rilindjaere.press

Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Kurti: Arsyeja kryesore pse nuk u hoqën vizat janë krimi dhe korrupsioni
Në debatin në Kuvendin e Kosovës për mosheqjen e vizave nga vendet europiane, deputeti dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se arsyeja kryesore që nuk ka liberalizim të vizave është krimi dhe korrupsioni. Ai kujtoi vlerësimet e organizatave ndërkombëtare për Kosovën. “’Freedom House’ na ka cilësuar si vend gjysmë-autoritar dhe pjesërisht të lirë. Në anën tjetër KDI dhe ‘Transparency international’ Kosovën e kanë konsideruar si kapje e shtetit.…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Albulena Haxhiu: Nuk ka liberalizim me këtë Qeveri të korruptuar
Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, tha në seancën e jashtëzakonshme, e cila është duke vazhduar, se qytetarët e Kosovës e meritojnë liberalizimin e vizave. “Nëqoftëse Qeveria e do aq shumë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës atëherë lë të lëshojë rrugë. Duhet ta dimë se nuk bëhet liberalizimi i vizave me këtë shtet të kapur, me këtë qeveri të korruptuar”, tha Albulena Haxhiu në debatin parlamentar për dështimin…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Beqa kërkon nga Shqipëria t’i pajisë qytetarët e Kosovës me pasaporta
Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajdar Beqa tha se qytetarët e Kosovës nuk kanë kohë për të pritur për lëvizjen e lirë liberalizimin e vizave dhe kërkoi që Shqipëria t’i pajisë me pasaporta. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajdar Beqa tha se qytetarët e Kosovës nuk kanë kohë për të pritur për lëvizjen e lirë liberalizimin e vizave dhe kërkoi që Shqipëria t’i pajisë me pasaporta. Sipas tij…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Haxhiu pyet LVV-në dhe LDK-në pse po i marrin paratë e deputetëve tjerë
Haxhiu: Dikujt i pëlqen edhe kur flet për korrupsion Haxhiu: Dikujt i pëlqen edhe kur flet për korrupsion Deputetja e AAK-së, Tetuta Haxhiu i ka pyetur Vetëvendosjen dhe LDK-në se pse nuk ua japin paratë deputetëve të PSD-së dhe katër deputetëve të që kanë qenë në grupin parlamentar me LDK-në. “Por dikujt i pëlqen edhe kur flet për korrupsion, edhe pse nganjëherë unë e quaj bash korrupsion bre është edhe…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
​Ngjarjet e datës 5 dhjetor
Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vendin tonë Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vendin tonë Iniciativa Kosovare për Stabilitet dhe Fondacioni Friedrich Ebert Stiftung organizojnë konferencën “Çfarë shteti të mirëqenies dëshirojmë? Sfidat dhe Mundësitë në Kosovë”. (Hotel “Garden”, ora 09:00) Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit – Zyra për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta, do të organizojë konferencën rajonale “E drejta e autorit…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Bekim Haxhiu: 80% e atyre që nënshkruan kërkesën për debat kanë nga 2-3 pasaporta
Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës se mund të konstatojë se 80% e atyre që kanë parashtruar kërkesën për debatin e sontëm parlamentar i kanë nga dy a tri pasaporta dhe se ata nuk e kanë hallin që qytetarët e Kosovës nuk mund të lëvizin lirshëm. Bekim Haxhiu tha se për mosliberalizimin e vizave determinuese janë edhe rrethanat në Europë. Ai theksoi…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
UN Women, aktivitet kundër dhunës ndaj gruas (VIDEO)
23:54, 4 Dhjetor 2018 Me rastin e ditëve globale kundër dhunës në baza gjinore, zyra e UN Women në Kosovë ka mbajtur sonte një aktivitet simbolik në qendër të Prishtinës, ku është bërë ndriçimi i obeliskut New Born me ngjyrë të portokalltë. Kronikë e gazetares Njomza Pllana.
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Jenna Dewan beson akoma në dashuri…
23:45, 4 Dhjetor 2018 Jenna Dewan vazhdon të besojë në dashuri edhe pas ndarjes nga burri i saj Channing Tatum në muajin prill, transmeton Klan Kosova. “Unë nuk u largova nga ndjenjat e mia. E lashë veten të qaja, e lashë veten të brengosem”, tha ajo për Cosmopolitan. “Kjo është një nga situatat ku unë do të shoh dritën”. Dewan, e cila paraqiti kërkesën për divorc nga Tatum, nuk ka…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Serbët e veriut protestojnë edhe sot (VIDEO)
23:36, 4 Dhjetor 2018 Në veri edhe sot pati protestë, madje tubimi i sotëm u cilësua si më i madhi në shenjë kundërshtimi për taksën e vendosur nga Qeveria e Kosovës ndaj produkteve serbe. Kronikë e gazetares Rejhane Selimi:
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Gani Dreshaj tregon kush i ka fajet për mosliberalizim të vizave
Në debatin parlamentar që është duke u zhvilluar në Kuvendin e Kosovës, deputeti nga radhët e AAK-së, Gani Dreshaj ka thënë se nëse dikush ka faj për mosliberalizim vizash i kemi ne fajet. “Na është mirë me i bo punët tona si parlamentarë. Sa kemi lobuar ne si deputet, si parti, si qeveri, edhe është shumë kollaj me ia lënë fajin dikujt tjetër por të mundohemi të shikojmë çka të…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
CEFTA kritikon Kosovën (VIDEO)
23:34, 4 Dhjetor 2018 Serbia dhe Bosnja reaguan sot edhe në vepër, duke bojkotuar një takim të CEFTA-s që u mbajt në Prishtinë. Aty munguan edhe përfaqësues të këtij organizimi, derisa u përfaqësuan nga zyrtarë të Komisionit Evropian. Kronikë e gazetares Dafina Jegeni:
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Shmangni pagjumësinë pa ilaçe
23:30, 4 Dhjetor 2018 Pagjumësia paraqet një problem të madh për shumë njerëz dhe mundet të na ngadalësojë në jetën e përditshme dhe në funksionimin ditor normal. Shumë njerëz për të shmangur këtë gjë, përdorin ilaçe, njofton Klan Kosova. Kundër pagjumësisë duhet të filloni betejën disa orë para se të shkoni në shtrat. Për fillim duhet të hani ushqim të pasur me substancën triptofan, me aminoacide që prodhojnë serotoninë, e…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Muaji i lindjes tregon sa të aftë jeni në krevat!
