Ekonomia Nderkombëtarerilindjaere.press

Bota Ekonomia Nderkombëtare Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale
Euro dhe dollari vazhdojnë rënien kundruall lekut
Në tregun valutor vendas të hënën, valutat kryesore euro dhe dollari amerikan vijuan të këmbehen me vlera më të lira se në fundjavë. Ndërsa monedhat e tjera u luhatën brenda intervaleve të vogla. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro blihet 125.80 lekë ose 0.04 lekë më pak se ditën e shtunë dhe dollari amerikan këmbehet 107.51 lekë ose 0.47 lekë më pak. Aktorët e sektorit shprehen se, ecuria…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Teknologji
Lamborghini ka shitur më shumë vetura në gjysmën e parë të 2018-ës, se sa në pesë vitet e fundit
Pa përfshirë këtu, shitjet e Urus për të cilin ka kërkesa shumë të mëdha. Të thuhet se gjërat po shkojnë mirë te Lamborghini, do ishte nënvlerësim. Prodhuesi gjerman ka bërë të ditura statistikat e shitjes, për gjysmën e parë të këtij viti, që janë për 11 për qind më të larta se ato të vitit të kaluar. Prej një janarit, deri më 30 qershor të këtij viti, Lamborghini ka dërguar…
Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Diktatori Tajip Erdogan shkaktar i ikjes së bizneseve nga Turqia?
Diktatori turk, Rexhep Tajip Erdogan, premtoi të drejtonte politikën ekonomike nëse ai do të rizgjidhej president. Shumica e votuesve mbështetën vizionin e tij, por një numër në rritje i njerëzve të biznesit po vendosin se ata nuk mund të veprojnë më me këto kushte. Sipërmarrësi në largim i mediave, Hamdi Akin Ipek është në mesin e tyre. Ai po padit regjimin e Erdoganit në Qendrën Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Lufta tregtare e nisur nga SHBA’ja, betejë mes fuqisë e rregullave
Zyra e Përfaqësuesit Tregtar të SHBA-së shpalli të martën listën e tarifave shtesë prej 25 % ndaj produkteve të importuara nga Kina, me vlerë prej 200 miliardë dollarësh amerikanë. Gjatë një konferencë shtypi të mbjatur sot në Pekin, zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës, Hua Chunying theksoi se veprimet e palës amerikane janë hegjemonizëm tregtar, sipas CRI-së. “Pala kineze do të marrë kundërmasat e nevojshme për të…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare
Facebook gjobitet nga Britania
Facebook-u do të përballet me gjobën e tij të parë pas skandalit me “Cambridge Analytica”, për shkak se platforma e mediave sociale e lejoi firmën britanike të kishte qasje tek informacionet private të miliona përdoruesve, pa pëlqimin apo dijeninë e tyre. Një zyrë hetimore e qeverisë britanike, ajo e Komisionerit të Informacionit (ICO), e gjobiti Facebook-un me 500 mijë paund ose 663 mijë dollarë, shuma maksimale që mund të vendoset…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Teknologji
Twitter mbyll miliona adresa false
Twitter ka arritur të mbyllë rreth 70 milionë adresa false dhe të dyshimta që nga muaji Maj. Adresat që u mbyllën ishin një përpjekje e Twitter-it për të pastruar rrjetin social. Shumica e adresave mendohej që përdoreshin për postime provokuese ose nga komunikime automatike të kontrolluara nga larg, që shumë herë abuzonin me shërbimin. Juan Guzman, një studiues pranë UCL ka vëne re me mijëra komunikime automatike që përdoreshin të…
Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Udhtime
Kush do të punojë në këtë ishull magjik, paguhesh 56 mijë euro, këto janë kushtet
Kjo ndoshta mund të jetë puna e ëndrrave tuaja. Ishulli San Helena në oqeanin Atlantik ka shpallur konkurs për vende të lira pune në departamentin e kontrollit të emigracionit në aeroportin e ri. Kandidati fatlum që do të mund të fitojë këtë pozicion pune, do të kalojë në xhepat e tij plotë 56 mijë euro. Megjithatë, kjo e mirë e ka edhe një të keqe, pasi të gjithë ata që…
Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Media
Digitalb fiton betejën me piraterinë, gjykata suedeze vendos dëmshpërblimin
Prej vitesh DigitAlb po vijon betejën me piraterinë televizive duke u bërë promotor për gjetjen dhe ndëshkimin e operatorëve të paligjshëm në Shqipëri, Kosovë, por edhe Europë e me gjerë. Fryt i kësaj përpjekjeje shumëvjeçare të mbështetur nga DigitAlb është edhe operacioni i fundit ndërkombëtar i kryer nga “Nordic Content Protection” një organizatë anti-pirateri me qendër në Suedi, e cila në bashkëpunim me autoritetet suedeze kreu një investigim nga i…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare
Kjo grua krijoi biznes milionësh derisa kujdesej për 14 fëmijët e saj
Ajo që nisi si një dëshirë e thjeshtë për të qenë në gjendje të siguronte të ardhura për fëmijët e saj, është shndërruar në një biznes prej shumë miliona dollarësh për Tammie Umbel në Dallas të Virxhinias. Ajo jo vetëm që drejton një kompani kozmetike, por mëson në shtëpi 14 fëmijët e saj – dhe thotë se ende gjen kohë për veten. Përmbajtja e këtyre kavanozëve mund të duket e…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Teknologji
Del në shitje kopja e veturës së parë në botë, Benz Patent-Motorwagen
Vetura origjinale Benz Patent-Motorwagen me tre rrota llogaritet si vetura e parë e prodhuar ndonjëherë. Ajo është prodhuar më 29 janar të vitit 1885. Patent-Motorwagen e ka krijuar Karl Benz në 1885-ën dhe e ka shitur atë për 600 marka gjermane në atë kohë, rreth 3,500 euro të sotshme, transmeton Koha.net. Publiku i gjerë pati mundësinë që të njihet me veturën e parë në botë në vitin 1886 dhe pas…
Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Teknologji
Google, në “luftë” me Microsoft, Sony dhe Nintendo
Për vite të tëra, bota e video-lojërave është bazuar në krahasimin mes tri motrave të mëdha: Microsoft, Sony dhe Nintendo. Por, në javët e fundit është duke u zhvilluar hipoteza e futjes së një konkurrenti të katërt. Ky është Google, kompania që sigurisht e keni dëgjuar për motorin e kërkimit, por edhe si pronar i Gmailit dhe i rrjetit të mirënjohur të shpërndarjes së videove YouTube. Mendohet se Google kërkon…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore
Prej nesër çmime të reja të naftës
Komisioni Rregullator për Energjetikë nesër do të vendos për ndryshimin e çmimeve të derivateve të naftës në Maqedoni. Siç bëhet e ditur ndryshimet e çmimeve nuk do të jenë për të mirën e qytetarëve, për shkak se do të ketë rritje. Komisioni Rregullator për Energjetikë pritet që të rris çmimin për 2 denarë për litër për naftën dhe benzinën, edhe pse disa javë më parë kishte ulje simbolike deri në…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Nis lufta tregtare midis SHBA-së dhe Kinës
Tarifat e Shteteve të Bashkuara mbi mallrat e Kinës, në vlerë prej 34 miliardë dollarësh, hynë në fuqi, duke sinjalizuar fillimin e një beteje të gjithanshme tregtare midis dy ekonomive më të mëdha në botë. Taksa 25% në importet kineze hyri në fuqi në mesnatë, sipas kohës në Uashington. Kina u kundërpërgjigj duke vënë tarifë të ngjashme prej 25% në 545 produkte amerikane, gjithashtu me vlerë prej 34 miliardë dollarësh. Pekini e…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Skandaloze Teknologji
Palët e treta mund t’ju lexojnë mesazhet në Gmail
