rilindjaere.press

Lajmet Lajmet Vendore Politikë
“Bukuria fillon nga ne” sfilatë e personave me nevoja të veçanta (VIDEO)
23:47, 7 Dhjetor 2018 Salla u mbush plot me shikues. E në skenë, sfiluanpër herë të parë personat me nevoja të veçanta, të cilët marën pjesë në një revy mode. Defilimin e tyre, publiku e priti me emocione. Gjithë kjo ngjarje me temën ”Bukuria fillon nga ne” u organizua nga Ambasadorja e vullnetit të mirë, Elvana Shala, e cila tha se ideja erdhi rastësisht, njofton Klan Kosova. Ndërkaq për avokatin…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Ende ka fëmijë të paregjistruar në Kosovë, sipas Kryqit të Kuq (VIDEO)
23:36, 7 Dhjetor 2018 Ka ende fëmijë që nuk figurojnë në asnjë listë. Në fakt, sipas Kryqit të Kuq të Kosovës, në komunat e shtetit janë dhjetëra të vegjël që nuk janë regjistruar fare. Të dhënat u bënë të ditura në prezantimin e të gjeturave të projektit “Regjistrimi i fëmijëve të paregjistruar”, njofton Klan Kosova. Si pengesë për regjistrim po shihet taksa që është caktuar nga Agjencia për Regjistrim Civil,…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Politikë
Koment: Merkeli mbetet kancelare
Se kush e drejton një parti gjermane i intereson normalisht pak ose aspak publikut ndërkombëtar. Në këto zgjedhje gjithçka ishte ndryshe. Gazeta të mëdha si New York Times raportuan ditët e fundit për kongresin e CDU-së me artikuj më qendrorë se sa për varrimin e ish-Presidentit amerikan George H.W.Bush. Stacione televizive ndërkombëtare kaluan në raportimin “Lajmi i fundit”, kur u bë e qartë se kush do ta drejtonte CDU-në. Shkaku…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Riinvest organizon tryezë ku trajtohen problemet e grave (VIDEO)
23:28, 7 Dhjetor 2018 Rreth 80 përqind e grave janë jo aktive. Kështu u tha në një tryezë të organizuar nga instituti Riinvest. Aty u shtua se edhe nga gratë aktive, rreth 40% prej tyre janë të papuna, njofton Klan Kosova. Madje nga ky organizim u inkurajuan bizneset që të mos bëjnë diskriminime gjinore në punësim. Të dhënat e publikuara nga Riinvest tregojnë se ndër telashet tjera të grave në…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Policia konfirmon për kërcënimin e Nijazi Thaçit
23:07, 7 Dhjetor 2018 Drejtori menaxhues i KEK-ut, Nijazi Thaçi është kërcënuar mbrëmjen e sontme. Këtë për Klan Kosova e ka konfirmuar edhe policia. “Sot rreth orës 18:00 në stacionin policor “Qendra” në Prishtinë është hapur një rast kanosje”, ka thënë përmes telefonit zëdhënësja e policisë për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, njofton Klan Kosova. “Rasti ka ndodhur në rrugën “Xheladin Hana” në Prishtinë,  ku nga persona të dyshuar është…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Kuçi i PDK-së: Pa LDK-në, nuk ka marrëveshje përfundimtare me Serbinë
22:59, 7 Dhjetor 2018 Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi konsideron se pa LDK-në, nuk do të ketë marrëveshje përfundimtare me Serbinë. Sipas tij, Thaçi ka një dilemë, se duhet ta bëjë një kohezion, në radhë të parë me koalicionin qeverisës, sepse edhe koalicioni qeverisës, sipas tij  shihet që është i ndarë në këtë drejtim. Ai ka shtuar për “Blic Interview me Astrin Gashin se koalicioni qeverisës duhet të kërkojë legjitimitet kushtetues,…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Thuajini JO celulitit me skrabin natyral me banane!
