Politika Nderkombëtarerilindjaere.press

Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë Skandaloze
SHISH zbulon si vepron spiunazhi rus në Shqipëri (VIDEO + DOKUMENT)
Report TV ka siguruar një dosje të Shërbimit Informativ Shqiptar ku tregohet me detaje se si shërbimi sekret rus që prej vitit 1999 ka shtrirë tentakulat e tij në vendin tonë, transmeton Shqiptarja. Në një kohë kur influenca ruse në Ballkan, ku përfshihet edhe Shqipëria, përbën shqetësim për BE dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Report TV nis publikim e një prej dosjeve të SHISH, ku del në pah se…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet Udhtime
Këto janë sfidat që po e presin Kosovën pas rekomandimit pozitiv për vizat
Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, ka thënë sot se pas rekomandimit pozitiv të vizave për Kosovën, tani në procedurat në vazhdim Kosova mund të ketë sfida në Këshillin e Ministrave, kjo për shkak të debatit të fundit në BE për emigracionin “Është një lajm i mirë që në pranuam lajmin e mirë që Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave. Ka qenë një lajm i…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë Udhtime
Dilemat e Gjermanisë për heqjen e vizave për Kosovën
Qeveria e Gjermanisë ende nuk i ka përfunduar diskutimet rreth liberalizimit të vizave për Kosovën. Këtë e ka konfirmuar për gazetën “Zëri” Ambasada Gjermane në Prishtinë. Deputetët dhe njohësit e integrimeve thonë se tani pas dhënies së rekomandimit për heqjen e vizave nga Komisioni Evropian Kosova duhet të lobojë te shtetet anëtare të Bashkimit Evropian për ta siguruar mbështetjen e tyre për heqjen e regjimit të vizave Qeveria e Gjermanisë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Opinione Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Mefail Bajqinovci: Propaganda për ndarje të Kosovës, e vërteta është krejtësisht diçka tjetër!
Shkruan: Mefail Bajqinovci Po bëhen gati një muaj që pushteti po e terrorizon opinionin publik dhe opoziten se Kosova po ndahet, kjo propagandë po bëhet që t’i iket presionit nga fuqizimi i asociacionit me kompetenca të fuqishme ekzekutive. Hashim Thaçi do t’a fuqizojë me kompetenca ekzekutive asociacionitn dhe do t’a shet këtë si fitore, pastaj në konferencë del si shpëtimtar duke thënë se nuk e lejova ndarjen e veriut. “Zajednica”…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Media Politika Nderkombëtare Politikë
A do ta dorëzoj Ekuadori Themeluesin e Wikileaks tek Britanikët?
Ekuadori duket se po përfundon planet për tërheqjen e mbrojtjes së azilit për themeluesin e Wikileaks, Julian Assange, dhe që në fillim të javës së ardhshme, pritet ta nxjerrë atë nga ambasada e saj në Londër dhe t`ia dorëzojë autoriteteve britanike, sipas raporteve të medias. Assange, 47 vjeç, është fshehur në ambasadë që nga viti 2012, pasi u strehuan për të shmangur ekstradimin në Suedi, ku ishte kërkuar për t’u…
Lajmet Lajmet Vendore Opinione Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Ish-Kryetari Gjykates Kushtetuese Enver Hasani thotë: Thaçi s’ka mandat për dialog me Serbinë
Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës dhe njëherësh profesor i së drejtës ndërkombëtare, Enver Hasani thotë se në rast se realizohet kërkesa e palës serbe që Asociacioni i Komunave me shumicë serbe të themelohet me Ligj të veçantë, atëherë duhet bërë ndryshime kushtetuese që do ta bënin ASK-në kategori kushtetuese. Dhe në këtë formë serbëve të Kosovës, që kontrollohen dhe ndikohen nga Beogradi, do t’u jepet fuqia e plotë mbi…
Arsim Lajmet Lajmet Rajonale Politika Nderkombëtare Politikë
