Shëndetësia Vendorerilindjaere.press

Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Rrihet mjeku në Emergjencë
Një mjek i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës sot është sulmuar fizikisht në vendin e tij të punës Policia e Kosovës i është përgjigjur rastit dhe ka nisur ta hetoi rastin e sulmit raporton Indeksonline. Sulmuesi ende nuk dihet nëse është pacient apo familjar i ndonjë pacienti. Ndërsa mësohet se mjekët e Emergjencës sot për disa qaste kanë protestuar për këtë sulm duke iu bërë thirrje organeve të…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Skandaloze: Derdhjet toksike në Novobërdë shqetësojnë banorët
Mbetjet toksike të akumuluara që një kohë të gjatë në një hapësirë në Novobërdë po vazhdojnë të jenë shqetësim për qytetarët. Ndonëse ishte premtuar se ato do të largohen, një gjë e tillë nuk ka ndodhur, madje këto mbetje rrezikojnë të ndotin edhe lumin që është pak më lartë se vendi ku bëhet grumbullimi i tyre. Fotografi Arben Llapashtica në një postim në Facebook ka publikuar tri foto të këtyre…
Ekonomi Ekonomia Vendore Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shëndetësia Shëndetësia Vendore Skandaloze
Qeveria merr kritika për lehtësirat që po krijon për industrinë e duhanit
Me qëllim të ruajtjes së shëndetit publik, pesë vjet më parë ishte miratuar Ligji për Kontrollin e Duhanit. Me këtë ligj shumë kufizime u ishin bërë bizneseve, të cilat merreshin me prodhim dhe shitjen e duhanit, raporton KTV. Pavarësisht këtij ligji, Qeveria e Kosovës është duke punuar që t’ia lehtësojë punën industrisë së duhanit. Për këtë, me kërkesë të Odës Ekonomike të Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj ka angazhuar një këshill…
Bota Kulturë Lajmet Lajmet Nderkombëtare Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Nderkombëtare Shëndetësia Vendore
Shafrani, çelësi për një jetë më të gjatë
Jetën mund t’ia zgjatni vetes vetëm duke bërë ndryshime të thjeshta në stilin e jetesës. Lënia e duhanit e zvogëlon rrezikun e vdekjes nga kanceri, sëmundjeve të zemrës. Bashkë me ushtrimet fizike, ekspertët shëndetësorë thonë se edhe ngrënia e ushqimit të shëndetshëm është gjë kruciale për të jetuar më gjatë, ku një nga ushqimet e rekomanduara është vaji i ullirit. Në anën tjetër, edhe shafrani është bërë i njohur viteve…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet Skandaloze
Skandaloze: Mjekët nuk kurojnë foshnjën me tumor, sepse prindërit s’kanë para |FOTO
Një denoncim i rëndë është bërë ditën e djeshme në lidhje me një fëmijë të mitur, i cili është prekur nga tumori dhe ndodhet në ambientet e Spitalit Pediatrik në QSUT prej disa ditësh. Sipas denoncuesit, problemin e së cilit e ka bërë publik Koço Kokëdhima, mjekët nuk i kanë ofruar ilaçet dhe prej dy ditësh nuk i ndërrojnë fashën një foshnjeje, vetëm pse prindërit nuk kanë mundësi financiare. Fëmija…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Klinika e Psikiatrisë në QKUK me mijëra pacientë këtë vit
Klinika e Psikiatrisë në QKUK po përballet me mungesën e disa barnave dhe me probleme në hospitalizimin e pacientëve. Për mjekët e klinikës por edhe për pacientët ekzistojnë sfida në ofrimin dhe marrjen e trajtimeve të duhura për pacientët që vuajnë në fushat që mbulohen nga psikiatrit dhe psikologët. Shaban Mecinaj, drejtor i Klinikës së Psikiatrisë në QKUK  ka treguar se kjo qendër përbëhet nga 20 psikiatër, 5 psikologë klinik,…
Arsim Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Specializantët të pakënaqur me kontratën e MSH-së, kërkojnë të punojnë edhe në privat
