rilindjaere.press

Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Këto ushqime parandalojnë rënien e flokëve
18:30, 9 Dhjetor 2018 Ndryshimet klimatike dhe hormonale, një gjendje e caktuar shëndetësore, stresi dhe mungesa e lëndëve ushqyese janë disa nga arsyet e rënies së flokëve. Por ekspertët rekomandojnë njerëzit që të konsumojnë ushqime të pasura me flavonoide që forcojnë folikulat e flokëve, ushqime të pasura me hekur për të shtuar numrin e qelizave të kuqe të gjakut dhe ushqimet e pasura me proteina ndihmojnë në rritjen e flokëve,…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Le Maire: Protestat, katastrofë për ekonominë e Francës
18:20, 9 Dhjetor 2018 Protestat e “jelekverdhëve” kanë qenë një katastrofë për ekonominë franceze, thotë ministri i financave. Ministri i Financave, Bruno Le Maire e quajti situatën si “krizë” edhe për shoqërinë, por edhe për demokracinë, transmeton Klan Kosova. Për katër javë rresht, Franca është përballur me protesta kundër rritjes së çmimit të karburanteve, rritjen e çmimit të jetesës dhe çështje të tjera. Rreth 125,000 protestues dolën në rrugë të…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Showbiz
Estto dhe Floriani publikojnë këngën “Hajde zemër”
Kënga e re nga Estto dhe Floriani Kënga e re nga Estto dhe Floriani Dy këngëtarë e njohur, Estto dhe Florian Beqiri sapo kanë publikuar në Youtube projektin e ri muzikor të titulluar “Hajde zemër”, shkruan rtv21.tv Premiera e këngën u dha sot në emisionin  “1 Kafe prej shpisë” në RTV21, ku këngëtarët kanë folur më shumë rreth këtij bashkëpunim. Melodinë e këngës e ka punuar Estto i cili ka shkruar edhe…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Veseli takohet me pjesëtarët e Batalionit “Atlantiku”
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është takuar me pjesëtarët e Batalionit “Atlantiku”, të cilët para gati 20 vjetëve lanë SHBA për t’u bashkuar në luftën për liri Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është takuar me pjesëtarët e Batalionit “Atlantiku”, të cilët para gati 20 vjetëve lanë SHBA për t’u bashkuar në luftën për liri Në një postim në Facebook, Veseli shkruan se pjesëtarët e Batalionit “Atlantiku”…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Taksa 100% ndaj Serbisë, rritet 40% importi nga Shqipëria
Importi i mallrave nga Shqipëria në Kosovë është rritur me 40% për muajin nëntor, periudhë kur Qeveria e Kosovës ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe dhe ato boshnjake, raporton Klan TV. Sipas të dhënave të siguruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, sasia e mallrave drejt Kosovës është rritur me 33 mijë ton, ndërsa në vlerë monetare janë 7 milionë dollarë më shumë eksporte për nëntorin e këtij…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Veseli për RTV21: Vizitë e suksesshme në SHBA
Takime me shqiptaro-amerikanët, homazhe vëllëzërve Bytyçi Takime me shqiptaro-amerikanët, homazhe vëllëzërve Bytyçi Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës me një grup bashkëpunëtorësh këto ditë po qëndron në SHBA me ç rast ka zhivilluar një sërë takimesh me personalitetet të larta të këtj vendi mik, duke filluar me vizitën në mesin e ushtarakëve të shtetit IOWA e për të takuar shqiptaro-amerikanët, ka bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve – vëllezërve…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Sport
Reali fiton me vështirësi ndaj Huescas
18:15, 9 Dhjetor 2018 Real Madridi ka fituar me vështirësi ndaj Huescas në xhiron e 15-të të La Ligës. Ekipi i Santiago Solarit fitoi 0 me 1 me golin e vetëm të realizuar nga Gareth Bale në minutën e tetë. Falë kësaj fitoreje Real Madridi ngjitet në vendin e katërt në tabelë me 26 pikë. ⚽? Clinical finish by @GarethBale11 to break the deadlock in Huesca! #RMLiga pic.twitter.com/2OafAGzXsT — Real…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Mjafton Bale, Reali vuan por prek zonën Champions!
