Shëndetësiarilindjaere.press

Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
Ismaili: Çmimet e barnave do të jenë të njejta në të gjithë Kosovën
Lajm i mirë për qytetarët Loading… Lajm i mirë për qytetarët “Çmime të njëjta për barnat e njëjta në secilën barnatore, në të gjithë Kosovën, që t’u japim fund shpenzimeve shumë të larta të qytetarëve në blerjen e barnave”, ka thënë sot ministri Ismaili në një debat publik. Qëllimi i këtij debati ishte për Udhëzimin Administrativ për rregullimin e çmimit të barnave dhe produkteve mjekësore. I pari i shëndetësisë ka thënë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
Ismaili: Çmimet e barnave do të jenë të njejta në të gjithë Kosovën
Lajm i mirë për qytetarët Loading… Lajm i mirë për qytetarët “Çmime të njëjta për barnat e njëjta në secilën barnatore, në të gjithë Kosovën, që t’u japim fund shpenzimeve shumë të larta të qytetarëve në blerjen e barnave”, ka thënë sot ministri Uran Ismaili në një debat publik. Qëllimi i këtij debati ishte për Udhëzimin Administrativ për rregullimin e çmimit të barnave dhe produkteve mjekësore. I pari i shëndetësisë ka…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
Ismaili: Çmimet e barnave do të jenë të njejta në gjithë Kosovën
Lajm i mirë për qytetarët Loading… Lajm i mirë për qytetarët “Çmime të njëjta për barnat e njëjta në secilën barnatore, në të gjithë Kosovën, që t’u japim fund shpenzimeve shumë të larta të qytetarëve në blerjen e barnave”, ka thënë sot ministri Ismaili në një debat publik. Qëllimi i këtij debati ishte për Udhëzimin Administrativ për rregullimin e çmimit të barnave dhe produkteve mjekësore. I pari i shëndetësisë ka thënë…
Lajmet Media Politikë Shëndetësia
Të fundit për shëndetësinë mes 35 shteteve evropiane
Reformat në shëndetësi, duket se mbeten vetëm një premtim elektoral. Vendi ynë është renditur ndër vendet e fundit mes 35 shteteve Europiane në një raport “Indeksi i Shëndetit Konsumator 2018” nga instituti suedez, Health Consumer Powerhouese. Indeksi mat se në çfarë mase, secili nga 35 vendet e marra në analizë përmbush pritshmëritë e një kujdesi shëndetësor të mirë dhe të orientuar ndaj konsumatorëve.  Për Shqipërinë raporti thotë se “vendi ka…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
Zotohet Ismaili: Çmimet e barnave do të jenë të njejta në gjithë vendin
Shëndetësia, prioritet shtetëror Loading… Shëndetësia, prioritet shtetëror Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili ka bërë të ditur se çmimet e barnave në të gjithë vendin do të jenë të njejta. Ismaili ka thënë se kjo po bëhet me qëllim të mbrojtjes së qytetarëve dhe për t’iu ndihmuar farmacistëve. “Që nga fillimi i mandatit kam marrë shumë ankesa të qytetarëve se çmimet e barnave, të cilat ata po i blejnë, dallojnë nga…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
Përfundon greva në shëndetësi
Kryesia e Federatës se Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës(FSSHK), përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se greva në shëndetësi ka përfunduar. “FSSHK ne mbledhjen e mbajtur me dt. 04.02.2019 e përshëndetë miratimin e Ligjit mbi Pagat. FSSHK ndihet krenare që me propozimin dhe punën e sajë te palodhshme njëvjeçare më në fund ky Ligj u jetësua ne Parlament. Falënderojmë të gjithë akteret qe kanë dhënë kontribut në…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
Arsimi e shëndetësia, dy sektorët që përfitojnë më së shumit nga Buxheti 2019
Përfituesit më të mëdhenj me buxhetin e vitit 2019 janë punëtorët e sektorit të arsimit dhe punëtorët e sektorit të shëndetësisë.Punëtorët e këtyre dy sektorëve do të përfitojnë së bashku rreth 534 milionë euro. Arsimi me buxhetin 2019, përfiton 300 milionë euro, ndërsa shëndetësia përfiton 234 milionë euro për vitin 2019. Kryeministri, Ramush Haradinaj, ka thënë se buxheti për këtë vit është më i madhi i miratuar ndonjë herë deri…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
