Politika Vendorerilindjaere.press

Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Shqiptarët në Pejë: Paradite politikanët bëjnë shqiponjën, pasdite të tjerët gjuhen me armë
Në mesditën e së hënës, liderët shtetëror të Kosovës dhe të Shqipërisë kishin pasur një agjendë të çuditshme në mbledhjen e dy qeverive. Në orë 13:00 të dy qeveritë kishin qenë të zënë duke bërë një fotografi të përbashkët. Ideja kishte qenë që të bëhet simboli i shqiponjës nga të gjithë me duar. Por pasdite shqiptar të Pejës, ishin marrë me diçka tjetër. Një person ka raportuar në Polici se…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Vuçiq: Pohojmë me siguri se Radoiçiq nuk e ka vrarë Ivanoviqin
Ai ka deklaruar për Radio Televizionin e Serbisë se Radoiçiq “nuk ka marrë pjesë në organizimin, logjistikën apo nxitjen” e vrasjes së Oliver Ivanoviqit. Ai ka shtuar se Radoiçiq është intervistuar në Beograd dhe është konstatuar se nuk ka marrë pjesë në vrasjen e Oliver Ivanoviqit. “Ai ka pranuar dhe e ka kaluar hetimin poligrafik”, ka thënë Vuçiq. Kryetari i Serbisë ka shtuar se Prishtina “ka dashur ta vrasë Radoiçiqin”…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Komandanti i KFOR-it: Në realitet nuk ka kufi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
Rezoluta 1244 nuk merret me definimin e kufirit me Serbinë, thotë komandanti i KFOR-it, gjeneral Salvatore Cuocci. Në pjesën e dytë të intervistës për Kohën Ditore, ai thotë se kjo “është diçka që duhet natyrisht të qartësohet nëpërmjet dialogut”. “Në realitet, ajo që do të ishte kufi (i Kosovës) me Serbinë është pjesë e marrëveshjes, e zgjidhjes që do të arrihej me Serbinë e që del nga dialogu, që del…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Burri në Prishtinë e plagos gruan, i shkrepet arma aksidentalisht
Një person është arrestuar në Prishtinë, pasi në banesën e tij aksidentalisht i kishte shkrepur arma dhe si pasojë ishte plagosur bashkëshortja e tij. Rasti kishte ndodhur në rrugën “Astrit Rrushi” të Prishtinës në orën 23:20 më 25 nëntor. Policia ka thënë se viktima është dërguar për tretman mjekësor në QKUK dhe është jashtë rrezikut për jetë. Në vendin e ngjarjes është gjetur dhe është konfiskuar një gëzhojë, ndërsa nga…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
KEDS-i vazhdon të ankohet, thotë se gjendja është ende jo-stabile me energji elektrike
KEDS/KESCO, përmes një njoftimi dërguar mediave, thotë se situata me energji elektrike vazhdon të jetë jo-stabile që nga e mërkura e javës që lamë pas. Edhe pse për momentin nuk ka ndërprerje të energjisë elektrike, KEDS-i thotë se ende sistemi energjetik ballafaqohet me prodhim të pakët vendor i bazuar në vetëm dy blloqe, A4 dhe B2, si dhe i varur nga importi i cili vazhdon të mbulojë rreth 50% të…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Presidenti pyetet për taksën prej 100 për qind, kjo është përgjigja që jep
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dje është takuar me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeu. Pas këtij takimi, Pompeu kërkoi që Kosova të heq tarifën 100% për produktet serbe. Thaçi nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes së Zërit të Amerikës, nëse e shihte vendimin për tarifat si një qëndrim kundër bisedimeve me Serbinë apo kundër ideve të tij për korrigjimin e kufirit si rrugë e normalizimit të marrëdhënieve me Beogradin, por…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Në Prishtinë hapet panairi tradicional “Blej Shqip”
Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Bashkimin e Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë, organizon për nder të ditës së flamurit, panairin tradicional “Blej Shqip” 2018. Ky panair tashmë tradicional mbahet në qendër të qytetit dhe vizitohet nga dhjetëra mijëra qytetarë shqiptarë e të huaj dhe ka për synim promovimin e produkteve nga të gjitha trevat shqiptare Panairi do të mbahet më 27, 28 dhe 29 nëntor, në Bulevardin…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Edi Rama “shpërthen” kur pyetet nëse e ka diskutuar me Vuçiqin  ndarjen e Kosovës
