Lajmet Rajonalerilindjaere.press

Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Murtezaj: ATK e palëkundur në zbatimin e plote të legjislacionit tatimor
Murtezaj ka filluar vizitat në drejtoritë rajonale të ATK-së Loading… Murtezaj ka filluar vizitat në drejtoritë rajonale të ATK-së Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së, Ilir Murtezaj sot ka nisur vizitat në drejtoritë rajonale të ATK-së, ku fillimisht ka vizituar Drejtorin e Tatimpaguesve të Mëdhenj, drejtoritë rajonale Prishtina 2 dhe Prishtina 3, ka njoftuar Administrata Tatimore e Kosovës. Përmes një komunikate për media bëhet e ditur se në këtë takim, Murtezaj ka folur…
Ekonomi Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Partia Liberale e Maqedonisë kërkon që të ndalohet tregtia gjatë ditëve të diela dhe festave
Partia Liberale e Maqedonisë, nëpërmes një komunikate, kërkon nga Qeveria dhe Ministria e Financave, që sipas shembullit të Republikës së Malit të Zi të bëjë ndryshime në Ligjin për Tregti, me të cilën ndalohet tregtia me shumicë dhe pakicë gjatë ditëve të diela dhe festave. “Gjithashtu propozojmë që të bëhen ndryshime në nenin 25 nga ligji për tregti, me të cilën shitoret e vendosura në ndërtesat kolektive dhe ndërtesat e…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Përkrahen bizneset për përmirësimin e cilësisë së produkteve vendore
Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka organizuar konferencën informuese për lansimin e “Programit për Grantet e Përputhshme (PGP)”, që është i financuar nga Banka Botërore, i cili ka për qëllim bashkëfinancimin me Ndërmarrjet Mikro, të Vogla dhe të Mesme (NMVM) dhe shoqatat e biznesit për fushat e standardizimit/certifikimit të produkteve si dhe shërbimet e zhvillimit të biznesit. Në…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Enca perfomroi para mijëra fansave në Kurdistan, këndon edhe në gjuhën kurde
Ashtu siç kishte paralajmëruar, këngëtarja Enca Haxhia mbajti një koncert para mijëra fansave të saj, në Kurdistan. Ajo ndau me fansat në Instagram disa imazhe nga koncerti, në të cilin duket t’ia ketë kaluar mjaft mirë. Me të qëndruar atje, Haxhia edhe është intervistuar nga gazetarët dhe emisionet kurdie, të cilët kanë shprehur interesim për qëndrimin e saj atje. Në një prej intervistave, Enca ka filluar edhe të këndojë në…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
“Po i vëmë bazat e operimeve në zemër për fëmijët edhe në QKUK”
Kardiokirurgët nga Italia po operojnë fëmijët në Kosovë Loading… Kardiokirurgët nga Italia po operojnë fëmijët në Kosovë Kardiokirurgë nga Italia po qëndrojnë këto ditë në Prishtinë dhe bashkë me kardiokirurgë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës po operojnë fëmijët me probleme në zemër. Lidhur me këtë, Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili ka thënë se po vihen bazat e kardiokirurgjisë peditarike në QKUK. Sipas tij, ngritja profesionale e stafit të Kardiokirurgjisë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Sport
“Me krenari e përgjegjësi drejt Euro 2020”
Promo e FFK-së Loading… Promo e FFK-së Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka publikuar promon para dy ndeshjeve të Kosovës, atë me Danimarkën që zhvillohet nesër dhe me Bullgarinë më 25 mars. “Me krenari e përgjegjësi drejt Euro 2020”, thuhet në promon e FFK-së. Përfaqësuesja e Kosovës ka nisur përgatitjet në prag të ndeshjeve me Danimarkën dhe Bullgarinë. Në prag të ndeshjes miqësore me Danimarkën, kapiteni i Kosovës, Samir…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Turqia goditet nga tërmeti, nuk raportohet për viktima