23:20, 4 Dhjetor 2018 Të lindurit në janar janë këmbëngulës kur shfaqin interesim, nga pak të çuditshëm, vështirë lirohen, mirëpo kur njëherë shfaqin interesim, marrëdhënia intime me të linudrit e këtij muaji do të jetë përvojë e veçantë. Të lindurit në shkurt, janë aventuristë në krevat, të zjarrtë, emocionalisht të distancuar. Të lindurit në mars, mund të kalojnë në krevat ditë të tëra, duan marrëdhënie intime të lidhur dhe shpirtërore,…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Sherifi: Mosliberalizimi i vizave është tradhti ndaj Kosovës
Shefi i grupit parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, tha sonte në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit rreth dështimit me liberalizimin e vizave se Kosova i ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara nga Brukseli. “Kosova ka kryer të gjitha kriteret. Mosliberalizimi i vizave është tradhti ndaj Kosovës”, theksoi Bilall Sherifi. Në Kuvendin e Kosovës po debatohet rreth dështimit të liberalizimit të vizave. Partitë opozitare i bënë thirrje pozitës të…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Teuta Haxhiu përplaset me Glauk Konjufcën dhe Avdullah Hotin
Në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit, e cila është duke vazhduar, ka pasur një polemikë mes deputetes së AAK-së, Teuta Haxhiu, dhe atij të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca. Duke aluduar në partinë e kryeministrit Haradinaj, e cila kur ishte në opozitë kishte kundërshtuar edhe me gaz lotsjellës miratimin e Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, Glauk Konjufca tha se do t’i kishte ardhur shumë marre po të kishte qenë…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Kjo është rezoluta e LDK-së dhe Vetëvendosjes ku kërkohet dorëheqja e Qeverisë (DOKUMENT)
23:08, 4 Dhjetor 2018 Lidhja Demokratike e Kosovës si dhe Lëvizja Vetëvendosje,  kanë bërë propozim për të  miratuar një rezolutë të përbashkët ku kërkohet agjendë e re për krijimin e institucioneve të reja përmes zgjedhjeve të lira. Si rezultat i këtij propozmi Qeveria aktuale e Kosovës do të dorëhiqej dhe Kuvendi aktual i Kosovës do të shpërbëhej duke i hapur rrugë formimit të institucioneve të reja, njofton Klan Kosova. Klan…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
​Kurti: Kërkojmë dorëheqjen e Qeverisë, e cila tashmë është tërhequr
Kurti tha se qytetari i Kosovës më shumë i ka gjasat të fitoj azil politik Kurti tha se qytetari i Kosovës më shumë i ka gjasat të fitoj azil politik Arsyeja kryesore për vonesën e liberalizimit të vizave është dështimi total për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë, është shprehur kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, gjatë seancës së sotme të jashtëzakonshme të thirrur nga opozita. Sipas…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Eddie Murphy bëhet baba për herë të 10-të
23:00, 4 Dhjetor 2018 Eddie Murphy është bërë baba për herë të 10-të. Aktori 57-vjeçar dhe e fejuara e tij Paige Butcher mirëpriten fëmijën e tyre të premten (30 nëntor), transmeton Klan Kosova. Fëmija quhet Max Charles Murphy. “Të dy, nëna dhe djali janë shumë mirë”, tha përfaqësuesi i aktorit në një deklaratë. Ky është fëmija i dytë për Eddie dhe Paige. Eddie është gjithashtu baba i tetë fëmijve të…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Konjufca: Krimet e Milaim Zekës janë shumë të mëdha
Konjufca fajësoi Milaim Zekën Konjufca fajësoi Milaim Zekën Derisa, seanca e jashtëzakonshme për dështimin e liberalizimit të vizave, e thirrur nga opozita, ka mbi dy orë që ka filluar. Vonesat për liberalizimin e vizave, shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca po ua hedh edhe disa deputetëve. Ai fajësoi Milaim Zekën, duke ia përmendur kështu falsifikimin me vizat. “Unë mendoj që ne nuk kemi edhe liberalizim të vizave,…