Gjuhën ofenduese dhe akuzat e ashpra, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka vazhduar edhe në paraqitjet televizive gjatë natës së kaluar. Ai ishte i ftuar në një debat në Top Channel, ku kishte polemika të ashpra me opinionistët. Kryeministri i Shqipërisë “shpërtheu” në akuza ndaj analistet Edit Harxhi, pasi kjo e fundit e pyeti nëse është i përfshirë në ndarjen e Kosovës, transmeton Gazeta Insajderi. Fillimisht filloi ta quante…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
​Katër kryetarët e komunave veriore japin dorëheqje
Kanë dhënë dorëheqje katër kryetarët e komunave veriore, Mitrovicë e Veriut, Zubin-Potok, Leposaviq dhe Zveçan. KosovaPress ka mësuar se kjo vjen pas tensioneve të shtuara së fundi lidhur me taksën 100% të vendosur nga Qeveria e Kosovës për produktet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Kujtojmë se serbët gjatë ditës së sotme do të mbajnë përsëri protestë për të kundërshtuar këtë taksë, e cila u kritikua edhe nga Bashkimi Evropian…
Bota Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Rusia akuzon Google për mosveprim në përputhje me ligjet e saj
Mbikëqyrësi rus i komunikimeve tha se gjiganti i teknologjisë Google nuk ka vepruar sipas ligjit rus që kërkon të fshihen rezultatet e kërkimit për organizatat që janë të ndaluara në Rusi. Roskomnadzor tha se mund ta godasë Google me gjobën maksimale prej 700 mijë rublash, apo rreth 10 mijë dollarë, nëse kompania gjendet fajtore për akuzat. Vendimi përfundimtar për rastin do të merret në dhjetor, tha Roskomnadzor. Google nuk pranoi…
Bota Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
​May pendohet për gjuhën e përdorur ndaj emigrantëve
Kryeministrja britanike Theresa May kërkoi falje të hënën, pasi kishte thënë se punëtorët emigrantë të Bashkimit Evropian, që vijnë në Britani, nuk do të ishin më në gjendje të “kapërcejnë kufirin” pas Brexit-it. May u sfidua nga një ligjvënëse e Partisë Kombëtare Skoceze në Dhomën e Komunave, lidhur me komentin që ajo bëri javën e kaluar për udhëheqësit e biznesit.Philippa Whitford pyeti nëse ajo do të kërkonte falje për fyerjen…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
BE thotë se Hahn po tenton ta qetësojë situatën përmes Thaçit dhe Vuçiqit
Komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn është në kontakt me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiq ka thënë për Tanjug se ata kanë rënë dakord për nevojën urgjente për të qetësuar situatën dhe për të ulur tensionet. Ajo tha se komisioneri evropian ofroi ndihmën e tij për të arritur zgjidhje të shpejta dhe praktike për çështjen tregtare, shkruan Klan…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Sport
Agjenti i Khabibit e jep lajmin e madh për meçin me Mayweatherin
Agjenti i Khabib Nurmagomedovit, agent Ali Abdelaziz, beson se mund të ndodhë përballja ndërmjet klientit të tij dhe Floyd Mayweatherit. Ka kohë që spekulohet se kampioni në kategorinë e peshave të lehta në UFC dhe kampioni i pamposhtur i boksit mund të zhvillojnë një meç në të ardhmen. Ndërsa përfaqësuesi i yllit nga Dagestani ka lënë të kuptohet se është duke u punuar në mënyrë që dueli të ndodhë. “Nuk…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Alma Lama shkarkohet nga posti i ambasadores
Ish-deputetja e Vetëvendosjes dhe me pas edhe e LDK-së, Alma Lama, e cila ishte emëruar ambasadore në verën e vitit 2016, nuk do të jetë mbasadore e Kosovës në Itali. Dokumenti tregon dekretin e nënshkruar nga presidenti Thaçi, ku urdhërohet tërheqja e saj. Lama mbulonte edhe punën diplomatike me Vatikanin.