Mjaftoi një gol i Gareth Bale në prekjen e parë që uellsiani i bëri topit që Reali të fitonte 0-1 në transfertën ndaj modestëve të Huescas. Një ndeshje e lehtë në letër por e vështirë në fushë për skuadrën e Santiago Solarit, me trajnerin argjentinas që regjistroi suksesin e 4-të në La Liga në 5 takime dhe të 4-in radhazi në të gjitha kompeticionet. Vijon momenti pozitiv për Los Blancos…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Bebe Rexha ka një mesazh për vajzat shqiptare pas nominimit në Grammy
18:05, 9 Dhjetor 2018 Këngëtarja e famshme me origjinë shqiptare, Bebe Rexha, e cila është nominuar nga Akademia muzikore amerikane, Grammy Awards, ka dhënë një mesazh për vajzat shqiptare dhe ato anembanë botës, transmeton Klan Kosova. Në konkurrencë me të është edhe këngëtarja poashtu me origjinë shqiptare, Dua Lipa, në kategorinë për “Artistin më të mirë” në Grammy. “Dy vajza shqiptare u nominuam për dy Grammy. Në zemrën time ne tashmë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Të mirat shëndetësore që përfitojmë nga konsumimi i brokolit
Brokoli detoksifikon gjithë organizmin Brokoli detoksifikon gjithë organizmin Brokoli ka një efekt pozitiv në sistemin e detoksifikimit të organizmit dhe është përgjegjës për kombinimin e tre fitonutrientëve, të cilat janë në një kombinim të veçantë në këtë ushqim. Këta tre elementë ndihmojnë të gjitha hapat në procesin e detoksifikimit të organizmit – aktivizimi, neutralizimi dhe eliminimi i substancave të padëshirueshme. Brokoli gjithashtu përmban një kombinim jashtëzakonisht të fortë të vitaminave…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Liberalizimi – në shpinë të breshkës…
Viti 2019 e zë Kosovën pa liberalizim Viti 2019 e zë Kosovën pa liberalizim Liberalizimi i vizave për Kosovën është votuar nga Komisioni dhe Parlamenti Evropian, por mund të marrë kohë në Këshillin e Ministrave. Komisionari për Zgjerim i BE-së, Johanes Hahn, gjatë vizitës së tij në Kosovë javën që shkoi deklaroi se viti 2020 është koha më reale. Për mos liberalizimin këtë vit, kryetarja e komisionit për Integrime Evropiane,…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Rama fton studentët për dialog nesër në ora 11:00
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i është drejtuar studentëve përmes një video në Facebook dhe i ka ftuar ata për dialog, nesër nga ora 11:00. “Do të kemi mundësi të diskutojmë gjerë e gjatë, këtu, live, në mejdanin social.  Përderisa protesta nuk është politike dhe prandaj po i mbijeton edhe hienave që kanë mbetur pa tepsi. Thelbi këtu është, dhe po u drejohem studentëve o bashkë sot edhe për nesër,…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Showbiz
Capital T paralajmëron këngën e re
Capo nis punën në studio Capo nis punën në studio “Bomba” është projekti i fundit muzikor që reperi i njohur, Capital T ka publikuar. Kjo këngë është pritur mjaft mirë nga publiku dhe në Youtube numëron mbi 2 milionë klikime. Mirëpo, Capital T sapo ka paralajmëruar fansat e tij se është duke punuar për një këngë të re, shkruan rtv21.tv Në rrjetin social Instagram, reperi ka publikuar një fotografi ku…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Studentët refuzojnë kërkesën e Edi Ramës për dialog
17:36, 9 Dhjetor 2018 Studentët nuk janë vonuar t’i përgjigjen kryeministrit Edi Rama për ftesën e tij për dialog ditën e nesërme. Ata janë shprehur se nuk ka negociata me asnjë prej qeverisë, as Edi Ramën e asnjë tjetër. “Studentët nuk pranojnë. Jo negociata. Të plotësojë kërkesat. Ne jemi këtu në shesh të gjithë bashkë, nuk ka përfaqësi. Nuk ka negociata”, janë shprehur studentët të gjithë së bashku, shkruan Lapsi.
