Politikërilindjaere.press

Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Hoxhaj mirëpret emërimin e Nuncit të ri Apostolik për Kosovën nga Papa Françesku
Zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj nëpërmjet një postimi në Facebook ka shkruar në lidhje me emërimin e Nuncit të ri Apostolik për Kosovën, nga Papa Francesku, ngjarje kjo që ndodhi sot në Vatikan. Emërimi i Nuncit të ri Apostolik për Kosovës, Monsinjor Jean-Marie është mirëpritur nga zëvendëskryeministri Hoxhaj si lajm jashtëzakonisht i rëndësishëm për Kosovën dhe marrëdhëniet me Selinë e Shenjtë. “Një lajm jashtëzakonisht i rëndësishëm vjen nga Selia e…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Real Madridi do të blejë disa lojtarë – këta janë emrat që do të kërkohen në verë
Tashmë planet për rinovimin e Real Madridit kanë filluan, pasi ky vit shkoi huq ku janë eliminuar nga Liga e Kampionëve, Kupa e Mbretit dhe kanë mbetur prapa në garë për titull.  Listat janë përgatitur nga Zinedine Zidane dhe klubi i ka pranuar. Nevojitet një mbrojtës qendre, dy mesfushorë dhe një sulmues. Tani është koha për të pyetur, se kush është i lirë në treg këtë verë? Mbrojtës qendre Me…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Në muajt e fundit të shtatzënisë, Gjira tregon sa kilogramë ka
Reperja Gjira Kajtazi ndodhet në muajt e fundit të shtatzënisë. Teksa po shijon një prej periudhave më të veçanta të jetës, ajo nuk po heziton që të ndajë me ndjekësit disa nga momentet e bukura që po përjeton. Ajo pritet që të sjellë në jetë fëmijën e saj të parë gjatë muajit prill, teksa kilogramët që ka shtuar deri më tani janë të shumtë. Në një fotografi të publikuar së…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
RrGK bën thirrje për njohje dhe respekt për të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë
RrGK e shqetësuar nga akuzat e fundit të pabazuara nga KMDLNJ, bën thirrje për mbështetje të vazhdueshme publike për të mbijetuarat e dhunës seksuale të kryer gjatë luftës në Kosovë. Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), përmes një reagimi, ka shprehur shqetësim të thellë në lidhje me deklaratat e bëra nga Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) lidhur me kompensimin e personave që kanë përjetuar…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Bernardeschi për gjestin e CR7: Ishte thjesht një festim, dënimi do të ishte çmenduri
Federico Bernardeschi ishte ndër lojtarët më të mirë në rikthimin sensacional që bëri Juventusi para një jave duke e eliminuar Atletico Madridin nga Liga e Kampionëve. Por, padyshim më meritori për këtë ishte Cristiano Ronaldo, i cili realizoi tre gola, por festimi i tij pas ndeshjes ka hapur shumë polemika, aq sa UEFA ka nisur procedurë disiplinore ndaj portugezit. 😂😂😂. Never write of @Cristiano. pic.twitter.com/fzY7gceC3O — Ahmed Oki 🇸🇴🇬🇭 (@okiyaale)…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Lojtarët e Kosovës do të marrin ekstra premia për vendin e parë në grup në Ligën e Kombeve, mijëra euro në xhirollogaritë e tyre
Lojtarët e Përfaqësues së Kosovës do të marrin edhe nga një shpërblim ekstra, pasi e fituan grupin në Ligën e Kombeve. Shpërblimet e para të premtuar ishin nga 2 mijë euro për fitore që ishin marr menjëherë pas ndeshjes me Azerbajxhanin, por kryetari Agim Ademi, u kishte premtuar lojtarëve shpërblime ekstra për paraqitjet e mira. Ka qenë vetë kryetari Agim Ademim, i cili ia ka konfirmuar lojtarëve këtë gjë dhe…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Sa vjeçe ishte Beyonce kur e takoi Jay Z?