KMDLNj: Po shkelen të drejtat në arsim dhe shëndetësi
Reagimi i KMDLNj-së për grevat në arsim dhe shëndetësi Loading… Reagimi i KMDLNj-së për grevat në arsim dhe shëndetësi Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar lidhur me grevat në arsim dhe shëndetësi, duke thënë se SBASHK-u me këtë grevë po i shkel rëndë të drejtat e nxënësve dhe studentëve duke e dëmtuar shumë sistemin arsimor. KMDLNj ka kërkuar dhe kërkon që kjo grevë të…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
Ministri Ismaili: 2018 – vit sfidues për shëndetësinë por edhe me të arritura
Shëndetësia gjatë vitit 2018 Shëndetësia gjatë vitit 2018 Për sektorin e shëndetsisë po ashtu është folur shumë gjatë vitit  që e lamë pas. Edhe kjo fushë u përball me probleme  të caktuara, por zyrtarë të ministrsië përkatëse nuk e shohin krejt zi këtë dikaster. Në kronikën përmbledhëse për vitin 2018, Ministri, Uran Ismaili, thotë se prioritet kryesor për sivjet është Ligji për Sigurimet Shëndetësore./21Media
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia Shoqëri Civile & Institucionet Uncategorized
Hiqet lista e pritjes për banderola në AKPPM
Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili ka njoftuar se të gjitha kompanitë të cilat aplikojnë për marrjen e banderolave për barna në Agjencia e Kosovës për Produkte dhe Pajisjë Medicinale  nuk do të kenë më nevojë të presin disa muaj por ato do ti marrin brenda 24 orëve. “Asnjë produkt nuk do të mbetet më nëpër depo të kompanive për një kohë të gjatë dhe të gjithë qytetarët që kanë nevojë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia
Ismaili: Në 2019 – barnat jashtë spitalore
Ismaili: Jemi duke punuar që laparaskopia të shpërndahet në qytete të tjera Ismaili: Jemi duke punuar që laparaskopia të shpërndahet në qytete të tjera Në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës në kohën për pyetje parlamentare ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, u përgjigj në pyetjet e deputetëve. Për sigurimet shëndetësore Ismaili tha se do të përfundojnë deri në fund të vitit 2019./21Media
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shëndetësia Shoqëri Civile & Institucionet
Auditori gjen mangësi në menaxhimin e listës esenciale të barnave
Zyra e Auditorit të Përgjithshëm përmes auditimit të menaxhimit të listës esenciale ka gjëtur se lista  nuk është përditësuar që nga viti 2013 dhe ekziston rreziku që barna të rëndësishme dhe me kosto efektive mos të jenë në këtë listë. “Rreth 30% e barnave nuk porositen asnjëherë, ndërsa ka barna të rëndësishme të cilat janë kërkuar në vazhdimësi mirëpo nuk janë përfshirë në listën esenciale. Ky auditim ka konkuludar mangësi…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Rrihet mjeku në Emergjencë
Një mjek i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës sot është sulmuar fizikisht në vendin e tij të punës Policia e Kosovës i është përgjigjur rastit dhe ka nisur ta hetoi rastin e sulmit raporton Indeksonline. Sulmuesi ende nuk dihet nëse është pacient apo familjar i ndonjë pacienti. Ndërsa mësohet se mjekët e Emergjencës sot për disa qaste kanë protestuar për këtë sulm duke iu bërë thirrje organeve të…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Skandaloze: Derdhjet toksike në Novobërdë shqetësojnë banorët
