Ekonomia Vendorerilindjaere.press

Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Kosova arkëtoi 252 mijë euro, pasi mbrojti pemë e perime vendore
Vetëm 3 ditë pasi hyri në fuqi vendimi për mbrojtjen e 21 produkteve bujqësore, Kosova përfitoi 252 mijë euro, thuhet në një dokument të siguruar nga Kosovapress, përcjell klankosova.tv. “Nëse analizojmë vlerën e mallrave të importuara të datës 21.07.2018, dita kur është vendos masë e përkohshme në import me ditën paraprake 20.07.2018, shohim se kemi të bëjmë me uljen e importit për 15 për qind”, shkruan aty. Ditë më parë,…
Bota Ekonomia Nderkombëtare Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale
Euro dhe dollari vazhdojnë rënien kundruall lekut
Në tregun valutor vendas të hënën, valutat kryesore euro dhe dollari amerikan vijuan të këmbehen me vlera më të lira se në fundjavë. Ndërsa monedhat e tjera u luhatën brenda intervaleve të vogla. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, euro blihet 125.80 lekë ose 0.04 lekë më pak se ditën e shtunë dhe dollari amerikan këmbehet 107.51 lekë ose 0.47 lekë më pak. Aktorët e sektorit shprehen se, ecuria…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Skandaloze: Inspektorati i Punës, institucion me akuza të shumta për korrupsion, 35 inspektor të akuzuar për korrupsion
Në përditshmëri raportohen raste të shkeljeve të të drejtave të punëtorëve. Problemet më të mëdha kanë të bëjnë me ndërtimin e marrëdhënies së punës. Ligji i Punës, ndër të tjera, ka paraparë rregullimin e marrëdhënies së punës ndërmjet punëdhënësit dhe punëmarrësit në të dyja sektorët, atë publik dhe privat, duke paraparë kështu të drejtat dhe obligimet e palëve në një marrëdhënie pune. Për të monitoruar këto raste është pikërisht Inspektorati…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Gjykata i jep të drejtë Autoritetit të Konkurrencës rreth filialeve të PTK-së
Pak ditë më parë, Gjykata Themelore e Prishtinës në lëndën e udhëhequr nga gjyqtari Hajriz Hoti ka marrë aktgjykim me anët të të cilit e ka refuzuar si të pabazuar kërkesë-padinë e paditëses – Posta e Kosovës (PTK), më anë të së cilës është kërkuar që të anulohet vendimi i të paditurit – Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) ndaj vendimit të këtij të fundit, vendim i cili urdhëron largimin e…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Dogana e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë bashkohen të martën në Morinë
Të martën, pritet t’i jepet fund burokracisë doganore në mes të Kosovës e Shqipërisë. Po këtë ditë do të bëhet bashkimi i pikës doganore në Vermicë, e cila do të kalojë në Morinë, raporton KTV. Qëllimi i këtij projekti, sipas Ministrisë së Financave, është lehtësimi i procedurave të kontrollit për bizneset, të cilat është dashur t’iu nënshtrohen kontrolleve të dy pikave doganore. Projekti është financuar nga projekti IPA i Zyrës…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Rajonale Udhtime
Kërkohet gjallërimi i turizmit në Ulqin
Në zonën e Ulqinit ka kapacitete të shumta, të cilat mund ta gjallërojnë turizmin, duke tërhequr vëmendjen edhe të investitorëve të ndryshëm. Gjallërimin e turizmit rural, njohësit e kësaj fushe e shohin si një domosdoshmëri të kohës, raporton Zëri i Amerikës. Në këtë zonë monumentet natyrore janë ende të paprekura dhe mund të shndërrohen në hapësira atraktive për turistët e huaj.  