Lugina e Preshevës kërkon ndihmën e Shqipërisë e Kosovës (VIDEO)
Shtypja dhe diskriminimi ndër dekada, i ka lodhur shqiptaret e kësaj treve, të cilët të ruajnë me fanatizëm traditën, zakonet, gjuhen dhe kulturën, por ata nuk janë dorëzuar. Pavarësisht gjithçkaje vijojnë përpjekjen e përditshme sidomos në aspektin politik për të fituar vendin që i takon brenda shtetit, të cilin ia la për fat të keq si dhurate proceset historike. Problemi më jetik për ta është mungesa e teksteve shqip në…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë Skandaloze
Analisti serb zbulon kompromisin e Thaçit dhe Vucicit: Asociacioni me autonomi territoriale
Kryetari i Këshillit Drejtues i Forumit për marrëdhënie etnike në Serbi, Dushan Janjiq, mendon se Beogradi, në bisedimet me Prishtinën, do të duhej të ridefinonte Asociacionin e komunave serbe (AKS) në autonomi territoriale dhe thotë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duhet të nis të ndryshojë politikën ndaj Kosovës, sepse, në të kundërtën, do të del humbës. “Nëse Vuçiqi mbetet në këtë pozicion, ai është humbës. Nëse dëshiron të shpëtojë…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Brenda ushtrisë sekrete të Kim Jong-un: Pamje që tregojnë se “fuqia e tij është shumë më e dobët se që pretendohet”
Fytyra e vërtetë e ushtrisë së Kim Jong-un është zbuluar në fotografitë e ndaluara tronditëse të kontrabanduara nga Koreja e Veriut. Sipas mediave të huaja, në disa pamje, të marra nga një turist gjatë një vizite të kohëve të fundit, ushtarët janë parë duke shëtitur në rrugë dhe duke punuar mbi kamionë të dëmtuar. Siç edhe mu nd të shihet, një foto tregon një ushtare femër në detyrë në take…
Lajmet Lajmet Rajonale Media Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë
Rama deliron: Ne jemi në gjendje të mirë, Europa nuk është
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë një intervistë për median gjermane ka shfaqur edhe një herë tjetër admirimin e tij për kancelaren e Gjermanisë Angela Merkel.   Rama është shprehur se po të mos ishte kancelarja gjermane gjatë momentit të vështirë që Europa po kalon me krizën e brendshme në Bashkimin Europian, fati i saj nuk do të dihej. Në intervistën për “ZDF mediathek” kryeministri shqiptar ka folur mbi pasionin…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Barack Obama flet përsëri, paralajmëron për rrënimin e civilizimit dhe të Amerikës (VIDEO)
Para disa ditëve, ish-presidenti amerikan, Barack Obama, i cili tash vonë u votua si presidenti më i mirë nga amerikanët gjatë jetës së tyre, kishte paralajmëruar për rrezikun që i kanoset Amerikës. Ai kishte thënë se nëse nuk gjejmë një zgjidhje për rreziqet nga idetë populiste dhe jotolerante, atëherë ekonomia dhe demokracia amerikane nuk do të mund të mbijetojnë. Tani, në një fjalim tjetër në gjatë vizitës së tij në…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politikë Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Skandaloze: Diktatori Erdogan arreston Ish Kryetarin e BIK-ut per Kaçanik imamin Florim Neziraj
Ish- Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Kaçanik, Florim Neziraj është arrestuar nga autoritetet turke në Turqi. Lajmin për arrestimin e Nezirajt, e ka konfirmuar Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli. Në një përgjigje për ‘Kallxo.com’ ai ka thënë se janë të njoftuar për arrestimin e tij, ndërsa nuk ka dhënë detaje se cila ishte arsyeja e arrestimit. “Po rasti është i njohur për ne, qytetari i Kosovës…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë
A e përkrahë Rusia shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë?
