rilindjaere.press

Bota Lajmet Serie A Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Bota me sytë nga Torino, luhet derbi i Italisë
Juventus kundër Inter. Allegri kundër Spalletit. Ronaldo përballë Icardit. Angelli kundër Zhang. Milano zikaltër përallë Torinos bardhezi. Bëhet fjalë për një nga sfidat më të zjarrta jo vetëm të futbollit italian, por dhe atij evropian e botëror, historia e një rivaliteti i cili nuk ka fund… Këtë të premte, në “Allianz Stadium”, do të zbresin 52 kampionate të Serisë A, 20 kupa Italie dhe 5 Champions. Bardhezinjtë kanë dominuar vitet…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Kush e sulmoi shtëpinë e Isa Mustafës sipas Frashër Krasniqit
Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Socialdemokrate, Frashër Krasniqi, ka reaguar rreth fjalëve që sipas tij i ka thënë Lëvizja Vetëvendosje lidhur me sulmin ndaj shtëpisë së ish-kryeministrit Isa Mustafa. Frashër Krasniqi pretendon se njerëz të Vetëvendosjes i kanë thënë LDK-së se ata që ia sulmuan Isa Mustafës shtëpinë me koktej molotovi kanë kaluar në PSD. “Bash kisha pas qef me e ditë qysh janë tu u…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
“Koba” simboli i socializmit në Suharekë (VIDEO)
23:45, 6 Dhjetor 2018 Është tifozi më i zjarrtë në Suharekë. Ai e dashuron thellësisht çdo klub sportiv të këtij qyteti, njofton Klan Kosova. Bujar Gallopeni, që nga të gjithë njihet me nofkën Koba, gëzon mbështetje të pashoq. I lindur në vitin 1980 me sindromën Down, me dashurinë njerëzore që e ka të ngjizur në vete ai që në fëmijëri i mori zemrën të madh e të vogël në këtë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Kadri Veseli fotografohet me autoblinda amerikane
Gjatë vizitës që po e zhvillon në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryetari i Kuvendit të Kosovës është pritur sot nga oficerë të lartë të Gardës Kombëtare të Iowas. Veseli gjatë kësaj vizite është parë duke inspektuar dhe duke provuar disa autoblinda të Ushtrisë amerikane. Këtë vizitë në ShBA, Veseli po e realizon pak ditë para votimit të ligjeve në Kuvendin e Kosovës përmes të cilat Forca e Sigurisë së…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Rusi: Vdes 16 vjeçari që pësoi lëndime në kafkë kur kishte shpëtuar nënën nga përdhunimi
Kujdes, pamjet janë të rënda! 23:34, 6 Dhjetor 2018 Një djalë 16 vjeçar i cili e shpëtoi nënën e tij nga një njeri i cili po përpiqej ta dhunonte, ka vdekur – 19 muaj pasi sulmuesi atij i theu kafkën. Vanja Krapivin po bënte një rimëkëmbje të mirë pasi humbi shumicën e kockave të tij të kafkës ballore në sulmin e majit 2017, por kontraktoi gripin dy muaj më parë…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Soda e bukës – aleati më i mirë i sistemit tretës
23:32, 6 Dhjetor 2018 Soda e bukës është përdorur që në lashtësi kundër një sërë sëmundjesh dhe problemesh dermatologjike. Ajo është shumë e suksesshme, jo vetëm në gatim por edhe për pastrim. Soda e bukës është aleati më i mirë i sistemit tretës. Ajo ndihmon kundër fryrjeve në stomak dhe për tretjen e ushqimeve të rënda. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, soda e bukës është një kurë që funksionon kundër…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Dy vetura përfshihen nga zjarri në parkingun e ”Albi Mall”
