Kulturërilindjaere.press

Kulturë Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Filmi i Sopranos me titull të ri, konfirmohet data e realizimit
16:10, 19 Mars 2019 Ky film bazohet në serinë e famshme të HBO-së, e cila ishte transmetuar midis viteve 1999 dhe 2007. Deri tash pjesë e kastit filmik janë bërë Ray Liotta, Jon Bertnthal, Alesandro Nivola, si dhe Michael Gandolfini, djali i të ndjerit James, i cili do ta luajë versionin e ri të personazhit të famshëm, Tony Soprano. “Neëark” është titulli i ri pas atij “The Many Saints of…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Themelohet Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë në New York
Akti i themelimit është firmosur nga 21 studentët e parë Loading… Akti i themelimit është firmosur nga 21 studentët e parë Në Queens të New York-ut, SHBA themelohet Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shtetit për Diasporën, e cila thekson se të shtunën, më 16 mars 21 studentët e parë firmosën aktin e themelimit të saj. Dega e “Vatrës” në Queens deklaroi publikisht se nisi nga…
Kulturë Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ohër, ndalohen ndërtimi i minares 32 metërshe në Xhaminë Ali Pasha
Drejtoria për mbrojtje të trashëgimi kulturore e ka ndaluar ndërtimin e minares 32 metërshe të xhamisë Ali Pasha në Ohër. Inspektorati për mbikëqyrje i cili të premten ka dal në teren të njëjtët kanë vërtetuar një sërë parregullsish nga miratimi konservator me çka është gjobitur investitori. Për këto parregullsi me vite kanë reaguar aktivistët e “Sovest” të cilët për sot mbas dite kanë paralajmëruar protestë, të cilin më pas e…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Shuhet “bilbili” i muzikës popullore shkodrane
Shyqyri Alushi, “bilbili” i muzikës popullore shkodrane dhe artisti i merituar, ka vdekur mbrëmjen e djeshme në moshën 84 vjeçare. Loading… Shyqyri Alushi, “bilbili” i muzikës popullore shkodrane dhe artisti i merituar, ka vdekur mbrëmjen e djeshme në moshën 84 vjeçare. Prej ditësh ishte i shtruar në spital, ku merrte dhe trajtim për shkak se vuante nga ishemija dhe vetëm mbrëmjen e djeshme kanë qenë familjarët ata që kanë bërë…
Kulturë Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Jepet shfaqja e baletit për fëmijë “Një princeshë e vogël” (VIDEO)
23:44, 18 Mars 2019 Në Teatrin Kombëtar të Kosovës, Qendra Kulturore e Fëmijëve e Komunës së Prishtinës, të hënën solli premierën e shfaqjes së baletit për fëmijë “Një Princeshë e vogël”. Në të luajtën 150 fëmijë ndërsa i gjithë rrëfimi ka të bëjë me një vogëlushe me emrin Sara.
Kulturë Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Merovci promovon ditarin nga Konferenca e Rambujesë (VIDEO)
20:23, 18 Mars 2019 Adnan Merovci i cili ishte bashkëpunëtor i ngushtë i ish Presidentit Ibrahim Rugova, ka publikuar librin e titulluar “Kështjella e Mosmarrëveshjes”. Për zhvillimet që ndodhën brenda kësaj kështjelle franceze, Merovci promovoi librin ku janë përshkruar deri në detaje ngjarjet e bisedimeve shqiptaro-serbe. Kronikë e përgatitur nga gazetari Rilind Matoshi. klankosova.tv
Kulturë Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Drejtori i Warner Bros jep dorëheqje pas aferës seksuale
18:41, 18 Mars 2019 Kevin Tsujihara ka dhënë dorëheqje nga posti i tij si Drejtor Ekzekutiv i kompanisë “Warner Bros”, pas një hetimi lidhur me marrëdhënien e tij me aktoren Charlotte Kirk dhe akuzat se ai ka përdorur lidhjet e tij për t’i gjetur punë në këtë studio. Në një deklaratë, Tsujihara tha se ai e kuptoi se “vazhdimi i udhëheqësisë sime mund të jetë një shpërqëndrim dhe pengesë për…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Çfarë po ndodh me trashëgiminë kulturore në Kosove?!