22:58, 7 Dhjetor 2018 Pse të blini një skrab për trupin me çmim aspak të arsyeshëm, kur në fakt ju mund ta bëni vetë në shtëpi? Kushton më pak dhe është absolutisht natyral! Janë produkte të cilat ju mund t’i blini disa herë brenda muajit dhe sërish të kushtojnë më lirë sesa skrabi i trupit që prodhojnë kompanitë kozmetike. Kur bananet të kenë marrë plotësisht ngjyrën e verdhë, janë gati…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Horoskopi ditor, e shtunë 8 dhjetor 2018
Ky është horoskopi për ditën e shtunë, 8 dhjetor 2018 që Noa.al sjell për ju. Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Ky është horoskopi për ditën e shtunë, 8 dhjetor 2018 që Noa.al sjell për ju. Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje. Dashi Mundohuni ta kaloni këtë të…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Lori Hoxha mendon se ka pozuar bukur, por ndjekësit nuk e falin!
22:53, 7 Dhjetor 2018 Trashëgimtarja e Top Channel nuk i ndahet rrjeteve sociale, edhe pse është zhvendosur në Londër ku sigurisht, duhet të jetë shumë e zënë me kurset sepse po ndjek studimet. Në foton e fundit të postuar prej saj, Lori Hoxha shfaqet mjaft e thjeshte, ndonëse si gjithmonë e kuruar. Por ndjekësve këtë herë, më shumë sesa pamja e Lorit, u ka rënë në sy këmba e saj,…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Kërcënohet Nijazi Thaçi, drejtori menaxhues i KEKU-ut
22:49, 7 Dhjetor 2018 Këtë mbrëmje është kërcënuar, Nijazi Thaçi, drejtor menaxhues i KEK-ut. Klan Kosova mëson nga burimet e saja se dy persona kanë kërcënuar Thaçin para hyrjes së banesës së tij. Kërcënuesit mësohet se ia kanë dorëzuar atij një zarf me dy emra të personave që ata donin t’i punësonin në KEK.
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
VIDEO – Në çfarë parregullsish hasi ATK në punishtet e ndërtimit?
Për dy ditë radhazi ATK kishte dalë në terren për të vëzhguar dhe shikuar se a i përmbushin obligimet kompanitë ndërtuese ndaj punëtorëve të tyre dhe se të njëjtit a janë tatimpagues të rregullt. “Jemi në ditën e dytë, edhe sot do të jetë object i vizitës një tatim pagues i cili merret me ndërtimtari, do të zbatohet edhe plani i cili është përgaditur nga kolegët tanë”, tregon për Drejtësia…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Serie A Sport
Juventusi fiton derbin italian
Juventusi ka shënuar fitore ndaj Interit Juventusi ka shënuar fitore ndaj Interit Juventusi fitoi sonte në ndeshjen e zhvilluar në Serie A. Në derbin italian, golin e vetëm të takimit e ka shënuar kroati Mandzukiç (66’). Juventuesi vazhdon të jetë klubi i vetëm italian që nuk ka pësuar humbje këtë stinor në Serie A. Juventus tani ka 43 pikë, dhe vazhdon të qëndrojë bindshëm në pozitën e parë, kurse Inetri…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
VIDEO – Prokuroria në Gjilan në ndjekje të shantazhit ndaj mjekut
Në nëntor të këtij viti, Prokuroria Themelore në Gjilan kishte marrë një infomacion se një doktor po shantazhohej nga dy persona. Një video incizim ishte pikënisja e një shantazhi ndaj një doktori në Komunën e Gjilanit. Një grua kishte shkruar të kontrollohej te një doktor, e më pas të njëjtin e kishte akuzuar se e kishte prekur në vende intime. Për gjithë këtë e njëjta i kishte thënë doktorit se…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
“Vetevendosje nuk ka shanse t’i marrë më pak se 30 deputetë”