23:26, 6 Dhjetor 2018 Dy vetura raportohet se janë djegur në rrethana ende të panjohura në mbrëmjen e kësaj të enjte në parkingun e qendrës tregtare ”Albi”,  në Veternik. Rastin për klankosova.tv e ka konfirmuar Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ndërsa tha se në vendin e ngjarjes menjhëerë kanë dalur njësitet policore të stacionit Jugu dhe zjarrëfikëse ku dhe është shuar zjarri. ”Ju njoftojë se me datën 06.12.2018…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Horoskopi ditor, e premte 7 dhjetor 2018
Një ballafaqim me miqtë do të bëjë që të mendoni ndryshe. Do të jeni më pak ambicioz sa i takon karrierës, duke i dhënë më shumë hapësirë bashkëpunimit. Një ballafaqim me miqtë do të bëjë që të mendoni ndryshe. Do të jeni më pak ambicioz sa i takon karrierës, duke i dhënë më shumë hapësirë bashkëpunimit. Demi Do të ndjeni nevojën që të afroheni me dikë të cilin e ndjeni…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Zgjidhja e shpejtë e rasteve në gjykata ndihmon në parandalimin e dhunës në familje
Një varg institucionesh në Kosovë po llogariten si fajtore për mosparandalimin dhe mungesë të kontrollit ndaj fenomenit të dhunës në familje. Ndër to gjykatat po konsiderohen faktorë determinues në zbutjen e problemeve të këtilla në vend. Në debatin e emisionit ‘Jeta në Kosovë’ lidhur me këtë çështje, gjyqtari Arben Hoti foli në emër të Gjykatës Themelore të Prishtinës. Ai pranoi se ka vonesa në zgjidhjen e lëndëve në këtë gjykatë.…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Për Stoltenbergun, Vuçiqi është “President” kurse Haradinaj “Zotëri” (FOTO)
23:00, 6 Dhjetor 2018 Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ju është drejtuar autoriteteve edhe në Kosovë edhe në Serbi lidhur me lidhur me takimin e së mërkurës të Ministrave të Jashtëm të NATO-së, që janë mbledhur për të diskutuar për Ballkanin Perëndimor. Stoltenberg ka kontaktuar me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq që ju ka bërë thirrje për qetësi dhe që t’i shmangin…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Kadri Veseli sheh nga afër mjetet ushtarake në ”Camp Dodge” të Iowa-s (VIDEO)
22:55, 6 Dhjetor 2018 Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës së tij zyrtare në SHBA, ka parë nga afër mjetet ushtarake në Gardën Kombëtare ”Camp Dodge” të Iowas. Mundësitë e furnizimit me armatim të Ushtrisë së Kosovës si dhe ngritja e kapaciteteve të përgjithshme ushtarake të FSK-së,  mësohet se janë disa nga temat për të cilat Kryeparlamentari Veseli foli gjatë takimeve të cilat pati me zyrtarë në…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Sport
“Messi i vogël” i Afganistanit detyrohet të largohet nga shtëpia pas kërcënimeve nga talebanët
22:53, 6 Dhjetor 2018 Një vogëlush nga Afganistani, i cili u bë i famshëm në internet për adhurimin ndaj Lionel Messit, është detyruar të largohet për herë të dytë nga shtëpia e tij, transmeton Klan Kosova. Murtaza Ahmadi 7 vjeç, u bë viral në vitin 2016 pasi u fotografua me një fanellë të futbollistit Messi të prodhuar nga një qese plastike. Më vonë ai u takua me futbollistin argjentinas në…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
“Unaza e Re”, flet Meta: Banorët e prekur meritojnë zgjidhje të drejtë
22:47, 6 Dhjetor 2018 Në një intervistë dhënë për televizionin A2 News, Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka komentuar konfliktin e krijuar mes autoriteteve qendrore dhe vendore me banorët e Unazës së Re, banesat e të cilëve janë parashikuar të prishen. Kreu i Shtetit ka thënë se po e ndjek me vëmendje situatën duke theksuar se “veprat publike duhet të realizohen në mënyrën më transparente dhe më ligjore, por sigurisht…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Gashi: Policia të kërkojë falje për rastin e Valbona Nrecajt
