Lajmet Nderkombëtarerilindjaere.press

Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ardern bën thirrje për luftë globale ndaj racizmit
Ardern hodhi poshtë idenë se rritja e emigracionit po nxit racizmin Loading… Ardern hodhi poshtë idenë se rritja e emigracionit po nxit racizmin Kryeministrja e Zelandës së Re ka bërë thirrje për një luftë globale për çrrënjosjen e ideologjisë raciste pas sulmit vdekjeprurës të javës së kaluar në dy xhami në Christchurch. Në një intervistë për BBC, Jacinda Ardern hodhi poshtë idenë se rritja e emigracionit po nxit racizmin. “Kam…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Showbiz
Dua Lipa pjesë e albumit të reperit të njohur amerikan
Ende nuk dihet data e publikimit të reperit Kanye Loading… Ende nuk dihet data e publikimit të reperit Kanye Reperi i njohur amerikan, Kanye West po planifikon të bashkëpunojë me këngëtaren e njohur shqiptare, Dua Lipa për albumin e tij të ri. Sipas së përditshmes The Sun, në albumin e tij të titulluar “Yandhi” do të ketë vend edhe për një bashkëpunim me Dua Lipën dhe ai është energjik për…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
May nuk do të kërkojë shtyrje për një kohë të gjatë të Brexit
Nën ligjin aktual, Britania do të duhej të dilte nga Bashkimi Evropian brenda nëntë ditësh Loading… Nën ligjin aktual, Britania do të duhej të dilte nga Bashkimi Evropian brenda nëntë ditësh Theresa May, nuk do të kërkojë shtyrje për një kohë të gjatë të Brexit ku do të paraqet edhe zyrtarisht kërkesën tek Bashkimi Evropian për një gjë të tillë. Në një deklaratë për media, kryeministrja ka shprehur frustrimin e…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
10 vjet burg për ata që e shpërndajnë videon e sulmit në Zelandë
“Mos e shkarko. Mos e shpërndaj” Loading… “Mos e shkarko. Mos e shpërndaj” Përkundër masave të marra nga kompanitë teknologjike, videoja e sulmit në Zelandë të Re është shpërndarë me shpejtësinë e dritës duke sfiduar edhe institucionet e sigurisë të cilët kanë apeluar njerëzit që mos ta bëjnë një gjë të tillë. Tashmë, policia në Zelandë të Re ka paralajmëruar qytetarët se ata rrezikojnë 10 vjet burg në rast se…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Showbiz
Vajza e Lyrical Sonit argëtohet me këngën e Taynës
Eva e ëmbël Loading… Eva e ëmbël Festim Arifi, i njohur si Lyrical Son dhe bashkëshortja e tij, Gresa Krasniqi – Arifi janë çifti më i dashur për publikun. Ata janë martuar në gusht të vitit 2014 dhe kanë dy vajza, Evën dhe Erikën. Gresa solli një storie të vajzës së saj, Evës teksa argëtohet me këngën “Columbiana” të Taynës, shkruan rtv21.tv “Columbiana” është hapi i parë dhe shumë i…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Politikë
Krimineli i luftës që shkruante poezi
Një burrë me shumë anë: psikiatër, poet dhe në vitet 1990 politikan i fuqishëm. Për shumë në Bosnjë-Hercegovinë ai është thjesht kriminel lufte – një rast për psikiatri. Radovan Karaxhiçin e bëjnë përgjegjës për krimet më të tmerrshme të luftës, që u kryen në Bosnjë-Hercegovinë në luftën gati katërvjeçare (1992-1996). Karaxhiçi, ndërkohë 73 vjeç, sipas akuzës mban si ish-udhëheqës i serbëve në Bosnjë-Hercegovinë përgjegjësi për gjenocidin ndaj 8000 burrave dhe djemve…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Politikë
BE dhe Kina: Konkurrentë miqësorë?
Kina është ndërkohë në krye të listës në agjendën e politikës së jashtme të BE-së. Kryetarët e shteteve dhe të qeverive duan, që në samitin e tyre në fund të kësaj jave të merren intensivisht me marrëdhëniet me Kinën si fuqi ekonomike. Në fillim të prillit do të pasojë takimi vjetor mes BE-së dhe presidentit të Kinës Xi Jinping në Bruksel. “Kina po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme, sa…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Politikë
Distancimi i Moskës nga Beogradi
Po të jesh rus dhe të udhëtosh në Serbi, të pushton entuziazmi: “Serbët i duan rusët!” Mikpritës, të dashur, gjuhë të ngjashme. Ky entuziazëm nuk ka të bëjë vetëm me folklorin e përditshëm, por edhe me politikën. Kishte të bënte. Deri tani. Protestat aktuale kundër Presidentit Aleksandar Vuçiç mund ta ndryshojnë këtë. Prandaj Moska vështron këto ditë e merakosur në drejtim të Beogradit. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç konsiderohet si person me…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Politikë
A është e dënueshme shpërndarja e videove të një atentati terrorist?
