rilindjaere.press

Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Krenari e shoqëron Luanën në studio teksa ajo incizon këngën e re
Këngëtarja dhe prezantuesja e njohur, Luana Vjollca, ka nisur punën për një këngë të re, që do ta sjellë së shpejti për fansat. Këtë gjë, ajo e bëri të ditur përmes një fotografie të publikuar në InstaStory, ku tregonte studion ku po incizohet edhe kënga e saj e re. Foto: Luana Vjollca/InstaStory Një gjë të tillë e ka bërë edhe Krenar Çoçaj, i cili prej kohësh aludohet se është në…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ndezja e zjarrit në fushë i shkakton dëme materiale një ndërmarrje në Partesh
Një person, pronar i një ndërmarrje private në Partesh, ka njoftuar se si pasojë e zjarrit të ndezur në fushë nga persona të panjohur është përfshirë nga zjarri trualli i ndërmarrjes së tije me ç’rast nga zjarri janë djegur disa dritare të plastikës dhe të drurit, disa metra gypa të plastikës për ujë dhe disa kabllo të rrymës në vlerë të konsiderueshme. Përveç dëmeve materiale nuk raportohet për të lënduar.…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Juncker: Këtë javë s’do të ketë vendim për kërkesën e May që të shtyhet Brexit
11:08, 20 Mars 2019 Juncker: Këtë javë s’do të ketë vendim për kërkesën e May që të shtyhet Brexit Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka thënë se nuk beson që do të merret ndonjë vendim këtë javë mbi kërkesën e Theresa May për shtyrje të procesit të Brexit. Duke folur për Deutschlandfunk, Juncker ka thënë se nuk është duke llogaritur në vendimin e këshillit të BE-së këtë javë, transmeton…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Fermerët e Lushnjës protestojnë kundër skemës së TVSH-së
Blegtorët dhe fermerët në Lushnje janë ngritur në protesta, kundër skemës së TVSH që u ka bllokuar grumbullimin e qumështit. Ata kanë bllokuar rrugën nga Rotondo e Savrees deri tek Rotondo e Plastmasit. Ndërsa paralajmëruan se do derdhin qumështin në formë proteste. Fermerët kundërshtojnë vendimin e qeverisë për rimbursimin e TVSH-së. Ata mbajnë në duar pankarta kundër rritjes së çmimit dhe kërkojnë subvencione nga qeveria për bujqësinë. Prej dy ditësh…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Teknologji
Shkrepësa që ju ndihmon të lini duhanin
Shkrepësa kushton 129 dollarë Loading… Shkrepësa kushton 129 dollarë A keni dëshirë të lini duhanin, por ende nuk e keni gjetur mënyrën e duhur? Një kompani libaneze ju ndihmon në realizimin e këtij qëllimi përmes një “shkrepëse të mençur”. Shkrepësa e “Slighter” është e pajisur me censorë dhe inteligjencë artificiale, që i mundësojnë asaj të grumbullojë të dhëna. Procesi i mbledhjes së të dhënave për përdoruesin ndodh gjatë javës së…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Zëvendësministri i akuzuar për keqpërdorim të detyrës, sot para gjykatës
Nerjovaj akuzohet për periudhën sa ka qenë drejtor në Komunën e Prizrenit Loading… Nerjovaj akuzohet për periudhën sa ka qenë drejtor në Komunën e Prizrenit Punës së përditshme të qeverisë sot nuk do t’i bashkëngjitet një Zëvendësministër. Bujar Nerjovaj, Zëvendësministër i Administratës Publike, sot do të paraqitet  në Gjykatën Themelore Prizren për t’u përballur me akuzat për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. Nerjovaj akuzohet për periudhën sa e kryente funksionin e…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Zaev: Janeva dhe grupi i saj kanë bërë shumë që të kthehet e drejta në vend
Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në intervistë për AIM theksoi se nëse vendi nuk do të rrezikohet nëse nuk merr datë për fillimin e bisedimeve dhe theksoi se prokurorja Katica Janev dhe grupi i saj kanë bërë shumë për kthimin e shteti ligjor në vend, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në pyetjen e gazetarit nëse Maqedonia nuk hap bisedimet me BE-në, a rrezikohet që vendi të kthehet prapa…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
James Harden me rekord historik në NBA: U shënoi të paktën 30 pikë të të gjithë rivalëve brenda një sezoni
Koshashënuesi më i mirë aktualisht në këtë sezon ka arritur një rekord që nuk e kishte bërë askush në historinë e NBA-së. Houston Rockets mundi Atlanta Hawks me rezultat 121:105, ku James Harden regjistroi ‘double-double’ në saje të 31 pikëve dhe dhjetë asistimeve. Ky ishte ballafaqimi i 74-të në karrierë, ku ka regjistruar të paktën 30 pikë dhe dhjetë asistime. Në fakt, një gjë të tillë e kanë bërë edhe…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Tentojnë të hyjnë me dhunë në QKUK, arrestohen katër persona
Katër persona janë arrestuar në Prishtinë, pasi të njëjtit duke tentuar të hyjnë me dhunë brenda objektit të QKUK-së kanë sulmuar punëtorin e sigurimit. Gjatë intervenimit dy zyrtarë policorë kanë pësuar lëndime të cilët kanë pranuar tretman mjekësor, gjithashtu edhe dy prej të dyshuarave kanë marrë tretman mjekësor. Katër personat e dyshuar pas intervistimit me urdhër të prokurorit, lirohen në procedurë të rregullt. /Telegrafi/
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Burri rrah gruan në Ferizaj, arrestohet
11:02, 20 Mars 2019 Një grua në Ferizaj ka raportuar policinë e Kosovës se është sulmuar dhe rrahur nga bashkëshorti i saj, njofton Klan Kosova. Viktima ka marrë tretmanmjekësor, kurse i dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit, dërgohet në qendrën e mbajtjes.
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Policia i gjen marihuanë, arrestohet i dyshuari
Një person është arrestuar në Prishtinë, pasi që tek i njëjti gjatë kontrollit janë gjetur dhe janë konfiskuar dy qese të vogla me substancë të dyshuar narkotike të llojit marihuanë më peshë 3.6 gramë. I dyshuari pas intervistimit me vendimin e prokurorit dërgohet në mbajtje për 24 orë. /Telegrafi/
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Channing Tatum nuk njihet me pamjen e re (FOTO)
11:00, 20 Mars 2019 Channing Tatum duket pothuajse i panjohur me ngjyrën e re të flokëve. Aktori 38 vjeçar ndau me ndjekësit në Instagram një fotografi me pamjen e re, transmeton Klan Kosova. Ai bëri një sondazh për të parë nëse po iu pëlqente njerëzve ky ndryshim. “Ide e keqe?”, dhe shtoi opsionet po dhe jo. Në një tjetër fotografi të publikuar poashtu në Instagram, Channing shtoi: “Epo idetë e…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Transformimet e mahnitshme të grave (FOTO)
11:00, 20 Mars 2019 Çdo grua është e bukur, pavarësisht se çfarë mendon ajo rreth kësaj. Një projekt shndërrimi i quajtur Perezagruzka dhe versioni lokal i emisionit ndërkombëtar 10 vjeç Më Të Rinj, vendosi ta dëshmojë këtë duke i shndërruar gratë e zakonshme në mbretëresha të vërteta.
