Intervistarilindjaere.press

Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Lorik Cana: Kam qenë Don Zhuan! Tani më bërtet gruaja!
Këtë të shtunë në emisionin ‘My Living’ në Vizion Plus, i ftuar për të rrëfyer mbi stilin e jetës ishte kapiteni legjendar i skuadrës Kombëtare të futbollit, Lorik Cana Ai rrëfeu mbi jetën e tij pasi ka lënë sportin, për dietën strikte ushqimore, për pasionin e madh mbi makinat dhe Formula Uno, pilotimin e po ashtu edhe për marrëdhëniet me bashkëshorten. I pyetur nga gazetari Arjon Muça për detaje edhe…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Adi Krasta, gjithmonë i pari
Nëse bëjmë një retrospektivë në medien e tri dekadave të fundit, për të kërkuar mbi një figurë që përfaqëson elegancën e mendimit dhe rëndësinë e fjalës, jemi pa dyshim duke kërkuar për një emër, Adi Krasta Wendy: “Elegance” Me një karrierë shumë të gjatë dhe të rëndësishme, Krasta është moderatori, gazetari, opinion bërësi, showman-i më kompleks, interesant dhe i rëndësishëm që një vend i vogël si ky yni mund të…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Angela Martini, e dehur nga lumturia: Jeta ime, më e bukur se ajo që shihni në “Instagram”…
Jeta pas martesës dhe largimi nga modelingu. Drejtimi i ri që i ka dhënë jetës dhe një surprizë e madhe që pritet të ndodhë… Njësoj e dashuruar, me të njëjtin ritëm jete, me një bashkëshort që e adhuron e i bën surpriza çdo ditë, ka kaluar ky vit i parë si bashkëshortja e Dragos. E vetmja gjë për të cilën zor se do të dëgjojmë të flitet sërish është modelingu.…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Angela Martini, e dehur nga lumturia: Jeta ime, më e bukur se ajo që shihni në “Instagram”…
Jeta pas martesës dhe largimi nga modelingu. Drejtimi i ri që i ka dhënë jetës dhe një surprizë e madhe që pritet të ndodhë… Njësoj e dashuruar, me të njëjtin ritëm jete, me një bashkëshort që e adhuron e i bën surpriza çdo ditë, ka kaluar ky vit i parë si bashkëshortja e Dragos. E vetmja gjë për të cilën zor se do të dëgjojmë të flitet sërish është modelingu.…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Klaudia Pepa: Në ajër, por me këmbë në tokë!
Ditën që bëri gati valixhet, për të udhëtuar drejt tokës së ëndërruar të artistëve, siç është Italia, bashkë me gjërat e nevojshme, “paketoi” edhe ëndrrën e saj më të madhe! Të bëhej e famshme dhe ta njihnin të gjithë, edhe përtej kufijve shqiptarë Shumë mund, shumë djersë, shumë sprova dhe sakrifica, edhe dështime që i kanë mësuar si të bëj hapa përpara. Sepse të ndjekësh ëndrrat nuk mjafton. Duhet edhe…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Pasioni që realizoi ëndrrat e Norik Ukës
Fotografon, por shumë mirë qëndron edhe me popullaritetin. Është ky artisti Norik Uka, ndërsa fotografia është skena, shkëlqimi dhe diçka për të cilën vazhdimisht e shijon në këtë rrugëtim shumë të ngjyrtë dhe ndjesor Intervistoi: Gazmend Kajtazi Çfarë shohin sytë e Norikut pos fotografive dhe për çfarë mendon koka e tij, do t’ju tregojë ai vetë… Thuhet se fotografia nuk dashurohet, fotografia ndjehet. Si e keni zbuluar këtë talent në…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Pasioni që realizoi ëndrrat e Norik Ukës