Në Gjermani është e dënueshme penalisht që të shpërndash në internet video, të cilat tregojnë dhunë mizore ose çnjerëzore. Kjo është e rregulluar në paragrafin 131 të Kodit Penal. Por kjo nuk do të thotë se ndalohet çdo paraqitje dhune. Në video duhet të dalë në pah “një tendencë përçmuese ose shpërfillëse”. Kjo ndodh për shembull kur tregohet se si dikush vret, sepse i jep kënaqësi një njeriu tjetër ose…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Lumturisë
Kjo ditë është festuar për herë të parë në vitin 2013 Loading… Kjo ditë është festuar për herë të parë në vitin 2013 Bota vërtetë ka nevojë për një ditë plot buzëqeshje dhe prandaj Kombet e Bashkuara e kanë shpallur 20 marsin si Ditën Ndërkombëtare të Lumturisë. Dita e Lumturisë është prezantuar nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara gjatë vitit 2012 dhe është festuar për herë të parë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Deputetët sot mbajnë debat në Skenderaj
Takimi fillon në orën 14:00 Loading… Takimi fillon në orën 14:00 Me iniciativën e Forumit për Transparencë Parlamentare, Kuvendi i Kosovës, sot vazhdon aktiviteti “Ditët e Kuvendit”. Gjatë takimeve publike që do të zhvillohen në qytetet e Kosovës, qytetarët do të kenë mundësinë të diskutojnë drejtpërdrejt me deputetët. Takimi i radhës do të organizohet sot në Skënderaj, në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, duke filluar në orën 14:00. Në takim…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Sot është Dita Ndërkombëtare e Frankofonisë
Organizata Ndërkombëtare e Frankofonisë ka gjithsej 57 vende anëtare të rregullta Loading… Organizata Ndërkombëtare e Frankofonisë ka gjithsej 57 vende anëtare të rregullta Dita Ndërkombëtare e Frankofonisë është më 20 marsi, e që shënohet në të gjitha vendet anëtare në mënyra të ndryshme. Organizata Ndërkombëtare e Frankofonisë (OIF) ka gjithsej 57 vende anëtare të rregullta, në mesin e tyre edhe Shqipëria. Duke mbledhur 57 anëtaret me të drejta të plota,…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ngjarjet e datës 20 mars
Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vend Loading… Ngjarjet që shënojnë ditën e sotme në vend Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, mban konferencën informuese për lansimin e “Programi për grantet e përputhshme”. (Hotel “Emerald”, ora 08:30) Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)  Ministria e Tregtisë dhe Industrisë prezanton Programin për mbështetjen e konkurrueshmërisë së NVM-ve.  (Hotel…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Horoskopi i datës 20 mars 2019
Për shkak të përballjes së madhe të Diellit me Hënën gjërat sot nuk do ju ecin shumë mirë. Për ju të dashuruarit klima yjore nuk do jetë aspak e favorshme për një jetë të qetë. Herë pas here do keni kontradikta të forta me personin në krah. Ju beqarët nuk duhet të mërziteni që nuk do e gjeni princin tuaj të kaltër sepse gjithçka ndodh për një arsye. Pas disa…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
5 këshilla për gjumë të mirë
Janë disa lloje të pijeve, të cilat e stimulojnë gjumin dhe të gjitha këto i kemi në shtëpinë tonë Loading… Janë disa lloje të pijeve, të cilat e stimulojnë gjumin dhe të gjitha këto i kemi në shtëpinë tonë Gjumi është njëri nga elementet kryesore për një jetë të shëndetshme, pasi gjatë kohës së gjumit, organizmi ynë mbledh energjinë e nevojshme që të kalojë një ditë pa lodhje. Më poshtë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
“Kjo Qeveri i ka dhënë përparësi punësimit të grave, po kryesisht atyre të politikanëve”
Sipas Miftarajt, Qeveria është duke sunduar e jo duke qeverisur Loading… Sipas Miftarajt, Qeveria është duke sunduar e jo duke qeverisur Sonte në emisionin debatues, “Click” të RTV21, ishte i ftuar Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), i cili foli për rastet e fundit të nepotizmit në ndërmarrjet publike. Sipas Miftarajt, rasti i Telekomit dëshmon që mundësia më e lehtë për t’u punësuar në Kosovë është nëse…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Moti nesër: Me diell, pasdite vranësira
Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 2-6 gradë Celsius Loading… Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 2-6 gradë Celsius Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se nesër në vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të pjesshme, ku temperaturat maksimale parashihen të lëvizin ndërmjet 15-19 gradë Celsius. “Fushat me presion të lartë atmosferik të cilat kanë përfshirë pjesën më të madhe të Gadishullit të Ballkanit, do të…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Matoshi premton investime në Ujëvarën e Mirushës
Matoshi ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Malishevës Loading… Matoshi ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Malishevës Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi ka pritur sot në takim kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, të cilin e ka siguruar se Ministria që ai drejton do të realizojë një sërë projektesh të rëndësishme për mjedisin dhe ambientin për qytetarët e Komunës së Malishevës. Matoshi,…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Sport
PSG fiton çështjen ndaj UEFA-s
Klubi francez ishte ankuar në Gjykatën Sportive në Lozanë, në lidhje me akuzat për shkelje të FFP Loading… Klubi francez ishte ankuar në Gjykatën Sportive në Lozanë, në lidhje me akuzat për shkelje të FFP Komisioni i Kontrollit Financiar të Klubeve në UEFA nuk do të mund të rihapë dosjen e hetimit ndaj klubit francez të Paris Saint-Germain. Kjo pasi ky klub ka fituar betejën me UEFA-n në CAS, ku…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Showbiz
Të premten publikohet kënga e re nga Ana Kabashi
Pamje nga klipi Loading… Pamje nga klipi Këngëtarja e njohur, Ana Kabashi ka paralajmëruar fansat e saj se të premten do të publikojë projektin e ri muzikor, shkruan rtv21.tv Në rrjetin social Instagram, Ana ka publikuar një fotografi nga xhirimet e videoklipit, teksa ka zbuluar se kënga e re titullohet “Kqyre Ti”. “Te premten ‘Kqyre Ti’”, ka shkuar këngëtarja krahas fotografisë. Ndryshe, “Na thej” është projekti i fundit muzikor që Ana…