Google ka konfirmuar se e-mail private që dërgohen dhe pranohen përmes përdoruesve të Gmail ndonjëherë mund të lexohen nga palët e treta persona fizik që zhvillojnë aplikacione, jo vetëm nga makineritë. Personat që kanë lidhur aplikacionet me llogarite e tyre, pa dijeni mund t’ju kenë dhënë leje stafit njerëzor që të lexojnë mesazhet e tyre. Google lejon lidhjen e e-mail me mjete të menaxhmentit të palëve të treta, siç mund…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Irani dhe fuqitë botërore do të vazhdojnë përpjekjet për ruajtje të paktit bërthamor
Shefja për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini ka thënë se fuqitë botërore dhe Irani janë pajtuar për të vazhduar bisedimet për masat ekonomike, si dhe për ruajtjen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Ministrat e Jashtëm dhe diplomatët e lartë nga Britania, Kina, Franca, Gjemania dhe Rusia kanë negociuar më 6 korrik me homologun e tyre iranian, Mohammad Javad Zarif në Vjenë, për herë të parë, prej…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Media Udhtime
E jashtëzakonshme: 19 mijë aeroplanë në të njëjtën kohë në qiell, asnjë aksident
Radari që i gjurmon fluturimet ka shpërndarë një video që tregon se si më shumë se 200.000 aeroplanë kanë fluturuar dhe janë ulur ditën e premte, e cila ka qenë dita me më së shumti fluturime në histori. Sipas këtij grupi që i monitoron fluturimet kjo ka qenë dita më e zënë me fluturime, ku rreth 202.157 aeroplanë kanë fluturuar dhe janë ulur dhe asnjëri prej tyre nuk ka pasur…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Kanadezët mbështesin bojkotin ndaj SHBA-së
Qytetarët në Kanada mbështesin bojkotin e produkteve amerikane për shkak të tensioneve që filluan me SHBA-në pas tarifave shtesë doganore ndaj produkteve të hekurit-çelikut dhe aluminit, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas një ankete të realizuar me një mijë kanadezë të zgjedhur në mënyrë të rastësishme nga Kompania e Hulumtimeve Nanos me qendër në Toronto, pjesa dërrmuese e qytetarëve mbështesin bojkotin e mallrave dhe kompanive amerikane. Në anketë thuhet se qytetarët…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Sport Sporti Nderkombëtare Udhtime
Botërori 2018, rreth 4 mln turistë të huaj në Rusi
Boom tifozësh në Rusi për të parë dhe ndjekur Botërorin e futbollit. Në prag të ndeshjeve çerekfinale, zbulohen dhe shifrat e para: janë më shumë se 5 milionë turistë – 3.9 milionë nga të cilët të huaj – që kanë vizituar qytetet që po presin ndeshjet e Kupës së Botës. Lajmi është bërë i ditur nga shefi i Agjencisë Federale Ruse për Turizmin, Oleg Safonov, i cituar nga agjencia e…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë Teknologji
Merkel paralajmëron uljen e taksave për automjetet
Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi sot se do të ishte e gatshme të parashikonte një ulje të përgjithshme të taksave për automjetet për të zbutur konfliktin tregtar mes BE-së dhe SHBA-së, me kusht që të gjitha vende përkatëse të jenë të përfshira. ”Një negocim i tillë, për të cilin do të isha e gatshme, nuk mund të bëhet mes Bashkimit Europian dhe SHBA-së, por me të gjitha vendet me të…
Bota Ekonomi Ekonomia Nderkombëtare Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Britania del me plan të ri doganor pas Brexit-it
Qeveria e Britanisë ka paraqitur disa detaje se si mund të trajtohen doganat pas largimit të këtij vendi nga Bashkimi Evropian, proces i njohur si Brexit. Qeveria ka njoftuar se plani i saj i ri, i quajtur “Marrëveshja e lehtësuar doganore” ofron “më të mirën për të dyja botët”. Thuhet se plani i ri do t’i japë Mbretërisë së Bashkuar lirinë për t’i vënë tarifat e veta mbi mallrat që…