Koci :Trashëgimia është duke u rrënuar Loading… Koci :Trashëgimia është duke u rrënuar Departamenti për Trashëgimi Kulturore dhe Këshilli i Kosovës për Trashëgiminë Kulturore, sot janë ballafaquar në Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë për gjendjen e trashëgimisë kulturore në Kosovë. Gjate ballafaqimit në mes të këtyre palëve u tha se trashëgimia kulturore e Kosovës është në rrenim e sipër./21Media
Kulturë Lajmet Lajmet Vendore Politikë
“Zëri i Kosovës” dëgjohet deri në Arabinë Saudite (FOTO)
18:09, 18 Mars 2019 Kosova ka arritur në finale të Festivalit Botëror të Artit dhe Kulturës “ King Abdulaziz Camemel Festival”, që po mbahet në Rijad të Arabisë Saudite. Kosova po përfaqësohet me Ansamblin “Zëri i Kosovës”, nga Fushë Kosova. Në këtë festival po bëhet prezantimi i vlerave kulturore të vendeve. E vendi ynë nepërmjet valleve ka lënë prapa edhe shtetet më të fuqishme. Postimi i Plotë i Nurije Avdiu,…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Hapet ekspozita “Zani i shpirtit” nga Dëbora Hetemi
Synimet e Dëborës janë të mëdha Loading… Synimet e Dëborës janë të mëdha Sot në Prishtinë është hapur ekspozita “Zani i shpirtit” nga artistja, Dëbora Hetemi, e cila për herë të parë publikoi 30 piktura. Dëbora Hetemi 16 vjeçare është në Shkollën e Artit “Çesk Zadeja” në Ferizaj, ka thënë se kjo ekspozitë është mjaft me rëndësi që tregon të gjithë punën e saj që nga mosha 9 vjeçare. “Sot…
Kulturë Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Vdes muziktari kosovar DJ Itto
18:00, 18 Mars 2019 DJ Itto, emri i vërtetë i të cilit ishte Tajar Shehu, papritmas ka ndërruar jetë. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur Radio Urban FM, ku i ndjeri kishte punuar. “Me shumë pikëllim e morëm lajmin për vdekjen e shokut dhe kolegut në Radio Urban Fm, Dj Itto. RIP mik… Që nga kontakti i parë me Tajar Shehu Itto në vitin 2002 Road…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Botime të reja: “Kështjella e (mos)marrëveshjes” e Adnan Merovcit
Libri i Adnan Merovcit shpalos ditarin nga konferenca e Rambouillet  Loading… Libri i Adnan Merovcit shpalos ditarin nga konferenca e Rambouillet  Adnan Merovci, njeriu i cili nga vitet e 90-ta ka qene në hap me Presidentin Ibrahim Rugova dhe i ka përcjellë nga afër të gjitha zhvillimet ne vend dhe në momentet më vendimtare e më të rëndësishme ka qenë pjesëmarrës dhe protagonist i tyre, ka promovuar librin e tij…
Kulturë Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Sonte në Teatrin Kombëtar shfaqet premiera e baletit për fëmijë “Një princeshë e vogël”
15:01, 18 Mars 2019 Sonte prej orës 17:00 në Teatrin Kombëtar të Kosovës, Qendra Kulturore e Fëmijëve të Komunës së Prishtinës, sjell premierën e shfaqjes së baletit për fëmijë “Një princeshë e vogël”. Kjo shfaqje bazohet në romanin e Francis H Burnet, ku mrekullia e saj do të vjen përmes “princeshës së vogël”. “Princesha e vogë” është mbështetur nga Drejtoria për Kulturë e Komunës së Prishtinës, njofton Komuna e Prishtinës…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Teknologji
Trashëgimia kulturore në Kosovë drejt rrënimit