Më poshtë mund ta gjeni intervistën e realizuar nga gazetarët e ‘Zërit’ në vitin 2014 me diplomatin rus në Prishtinë, Andrey Y. Shugurov. Për shkak të riaktualizimit të kësaj ideje, po e përsërisim intervistën e realizuar 4 vite më parë. Diplomati rus: Serbia ta marrë veriun, Kosova Luginën Diplomati rus në Prishtinë, Andrey Y. Shugurov, është i bindur se minoritetet nuk kanë të ardhme në Kosovë, prandaj, siç thotë ai, shkëmbimi i territoreve…
Lajmet Lajmet Rajonale Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë
Ugljanin: Regjimi nacionalist serbomadh pengoi vizitën e Pacollit në Novi Pazar
Kryetari i Këshillit Nacional të Boshnjakëve, Sulejman Ugljanin pas anulimit të lejes nga Serbia të shefit të diplimacisë kosovare, Behgjet Pacolli që ta vizitoj Novi Pazarin, pushtetin serb e ka quajtur “regjim nacionalist”. Ugljanin kryeministren serbe, Ana Bërnabiq e akuzuar për jotolerancë ndaj boshnjakëve. Ugljanin në letrën dërguar Pacollit, të cilit i referohet si ministër i Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës, ka theksuar se me keqardhje të thellë…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet Udhtime
Këto janë shtetet ku mund të udhëtojnë Kosovarët kur të liberalizohen vizat
Komisioni Evropian ka publikuar sot një raport lidhur me rekomandimin pozitiv që i është dhënë Kosovës për heqjen e vizave, në të cilin është specifikuar se kosovarët mund të udhëtojnë në të gjitha shtetet e Bashkimit Evropian, dhe po ashtu në katër shtete të tjera që janë pjesë e Zonës Schengen. Katër shtetet që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian: Zvicra, Islanda, Lihtenshtajni dhe Norvegjia janë pjesë e Zonës Schengen…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Obama: Bota po përballet me kohëra “të çuditshme”
Ish-presidenti amerikan, Barack Obama ka thënë në fjalimin e tij të parë të profilit të lartë prej kur është larguar nga presidenca, se politikanët që shtyjnë përpara politikën e frikës, të fyerjes dhe kufizimit janë duke lëvizur me një “ritëm që ka qenë i paimagjinueshëm vetëm disa vjet më parë”. Obama i ka bërë këto deklarata gjatë një fjalimi në Afrikën Jugore për të shënuar 100-vjetorin e lindjes së aktivistit…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Irani po përgatitet në rast dështimi të negociatave për marrëveshjen bërthamore
Teherani po bëhet gati për të çuar aktivitetet e tij për pasurimin e uraniumit në një nivel më të lartë, nëse negociatat me europianët për shpëtimin e marrëveshjes për bërthamoren iraniane dështojnë, u shpreh sot një zyrtar i lartë iranian. ‘’Ne po marrim masat për të përgatitur terrenin, në fund të fundit, për një rritje të nivelit tonë të pasurimit të uraniumit nëse është e nevojshme, dhe nëse negociatat me…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Amerika ia dhuron Kosovës 27 automjete ushtarake
Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) do t’i blejë 24 automjete multifunksionale ushtarake të lëvizshmërisë së lartë, ndërsa 27 automjete do t’i dhurohen falas. Kryeministri Ramush Haradinaj, i cili mori pjesë në ceremoninë e nënshkrimit, me rastin e blerjes së këtyre automjeteve, të njohura me shkurtesën HMMWV, tha se shndërrimi i FSK-së në ushtri do të bëhet në koordinim të plotë dhe me mbështetjen e aleatëve të Kosovës. Këto pajisje,…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Politika Nderkombëtare Politika Vendore Politikë
Kosova me shkallën më të lartë të refuzimit të vizave Schengen nga vendet e varfra europiane
Me gati 1.6 milionë aplikime në vitin 2017, dymbëdhjetë vendet e Europës në zhvillim, qytetarët e të cilëve kishin nevojë për viza për të vizituar 26 vendet e Shengenit në vitin 2017, përbënin gati 10 përqind të të gjitha 16.2 milionë aplikimeve të pranuara nga konsullatat Shengen në mbarë botën, sipas SchengenVisaInfo.com Bjellorusët kanë aplikuar për 710.504 viza dhe ukrainasët për 694.349, ndonëse që nga 11 qershori 2017 ukrainasët që…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Politika Nderkombëtare Politikë
Anëtarët e familjes mbretërore, Papa dhe tani Trump, Putin i lë të gjithë në pritje
I famshëm për vonesat e tij në bisedime zyrtare, presidenti rus Vladimir Putin e bëri një gjë të tillë sërish të Hënën, në takimin me presidentin amerikan Donald Trump. Putin ka kërkuar prej kohësh të takohet me Trump, por lideri rus ishte 35 minuta me vonesë në takimin që ndiqej me vëmendje nga e gjithë bota në kryeqytetin finlandez. Vonesa është traditë e gjatë që kur Putin u zgjodh në…