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shëndetësia Shëndetësia Vendore Skandaloze
Qeveria merr kritika për lehtësirat që po krijon për industrinë e duhanit
Me qëllim të ruajtjes së shëndetit publik, pesë vjet më parë ishte miratuar Ligji për Kontrollin e Duhanit. Me këtë ligj shumë kufizime u ishin bërë bizneseve, të cilat merreshin me prodhim dhe shitjen e duhanit, raporton KTV. Pavarësisht këtij ligji, Qeveria e Kosovës është duke punuar që t’ia lehtësojë punën industrisë së duhanit. Për këtë, me kërkesë të Odës Ekonomike të Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj ka angazhuar një këshill…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Tri risitë nga ligji i ri për TVSH’në
Me Ligjin e ri për TVSH-në, që pritet të hyjë në fuqi me 1 janar 2019, bizneset në Kosovë pritet të përfitojnë së paku në tri raste. Furnizimi i mallrave të prodhuara në Kosovë që shfrytëzohen si lëndë e parë për procesin e prodhimit do të trajtohen si shitje me të drejtë kreditimi të trajtuara si eksporte. Shërbimi i bluarjes tek mullisët do të trajtohet me norme te sheshtë 8%…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Minierat e KEK-ut, ka gjasa të jepen në shfrytëzim (VIDEO)
Minsitri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka nuk e ka përjashtuar mundësinë që minierat e KEK-ut të jepen në shfrytëzim. Ai i tha Klanit se kjo çështje është duke u diskutuar në Qeverinë e Kosovës. Kronikë e zgjeruar nga gazetari Vullnet Krasniqi.
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Qeveria subvencionon prodhuesit e peshkut (VIDEO)
Ministria e Bujqësisë do të subvencionojë kultivuesit e peshkut. Për të marr nga 20 cent për kilogram, ata duhet të shesin së paku 2,5 tonë peshkë për gjashtë muaj, njofton Klan Kosova. Kronikë e zgjeruar nga gazetari Halil Berisha.
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Komuna e Prishtinës s’mund t’i ndalë Taksistët Ilegalë
Komuna e Prishtinës vazhdon të ketë telashe të mëdha me taksitë ilegal që operojnë nëpër rrugën e kryeqytetit, ndonëse vetëm vitin e kaluar ka iniciuar 1 mijë lëndë në gjykatë. Taksistët me leje që operojnë në Prishtinë fajtor për këtë gjendje kaotike e lënë komunën. Januz Rusinovci i cili punon si taksist qe afër 30 vite, thotë se Komuna e Prishtinës nuk po e menaxhon si duhet çështjen e taksistëve…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Skandaloze: KEDS ia shkyç rrymën konsumatorit për 1 cent borxh
Kompania turke që menaxhon rrjetin e distribucionit të energjisë elektrike nga KEK’u, KEDS, i shkyç qytetarët nga rrjeti i rrymës edhe nëse nuk kanë paguar vetëm një cent. Ndërkaq, për vetëm një cent borxh, kompania me aksionar turq, KEDS, ia ka shkyçur rrymën një qytetari. “I nderuar konsumatorë, Borxhi juaj për energjinë elektrike të shfrytëzuar në vlerë prej: 0.01€ nuk është paguar brenda afatit të pagesës, prandaj jeni të shkyçur…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Braktisi Gjermaninë për Kosovën, tash ka qindra lopë e viça
Rritja e investimeve nëpër ferma blegtorale dhe modernizimi i tyre ka bërë, që përveç rritjes se prodhimtarisë, të rritet edhe cilësia e këtyre prodhimeve. Njëra nga këto model ferma të lopëve qumështore, është edhe ajo në fshatin Jashanicë të Klinës. Pronari i fermës, Avdi Hoti la kurbetin dhe aktualisht ka mbi 140 lopë e viça.     Familja Hoti me 42 anëtarë të familjes ka edhe 120 hektarë tokë të…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore
Serbia, Maqedonia, Bosnja e Mali i Zi i japin së bashku përgjigje Kosovës