Fotografon, por shumë mirë qëndron edhe me popullaritetin. Është ky artisti Norik Uka, ndërsa fotografia është skena, shkëlqimi dhe diçka për të cilën vazhdimisht e shijon në këtë rrugëtim shumë të ngjyrtë dhe ndjesor Intervistoi: Gazmend Kajtazi Çfarë shohin sytë e Norikut pos fotografive dhe për çfarë mendon koka e tij, do t’ju tregojë ai vetë… Thuhet se fotografia nuk dashurohet, fotografia ndjehet. Si e keni zbuluar këtë talent në…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Pasioni që realizoi ëndrrat e Norik Ukës
Fotografon, por shumë mirë qëndron edhe me popullaritetin. Është ky artisti Norik Uka, ndërsa fotografia është skena, shkëlqimi dhe diçka për të cilën vazhdimisht e shijon në këtë rrugëtim shumë të ngjyrtë dhe ndjesor Intervistoi: Gazmend Kajtazi Çfarë shohin sytë e Norikut pos fotografive dhe për çfarë mendon koka e tij, do t’ju tregojë ai vetë… Thuhet se fotografia nuk dashurohet, fotografia ndjehet. Si e keni zbuluar këtë talent në…
Intervista Lajmet Media Politikë
Rama intervistë në DW, komenti i tij për protestën e madhe opozitare
Edi Rama hapi në Berlin ekspozitën e tij të dytë personale brenda një kohe të shkurtër në Gjermani. Gjatë vizitës së tij private, Rama nuk pati asnjë takim me përfaqësues zyrtarë. Rama: “Është një proces krejt i natyrshëm, ku dora ndjek njërin sy dhe njëri sy ndjek dorën, ndërkohë që vëmendja është e gjitha e përqendruar tek diskutimet, tek puna, tek vendimet për t’u marrë, tek çështjet për t’u adresuar.”…
Intervista Lajmet Media Politikë
Rama Ministër i Jashtëm? Brenda 7 ditësh Meta do të vendosë
Në intervistën e tij për emisionin “Opinion”, Presidenti Meti është shprehur se do t’i duhet pak kohë derisa të vendosë nëse Kryeministri Rama do të dekretohet edhe si Ministër i Jashtëm. I pyetur nga gazetari Blendi Fevziu, se kur mund të kemi një përgjigje për propozimin e Kryeministrit për t’u bërë vetë Ministër i Jashtëm, Meta u përgjigj: Më duhet pak kohë, por në çdo rast më pak se 7…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Ambasadorja kroate në Kosovë, Marija Kapitanoviq: “Duhet një vendim politik për vizat, por raporti i KE-së bazë e mirë”
Paketa e zgjerimit të Bashkimit Evropian e vitit 2013 e kishte përfshirë edhe Kroacinë si anëtaren më të re. Më 1 korrik 2013, Kroacia u bë anëtarja e 28-të e BE-së. Një dekadë të plotë pas aplikimit për anëtarësim. Vetëm në 2004-ën, BE kishte zyrtarizuar statutin e kandidatit për Kroacinë, negociatat për çka filluan një vit pas dhe pasuan me një varg kriteresh që shteti i dalë nga shpërbërja e…
Intervista Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë: Kujdes me Asociacionin (VIDEO)
Një diplomat i akredituar në Prishtinë po u tërheq vërejtjen ekspertëve rreth asociacionit të komunave serbe, njofton Klan Kosova. Ambasadori norvegjez, Per Strand Sjaastad, deklaroi se duhet pasur kujdes rreth kësaj çështjeje që të jetë funksionale brenda strukturave të shtetit të Kosovës. Kronikë nga Fillojetë Konjuhi.