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Showbiz
Donika Kadaj – Bujupi mori një dhuratë të veçantë për ditëlindje
Deputetja feston ditëlindjen e 40-të Loading… Deputetja feston ditëlindjen e 40-të Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Donika Kadaj – Bujupi sot feston ditëlindjen e 40-të. Në këtë ditë të rëndësishme për të, fëmijët i kanë bërë një dhuratë të veçantë, një fanelë në të cilën shkruan “40-shi asnjëherë nuk është duk më mirë”, transmeton rtv21.tv Një fotografi me këtë fanelë deputetja e ka ndarë me ndjekësit e…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Policia arreston 4 persona pasi tentuan të hyjnë me dhunë në QKUK
10:58, 20 Mars 2019 Policia e Kosovës ka arrestuar katër persona të cilët duket tentuar të hyjnë me dhunë brenda një objekti në QKUK, kanë sulmuar punëtorin e sigurimit, njofton Klan Kosova. Gjatë intervenimit, dy zyrtarë policorë kanë pësuar lëndime të cilët kanë pranuar tretman mjekësor, gjithashtu edhe dy prej të dyshuarave kanë marrë tretman mjekësor. Katër personat e dyshuar pas intervistimit me urdhër të prokurorit, lirohen në procedurë të rregullt.
Ekonomi Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Sigurohen grante në përmirësimin e cilësisë së produkteve vendore
Sipas ministrit Shala, përmes granteve kompanitë do të ndihmohen në rritjen e tregut Loading… Sipas ministrit Shala, përmes granteve kompanitë do të ndihmohen në rritjen e tregut Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, ka mbajtur konferencën informuese për lansimin e “Programit për Grantet e Përputhshme (PGP)”,  i cili për qëllim ka bashkëfinancimin me Ndërmarrjet Mikro, të Vogla dhe të Mesme (NMVM) si dhe shoqatat e biznesit për fushat e standardizimit/certifikimit të…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Sport
Juve dhe Real në garë për Kante
10:55, 20 Mars 2019 Juve dhe Real në garë për Kante Juventus dhe Real Madrid kanë hyrë në garë për shërbimet e mesfushorit të Chelsea, N’Golo Kante. Ndryshimi i rolit të francezit në Stamofrd Bridge ka bërë që skuadrat “të dalin në gjah” për të, shkruan Le10Sport, transmeton Klan Kosova. Paris Saint-Germain thuhet poashtu se është e interesuar për të, por që ata në këtë garë mbesin të tretët pas…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Burim Ramadani takon Atasheun e Mbrojtjes së Francës, flasin për thellimin e partneritetit
10:53, 20 Mars 2019 Zëvendësministri Burim Ramadani ka takuar sot në Ministrinë e Mbrojtjes së Kosovës, Atasheun jo-rezident të Mbrojtjes së Francës, Fabrice Duda. Ramadani ka thënë se bashkëbisedoi me Kolonelin Duda për thellimin e partneritetit me Francën, njofton Klan Kosova. ”Thellimi i partneriteteve bilaterale me shtetet anëtare të NATO-s është synim në të cilën Kosova vazhdimisht ka qasje të suksesshme. Kështu, në fushën e mbrojtjes, jemi duke avancuar në…
Lajmet Media Politikë
Përse Meghan Markle nuk i hapi dhuratat e baby shower?
Përpara disa javësh në New York Dukesha Meghan Markle organizoi një baby shoëer me mikeshat e saj më të ngushta. Në këtë festë ajo nuk  i hapi dhuratat që mori duke i bërë të gjithë të mendonin se arsyeja se përse nuk e bëri diçka të tillë ishte sepse dëshironte ti hapte në prani të bashkëshortit të saj Princ Harry-t. Mirëpo sipas “UsWeekly” diçka e tillë nuk është e vërtetë.…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Stili muzikor i Përmetit dhe Vlorës
Nga: Spiro J. Shetuni Muzika tradicionale qytetare: Stile muzikore themelore (III) Lexo po ashtu: Lexo po ashtu: Parashtrim Një art i madhërishëm, tradicional o profesionist, nuk lind domosdoshmërisht në një mjedis të gjerë etniko-socialo-gjeografik. Ndodh jo rrallë që, për art të madh, të shquhen mjedise të vegjël. Faktorë të ndryshëm, artistikë e jashtë-artistikë, i shtyjnë shpesh mjedise të tillë, sikurse edhe vetë kombet, popujt e grupet e vegjël etnikë në…