Mbetjet toksike të akumuluara që një kohë të gjatë në një hapësirë në Novobërdë po vazhdojnë të jenë shqetësim për qytetarët. Ndonëse ishte premtuar se ato do të largohen, një gjë e tillë nuk ka ndodhur, madje këto mbetje rrezikojnë të ndotin edhe lumin që është pak më lartë se vendi ku bëhet grumbullimi i tyre. Fotografi Arben Llapashtica në një postim në Facebook ka publikuar tri foto të këtyre…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shëndetësia Shëndetësia Vendore Skandaloze
Qeveria merr kritika për lehtësirat që po krijon për industrinë e duhanit
Me qëllim të ruajtjes së shëndetit publik, pesë vjet më parë ishte miratuar Ligji për Kontrollin e Duhanit. Me këtë ligj shumë kufizime u ishin bërë bizneseve, të cilat merreshin me prodhim dhe shitjen e duhanit, raporton KTV. Pavarësisht këtij ligji, Qeveria e Kosovës është duke punuar që t’ia lehtësojë punën industrisë së duhanit. Për këtë, me kërkesë të Odës Ekonomike të Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj ka angazhuar një këshill…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Sikur në film, shqiptari çohet nga koma në momentin që familja futet në dhomën e tij
Muharrem Vuçitërna, i njohur nga shoqëria e tij si Muki, ditë më parë ka rënë viktimë e një aksidenti të rëndë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shqiptari nga Kosova ka qëndruar shtatë ditë në koma, dhe është çuar në momentin që familja e tij është futur në dhomën e tij, në spital. Muki pësoi dy ditë para ditëlindjes së tij të 27-të një aksident tejet fatkeq, ku teksa po…
Bota Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shëndetësia Vendore
Shafrani, çelësi për një jetë më të gjatë
Jetën mund t’ia zgjatni vetes vetëm duke bërë ndryshime të thjeshta në stilin e jetesës. Lënia e duhanit e zvogëlon rrezikun e vdekjes nga kanceri, sëmundjeve të zemrës. Bashkë me ushtrimet fizike, ekspertët shëndetësorë thonë se edhe ngrënia e ushqimit të shëndetshëm është gjë kruciale për të jetuar më gjatë, ku një nga ushqimet e rekomanduara është vaji i ullirit. Në anën tjetër, edhe shafrani është bërë i njohur viteve…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Skandaloze: Mjekët nuk kurojnë foshnjën me tumor, sepse prindërit s’kanë para |FOTO
Një denoncim i rëndë është bërë ditën e djeshme në lidhje me një fëmijë të mitur, i cili është prekur nga tumori dhe ndodhet në ambientet e Spitalit Pediatrik në QSUT prej disa ditësh. Sipas denoncuesit, problemin e së cilit e ka bërë publik Koço Kokëdhima, mjekët nuk i kanë ofruar ilaçet dhe prej dy ditësh nuk i ndërrojnë fashën një foshnjeje, vetëm pse prindërit nuk kanë mundësi financiare. Fëmija…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Klinika e Psikiatrisë në QKUK me mijëra pacientë këtë vit
Klinika e Psikiatrisë në QKUK po përballet me mungesën e disa barnave dhe me probleme në hospitalizimin e pacientëve. Për mjekët e klinikës por edhe për pacientët ekzistojnë sfida në ofrimin dhe marrjen e trajtimeve të duhura për pacientët që vuajnë në fushat që mbulohen nga psikiatrit dhe psikologët. Shaban Mecinaj, drejtor i Klinikës së Psikiatrisë në QKUK  ka treguar se kjo qendër përbëhet nga 20 psikiatër, 5 psikologë klinik,…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shoqëri Civile & Institucionet
Italia investon 3 milionë euro në shëndetësinë kosovare
Grupi i spitaleve italiane, i përfaqësuar nga spitali pediatrik “Meyer”, nga Firence, kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi dy vjeçare me Ministrinë e Shëndetësisë për forcimin e aftësive profesionale të personelit shëndetësor të repartit të Kardiokirurgjisë në QKUK. Marrëveshja është pjesë e projektit 3 milionësh “Mbështetje për sistemin shëndetësor në Kosovë”, i financuar nga Qeveria italiane nëpërmjet Agjencisë Italiane për Bashkëpunim e Zhvillim. Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismajli, duke e konsideruar si…