Përkundër rritjes së fondeve, gjendja është e mjerueshme Loading… Përkundër rritjes së fondeve, gjendja është e mjerueshme Departamenti për Trashëgimi Kulturore dhe Këshilli i Kosovës për Trashëgiminë Kulturore, sot janë ballafaquar në Komisionin për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë për gjendjen e trashëgimisë kulturore në Kosovë. Gjendja e kësaj fushe kulturore sipas komisionit është mjaft e rëndë dhe në rrënim e sipër dhe është kërkuar të gjendet një rrugëdalje. Isuf Koci…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Vdiq profesor Mujë Ukaj
Sot bëhet ceremonia e varrimit të Prof. Mujë Ukaj Loading… Sot bëhet ceremonia e varrimit të Prof. Mujë Ukaj Sot në moshën 61 vjeçare ka vdekur profesori Mujë Ukaj. Prof.Dr.Ass. Mujë Ukaj gjatë gjithë jetës së tij ka dhënë kontribut të vlefshëm në shumë institucione të Republikës së Kosovës, e së fundmi edhe si profesor në Fakultetin Juridik, të Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë. Varrimi i të ndjerit do të bëhet…
Kulturë Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Xhaferi në Konferencën e 16-të të Nismës Adriatike-Joniane
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi do të marrë pjesë në Konferencën e 16-të të kryetarëve të Kuvendeve të Nismës Adriatike – Joniane e cila më 18 dhe 19 mars të vitit 2019 do të mbahet në Budvë, Mali i Zi. Në kuadër të Konferencës, Xhaferi do të mbajë fjalim në temën “Trupat kuvendore si resurs i rëndësishëm për përforcimin e bashkëpunimit në fushat me…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Zbulohet se kur do të publikohet “Annabelle: Chapter 3”
Filmi do të publikohet më 28 qershor Loading… Filmi do të publikohet më 28 qershor Është publikuar paralajmërimi i pjesës së tretë të filmit horror, “Annabelle”. Përmes këtij paralajmërimi është zbuluar se filmi do të mbajë emrin “Annabelle Comes Home”, përcjell rtv21.tv Kukulla e pushtuar nga shpirtrat e ligë sillet në shtëpi nga dy hulumtuesit, Ed dhe Lorriane Warren. “Annabelle comes home” pritet të dal në kinematë botërore më 28…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Prendvera
Poezi nga Ndre Mjeda Loading… Poezi nga Ndre Mjeda Jeni lodhë dallndysha t’shkreta,Je molis’ i ziu bylbyl;Ah! Pushoni n’strehë ku u gjeta,Pusho n’kopsht te njaj zymbyl. Mbi krahë tuej prej dhenash tjeraJu prendverën na pruet ktej;Shplodhn’ju, pra dallndysha t’mjera,Rri, bylbyl, n’lulzim qi kthej, Se qe ‘j prrue prej malit uletE t’ tanë fushës ushqim i nep;E nën borë po shpërthejnë luletPorsi fmij’ qi zblohen n’djep. Fllad i letë me vapë…
Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Showbiz
Mahmut Ferati dhe Shaqir Cërvadiku publikuan projektin kushtuar Fadil Vokrrit
Këngëtarët u bënë bashkë për t’i kënduar legjendës së futbollit shqiptar Loading… Këngëtarët u bënë bashkë për t’i kënduar legjendës së futbollit shqiptar Dy këngëtarët e mirënjohur shqiptarë, Mahmut Ferati dhe Shaqir Cërvadiku sapo publikuan projektin e përbashkët “Vokrri në zemrat tona”, shkruan rtv21.tv Ky projekt i është kushtuar ish-kryetarit të Federatës së Futbollit të Kosovës dhe legjendës kosovare, Fadil Vokrrit. Tekstin e këngës “Vokrri në zemrat tona”  e ka…