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Ushtria, në gjysmën e parë të dhjetorit
Kosova pritet të bëhet me ushtrinë e saj në gjysmën e parë të muajit të ardhshëm (dhjetor). Kështu bëjnë të ditur burimet e gazetës “Zëri”, sipas të cilëve votimi në lexim të dytë në Kuvend i tri projektligjeve të propozuara nga Qeveria për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri pritet të ndodhë në seancën e 6 dhjetorit ose më së largu më 13 dhjetor. Nga zyra…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Suspendohet polici me dyshimin se informoi mediat për skandalin e djalit të Shpend Maxhunit
Zyrtari policor Afrim Karaxha është suspenduar nga puna me dyshimin se ka zbuluar për media që Shpëtim Maxhuni, djali i shefit të Agjencisë Kosovare për Inteligjencë është përfshirë në një rast penal. Inspektorati Policor i Kosovës pas hetimeve disa javore i ka rekomanduar drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, që të suspendojë këtë zyrtar policor për shkak të dyshimit se ka zbuluar informata të ndjeshme për media.…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Vuçiq deklarohet për përfshirjen e Radojiçiq në vrasjen e Ivanoviqit – tregon hetimin e policisë
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se autoritetet serbe kanë përfunduar hetimet ndaj Millan Radojiçiq dhe se kanë ardhur në përfundim se ai nuk e ka vrarë Oliver Ivanoviq. Sipas Vuçiq, policia e ka intervistuar Radojiçiqin si dhe i njëjti i është intervistuar testit të poligrafit. Ai gjatë një interviste për RTS deklaroi se ky i fundit nuk ishte as organizator në vrasjen e Ivanoviqit. Kreu i shtetit serb…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Gazetari i BBC zbulon zonën e paprekshme të Enver Hoxhës, çfarë fshihet aty?
Stephen Dowling nga BBC, ka publikuar foto të zonës së ndaluar, e cila ishte një zonë e paprekshme në kohën e Enver Hoxhës. Fotot e publikuara nga Dowling, fshehin bazën e izoluar në një park kombëtar dhe pranë tij është baza e Pashalimanit. Shumica e punës për ndërtimin e këtyre bazave është kryer nga të burgosurit politikë. Ajo që është interesante nga ky park është se brenda tij nuk lejohen…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Autoritetet serbe mbyllin televizionin, institucionet kulturore dhe një zyrë të një partie shqiptare në Preshevë
Inspektoriati i mbroijtjes nga zjarri, me asistencë të policisë, ka mbyllur sërish Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë, ku veprojnë disa institucione të themeluara nga Kuvendi Komunal i Preshevës. Me këtë rast janë bllombuar dyert hyrëse edhe të Shtëpisë së Kulturës “Abdulla Krashnica”, Bibliotekës “Mehmet Isufi”, Radiotelevizionit “Presheva”, Zyrës për të rinjë dhe Zyrës së Partisë Demokratike Shqiptare. RTV Presheva ka reaguar lidhur me këtë veprim. “Lidhur me ribllombimin…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë
Edhe ShBA kërkojnë heqjen e taksës ndaj Serbisë
Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heather Nauert, tha se në takimin e së hënës mes Sekretarit Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo dhe Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, këtij të fundit i është riafirmuar “mbështetja e palëkundur” për një Kosovë sovrane, të pavarur dhe plotësisht të integruar në komunitetin ndërkombëtar. Zëdhënësja tha se Sekretari e përgëzoi Thaçin dhe gjithë qytetarët e Kosovës për hapat e mëdhenj që kanë bërë gjatë…