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
FOTO: Bëhet shkrumb vetura në Milot
Një veturë është djegur e tëra nga flakët që e kanë kapluar atë në Milot të Shqipërisë. Nuk dihen shkaqet e zjarrit apo edhe nëse ka viktima. Dy qytetarë kanë dërguar në adresë të KALLXO.com foto në të cilat shihet vetura e djegur tërësisht si dhe tërheqjen e saj nga rruga. KALLXO.com raportoi sot për djegien e një veture afër Qendrës së Biznesit të Drenasit. VIDEO – Digjet një veturë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Shkupi 260 mijë euro për zbukurime
260 mijë euro do t’i japë Qyteti i Shkupit vetëm për stolisjen e qytetit për festat e fundivit 260 mijë euro do t’i japë Qyteti i Shkupit vetëm për stolisjen e qytetit për festat e fundivit Këtë e dëshmon  kontrata e lidhur mes Qytetit dhe kompanisë “Link Media Plus”. Me këto para qyteti i Shkupit nuk i blen dritat dekorative dhe bredhat, por ato vetëm i marr me qira për…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Para një koncerti me muzikë barokiene
Jashari: Koncerti do të sjellë vepra muzikore nga epoka e barokut.-Rudi: Koncerti do të ketë muzikë specifike barokiene Jashari: Koncerti do të sjellë vepra muzikore nga epoka e barokut.-Rudi: Koncerti do të ketë muzikë specifike barokiene Filharmonia e Kosovës të hënën do të mbajë një koncert me muzikë barokiene, në hapësirat e kishës “Shën Ndou”, në Prishtinë. Drejtori i Filarmonisë, Baki Jashari, njoftoi për solisten që do të marrin pjesë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ligji për njerëzit me aftësi të veçanta nuk po zbatohet                                                                  
  Kadriu: Punësimi një sfidë për personat me aftësi të veçanta   Kadriu: Punësimi një sfidë për personat me aftësi të veçanta Punësimi për personat me aftësi të veçanta vazhdon të mbetet një sfide në vendin tonë. Edhe pse ekziston ligji i cili i detyron institucionet në vend që të punësojnë një person me aftësi të veçanta në çdo 50 të punësuar, sipas përfaqësuesve të shoqatave të personave me aftësi…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Veseli takon bashkëluftëtarët e tij të cilët lanë Amerikën për t’iu bashkuar luftës së UÇK-së
17:20, 9 Dhjetor 2018 Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka bërë të ditur se ka takuar bashkëluftëtarët e tij nga batalioni “Atlantiku”, njofton Klan Kosova. Veseli këtë e ka bërë të ditur përmes rrjetit social “Facebook”, me ç’rast ka thënë se i ka ftuar që të vijnë në Kosovë vitin e ardhshëm, që të shënojmë bashkë 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës. “Pata kënaqësinë të takoj bashkëluftëtarët e mi nga…
Bota Lajmet Serie A Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Berisha dhe Veseli titullarë, fitojnë Atalanta e Empoli!
Me Etrit Berishën në portë dhe Berat Gjimshitin që nuk ishte as në stol, Atalanta mori një fitore shumë të rëndësishme brenda në Dacia Arena përballë Udineses me rezultatin 1-3. Duvan Zapata ishte heroi i miqëve, ish lojtari i bardhezinjëve nga Friuli ishte autori i të tre golave për Atalantën që me këtë sukses u ngjit përkohësisht në vendin e 6-të të renditjes, ndërkohë që Etrit Berisha bëri një paraqitje…