23:42, 19 Mars 2019 Beyoncé dhe JAY-Z mund të jenë çifti më i madh i industrisë argëtuese. Por për një kohë të gjatë, publiku asgjë nuk ka ditur për marrëdhënien e tyre private, njofton Klan Kosova. Megjithëse ata kanë qenë një çift që nga fillimi i viteve 2000, ata nuk pranuan publikisht marrëdhënien e tyre derisa u martuan në vitin 2008. Në vitet e fundit ata janë bërë më transparentë…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Gratë bëjnë seks pa mbrojtje nëse besojnë se mund të krijojnë lidhje
23:40, 19 Mars 2019 Gratë që mendojnë të kalojnë natën me dikë të ri, kanë më shumë gjasa të kenë seks të pambrojtur nëse mendojnë se ai është potencialisht person me të cilin mund të krijojnë lidhje. Ato gjithashtu do të kenë marrëdhënie seksuale të pambrojtura me një person nëse mendojnë se e njohin atë, ka gjetur një studim i realizuar së fundmi. Më shumë se 200,000 gra në vit…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Serie A
Tri klube të Serie A kërkojnë shërbimet e Kastriot Dermakut
Kastriot Dermaku në sezonin e ardhshëm mund të ndryshojë kategori, por jo shtet pasi kërkohet nga tre klube të Serie A. Qendërmbrojtësi shtatlartë është shndërruar në pikë referimi në repartin e prapavijës së skuadrës së Cosenzas, duke krijuar qëndrueshmëri dhe besim në këtë repart. Për shkak të paraqitjeve të tij të mira, vitin e kaluar, shtatlarti me gjatësi 1.97 cm, u thirr edhe në ekipin kombëtar të Shqipërisë nga trajneri…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
MVJ, këngëtari i ri në muzikën shqiptare që po pritet mirë nga publiku
Në tregun muzikor çdo herë e më shumë po njoftohemi me emra të rinj që po i futen muzikës, me dëshirën për tu bërë këngëtarë të suksesshëm. I tillë është Jeton Ramiqi, i njohur si MVJ, 29 vjeçar nga Gjilani, i cili është lindur dhe rritur në Aargau te Zvicrës. Deri më tani, ai ka publikuar dy projekte muzikore, të cilat janë pritur shumë mirë nga publiku shqiptar. Në një…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
​Presidenti kinez Xi Jinping shkon në Itali dhe Francë me 500 persona
Presidenti i Kinës, Xi Jinping, gjatë vizitës në Itali, Monako dhe Francë, do të ketë një delegacion prej 500 anëtarëve. Rreth 100 persona do të jenë pjesë e rrethit të ngushtë, mes ministrave, personelit të sigurimit, mjekëve dhe asistentëve të fushave të ndryshme, shkruan ATSH. Rrethi i medieve përbëhet nga 120 persona, duke përfshirë gazetarë, operatorë dhe fotografë. Duke marrë në konsideratë pjesëmarrësit e forumeve të Romës mbi biznesin, kulturën…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Adnan Merovci sqarohet për deklaratën e tij se “Thaçi donte të punonte te Rugova”
Autori i librit “Kështjella e (mos) marrëveshjes”,  Adnan Merovci, ka dhënë një sqarim shtesë lidhur me intervistën e tij në emisionin “Debat Plus”, ku ka thënë se “Thaçi ka shprehur pretendim për të punuar në shërbimin e  Rugovës në vitin 1990”. Lidhur me deklaratën për Hashim Thaçin e dhënë në ketë intervistë për RTV Dukagjinin,  Merovci sqaron se konteksti i deklaratës lidhet me interesimin që Thaçi kishte shprehur atë kohë…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Japonia, mbështetje Kosovës edhe në të ardhmen (VIDEO)
