rilindjaere.press

Uncategorized
Ish-deputetja Myzejene Selmani reagon ashper ndaj Ministrit Serb Stefanoviq – ja kujton dosjet e krimeve në Kosovë
Ish-deputetja e Aleancës Kosova e Re (AKR), Myzejene Selmani ka reaguar ndaj deklaratave të ministrit serb, Nebojsha Stefanoviq. Përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook, Selmani ka shkruar se nuk mund t’i shmanget dosjes së krimeve në Kosovë. “Një deklaratë e Ministrit serb Nebojsha Stefanoviq adresuar Ministrit të Jashtëm të Kosovës Behgjet Pacolli tregon sa i cekët dhe sa serioz është ky person në udhëheqjen e Ministrisë së…
Uncategorized
Ish Deputetja Myzejene Selmani reagon kunder fyerjet ndaj Bahtirit: Kryeministri te kerkoj falje
Ish-deputetja e Parlamentit të Republikës se Kosovës dhe njëherit Këshilltarja politike në Ministrinë e Punëve të Brendshme, Myzejene Selmani, i ka dal krah kryetarit të komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, pas fyerjeve që ai ka marrë nga këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj, Erolld Belegu. Belegu një ditë më herët ka postuar në rrjetet sociale një fotografi të Bahtirit dhe mbi të ka vënë mbishkrimin: “Walking lopa” (Lopa që ec). Për…
Uncategorized
Ish Deputetja Selmani: Kosova në sprovën amerikane ska arsye të mos e kalojë testin
Refuzimi i vizitës së Komandantit të Gardës Nacionale të Ajovës dhe zyrtarit të lartë të Pentagonit gjeneral majorit Timoti Or në Kosovë, për arsye që Qeveria e Kosovës nuk ka suspenduar taksat ndaj mallërave nga Serbia dhe BH, ka hequr të gjitha dilemat e deritashme nëse kjo kërkesë është bërë sic është thënia “sa për sy e faqe”. Nga: Myzejene Selmani Një kërkesë e tillë tregon se ShBA janë këmbëngulëse…
Uncategorized
Ish deputetja Selmani: Pas rastit të përdhunimit të 16 vjeçarës nga ana e policit dhe profesorit duhet urgjent Vettingu në çdo institucion
Ish deputetja e Parlamentit të Republikës së Kosovës Myzejene Selmani ka reaguar lidhur me rastin e përdhunimit të nxënësës 15 vjeçare nga Drenasi, e cila ishte përdhunuar nga mësimdhënësi i saj, e pas raportimit të rastit në polici u bërë viktim edhe i Hetuesit nga Stacionit Policor në Drenas Vesel Veseli, i cili vazhdoj ta përdhunoj dhe ta shfryetëzoj seksualisht tani 16 vjeçarën, ku edhe ngeli shtatzanë dhe nën kërcënim…
Uncategorized
Dhunë, shfryetëzim seksual, abort i dëtyruar – Historia trishtuese e nxënëses nga Drenasi me hetuesin policor
Një nxënëse nën moshën 16-vjeçare nga Drenasi, kishte shkuar në polici për të denoncuar profesorin e saj. Por, në vend të gjetjes së ndihmës, ajo ka gjetur një “padron” skllavërues policor. Pas marrjes së deklaratës, fotografimit të zhveshur të viktimës dhe ekspertizës mjekoligjore, hetuesi V.V., nën kërcënim dhe shantazh e kishte detyruar të bënte seks me të. Pas shfrytëzimit seksual për më shumë se një vjet, vajza kishte mbetur shtatëzënë.…
Uncategorized
Ish deputetja Selmani: BE me standarde të dyfishta për Kosovën
Ideja e BE-së që çështja e statusit përfundimtar të kombinatit “Trepça” duhet të zgjidhet nëpërmjet një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit, është skandaloze. Kështu thotë ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Myzejene Selmani, e cila për disa vjet ka udhëhequr Komisionin parlamentar për ekonomi. Ajo shtron pyetjen se si mund të arrihet normalizimi i raporteve me ndërhyrjet në çështjet e brendshme me theks pronës…
Kulturë
Interpretime gjithëpërfshirëse për veprat e Flamur Malokut
Nga Merxhan Avdyli Trajtimi i një trekëndëshi autoritativ nga fusha e letërsisë mund të jetë një grackë e rrezikshme nga ku mund të biesh lehtë në të, mund të jetë një labirint ku dota kesh vështirë të dalësh. Por, në rastin e këtij trekëndëshi trajtues Kosumi-Bashota-Maloku nuk ka as gracka, as labirinte nga ku nuk mund të dalësh. Janë tri personalitete tashmë të shquara nga fusha e letërsisë. Arritjet e…
Showbiz Showbiz Vendor
Genc Leka debuton me këngën ‘E imja je’ (VIDEO)
E imja je’ është projekti më i ri muzikor i cili është shtuar në mesin e shumë hiteve verore. Kjo është kënga e parë me të cilën në tregun muzikor shqiptar ka debutuar Genc Leka. Kënga erdhi me videoklip shumë veror, e tematikë ka dashurinë. Ky projekt u mirëprit mjaft mirë nga publiku dhe Genci nuk e ka ndërmend të ndalet me publikimin e këngëve të reja.  
