Lajmet Vendorerilindjaere.press

Ekonomi Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Partia Liberale e Maqedonisë kërkon që të ndalohet tregtia gjatë ditëve të diela dhe festave
Partia Liberale e Maqedonisë, nëpërmes një komunikate, kërkon nga Qeveria dhe Ministria e Financave, që sipas shembullit të Republikës së Malit të Zi të bëjë ndryshime në Ligjin për Tregti, me të cilën ndalohet tregtia me shumicë dhe pakicë gjatë ditëve të diela dhe festave. “Gjithashtu propozojmë që të bëhen ndryshime në nenin 25 nga ligji për tregti, me të cilën shitoret e vendosura në ndërtesat kolektive dhe ndërtesat e…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Përkrahen bizneset për përmirësimin e cilësisë së produkteve vendore
Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka organizuar konferencën informuese për lansimin e “Programit për Grantet e Përputhshme (PGP)”, që është i financuar nga Banka Botërore, i cili ka për qëllim bashkëfinancimin me Ndërmarrjet Mikro, të Vogla dhe të Mesme (NMVM) dhe shoqatat e biznesit për fushat e standardizimit/certifikimit të produkteve si dhe shërbimet e zhvillimit të biznesit. Në…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Enca perfomroi para mijëra fansave në Kurdistan, këndon edhe në gjuhën kurde
Ashtu siç kishte paralajmëruar, këngëtarja Enca Haxhia mbajti një koncert para mijëra fansave të saj, në Kurdistan. Ajo ndau me fansat në Instagram disa imazhe nga koncerti, në të cilin duket t’ia ketë kaluar mjaft mirë. Me të qëndruar atje, Haxhia edhe është intervistuar nga gazetarët dhe emisionet kurdie, të cilët kanë shprehur interesim për qëndrimin e saj atje. Në një prej intervistave, Enca ka filluar edhe të këndojë në…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
“Po i vëmë bazat e operimeve në zemër për fëmijët edhe në QKUK”
Kardiokirurgët nga Italia po operojnë fëmijët në Kosovë Loading… Kardiokirurgët nga Italia po operojnë fëmijët në Kosovë Kardiokirurgë nga Italia po qëndrojnë këto ditë në Prishtinë dhe bashkë me kardiokirurgë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës po operojnë fëmijët me probleme në zemër. Lidhur me këtë, Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili ka thënë se po vihen bazat e kardiokirurgjisë peditarike në QKUK. Sipas tij, ngritja profesionale e stafit të Kardiokirurgjisë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Sport
“Me krenari e përgjegjësi drejt Euro 2020”
Promo e FFK-së Loading… Promo e FFK-së Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) ka publikuar promon para dy ndeshjeve të Kosovës, atë me Danimarkën që zhvillohet nesër dhe me Bullgarinë më 25 mars. “Me krenari e përgjegjësi drejt Euro 2020”, thuhet në promon e FFK-së. Përfaqësuesja e Kosovës ka nisur përgatitjet në prag të ndeshjeve me Danimarkën dhe Bullgarinë. Në prag të ndeshjes miqësore me Danimarkën, kapiteni i Kosovës, Samir…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Turqia goditet nga tërmeti, nuk raportohet për viktima
Tërmeti shkaktoi dëme në disa shtëpi Loading… Tërmeti shkaktoi dëme në disa shtëpi Instituti Gjeologjik i SHBA-së, thotë se një tërmet me magnitudë 5.7 shkallë të Rihterit goditi pjesën jugperëndimore të Turqisë, me epiqendër rreth 56 kilometra në juglindje të qytetit të Denizli. Agjencia Turke për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave tha se tërmeti u pasua nga dy dridhje të tjera. Kryetari i Bashkisë së qytetit Acipayam, Hulusi Sevkan tha…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
U kontrolluan 30 lokacione për mallra të kontrabanduara