Tërmeti shkaktoi dëme në disa shtëpi Loading… Tërmeti shkaktoi dëme në disa shtëpi Instituti Gjeologjik i SHBA-së, thotë se një tërmet me magnitudë 5.7 shkallë të Rihterit goditi pjesën jugperëndimore të Turqisë, me epiqendër rreth 56 kilometra në juglindje të qytetit të Denizli. Agjencia Turke për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave tha se tërmeti u pasua nga dy dridhje të tjera. Kryetari i Bashkisë së qytetit Acipayam, Hulusi Sevkan tha…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ismaili: Po i vëmë bazat e operimeve në zemër për fëmijët edhe në QKUK
Kardiokirurgë nga Italia po qëndrojnë këto ditë në Prishtinë dhe, bashkë me kardiokirurgë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, po operojnë fëmijët me probleme në zemër. Për këtë, ministri i shëndetësisë Uran Ismaili, ka thënë se po vihen bazat e kardiokirurgjisë peditarike në QKUK. Sipas tij, ngritja profesionale e stafit të Kardiokirurgjisë do të mundësojë që edhe në Kosovë të nisin të bëhen operacione komplekse në zemër te fëmijët. “Po…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Drejtori Murtezaj viziton drejtoritë rajonale të ATK-së
Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj ka nisur sot vizitat në drejtoritë rajonale të ATK-së, ku fillimisht ka vizituar Drejtorin e Tatimpaguesve të Mëdhenj, drejtoritë rajonale Prishtina 2 dhe Prishtina 3. Në këtë takim drejtori i ATK-së, foli për planet e këtij viti, për të cilat kërkoj angazhim të vazhdueshëm në arritjen e realizimit të tyre, njëkohësisht kërkoj ofrim të shërbimeve kualitative për tatimpaguesit. Murtezaj tha se Administrata Tatimore…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
U kontrolluan 30 lokacione për mallra të kontrabanduara
Aksion i Doganës dhe policisë Loading… Aksion i Doganës dhe policisë Dogana e Kosovës në orët e para të mëngjesit të sotëmka filluar një aksion të madh në kuadër të përpjekjeve për luftimin e krimit të organizuar dhe kontrabandës. Dogana e Kosovës siç njoftohet në një komunikatë për media në bashkëpunim me Policinë e Kosovës ka ndërmarrë një operacion kontrolli në 30 lokacione te ndryshme në pronësi të 17 personave…
Ekonomi Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Shiret Elezi: Përmirësohet rritja ekonomike në vend
“Politika e rritjes së pagave është prioritet i qeverisë andaj janë marrë masa, përkatësisht rritja e pagës minimale dhe krijimi i një mekanizmi ligjor për shtrirjen e rregullt dhe vendosjen e një standardi”. Kështu vlerëson zv.ministrja e financave Shiret Elezi, duke theksuar se krahas rritjes së pagave rritet njëkohësisht edhe produktiviteti dhe punësimi në vend. Sa i përket rritjes së BPV-së, Elezi thotë se e rëndësishme është rritja e gjerë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Agjentja e futbollistit Rabiot, Veronique: Adrien është marë peng nga PSG-ja
Adrien Rabiot pas shtatë vjetësh qëndrimi në Paris Saint-Germain, po largohet nga klubi francez i Ligue 1. Marrëdhënia mes 23-vjeçarit dhe ekipit ka qenë e mjerueshme në muajt e fundit pasi mesfushori ka njoftuar menaxhmentin se dëshiron të largohet nga klubi këtë verë, kur i mbaron edhe kontrata. Nëna dhe njëkohësisht agjentja e lojtarit, Veronique Rabiot, ka sulmuar klubin duke thënë se i biri ndihet si i burgosur. Adrien Rabiot…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Nëse nuk do të ndalej, terroristi i sulmit në Zelandë të Re ishte nisur për një sulm të tretë (Foto/Video)
I dyshuari i akuzuar për kryerjen e sulmit terrorist të së premtes në Christchurch, Zelanda e Re, kishte gjasa të kryente edhe një sulm të tretë, përpara se të ndalohej nga autoritetet. Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë një zyrtar i lartë i Zelandës së Re. Lexo po ashtu: Pesëdhjetë njerëz u vranë kur një person i armatosur hapi zjarr brenda dy xhamive javën e kaluar. Brenton…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Dogana dhe Policia aksion në 30 lokacione për mallra të kontrabanduara