Intervista Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Opinione Politika Vendore Politikë
Austin: Kosovarët paguajnë çmimin e “Qeverisë së korruptuar” për vizat
“Imazhi i Qeverisë së Kosovës, në perspektivën globale, nuk është pozitiv. Është një qeveri e kriminalizuar, një shtet i korruptuar që nuk është në gjendje të trajtojë çështje serioze të sundimit të ligjit”, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Robert Austin, profesor në Qendrën për Studime Evropiane, Ruse dhe Euro-aziatike, Universiteti i Torontos. Radio Evropa e Lirë: Kosova dhe Serbia, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, po hyjnë në…
Intervista Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë
Ambasadori Gjerman në Beograd:”Dialogu të përfundojë nën udhëheqjen e BE-së”
Raportimet se në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë do të përfshihen edhe shtete tjera të mëdha, po i mohon ambasadori gjerman në Beograd, Axel Ditman. Ditman i cili pas tri vitesh qëndrimi në Serbi, tash do ta marrë funskionin e zv/shefit të deparmatentit për çështje evropiane në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë. Në një konferencë para gazetarëve, Ditman është shprehur optimist se së shpejti do të arrihet një marrëeshje përfundimtare…
Bota Intervista Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shoqëri Civile & Institucionet
Gëzimi më i madh për mjekun kryesor shqiptar në Zvicër, kur shpëton jetën e të tjerëve
Nga nxënësi i shkollës së mesme e deri te mjeku kryesor, nga Kërçova në Wikon: Historia e Florim Cuculit është historia e një djaloshi emigrantësh, pa njohuri të gjuhës gjermane, i cili në Zvicër arriti për të punuar profesionin e tij të ëndrrave si “Medecin”. Megjithatë, identitetin e tij si një shqiptar-zviceran ai e gjeti më vonë Florim Cuculi është një punëtor i zellshëm. Intervistën për “Zoffinger Tagblatt” të orës…
Arsim Intervista Lajmet Lajmet Vendore Opinione Politika Vendore Politikë
Reduktimi i Universiteteve Publike, vendim i vonuar që degradon më shumë arsimin
Kosova vendi me 6 Universitete Publike në 6 rajonet e saj, e me pak cilësi, u rendit e fundit në testin PISA me nivelin më të dobët arsimor. Shkolla me bollëk, Universitete po ashtu, atëherë ,cili është problemi që vendi ka këtë nivel të dobët ta arsimit? Por, duket se gjërat do të reduktohen dhe gjërat do të kenë fokusin tek cilësia jo objektet. Kjo pasi që Ministri i Arsimit,…
Intervista Sport Sporti Vendor
Intervistë/ Livoreka nesër ndaj Gjilanit pres fitore, “Intelektualët” janë tifozët më të mirë
Nesër me fillim nga ora 13:00, të gjithë futbolldashësit kosovar do t’i ketë sytë nga derbi lokal në Gjilan, ndërmjet Gjilanit dhe Dritës, që zhvillohet në kuadër të Vala Super Ligës. Agjencia e Lajmeve Rilindja e Re, ka zhvilluar një intervistë të shkurtër me sulmuesin anësor të Dritës, Përparim Livoreka. Ai ka folur për atmosferën e nesërme në derbi, për rezultatin e ndeshjes dhe synimet e skuadrës së tij dhe…
Intervista Sport Sporti Vendor
Sermaxhaj: Derbin ndërmjet Gjilanit dhe Dritës do ta vendosin detaje të vogla
E diela në qytetin e Gjilanit do të jetë e rezervuar për derbin gjilanas ndërmjet Gjilanit dhe Dritës që fillon në orën 13:00-shkruan Rilindja e Re. Në pesë xhirot e fundit bilanc dukshëm më të mirë se Gjilani ka Drita e cila ka fituar tri ndeshje dhe ka barazuar dy herë, ndërsa skuadra e Arbnor Morinës nuk i ka punët mirë, pasi i ka pësuar dy humbje, një fitore dhe…
Intervista Lajmet Lajmet Vendore Sport Sporti Vendor
Intervistë/ Armend Thaqi tregon se si e përjetoi ftesën nga Kosova dhe shpreson në fitore(Foto)
Të hënën me 13 nëntor do të jetë ditë e veçantë për mbrojtësin e krahut të djathtë Armend Thaqi dhe për të gjithë “Dardanët”, pasi Përfaqësuesja e Kosovës do të luaj miqësore me Letoninë nga ora 19:30, në stadiumin “Adem Jashari”, shkruan Gazeta e Re. Trajneri i Kosovës Muharrem Sahiti sot ka publikuar listën e futbollistëve të ftuar për këtë ndeshje, e njëri prej tyre është mbrojtësi i krahut të…
Intervista Sport Sporti Vendor
Intervistë/ Lirim Kastrati flet për debutimin në Ligën e Kampionëve, interesimin e menaxherit të Shkodran Mustafit për të dhe për ftesën e Përfaqësuesen së  Kosovës U21
Lirim Kastrati vjen nga Kamenica ma saktësisht nga fshati Hogosht dhe luan për skuadrën kroate, Lokomotiva Zagbreb U19,  ku deri më tani ka  mbrojtur ngjyrat e Kosovës U19. Por, pas paraqitjeve të mira me Lokomotivën, Kastrati  është shpërblyer me ftesë në Përfaqësuesen e Kosovës U21-shkruan Rilindja e Re. E për të folur për ftesën e tij për Kosovën U21, debutimin në Ligën e Kampionëve për U19 dhe gjera të tjera…