23:18, 19 Mars 2019 Për zhvillim ekonomik, por edhe vazhdim të bashkëpunimit, u fol sot në shënimin e 10 vjetorit të marrëdhënieve kosovaro-japoneze në Prishtinë. Japonia tha se do ta mbështesë Kosovën për të gjitha projektet dhe në të ardhmen, njofton Klan Kosova. Kronikë nga Albert Bajrami. klankosova.tv
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Beqaj, të rinjve gjakovarë: Aplikoni për Start Up (VIDEO)
23:13, 19 Mars 2019 Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, i ka ftuar të rinjtë gjakovarë që të aplikojnë për fonde Star Up. Ai tha se teknologjia informative është e ardhmja e zhvillimit ekonomik, njofton Klan Kosova. Kronikë nga Rejhane Selimi. klankosova.tv
Lajmet Media Politikë
“Vrasja e Jurgen Kurtit, policia ka identifikuar një nga autorët”
Gazetari i Tv Klan, Ermal Vija thotë se policia ka identifikuar një nga autorët e dyshuar për vrasjen e 26-vjeçarit Jurgen Kurti. “Policia ka shpallur në kërkim një person, por ende nuk dihet as identiteti as mosha. Ka qenë kqyrja kamerave që ka bërë të mundur identifikimin e një personi”, deklaroi gazetari, por pa dhënë detaje të tjera. Në orët e para të mëngjesit të së martës, ekspertë të policisë…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Sport
“Me krenari e përgjegjësi drejt Euro 2020” promo e Kosovës për kampanjën kualifikuese (VIDEO)
23:08, 19 Mars 2019 Federata e Futbollit të Kosovës ka lansuar promon gjenerale të fillimit të kampanjës për kualifikimet për kampionatin evropian “EURO 2020″. Kjo promo titullohet ” Me krenar e përgjegjëso drejt EURO 2020″. Përfaqësuesja e Kosovës ndeshjen e parë për kualifikime e zhvillon në Stadiumin “Fadil Vokrri”, kundër Bullgarisë. Kjo ndeshje luhet më 25 mars 2019.
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë
Kush është Jim Ratcliffe – tifozi i Manchester Unitedit që dëshiron ta blejë Chelsean
Miliarderi Jim Ratcliffe ka shprehur interesim që ta blejë Chelsean nga Roman Abramovichi. Të martën, 66-vjeçari e kompletoi blerjen e gjigantit të çiklizmit, Team Sky, ndërsa Blutë mund të jenë investimi i tij i radhës. Në vitin e kaluar, Abramovich dështoi ta zgjaste vizën e tij për në Mbretërinë e Bashkuar, ashtu që u detyrua të merrte pasaportë izraelite për të vazhduar qëndrimin në Angli. Kjo ka bërë që ai…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
Shtatëvjeçarja këndon në koncertin e Celine Dion, mrekullon të gjithë (VIDEO)
23:00, 19 Mars 2019 Pasi i shkruajti Celine Dionit, shtatëvjeçarja Anjali Singh u ftua në skenë që të këndojë bashkë me Dion në koncertin e saj në Las Vegas. Shtatëvjeçarja bashkë me këngëtaren e saj të preferuar të cilës i kishte shkruar edhe një letër kanë kënduar hitin e Celine Dion “I Surrender”. Vajza e vogël kishte udhëtuar nga Los Angeles bashkë me prindërit e saj për ta parë performancën…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë
500 kriminelë shqiptarë morën nënshtetësi në Angli
22:57, 19 Mars 2019 Një 37-vjeçare shqiptare është arrestuar nën dyshimin se ka ndihmuar grupe kriminele shqiptare që të pajisen me 500 pasaporta britanike. Arrestimi i saj është bërë nga Agjencia Kombëtare e Krimit në kuadër të një operacioni që synonte identifikimin e një rrjeti kriminal që lehtësonte dhënien e shtetësisë dhe pasaportave britanike, si dhe pastrimin e parave për kriminelët. Teksa emri i 37-vjeçares shqiptare nuk bëhet i ditur,…