Aksion i Doganës dhe policisë Loading… Aksion i Doganës dhe policisë Dogana e Kosovës në orët e para të mëngjesit të sotëmka filluar një aksion të madh në kuadër të përpjekjeve për luftimin e krimit të organizuar dhe kontrabandës. Dogana e Kosovës siç njoftohet në një komunikatë për media në bashkëpunim me Policinë e Kosovës ka ndërmarrë një operacion kontrolli në 30 lokacione te ndryshme në pronësi të 17 personave…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Serie A
Reali dhe Juve pas Kantes së Chelseat
Real Madridi dhe Juventusi kanë kontaktuar mesfushorin e Chelseat, N’Golo Kanten. E përditshmja franceze sportive, “Le 10 Sport” shkruan sot se gjigantët evropianë kanë mësuar se lojtari po e shqyrton të ardhmen te londinezët, pavarësisht se ka bërë një marrëveshje të re në fillim të këtij sezoni me The Blues. Mesfushori francez është i pakënaqur me rolin e ri nën urdhrat e trajnerit, Maurizio Sarri dhe tashmë ia ka konfirmuar…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Duka dhe Agolli do të garojnë për kryetar të Komunës së Dibrës
Në garën për kryetar të Komunës së Dibrës, Bashkimi Demokratik për Integrim në zgjedhjet e parakohshme lokale, më 21 prill, do marrë pjesë me Hekuran Duka, i njohur si eurolog, i cili aktualisht është ushtrues detyre të kryetarit të komunës. Në zgjedhjet e fundit lokale, në vitin 2017, Duka ka qenë pjesë e listës kandidate të BDI-së dhe ishte zgjedhur për kryetar të Këshillit të komunës. Më herët kadidaturën për…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Anxhelina Hadërgjonaj: Dërgoj ‘selfie’-n time te NASA sepse jam super yll
Këngëtarja Anxhelina Hadërgjonaj, vazhdon të mbetet një prej emrave shumë të ndjekur në rrjetet sociale. Shpesh, Hadërgjonaj ndan me fansat fotografi dhe video të ndryshme nga jeta e përditshme. Së fundmi, bukuroshja ka publikuar një fotografi mjaft atraktive në rrjetin social Instagram, ku shfaqet natyrale pa makijazh. Lexo po ashtu: Në mbishkrimin e fotografisë, ajo shkruan se këtë “selfie” është duke e dërguar në NASA, pasi e quan veten super…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Në të gjendeshin rreth 2000 vetura, disa në vlerë prej 300 mijë dollarë – anija fundoset jashtë brigjeve të Francës (Foto/Video)
Një anije italiane mallrash e nisur për në Brazil, ndërsa mbante rreth 2,000 makina, duke përfshirë edhe të tilla si Porsche u përfshi nga zjarri dhe u mbyt në Oqeanin Atlantik, pak para se të largohej nga brigjet e Francës javën e kaluar. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të gjithë 27 anëtarët e ekuipazhit në bord u shpëtuan nga ushtria britanike, edhe pse autoritetet franceze shpejt filluan të pastrojnë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ankand ekskluziv për Ambasadën Amerikane në Kosovë
Shtëpia e Ankandeve Kosova shpall të hapur ankandin ekskluziv me automjete dhe artikuj të ndryshëm nga Ambasada Amerikane në Kosovë. Ankandi do të mbahet më 23 mars 2019 në ora 11:00. Artikujt mund të shikohen çdo ditë pune nga ora 9:00 deri 17:00. Shtëpia e Ankandeve Kosova, si çdo herë tjetër edhe kësaj radhë ju ofron mundësinë për blerjen e artikujve të ndryshëm me çmime mjaft të arsyeshme. Të gjithë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Bullgarisë i lëndohet lojtari i vetëm që luan në top ligat evropiane, humb paraqitjen me Kosovën
Kombëtarja e Bullgarisë ka marrë një lajm të hidhur para dy ndeshjeve eliminatore të kampionatit evropian të vitit 2020. Lexo po ashtu: Bullgarët kanë humbur shërbimet e lojtarit të vetëm që paraqitet në top ligat evropiane shkaku i një lëndimi të marrë në ndeshjet kampionale të ligës elitare italiane. Anësori me tipare sulmuese i Cagliarit, Kiril Despodov, u lirua nga kampi stërvitor i ekipit kombëtar për ndeshjet kualifikuese kundër Malit…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Tetë aksidente në Shkup, një person rëndë i lënduar
