Shëndetësia Nderkombëtarerilindjaere.press

Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Sikur në film, shqiptari çohet nga koma në momentin që familja futet në dhomën e tij
Muharrem Vuçitërna, i njohur nga shoqëria e tij si Muki, ditë më parë ka rënë viktimë e një aksidenti të rëndë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shqiptari nga Kosova ka qëndruar shtatë ditë në koma, dhe është çuar në momentin që familja e tij është futur në dhomën e tij, në spital. Muki pësoi dy ditë para ditëlindjes së tij të 27-të një aksident tejet fatkeq, ku teksa po…
Bota Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shëndetësia Vendore
Shafrani, çelësi për një jetë më të gjatë
Jetën mund t’ia zgjatni vetes vetëm duke bërë ndryshime të thjeshta në stilin e jetesës. Lënia e duhanit e zvogëlon rrezikun e vdekjes nga kanceri, sëmundjeve të zemrës. Bashkë me ushtrimet fizike, ekspertët shëndetësorë thonë se edhe ngrënia e ushqimit të shëndetshëm është gjë kruciale për të jetuar më gjatë, ku një nga ushqimet e rekomanduara është vaji i ullirit. Në anën tjetër, edhe shafrani është bërë i njohur viteve…
Bota Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Mjekët japin alarmin: Bota e rrezikuar nga një bakter rezistent
Rrezik epidemie në ishujt Canarie. Deri tani ka arritur në 13 numri i turistëve të prekur nga një bakter që është rezistent ndaj çdo lloj antibiotiku. Lajmi bëhet i ditur nga Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve ECDC, që shpjegon se ekziston një rrezik i lartë që ky bakter të përhapet me shpejtësi në të gjithë kontinentin tonë. Janë suedezë dhe norvegjezë turistët e prekur deri tani dhe autoritetet konfirmojnë…
Bota Intervista Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shoqëri Civile & Institucionet
Gëzimi më i madh për mjekun kryesor shqiptar në Zvicër, kur shpëton jetën e të tjerëve
Nga nxënësi i shkollës së mesme e deri te mjeku kryesor, nga Kërçova në Wikon: Historia e Florim Cuculit është historia e një djaloshi emigrantësh, pa njohuri të gjuhës gjermane, i cili në Zvicër arriti për të punuar profesionin e tij të ëndrrave si “Medecin”. Megjithatë, identitetin e tij si një shqiptar-zviceran ai e gjeti më vonë Florim Cuculi është një punëtor i zellshëm. Intervistën për “Zoffinger Tagblatt” të orës…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Ky është qeni “doktor” (VIDEO)
Qentë cilësohen si kafshët shtëpiake më besnike të njeriut, por nuk ndodh shpesh të shohim raste kur këto krijesa dinë edhe të japin ndihmë shëndetësore, konkretisht të aplikojnë edhe ushtrimet kardiopulmonare CPR tek njeriu. E vështirë për t’u besuar, por klikoni në videon e mëposhtme dhe shihni se si ky qen është trajnuar.