Dogana e Kosovës përmes një komunikate për media ka njoftuar se sot në orët e para të mëngjesit ka filluar një aksion të madh në kuadër të përpjekjeve për luftimin e krimit te organizuar dhe kontrabandës. “Dogana e Kosovës ne bashkëpunim me Policinë e Kosovës ka ndërmarre një operacion kontrolli në 30 lokacione te ndryshme ne pronësi të 17 personave të dyshuar për kontrabandë. Operacioni është shtrirë në regjionin e…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Serie A
Reali dhe Juve pas Kantes së Chelseat
Real Madridi dhe Juventusi kanë kontaktuar mesfushorin e Chelseat, N’Golo Kanten. E përditshmja franceze sportive, “Le 10 Sport” shkruan sot se gjigantët evropianë kanë mësuar se lojtari po e shqyrton të ardhmen te londinezët, pavarësisht se ka bërë një marrëveshje të re në fillim të këtij sezoni me The Blues. Mesfushori francez është i pakënaqur me rolin e ri nën urdhrat e trajnerit, Maurizio Sarri dhe tashmë ia ka konfirmuar…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Duka dhe Agolli do të garojnë për kryetar të Komunës së Dibrës
Në garën për kryetar të Komunës së Dibrës, Bashkimi Demokratik për Integrim në zgjedhjet e parakohshme lokale, më 21 prill, do marrë pjesë me Hekuran Duka, i njohur si eurolog, i cili aktualisht është ushtrues detyre të kryetarit të komunës. Në zgjedhjet e fundit lokale, në vitin 2017, Duka ka qenë pjesë e listës kandidate të BDI-së dhe ishte zgjedhur për kryetar të Këshillit të komunës. Më herët kadidaturën për…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Anxhelina Hadërgjonaj: Dërgoj ‘selfie’-n time te NASA sepse jam super yll
Këngëtarja Anxhelina Hadërgjonaj, vazhdon të mbetet një prej emrave shumë të ndjekur në rrjetet sociale. Shpesh, Hadërgjonaj ndan me fansat fotografi dhe video të ndryshme nga jeta e përditshme. Së fundmi, bukuroshja ka publikuar një fotografi mjaft atraktive në rrjetin social Instagram, ku shfaqet natyrale pa makijazh. Lexo po ashtu: Në mbishkrimin e fotografisë, ajo shkruan se këtë “selfie” është duke e dërguar në NASA, pasi e quan veten super…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Në të gjendeshin rreth 2000 vetura, disa në vlerë prej 300 mijë dollarë – anija fundoset jashtë brigjeve të Francës (Foto/Video)
Një anije italiane mallrash e nisur për në Brazil, ndërsa mbante rreth 2,000 makina, duke përfshirë edhe të tilla si Porsche u përfshi nga zjarri dhe u mbyt në Oqeanin Atlantik, pak para se të largohej nga brigjet e Francës javën e kaluar. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të gjithë 27 anëtarët e ekuipazhit në bord u shpëtuan nga ushtria britanike, edhe pse autoritetet franceze shpejt filluan të pastrojnë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ankand ekskluziv për Ambasadën Amerikane në Kosovë
Shtëpia e Ankandeve Kosova shpall të hapur ankandin ekskluziv me automjete dhe artikuj të ndryshëm nga Ambasada Amerikane në Kosovë. Ankandi do të mbahet më 23 mars 2019 në ora 11:00. Artikujt mund të shikohen çdo ditë pune nga ora 9:00 deri 17:00. Shtëpia e Ankandeve Kosova, si çdo herë tjetër edhe kësaj radhë ju ofron mundësinë për blerjen e artikujve të ndryshëm me çmime mjaft të arsyeshme. Të gjithë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Bullgarisë i lëndohet lojtari i vetëm që luan në top ligat evropiane, humb paraqitjen me Kosovën
Kombëtarja e Bullgarisë ka marrë një lajm të hidhur para dy ndeshjeve eliminatore të kampionatit evropian të vitit 2020. Lexo po ashtu: Bullgarët kanë humbur shërbimet e lojtarit të vetëm që paraqitet në top ligat evropiane shkaku i një lëndimi të marrë në ndeshjet kampionale të ligës elitare italiane. Anësori me tipare sulmuese i Cagliarit, Kiril Despodov, u lirua nga kampi stërvitor i ekipit kombëtar për ndeshjet kualifikuese kundër Malit…