rilindjaere.press

Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
​Ngjarjet e datës 14 dhjetor
Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vend Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vend Mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Bëhet hapja zyrtare…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Rihapet tregu i Krishtlindjeve në Strasburg
Të martën e kaluar këtu ndodhi sulmi ku 4 veta u vranë e 11 u plagosen Të martën e kaluar këtu ndodhi sulmi ku 4 veta u vranë e 11 u plagosen Ministri i Brendshëm, Christophe Castaner njoftoi sot në mbrëmje në Strasburg se nesër rihapet tregu i Krishtlindjeve, i mbyllur të martën pas sulmit të përgjakshëm. “Konsensusi mes të zgjedhurve lokalë u arrit për rihapjen e tregut, duke nisur…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Kosovari shpallet ‘Heroi i vitit 2018’ në Suedi
Autoritetet suedeze e kanë shpallur Fidan Bejtën “Heroi i vitit 2018”. Akti i kosovarit është vlerësuar lartë nga autoritetet e vendit skandinav. Në fakt, Fidan Bejta ka bërë një akt trimërie. Duke rrezikuar jetën e tij, ai ka shpëtuar disa fëmijë të lagjes nga një grua e cila i ndiqte me thikë. Siç raporton portali aftonbladet.se, 29 vjeçari ishte duke i bërë gati rrobat që të shkonte të luante futboll.…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Hilary Duff del të shëtis më foshnjën e saj
23:55, 13 Dhjetor 2018 Aktorja Hilary Duff u pa të mërkurën rrugëve të Los Angjelosit teksa doli të shëtiste me foshnjën e saj. Duff shihej e lumtur sepse qeshte teksa shëtitej me vajzën e saj. Vajza e Duff erdhi në jetë në tetor të këtij viti.
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Moti nesër, pasdite shi e borë
Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se nesër do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe pasdite me reshje shiu dhe bore, derisa në viset malore me lartësi mbidetare mbi 900m parashihet të bie vetëm borë. “Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -4 deri -2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 2- 3 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe juglindjes me shpejtësi…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Dënohen 29 serbë për pjesëmarrje në luftë, si mercenarë në Ukrainë
23:40, 13 Dhjetor 2018 Serbët kryen misionet luftarake dhe kundër sigurisë për disa njësi paraushtarake pro-ruse, duke përfshirë grupin famëkeq Wagner të mercenarëve. “Baruti merr erë nën lëkurën tuaj. Adrenalina është e shkëlqyer, plot pasiguri, si seksi në male”, deklaroi Stevan Milosevic, një luftë serbe për forcat pro-ruse në rajonin e diskutueshëm të Donbass në Ukrainën lindore. Millosheviç, 30 vjeçar, i tha BIRN-it në një intervistë të kryer përmes Facebook-ut,…
Lajmet Media Politikë
Cilët kanë jetë seksuale më të mirë, meshkujt e gjatë apo të shkurtër?
Çështja e gjatësië shpesh diskutohet, veçanërisht në lidhje me atë se sa i dëshirueshëm është një person. Tani, sipas intv.al ka edhe një arsye tjetër për të dëshiruar meshkujt e gjatë, pasi kanë jetë seksuale më të mirë. Një sondazh i kohëve të fundit zbuloi se nga 1000 pjesëmarrës, ata që ishin më të gjatë se shokët e tyre ishin më të kënaqur me jetën e tyre seksuale (58.3 %),…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
SHKUK premton zgjerimin e spitaleve regjionale (VIDEO)
23:36, 13 Dhjetor 2018 Drejtori i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar, Basri Sejdiu, e ka vlerësuar lartë bashkëpunimin që iu është ofruar nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë prezantimit të punës një vjeçare, është folur edhe për investimet që pritet të ndodhin gjatë viteve në vijim. Kronikë e përgatitur nga gazetari Albert Bajrami. klankosova.tv
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Kërkohet që të funksionalizohet Gjykata ekonomike (VIDEO)
23:32, 13 Dhjetor 2018 Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në kuadër të fushatës “Drejtësia dhe Biznesi”, ka marrë pjesë në tryezë diskutimi me stafin akademik të Fakultetit Juridik. Ministri Tahiri në këtë tryezë diskutimi ka folur për funksionimin e një Gjykatës ekonomike. Kronikë e përgatitur nga gazetari Albert Bajrami. klankosova.tv
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Arsyet se pse sëmureni shpesh
23:30, 13 Dhjetor 2018 Nuk ka njeri që nuk është prekur nga ndonjë virus apo është ftohur. Për disa njerëz, të qenit i sëmurë është pjesë e përditshmërisë se jetës dhe ditët që të jenë të shëndoshë janë shumë larg, përcjellë Klan Kosova. Për të luftuar këtë duhet të ndaleni dhe të mendoni cilat janë arsyet që ju jeni të sëmurë më shumë se të tjerët. Rol të madh luan…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Kamping në dimër: Ftohti ju ndihmon të reflektoni për gjërat e vërteta – siç janë miqtë