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Humbi thonjtë e këmbës pas një trajtimi të zakonshëm
mmm, mesa duket pedikyri me peshq vijon të jetë në modë (kujtoni Kim Kardashian në vitin 2013) dhe duket se ka shumë pasoja. Sipas një raporti të publikuar nga “Jama Dermatology”, një vajzë rreth të 20-tave kishte humbur thonjtë pas trajtimit gjashtë mujor të këtij pedikyri. Shihni foton më poshtë: Për të realizuar këtë lloj pedikyri duhet të vendosësh këmbët në një vaskë të vogël të mbushur me peshq Garra…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Së shpejti leukoplastë “të mençur”
Ditët kur i trajtonim plagët në lëkurë me fasha të thjeshta duket se do të përfundojnë së shpejti. Hulumtuesit kanë dizajnuar një leukoplast “të mençur” me një procesor të ndërtuar brenda tij, i cili përcjellë progresin e plagëve përderisa ato shërohen. Ai kryen këtë detyrë duke përdorë pH-në dhe sensorë të temperaturës, të cilët kontrollojnë infeksionet dhe inflamacionet. Gjenerata e re e leukoplasteve gjithashtu administron dozën e saktë të ilaçeve…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shëndetësia Vendore
Arrat përmirësojnë cilësinë e spermës
Të ngrënit arra rregullisht mund të përmirësojë shëndetin e spermës, sugjeron një studim. Burrat që hëngrën rreth dy grushte bajame të përziera, lajthi dhe arra çdo ditë  për 14 javë, përmirësuan numrin e spermatozoideve dhe kishin më shumë shanse të “notonin”, zbuluan shkencëtarët. Studimi vjen në kohën e raportimeve për rastet e rënies së numrit të spermatozoideve në të gjithë botën perëndimore, raste këto të lidhura me ndotjen, pirjen e…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shëndetësia Vendore
Për rritje të koncentrimit – hani këto ushqime
Në qoftë se ju pret ditë e rëndësishme në punë, apo thjesht natën nuk e keni pasur të mirë, këto produkte ushqimor do të bëjnë të ‘vloni’ nga energjia. Ujë Salmon Vezë Çaj Portokall Çokolata e zezë Spinaq
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shëndetësia Vendore
Ushqimi i shëndetshëm gjatë shtatzënisë, mbron bebet nga alergjitë
Ushqimi i shëndetshëm gjatë shtatzënisë mund të mbrojë fëmijët nga alergjitë duke ndryshuar bakteret e tyre të zorrëve, sipas një studimi. Ndërsa janë analizuar gratë që hanë më shumë peshk dhe prodhimet e detit kanë fëmijë të cilët duket se kanë një përzierje më të shëndetshme të zorrëve, njofton Klan Kosova. Por kërkimi sugjeron se ushqimi i qumështit mund të ulë nivelin e bifidobakterit, i cili shihet si i dobishëm…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Udhtime
Ka shumë rrezik, pse s’duhet të lini shishe me ujë në makinë (Video)
Lënia e shisheve të ujit në veturë mund të përcillet me rrezik të madh për pasagjerin dhe veturën, e sidomos gjatë ditëve të nxehta. Në një video të publikuar nga Good Housekeeping, tregohet se si një burrë e kishte vërejtur veturën e tij teksa kishte filluar të digjet, dhe e tëra kjo si shkas i shishes së plastikës me ujë të pijes.     Në kontaktin e parë me diellin…
Bota Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Keni grup gjaku A, B ose AB? Jeni te lista e zezë, do prekeni nga…
Një lajm i keq vjen nga specialistët që flasin për njerëzit me grup gjaku A, B ose AB. Keta persona kanë më shumë gjasa që të preken nga goditjet në zemër.   Shkencëtarët besojnë se këta persona kanë nivele me të larta të një proteine koaguluese, e cila mund të pengojë gjakun që të arrijë në organet vitale. Studimi Sipas “DailyMail”, të dhënat janë shqetësuese, duke marrë parasysh që grupi…
Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Kërcënimi nga sëmundja epidemike, e cila mund të vriste 30 milionë njerëz në vetëm 6 muaj
