, njofton Klan Kosova. Ata kanë 2.79 herë më shumë të ngjarë të jenë të trashë ose mbipeshë nga koha kur fillojnë shkollën sesa…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Gjykimi për eksploatimin e rërës, dëshmon komandanti i Policisë
Në Gjykatën e Gjilanit ka vazhduar gjykimi i Refik Latifajt, ish-kryeinspektor në Komunën e Kamenicës, i cili po akuzohet për veprën penale keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar. Latifaj dyshohet se ka ndihmuar në forma të ndryshme mbi 6 kompani që merren me eksploatimin e rërës. Në seancën e sotme, që kryesohej nga trupi gjykues i përbërë Aziz Shaqiri kryetar dhe Ramiz Azizi e Venhar Salihu anëtarë, dha dëshminë e…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Vritet e moshuara gjatë protestave në Francë
22:50, 3 Dhjetor 2018 Një grua 80-vjeçare ka ndërruar jetë pasi u godit nga një bombël me gaz lotsjellës teksa ishte në dritaren e saj gjatë protestave mbi karburantin në qytetin francez të Marsejës. Gruaja, e cila jetonte në një apartament afër vendit ku ndodheshin protestat, u godit në fytyrë teksa po mbyllte grillat. Gruaja u dërgua në spital, por vdiq gjatë një operacioni, pasi pati tronditje, raportojnë mediat lokale.…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Lumir Abdixhiku numëron dështimet e Kosovës në një vit: Asnjë dorëheqje
22:50, 3 Dhjetor 2018 Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka përpiluar një listë me dështimet sipas tij të Kosovës brenda vitit të fundit. “Pra, për 1 vit: – Dështojnë në liberalizim;– Humbasin 7 njohje;– S’antarësohen në Interpol;– I dhurojnë 54 milionë Bektelit;– I falin 52 milionë prodhuesve të ujit;– I humbin 16,000 vende pune;– E falimentojnë PTK-në;– Kidnapojnë qytetarë të huaj;– Shtinë me armë zjarri;– Mbajnë 5 ministra me aktakuza;–…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Shkenda Dubova poston foto gjysmëlakuriq nga Tajlanda
22:49, 3 Dhjetor 2018 Përveç Genta Ismajlit, si destinacion për pushime Tajlandën e ka përzgjedhur edhe Shkenda Dubova. Këngëtarja ndodhet atje me disa shoqe të saj, nga ku ka postuar edhe disa fotografi në llogarinë e saj në Instagram. Por, në  mesin e imazheve të ndara me ndjekësit e saj, janë edhe tre fotografi pak më ndryshe, për të cilat ajo ka bërë lutje që të shihen me syrin e…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Horoskopi ditor, e martë 4 dhjetor 2018
Ky është horoskopi për ditën e martë, 4 dhjetor 2018 që Noa.al sjell për ju. Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është horoskopi për ditën e martë, 4 dhjetor 2018 që Noa.al sjell për ju. Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Dashi Të lindurit e kësaj shenje,…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Hahn në Twitter: Hiqni barrierat tregtare!
Komisioneri europian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata për Anëtarësim, Johannes Hahn, ka përsëritur edhe një herë kërkesën e tij drejtuar institucioneve kosovare për tërheqje të masës 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës. Përmes një postimi në Twitter, Hahn ka thënë se duhet t’i heqim barrierat tregtare në vend që të krijojmë barriera të reja. “Le të jemi të qartë: Perspektiva e Bashkimit Europian zbatohet për të…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Sport
Luka Modric fitues i Topit të Artë
Një vit i paharruar për Luka Modric Një vit i paharruar për Luka Modric Kapiteni i Kombëtares kroate dhe mesfushori i Real Madridit, Luka Modric sonte është shpallur fitues i Topit të Artë për vitin 2018. Mbappe, Griezmann, Messi, Modric, Ronaldo ishin konkurrent për Topin e Artë. Luka Modric tha se ky është moment emocional dhe dëshiron të falënderojë shokët e Real Madridit dhe trajnerin. “Unë kam ëndërruar për këtë,…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Sport
Lajmi i fundit: Luka Modric fitues i “Topit të Artë”
22:33, 3 Dhjetor 2018 Luka Modric është fitues i çmimit “Topi i Artë” për vitin 2018. Lojtari i Real Madridit e fitoj këtë çmim pas një konkurrence me francezët, Antonie Griezmann dhe Kylian Mbappe. 30 vjeçari me lojën e mirë që zhvilloj arriti ta dërgoj Kroacinë në finalen e Kampionatit Botëror “Rusia 2018”, njofton Klan Kosova. Ky çmim fitohet për herë të parë nga Luka Modric.
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Visar Ymeri: Shqetësuese ajo që tha Johannes Hahn për vizat
22:32, 3 Dhjetor 2018 Deputeti i PSD-së, Visar Ymeri, e ka cilësuar jashtëzakonisht shqetësues deklarimin e komisionarit për Zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, se nuk do të ketë liberalizim të vizave sivjet për Kosovën. “Është jashtëzakonisht shqetësuese të dëgjohet një deklarim i tillë nga Komisioneri për Fqinjësi Evropiane dhe Negociata për Zgjerim Johannes Hahn, për procesin e vizave për qytetarët e Kosovës. Ky proces kishte qenë i lidhur padrejtësisht me…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Hahn: Vizat liberalizohen realisht në vitin 2020
Hahn në Prishtinë: Kemi qenë të zhgënjyer për taksën Hahn në Prishtinë: Kemi qenë të zhgënjyer për taksën Komisonari për zgjërim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, ka zhvilluar sot takim me udhëheqësit e shtetit të Kosovës me të cilët ka biseduar për liberalizimin e vizave, taksën e vendosur nga Qeveria dhe dhe dialogun me Serbinë./21Media
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Sport
Ada Hegerberg fituese e Topit të Artë për femra
Norvegjezja fiton Topin e parë të Artë për femra Norvegjezja fiton Topin e parë të Artë për femra Ada Hegerberg është shpallur futbollistja më e mirë për femra, cila sonte ka fituar Topin e Artë. Sulmuesja norvegjeze 23 vjeçare, është njëra prej lojtarëve më të mira të Lyonit, ku u shpall kampion Europe. Si Mbappe që mori Trophee Kopa, asja e Lyonit është fituesja e parë nga femrat që e…