23:30, 13 Dhjetor 2018 Kur është ftohtë shumica e njerëzve zgjedhin të zvarriten në divan për të shikuar ndonjë film apo për të lexuar librin e tyre të preferuar. Këto veprime shpesh i bëjnë duke pirë një filxhan çaj apo edhe kafe. Por në botë ka njerëz që i duan aventurat dhe që guxojnë për të bërë kamping gjatë dimrit. E pra, janë disa arsye të rëndësishme për të shkuar…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Fillon rigjykimi për fajde e detyrim ndaj grupit të Tunë Kqirajt
Në Gjykatën e Prizrenit sot filloi rigjykimi i të akuzuarve Tunë Kqira, Kastriot Kqira, Gjon Kqira, Marjan Kqira, Gjekson Kqira, Benson Buza, Besfort Omaj dhe Gëzim Kqira. Në seancë ishin të pranishëm të gjithë të akuzuarit dhe mbrojtësit e tyre, si dhe prokurorja e Prokurorisë Speciale Merita Bina – Rugova, dhe përfaqësuesi i palës së dëmtuar, avokat Tomë Gashi. Para se të fillojë rigjykimi, mbrojtësja e të akuzuarit Marjan Kqira,…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Gjenden 15 kilogramë eksploziv në Gazimestan (VIDEO)
23:28, 13 Dhjetor 2018 Policia e Kosovës ka arrit ta bëjë de-aktivizimin e 15 kilogramëve eksploziv. Mjeti shpërthyes është gjetur nga forcat e rendit në afërsi të Gazimestanit. Kronikë e përgatitur nga gazetarja Merita Neziri. klankosova.tv
Lajmet Media Politikë
Studenti i verbër i thotë Ramës: Ti nuk pranon asgjë, kot që merrem me ju
Në studion e emisionit “Opinion” ka mbërritur sonte një student me aftësi të kufizuara, me probleme me mungesën e shikimit. Studenti i verbër: Zoti Edi Rama, mbylli për dy minuta sytë ti dhe qeveria që të kuptoni si do të ndjeheni. Pse nuk zbatoni ligjin që na jep të drejtën për studime falas. Edi Rama: Nuk e di këtë pjesë nuk e njoh mirë. Studenti i verbër: Ju gjithmonë na…
Lajmet Media Politikë
Debati/ Marku: Je bërë qesharak. Rama: Pse je zverdhur
Në studion e ‘Opinion’ ka plasur një debat mes kryeministrit Rama dhe predagogut Mark Marku. Një përplasje e fortë ka ndodhur mes të dyve teksa Marku është shprehur se të gjithë po argëtohen  sot me kryeministrin pasi ai është bërë qesharak. Debati: Marku: Të gjithë po argëtohemi sot me kryem inistrin tonë I cili është bërë qesharak. Rama: Po po argëtohesh apo po mëzitesh Marku: Unë po argëtohem, Rama: Po…
Lajmet Media Politikë
Debati me studentin e verbër, Marku: Mos bëni shfaqje të ulët
Përballjen live në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan, të enjten, mes kryeministrit Edi Rama dhe një studenti të verbër, profesor Mark Marku e ka konsideruar një shfaqje të ulët. Marku kërkoi fjalën në studio, duke deklaruar se protestonte ndaj kësaj parodie të kryeministrit me studentin me aftësi të kufizuar. Ai tha se kjo është gjëja më e ulët që një kryeministër bën me një njeri që shkon aty…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Dakota Johnon shkon në palestër
23:02, 13 Dhjetor 2018 Aktorja Dakota Johnson të enjten u fotografua nga paparacët në rrugët e Los Angjellosit, ajo u pa teksa ishte duke shkuar në palestër. Johnson pati të veshur tuta ngjyrë të zezë dhe pati të mbathura sandale, transmeton Klan Kosova.
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Milani nuk del “gjallë” nga “ferri” grek, eliminohet edhe Leipzig!
E pabesueshme ajo që ndodh në Karaiskaqis. Milani mposhet me shifrat 3-1 nga Olympiacos në një ndeshje spektakolare dhe eliminohet nga Europa League që në fazën e grupeve. Me të njëjtin rezultat që kuqezinjtë fituan në ndeshjen e parë u mposhtën edhe në Pire, por për shkak të golevarazhit më të mirë skuadra greke avancoi në fazën tjetër të Europa League pasi Olympiacos dhe kuqezinjtë e mbyllën në kuotë të…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
VIDEO – Automjetet ushtarake të Forcave të Armatosura të Kosovës
Një ditë para votimit të tri ligjeve që transformojnë FSK-në në Ushtri të Kosovës në Kuvendin e Kosovës, KALLXO.com ka siguruar një video ekskluzive të automjeteve ushtarake – multifunksionale të pranuara së fundmi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Transformimi i FSK-së pritet të votohet nesër nga deputetët e Kosovës. Në votim mund të mos marrin pjesë deputetët e Listës Serbe. Iniciativën për krijimin e Ushtrisë së Kosovës, zyrtarë të…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
A i dëmton refuzimi i Komandant “Molla e Kuqe” rastet e tjera të Speciales?
22:56, 13 Dhjetor 2018 Komandant “Molla e Kuqe”, emri i vërtetë i të cilit është Remzi Shala, ishte ndër të ftuarit e parë për intervistim nga Gjykata Speciale. Por ai e bëri të ditur, vetëm përmes mediave, se ai do ta refuzojë këtë ftesë të Gjykatës Speciale. Por a mund t’i dëmtojë ky rast të ftuarit e tjerë, qoftë si dëshmitarë apo të akuzuar, të Gjykatës Speciale? Avokati Tahir Rrecaj…