Specializantët nuk do të kenë të drejtë të punojnë edhe një punë të dytë pasi t’i nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Ata po kërkojnë të punojnë edhe në privat pasi rroga prej 543 euro bruto nuk iu mjafton për të mbajtur familjen, transmeton Klan Kosova. Më herët ata kanë protestuar duke kërkuar pagë për punën e tyre gjatë specializimit, në mënyrë që të mos detyrohen të punojnë edhe në…
Bota Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Specialisti i mushkërive tregon tri sëmundjet që i shkakton shisha
Nëntëdhjetedy për qind e rasteve të sëmundjes së kancerit në mushkëri vjen nga thithja e tymrave të ndryshëm, duke filluar nga duhani e deri tek tymi i shisheve. E kjo e fundit ka bërë bujë tek të rinjtë kosovarë, të cilët argëtohen duke pirë shisha, e nuk i mendojnë farë dëmet që i shkaktojnë organizmit. Specialisti i mushkërive tregon për tri sëmundjet që i shkakton shisha Se a i shkaktojnë…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Heqja e listës për stenta në QKUK, flet pacienti që u trajtua pa pritje
Pas shumë vitesh në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është arritur që të eliminohet tërësisht lista e pritjes për stenta. Pacientët kosovarë që kanë probleme me zemrën nuk do të kenë më nevojë që të presin me muaj të tërë, apo t’ua mësyjnë spitaleve private për ta kryer një stentim. Klinika e Kardiokirurgjisë me Kardiologji Invazive, ka arritur që ta heqë listën e pritjes së pacientëve. Rastet emergjente, sipas drejtuesve…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Antibiotikët në Kosovë po shiten si bonbone, pa recetë të mjekut
Kosovarët të shumtë vazhdojnë për marrin antibiotik pa recetën e mjekut. Shitjen në barnatore nuk po mund ta kontrolloj Inspektorati Farmaceutik derisa mikrobiologët thonë se pasojat e përdorimit të tepërt të tyre janë të mëdha. Kosova radhitet në mesin e vendeve me shkallën më të lartë në Europë, të përdorimit të disa llojeve të antibiotikëve. Në barnatoret e Kosovës, antibiotiku vazhdon të shitet pa recetën e mjekut. Edhe pse Kosova…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Ministria e Shëndetësisë furnizon 30 QKMF me insulinë
Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se më 11 korrik 2018 janë furnizuar me Insulina të të gjitha llojeve Qendrat Kryesore të Mjekësisë Familjare ne 15 komuna. Komunat QKMF-të e të cilave janë furnizuar me këtë datë janë Podujevë, Kastriot, Prishtinë, Malishevë, Prizren, Gjakovë, Viti, Novobërdë, Gjilan, Therandë, Vushtrri, Mamushë, Kaçanik, Dardanë dhe Drenas. Kjo ministri gjithashtu ka njoftuar se QKMF-te të cilat pritet të pranojnë furnizimin me insulinë…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore
Babai i 7-vjecares që vdiq në Turqi: Do ta padis spitalin
Ka ndërruar jetë gjatë trajtimit në një spital të Turqisë, shtatëvjeçarja Delfina Shala. Prindërit e 7-vjecarjes, po i akuzojnë mjekët në Turqi për trajtim jo të duhur mjekësor. Trupi i pa jetë i Delvinës do të varroset sot në orët e pasdites. U nis për të kërkuar ilaç në Turqi. Por nga atje nuk u kthye më. Delvina Shala, 7-vjeçe nga Fiushë Kosva gjeti vdekjen pasi që nuk mundi ta…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Jarës 4 vjeçare i duhet ndihmë për mjekimin e kurrizit (Video)
Një vajzë 4 vjeçare nga Reçaku i Shtimes, ka probleme shëndetësore. Asaj i duhet ndihma e të gjithëve, që të sigurojë paratë për operimin në boshtin kurrizor. Të gjithë ata që duan ta ndihmojnë familjen Rashiti, mund ta kontaktojnë përmes këtij numri: 045 637 570.  