Trajtimi i rasteve të dhunës në familje nga policia dhe institucionet e tjera po shihet si problematik nga viktimat dhe shoqëria civile. Autori i emisionit ‘Drejtësia në Kosovë’, Kreshnik Gashi tha se duhet të ketë kërkim falje publike për neglizhencat në rastin e vrasjes së një nëne dhe një vajze nëntë vjeçare në Gjakovë. “Asnjë institucion i Kosovës ende nuk ka kërkuar falje për mosveprimin e tyre në trajtimin e…
Kulturë Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Vdes në moshën 63 vjeçare Pete Shelley, këngëtari i Buzzcoocks (VIDEO)
22:45, 6 Dhjetor 2018 Ka ndërruar jetë në moshën 63 vjeçare, Pete Shelley, këngëtari i bendit të muzikës rock Buzzcoocks. Sipas raporteve dyshohet se Shelley pati sulm në zemër me ç’rast dhe u shkaktua vdekja e tij, njofton Klan Kosova. Bendi është i njohur për hitin e tyre ”Ever Fallen in Love”. Menaxheri i tyre tha për BBC se Shelley vdiq të enjten në Estoni ku dhe jetonte. Korrespondenti i…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Lutfi Haziri: Me Vetëvendosjen kemi dallime ideologjike – bashkëpunimi mund të ndodhë me disa kushte
22:44, 6 Dhjetor 2018 Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë që me Lëvizjen Vetëvendosje nuk kanë asgjë tjetër përpos dallimeve politike. Haziri në emisionin Zona e Debatit në Klan Kosova, ka thënë që këto dallime s’mund të përfundojnë vetëm me një takim. “Hendeku i mosbesimit vazhdon me qenë i madh, me Vetëvendosjen nuk kemi asgjë tjetër përpos dallimeve politike që i kemi pasur dhe i kemi edhe sot dhe…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Foshnjet po diagnostifikohen gabimisht me alergji të qumështit
22:30, 6 Dhjetor 2018 Foshnjat po diagnostikohen gabimisht me alergji të qumështit për shkak të ndikimit të industrisë së formulës së foshnjave, thonë mjekët. Një hetim nga British Medical Journal ka zbuluar recetat për formulën e specialistëve në Britani janë ngritur gjashtëfish në një dekadë, njofton Klan Kosova. Ekspertët thonë se ‘overdiagnosis’ i alergjisë së proteinave të qumështit të qumështit është shpjegimi i vetëm për rritjen, duke paralajmëruar se numri…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Këto janë prerjet e flokëve që shkojnë me formën e fytyrës tuaj
22:30, 6 Dhjetor 2018 Fytyra ovale: Kjo forme fytyre është ideale duke qene se është e ekuilibruar si nga gjatësia ashtu edhe nga gjerësia. I shkon çdo lloj prerje flokësh, por me bukur do dukej me një prerje mesatare dhe flokë paksa kaçurrela dhe te çrregullta. Fytyre katrore: Për këtë lloj fytyre duhet një prerje e strukturuar mire, asimetrike por me vije ndarëse te drejte. Fytyre hekzagonale (gjashtëkëndore) Prerja e…
Ekonomi Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ndërprerja e takimit të CEFTA-s, Limaj sqaron çfarë ndodhi në mbledhje
​Limaj nuk ia lejoi Serbisë që Kosovës t’i referohet me emërtime jokushtetuese ​Limaj nuk ia lejoi Serbisë që Kosovës t’i referohet me emërtime jokushtetuese Mbledhja e Komitetit ndërministror të CEFTA-s, e cila ishte paraparë që të mbahej sot në Prishtinë, është shpallur e mbyllur nga kryesuesi i Kosovës, pasi përfaqësuesi i Serbisë e ka shkelur marrëveshjen, që ishte arritur paraprakisht, që Kosovës nuk bënë t’i referoheshin më emërtime jokushtetuese. Durim…