Këtë javë i ftuar në emisionin Argument Plus ishte kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti Këtë javë i ftuar në emisionin Argument Plus ishte kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti Duke folur për zgjedhje të reja në Kosovë, Kurti deklaroi se Lëvizja Vetëvendosje janë më të gatshëm se kurrë. Sot në sondazhe sipas tij, LVV ka së paku 23%, e në prillin e vitit të kaluar në zgjedhjet ku LVV morri 27%,…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
ASHI njofton se sulmi kibernetik s’e ke penguar asnjë faqe zyrtare që të funksionojë
22:38, 7 Dhjetor 2018 Agjencia e Shoqërisë së Informacionit- ASHI, ka lëshuar tash një sqarim lidhur me raportimet se ka pasur një sulm kibernetik ndaj faqeve zyrtare shtetërore të Kosovës. “Bëjmë me dije se deri tani sulmi nuk ka afektuar asnjë sistem elektronik të institucioneve të Republikës së Kosovës, e asnjë adresë të ambasadave e as zyrtarëve diplomatik”, thuhet në njoftim, përcjell Klan Kosova. “Bëjmë me dije se të gjitha…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
VIDEO – Policia zë në flagrancë shantazhuesit e doktorit nga Gjilani
Emisioni “Drejtësia në Kosovë”, sonte shfaqi pamjet ekskluzive të aksionit të Përokurorisë Themelore në Gjilan,  të cilët ishin vënë në ndjekje të disa shantazhuesve të cilët po kërkonin para nga një doktor. Pasi prokurori Arben Ismajli, mori informacionin nga ana e policisë së të dyshuarit ishin rrugës për në vendin e caktuar për të marrur paratë e kërkuara nga doktori, i njëjti iu bashkagjit policisë në aksion. Vendtakimi ishte caktuar…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Kurti: Thaçi dëshiron ta zëvendësojë Gjermaninë me Rusinë
Këtë javë i ftuar në emisionin Argument Plus ishte kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti Këtë javë i ftuar në emisionin Argument Plus ishte kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti Edhe takimi i presidentit Hashim Thaçi me presidentin rus Vladimir Putin ishte pjesë e bisedimit me kryetarin e Vetëvendosje. Ky i fundit deklaroi se presidenti duhet ta ndërpres aventurën e tij, dhe Kuvendi të distancohet prej tij. Sipas Kurtit duhet gjykuar e…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Hajredin Kuçi: Ideja për korrigjimin e kufijve bukur tronditëse
22:29, 7 Dhjetor 2018 Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi konsideron që ideja për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës e Serbisë është ‘bukur tronditëse’. Kështu ka thënë ai në “Blic Interview me Astrit Gashin”, aty ku ka shtuar se Presidenti duhet të jetë më i drejtpërdrejtë rreth idesë së tij. “Mendoj që e para, ideja është bukur tronditëse dhe një prej pikave kryesore që do të ishte, kushdo që do ta…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Showbiz
Zbulohet se cilat këngë kaluan në natën finale të Këngës Magjike
Disa nga këngët që kaluan në natën finale Disa nga këngët që kaluan në natën finale Nesër më 8 dhjetor do të mbahet nata finale e festivalit “Kënga Magjike 2018”, në Pallatin e Kongreseve. Pasi që konkurrentët performuan live në netët gjysmëfinale ,sot artistët kanë votuar për njëri-tjetrin, se kush sipas tyre meriton të shkoj në natën finale të festivalit. Në rrjetin social, Instagram e kanë konfirmuar 9 artistë që…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
“Presidenti po e mashtron Luginën e Preshevës”
Këtë javë i ftuar në emisionin Argument Plus ishte kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti Këtë javë i ftuar në emisionin Argument Plus ishte kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti Duke folur për deklaratat e Presidentit Hashim Thaçi, për Luginën e Preshevës, Kurti deklaroi se ai gjatë një fjalimi që kishte me 30 nëntor në Atlantic Council në Washington, për 55 minuta nuk e tha asnjë fjalë për Preshevën, Medvegjën e Bujanovcin.…