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shëndetësia Shëndetësia Vendore
Ministri Ismaili: Xhipa të zi dhe shtëpi luksoze nuk do të financohen nga paraja publike
Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, gjatë raportimi të tij në Komisionin për Shëndetësi, ka thënë se me të gjitha fuqitë e tija do t’i dal të keqes përballë, duke aluduar në keqmenaxhimet që kanë ndodhur për vite me radhë në këtë ministri. Ismaili ka thënë se derisa të jetë ai ministër, askush nuk do të blej xhipa të zi e as të ndërtoj shtëpi me paranë publike. “Financim të xhipave…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Skandaloze
Skandaloze: Radhë të gjata e papastërti në klinika të ndryshme të QKUK-së (Foto)
Shëndetësia në Kosovë vazhdon të jetë njëri prej sektorëve më problematik për t’u menaxhuar. Reparte të ndryshme të QKUK-së, përpos që po përballen me mungesë të personelit shëndetësor, kanë edhe probleme të tjera të natyrave nga më të ndryshmet. Si zakonisht këto pasoja po barten të pacientët, të cilët nuk po marrin shërbime cilësore. Mungesa e caktimit të termineve, në shumë klinika të QKUK-së po shkakton radhë të gjata të…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore
Këmbë të ënjtura e të rënduara? Ja disa këshilla si t’i reduktoni shqetësimet
Këmbët e ënjtura janë një problem i njohur tek gratë. Duke qenë të rënduara vështirësojnë ecjen dhe lodhin trupin. Nuk janë të këndshme nga pikëpamja estetike dhe nuk është aq e lehtë ta eliminosh këtë problem. Janë një sinjal për probleme dhe patologji të tjera, dhe jo pak me rëndësi. Gjëja e parë që duhet të kuptosh është se kur ndodh ky problem në frekuenca të rregullta dhe shkakun e…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
E dhimbshme: Shkoi për të kërkuar shërim në Turqi, nderroj jetë shtatëvjeçarja Delfina Shala (Video)
Ka ndërruar jetë gjatë trajtimit në një spital të Turqisë, shtatëvjeçarja Delfina Shala. Rastin e vdekjes së saj e kanë konfirmuar familjarët të cilët kanë bërë të ditur se ajo ka ndërruar jetë në mëngjesin e së mërkurës. Prindërit e saj kanë dyshime për trajtimin që stafi spitalor ka bërë ndaj vajzës së tyre dhe insistojnë që shtatëvjeçares t’i bëhet autopsia. Vogëlushja vuante nga një sëmundje në boshtin kurrizor, e…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shëndetësia Shëndetësia Vendore Skandaloze
Skandalze: Mjerimi në QKUK, shtretërit mbështeten në tulla
Edhe pse për shëndetësinë në Kosovë ndahen çdo vit miliona euro nga buxheti i shtetit dhe miliona të tjera vijnë si donacione nga vende të ndryshme mike, në klinika të ndryshme të QKUK-së ka mungesë të pajisjeve të nevojshme për shërbime kualitative. Një qytetar ka dërguar një foto te “Zyra e Ankesave” në RTV Dukagjini, tregon për gjendjen jo të mirë të shtretërve në QKUK. Fotoja që pretendohet të jetë…
Lajmet Lajmet Vendore Shëndetësia Shëndetësia Vendore Shoqëri Civile & Institucionet
Shtohet numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë nga pickimi i insekteve
Ditët e fundit në Kosovë është shtuar numri i qytetarëve që kërkojnë ndihmë në qendrat mjekësore pas pickimit nga insektet. Basri Lenjani, drejtor i Klinikës Emergjente në ShSKUK, tha se së fundi është shtuar numri i pacientëve të pickimit nga insektet. “Pickimi nga insektet shtohet në muajt e verës. Statistikat tregojnë se nga pickimet nuk është treguar ndonjë rast me fatalitet”, tha ai sot në Radio Televizionin e Kosovës. Sipas…
Lajmet Lajmet Vendore Politika Vendore Politikë Shëndetësia Shëndetësia Vendore
Ismaili: Paga të dinjitetshme për mjekët tanë (VIDEO)
Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka bërë të ditur se profesionistët shëndetësorë shumë shpejt do të marrin pagat me rritje, apo siç ka thënë ai, paga të dinjitetshme. Ismaili ka shtuar se ai do të vazhdojë të jetë kritik i rasteve kur ndodhin parregullsi, por, ka deklaruar se do të jetë edhe mbështetësi më i madh i shumicës së profesionistëve shëndetësorë të cilët punojnë me vullnet dhe dinjitet për t’u…