Biznesmeni dhe filantropisti Bill Gates ka thënë se bota mund të përballet me një sëmundje infektive e cila mund ta gjunjëzonte botën. Gates krahasoi rrezikun e një shpërthimi të sëmundjes pandemike ndaj sfidave të përgatitjes për një luftë masive dhe argumentoi se ne kemi rënë prapa në përgatitjen e sistemit tonë shëndetësor publik për një epidemi që mund të vriste 30 milion njerëz në vetëm 6 muaj. “Bota duhet të…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Dyvjeçari ngre Anglinë në këmbë. Mjekët, frikë të dalin rrugëve
Pasi nuk u lejua ta merrte të birin as në shtëpi, babai i Alfie Evans tha për mediat se mjekët e spitalit Alder Hey i urrenin, i shihnin me përçmim ngaqë i kanë luftuar për gjithë këto ditë. Mjekëve ndërkohë u është kërkuar nga eprorët që të mos dalin jashtë spitaleve me uniformë, për shkak të mbështetësve të Alfie-t që sa vijnë e shtohen, edhe nga vende të tjera të…
Media Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Rritet numri i femrave që marrin goditje në tru, mësoni faktorët
Goditjet në tru zakonisht ndodhin tek të moshuarit, duhanpirësit, njerëzit mbipeshë ose ata të prekur nga sindroma metabolike. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se njerëzit e tjerë, që nuk bëjnë pjesë tek këto grupe, nuk janë të rrezikuar. Sipas Shoqatës Kombëtare të Neurologëve goditjet në tru dhe mund të çojë në paaftësi afatgjatë.Ka disa faktorë që rrisin shanset për të pësuar goditje në tru, si: sëmundjet kardiovaskulare, pasiviteti fizik,…
Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Shkencëtarët: Një sëmundje misterioze vdekjeprurëse po i kanoset njerëzimit
Një sëmundje e panjohur dhe vdekjeprurëse, e quajtur Sëmundja X është shtuar në listën e epidemive të mundshme globale që mund të vrasin miliona njerëz. Çdo vit, shkencëtarët dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) krijojnë një listë të sëmundjeve më të mundshme për t’u klasifikuar në një epidemi globale. Këtë vit, mes emrave të njohur si Ebola, SARS dhe viruset Zika, është emri i ri i Sëmundjes X. Ndryshe nga…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Skandal: Mjekët bëjnë operacion në tru, pacientin e gabuar
Një staf i tërë mjekësor deri tek drejtuesi i spitalit është pezulluar nga puna në Nairobi të Kenias, pasi operuan në tru pacientin e gabuar. Sipas asaj që shkruan BBC, një pacient duhet t’i nënshtrohej ndërhyrjes për pasi kishte pësuar mpiksje gjaku në tru, ndërsa tjetri duhej t’i nënshtrohej një trajtimi për ënjtje. Por një ngatërrim i etiketave identifikuese të pacientëve, çoi në operimin e personit të gabuar. Mjekët e…
Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Thirrja prekëse e 19-vjeçares: Më lini të vdes, nuk rri dot brenda trupit tim
Një adoleshente lutet që ta lejojnë të vdesë pasi vuan nga një sëmundje misterioze. Ajo thotë se nuk mund të jetojë më brenda trupit të saj. Shëndeti i Paula Diaz degradoi në mënyrë të papritur dhe tani në moshën 19-vjeçare, ajo nuk lëviz dot nga shtrati. E reja nga Kili, sipas asaj, që shkruan e përditshmja britanike “Mirror” i ka bërë së fundmi thirrje Presidentes së vendit, Michelle Barchelet, që…
Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Ja çfarë duhet të bëni nëse ju bie tensioni
Në momentet kur e vëreni që tensioni juaj është i ulët, gjëja e parë që duhet të bëni është që të shtriheni, të ngrini këmbët lart dhe të sigurohuni që të keni liruar veshjen apo rripin, në mënyrë që të lejoni qarkullimin e gjakut në tru dhe në zemër. Në situata emergjente, si për shembull në rastin e rënies të menjëhershme të tensionit, duhet të pini një gotë me ujë…
Lajmet Lajmet Nderkombëtare Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare
Skandal në SHBA, spitali lë në mes të ftohtit pacienten e sëmurë mendore
Dr. Imanu Baraka, një psikoterapeut, i tha ‘FOX 5’ se ai kishte folur në telefon gjithë natën me familjen e 22-vjeçares. Gruaja, e cila vuan nga një sëmundje mendore, është kthyer në shtëpi e sigurt me familjen e saj. Baraka tha se ata nuk e dinin ku ishte ajo derisa videoja e saj u bë virale. Baraka u shpreh se  gruaja ishte lënë jashtë kampusit Midtown të Baltimore në Universitetin…