Lajmet Lajmet Vendore
Policia sqarohet rreth privilegjeve në paga
Policia e Kosovës ka dhënë sqarime lidhur me të punësuar të stafit policor vazhdojnë të ushtrojnë pozita të punës në mospërputhje me gradat e fituara dhe se me vendim të drejtorit të përgjithshëm, kompensimi për të punësuarit që ushtrojnë pozita më të larta, bëhet në bazë të pozitës dhe jo në bazë të gradës që e ka arritur i punësuari. Sipas Policisë, me qëllim të plotësimit dhe sistematizimit të pozitave…
Sport Sporti Nderkombëtare
Cristiano e përcjell jashtë fushe, Cavani e përcjell në shtëpi
Edison Cavani shënoi dy golat e fitores 2-1 të Uruguajit ndaj Portugalisë mbrëmjen e së shtunës. Por, nuk ishte e thënë që sulmuesi i PSG ta mbyllte ditën i lumtur, pasi në minutën e 74 të ndeshjes doli nga fusha e lojës i dëmtuar. Në momentin që po dilte duke çaluar, Cristiano iu afrua menjëherë dhe e ndihmoi që të largohej nga fusha. Edhe pse ndeshja ishte më e tensionuar…
Sport Sporti Nderkombëtare
Trajneri i Argjentinës tregon se çfarë kanë bërë për Lionel Messin
Jorge Sampaioli në paraqitjen e parë pas humbjes nga Franca, ka deklaruar se skuadra e Argjentinës ka punuar shumë për t’iu përshtatur Lionel Messit në Kampionatin Botëror. “Mendoj se ne jemi përshtatur me domosdoshmërinë, në vend që të kishim ide të qarta. Ne kishim nevoja të qarta dhe duhej të fitonim, ky ishte qëllimi ynë kryesor”, ka deklaruar Sampioli. “Kjo ndoshta ishte më e fortë se koncepti ynë i futbollit.…
Lajmet Lajmet Vendore
Kosova anëtare me të drejta të plota në OBD, dështojnë përpjekjet e Serbisë dhe Rusisë për bllokadë
Republika e Kosovës ka marrë pjesë në sesionin e 132-të të Këshillit të Organizatës Botërore të Doganave – OBD-së, e cila po mbahet në Bruksel me pjesëmarrje nga 182 shtete anëtare. Ky ishte sesioni i 4-të i OBD-së, në të cilin Kosova po merr pjesë si anëtare, që nga janari  i vitit 2017. Në kuadër të këtij sesioni është ri-zgjedhur Sekretar i Përgjithshëm i OBD-së, z. Kunio Mikuriya; është diskutuar rishikimi…
Lajmet Lajmet Vendore
Detaje nga vdekja e 17 vjeçarit në vendin e punës në Prizren
Një 17 vjeçar ka humbur jetën në vendin e punës sot në mesditë. Rasti ka ndodhur në fabrikën e stiroporit “SatStyro” në fshatin Mushnikovë të Prizrenit, rrugës për Prevallë. Lajmin për klankosova.tv e ka konfirmuar edhe Hazir Berisha, zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prizrenit. Fillimisht nga Policia ishte thënë se i riu ka qenë 16 vjeçar, por më pas është konfirmuar nga ata se i njëjti ka qenë një…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare
Merkel arrin marrëveshje me 14 shtete të BE-së për azilkërkuesit
Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur të ketë mbështetjen e 14 anëtarëve të Bashkimit Evropian, të cilët thonë se janë të gatshëm të nënshkruajnë marrëveshjen për të marrë sërish azilkërkuesit, të cilët paraprakisht janë regjistruar në vendet e tjera në bllokun prej 28-anëtarësh. Marrëveshjet janë bërë publike në një letër që Merkel u ka dërguar dy liderëve të partnerëve të saj të koalicionit, të cilat i kanë parë agjencitë e…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare
Trump: Arabia Saudite është pajtuar që të rrisë prodhimin e naftës
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Doanld Trump thotë se Mbreti saudit Salman, i ka thënë atij se Rijadi është pajtuar për rritjen e prodhimit të naftës, në përgjigje të “trazirave” në Iran dhe Venezuelë. “Sapo bisedova me Mbretin Salman të Arabisë Saudite dhe i shpejgova atij këtë gjë, sepse si pasojë e trazirave dhe mosfunksionimit në Iran dhe Venezuelë, unë kërkoj që Arabia Saudite të rrisë prodhimin e naftës, ndoshta…
Arsim Lajmet Lajmet Vendore
Ministri i Arsimit: E kemi suspenduar zyrtaren që vodhi në Belgjikë, është Igballe Cakaj
Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka konfirmuar se ndaj Igballe Cakajt është marrë masa e suspendimit menjëherë pasi është njoftuar për dyshime se ka vjedhur diçka në një lokal në Bruksel të Belgjikës. Ka thënë se tash po e pret vendimin përfundimtar të Komisionit Disiplinor. “Masa e menjëhershme që është marrë ka qenë suspendimi. Presim informata shtesë dhe tutje sipas procedurave do të jetë Komisioni Disiplinor që do të marrë…
Lajmet Lajmet Vendore
Krasniqi u propozon të merren me bujqësi politikanëve që nuk kanë vizion për shtetin
Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, kryetari aktual i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, thotë se “me politikë nuk duhet të merret ai, ajo apo ata e ato që nuk e kanë vizionin e qartë për kombin e shtetin e vet…”. Krasniqi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se “Kushdo që nuk është i përgatitur për t’i mbrojtur dhe t’i mbrojtur fortë interesat e popullit e të shtetit…
Lajmet Lajmet Vendore
Shumë biznese pa arka fiskale, ATK nuk ka të dhëna sa është numri i tyre
Me një konkurrencë jo e të barbarët dhe shmangie nga tatimi po bëhet biznes në Kosovë. Administrata tatimore e Kosovës -ATK nuk ka të dhëna të sakta apo të përafërta se sa është numri i bizneseve që nuk janë të pajisura me arka fiskale, e që sipas legjislacionit kërkohet të jenë të fiskalizuara. Por, ATK ka të dhëna që pa arka fiskale operojnë ende edhe 21 pika të karburanteve të…
Lajmet Lajmet Vendore
Opozita: Presidenti s’mund t’i shkelë vijat e kuqe të Kosovës
Deklarata e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se dialogu me Serbinë do të vazhdojë pa vija të kuqe ka nxitur reagime të ashpra nga ana e opozitës dhe e shoqërisë civile. Përfaqësuesit e partive opozitare konsiderojnë se faza finale e dialogut nuk duhet në asnjë formë të vazhdojë pa vija të kuqe. Sipas tyre, një deklaratë e tillë e kreut të shtetit është tejet skandaloze dhe në dëm të Republikës…
Lajmet Lajmet Vendore
Kosovë: Edhe në fundjavë moti si në vjeshtë
Edhe gjatë ditëve të fundjavës temperaturat në Kosovë do vazhdojnë t’i ngjasojnë stinës së vjeshtës. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, moti do të jetë me diell dhe vranësira të çrregullta të cilat gjatë ditës vende-vende do të shoqërohen me reshje lokale shiu dhe shkarkime rrufesh. “Temperaturat do të shënojnë rritje të lehta në të dy vlerat ekstremale, minimalet nga 12-14 gradë Celsius, ndërsa temperaturat maksimale parashihet të lëvizin ndërmjet 22-24…