Ministrat e tregtisë, bujqësisë e ekonomisë nga katër shtete të Ballkanit, do të kenë mbledhje të mërkurën në Beograd, ku do të shqyrtohet gjendja e sapokrijuar, pasi që Kosova vendosi masa mbrojtëse për eksport për disa lloje të pemëve, perimeve dhe drithërave. Nikoqir i takimit do të jetë ministri serb, Rasim Ljajiq, njoftoi Tanjugu. Në takimin do të marrin pjesë ministri i Bujqësisë i Maqedonisë, Lupço Nikollovski, ministrja malazeze e Ekonomisë, Dragica…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Përplasje në mbledhje të Qeverisë, PDK e NISMA zihen për doganën
Në mbledhjen e sotme të Qeverisë pati goxha hallakamë, sidomos ndërmjet ministrave të Nismës dhe atyre të PDK’së. Këta të fundit kundërshtuan një vendim të ministrit të tregtisë dhe industrisë, Bajram Hasani, për masat e ndërmarra ndaj importit të qumështit dhe pemëve e perimeve. Sapo mori fjalën Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Bajram Hasani kërkoi zbatimin e vendimeve për masa mbrojtëse për qumështin si dhe për pemë dhe perime nga…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Gojnovci: Qytetarët, donatorët kryesorë që fëmijët lëmoshkërkues janë në rrugë
Organizata Rinore ‘Akti’ në bashkëpunim me Komunën e Mitrovicës dhe Policinë e Kosovës, si dhe në mbështetje të organizatës gjermane ‘GIZ’, kanë lansuar sot në qytetin e Mitrovicës fushatën kundër dhënies së lemoshës për fëmijët lëmoshkërkues nga ana e qytetarëve. Rexhep Gojnovci, drejtor i organizatës ‘Akti’, ka bërë të ditur për KosovaPress, se dhënia e lëmoshës për fëmijët lëmoshkërkues nga ana e qytetarëve, nuk i përkrahë ata, por në fakt…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Ujë në Prishtinë, 1185 shkyçje individuale për 6 muaj
Kompania Rajonale e Ujësjellësit ”Prishtina” njofton të gjithë konsumatorët në zonën e shërbimit, se aksioni për shkyçjen individuale të konsumatorëve borxhlinj nga shërbimet e rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimit është duke vazhduar me intensitet të lartë në qytete e fshatra, por me theks të veçantë në Prishtinë. Sipas kompanisë, me shkyçje po përballet secili konsumator që ka dy e më shumë fatura të papaguara ndaj shërbimeve të ujësjellësit dhe kanalizimit.…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Të jetosh me bletët
Arjan Zogu është bletërritës nga fshati Valikardhë i Bulqizës. Pasionin e ka të trashëguar nga i ati, por nga 3 koshere që kishte i ati dekada më parë, sot Arjani numëron 250 të tilla. “Viti 2005 ishte i pari që kam pasur mbi 80 copë dhe kam nxjerrë rreth 15 kuintalë mjaltë, ndërsa viti i dytë është ky i sivjetshmi”, shprehet për TCH Arjan Zogu. E gjithë familja e ndihmon.…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Caktohen masa për pemët dhe perimet e importit, i mbron me ligj 21 produkte bujqësore
Të gjitha pemët dhe perimet që hyjnë në Kosovë tani e tutje do të duhet të paguajnë një masë të përkohshme prej 30 për qind të vlerës doganore, shkruan Kosovapress. Kjo masë është caktuar të premten nga ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani. Vendimi do të hyjë në fuqi me datën 18 të këtij muaji.     Në vendimin të cilin e ka siguruar KosovaPress, thuhet se deri te…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Udhtime
Në vitin 2026 kosovarët do të udhëtojnë me tren në vendet evropiane
Ka përfunduar procesi i fizibilitetit për hekurudhat nga Fushë Kosova në Han të Elezit e deri në Maqedoni, si dhe nga Fushë Kosova në Serbi. Ministri i Infrastrukturës ka treguar se brenda këtij viti do të nisin punimet për pjesën e parë dhe në vitin 2026, gjithçka do të jetë gati për udhëtim dhe bartje të mallrave në vendet e tjera evropiane Në vitin 2026, banorët e vendit do të…