Një këmbësor ka marrë lëndime të rënda trupore, ndërsa pesë persona lëndime të lehta në pesë prej tetë aksidenteve që kanë ndodhur gjatë 20 orëve në rrethinën e Shkupit. Në tre aksidente është shkaktuar dëm material. Siç njoftojnë nga MPB, nga komunikacioni policia ka përjashtuar 40 shoferë të cilët kanë lëvizur me shpejtësi më të madhe nga e lejuara, 14 para se të pajisen me të drejtën e vozitjes së…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Me ndihmën e mjekëve të huaj, në Kosovë po realizohen operacione të ndërlikuara
Më gjithë mungesat e shumta, nisur nga stafi, barnat dhe materialit shpenzues, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë kryer operacione të rralla, që kualifikohen ndër më të vështirat. Në këtë institucion thonë se në rastet kur vlerësohet se ka komplikime dhe probleme rreth ndërhyrjeve kirurgjike, mjekët ndihmohen edhe nga ekipet e huaja. Marrëveshjet me qendrat klinike botërore për të sjell ekspertë shëndetësorë të huaj në Kosovë, ka bërë që…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Serie A
Mourinho flet për tripletën dhe pranon se refuzoi 3-4 klube: E di se çfarë dua
Jose Mourinho ka folur edhe një herë me ndjenja për kampanjën fituese me Interin që i bëri Nerazzurët me tripletë për herë të parë në histori të klubit. “Interi nuk e kishte fituar Ligën e Kampionëve për pothuajse 50 vjet. Ishte një gjeneratë e tërë e interistëve që e kanë pasur atë ëndërr”. “Në të njëjtën kohë, presidenti Moratti ishte djali i presidentit të fundit i cili e fitoi Kupën.…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Ardern bën thirrje për luftë globale ndaj racizmit
Ardern hodhi poshtë idenë se rritja e emigracionit po nxit racizmin Loading… Ardern hodhi poshtë idenë se rritja e emigracionit po nxit racizmin Kryeministrja e Zelandës së Re ka bërë thirrje për një luftë globale për çrrënjosjen e ideologjisë raciste pas sulmit vdekjeprurës të javës së kaluar në dy xhami në Christchurch. Në një intervistë për BBC, Jacinda Ardern hodhi poshtë idenë se rritja e emigracionit po nxit racizmin. “Kam…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Kërkoi para brenda në kazino, kur doli tentoi të vidhte një veturë – pamjet kur hajni qëllohet për vdekje nga policia (Video)
Michael Charles Cohen, 49 vjeç, është identifikuar si i dyshuari i armatosur i cili kërkoi para nga arkëtarët në një dhomë pokeri në Las Vegas e më pas tentoi të largohej. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, janë publikuar disa pamje të cilat tregojnë atë duke u përpjekur për të vjedhur një veturë, para se policët ta kuptojnë se çfarë po bënte. Si pasojë, ai bën një shkëmbim zjarri me…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Heqja e roaming Kosovë-Shqipëri, kush përfiton më shumë?
Tarifat roaming me Kosovën do të ulen duke nisur nga data 15 qershor 2019. Brenda fundit të këtij muaji, parlamenti i Shqipërisë dhe ai i Kosovës duhet të miratojnë të gjitha ndryshimet e nevojshme, për t’i hapur rrugë uljes së çmimeve. Nëse sot, një përdorues nga Shqipëria paguan deri në 215 lekë për minutë për telefonata kur shkon në Kosovë, tarifa maksimale që do të paguajë duke nisur nga qershori…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Gashi tregon se si prindërit e detyrojnë të flasin me familjarët në telefon
Reperi i njohur shqiptar G4shi vazhdon të mbetet një emër i pëlqyer i muzikës hip-hop. Ai është shumë i ndjekur edhe në rrjetet sociale, përmes së cilave ndan çdo ditë me fansat imazhe të ndryshme nga jeta e tij e përditshme. Së fundmi, G4shi publikoi për ndjekësit një fotografi, ku shfaqej duke folur në telefon, ndërsa tregoi se arsyeja pse e bëri këtë ishte detyrim nga familja. “Kur prindërit e…