Shoqëri Civile & Institucionetrilindjaere.press

Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet Uncategorized
Contour Global i dërgon në ‘ekskursion’ disa gazetarë kosovar
Contour Global, kompania e cila do të merret me ndërtimin e termocentralit “Kosova e Re”, është përkujdesur që pak ditë para se t’ia bëjë të ditur Qeverisë së Kosovës së ka siguruar mjetet për ndërtimin e këtij termocentrali, t’i dërgojë në një vizitë në Bullgari, Austri si dhe Slloveni disa nga drejtuesit e medieve dhe përfaqësues të ministrive. Në fotografitë e publikuara në rrjetin social “Facebook” më 14 janar, shihet…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Vriten dy gazetarë afganë
Dy gazetarë afgan janë vrarë kur një person i armatosur hyri në radion ku punonin dhe hapi zjarr, njoftuan autoritetet afgane. Të dy gazetarët ishin në të 20-at dhe vdiqën në vendin e ngjarjes, tha drejtori i Radio Hamsada, Semin Hussaini. Ende nuk është bërë e ditur nëse ata ishin në transmetim në kohën kur u qëllua ndaj tyre, kanë thënë burime policore, shkruan Reuters. Kjo është vrasja e dytë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
BIRN dhe Internews Kosova ndalojnë vjedhjen e lajmeve të tyre
Në mbledhjen e sotme të KMShK-së, përfaqësuesit e KALLXO.com dhe Gazeta Jeta në Kosovë i ka paralajmeruar anëtarët e saj, se prej sot nuk do të tolerojë vjedhjen e artikujve dhe produkteve të tjera mediale. KALLXO dhe Gazeta JnK mori vendim për të ndaluar çfarëdo ri-prodhimi ose ri-publikimi të plotë apo të pjesshëm të lajmeve, hulumtimeve, webTV, emisioneve, fotografive, grafikave apo çfarëdo produkti tjetër të publikuar dhe/ose transmetuar, pa leje…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Gjendet një person i vdekur në parkun e Podujevës
Një person është gjetur i vdekur sot në Podujevë. Policia e Kosovës e ka konfirmuar për KALLXO.com informacionin. Sipas Policisë, rreth orës 14:00 kanë pranuar një informatë se në parkun e qytetit në Podujevë është një person i shtrirë në tokë. “Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet e nevojshme policore si dhe ekipi mjekësor, i cili ka konfirmuar vdekjen e tij”, ka thënë për KALLXO.com zëdhënësja e Policisë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Albulena Haxhiu: Qasja e BE-së ndaj Kosovës duhet të ndryshojë
Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu tha se deklarata e përfaqësueseve të BE-së që në marrëveshjen finale Kosovë-Serbi të përfshihet edhe Trepça është skandaloze. “Deklarata të papranueshme madje skandaloze. Ne nuk duhet lejuar në asnjë mënyrë që pasuritë tona kombëtare, në këtë rast siç është Trepça të kontestohet pronësia ose të vihen në pazare. Qasja e tillë e BE-së duhet të ndryshojë urgjentisht. Pa drejtësitë duhet të marrin fund”, tha…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Një vit burg për tentim vrasjen në Deçan
Për përleshjen e cila kishte ndodhur mëngjesin e 24 prillit 2018 në Lebushë të Deçanit, e cila kishte rezultuar me plagosjen e I.K, Gjykata Themelore në Pejë e gjeti fajtor të akuzuarin U.L. Me vendimin e kësaj gjykate U.L, u dënua me 12 muaj burgim. Ai akuzohet se pasi ishte goditur me grusht nga i dëmtuari I.K,  kishte shkuar tek vetura e tij me që rast e kishte marrë armën…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Arrestohet zyrtari i UP-së, dyshohet për lëshim të certifikatave në mënyrë të kundërligjshme
Një zyrtar dhe një person tjetër në Fakultetin  e Inxhinierisë Eklektike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës janë arrestuar nga policia për keqpërdorim të detyrës zyrtare, falsifikim të dokumentit zyrtar, marrje dhe dhënie ryshfeti. Policia ka njoftuar se më 26 dhjetor 2018 ka pranuar një informatë nga Fakultetit i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike-Universiteti i Prishtinës, se personi i dyshuar, A.L, 37 vjeçar ka dorëzuar dy certifikata të falsifikuara për marrje…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Shqetësime për trajtimin e të burgosurve në Komisionin për Legjislacion
Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit ka mbajtur mbledhjen e parë për këtë vit. Deputetët e këtij komisioni diskutuan gjendjen e të burgosurve në burgjet e Kosovës gjatë diskutimit lidhur me Projektligjin për ekzekutimin e sanksioneve. Komisioni ka miratuar në parim këtë projektligj ndërsa anëtari i Komisionit, Sami Kurteshi (LVV),  tha se duhet të punohet në ligjin në fjalë. “Te të burgosurit…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Vjosa Osmani për ‘Trepçën’: Problemin kryesor e kemi brenda Kosovës, është Presidenti Thaçi
Pozitë e opozitë në Kosovë janë njëzëri kundër deklaratave të sotme të selisë së Bashkimit Europian se Trepça duhet të jetë pjesë e marrëveshjes Kosovë – Serbi në kuadër të dialogut. Deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani tha sot se deklaratat e BE-së që ndërrmarja publike “Trepça” të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi, tregojnë një anshmëri për Serbinë. “Është një qasje e papranueshme dhe bllokuese ndaj dialogut që tregon një anshmërinë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Konfirmohet takimi mes Isa Mustafës dhe Albin Kurtit
Lidhja Demokratike e Kosovës e ka konfirmuar takimin mes liderit të saj Isa Muatafa me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa, tha për KALLXO.com, se takimi mes dy liderëve opozitarë ka qenë për aktualitetet politike në vend. “Mund të konfirmoj që takimi është mbajtur. Ka qenë takim mbi aktualitet e fundit. Nuk ka diçka specifike. Ndoshta deri nesër ka ndonjë detaj më specifik, por nuk…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Gjykimi i agjentëve tregtarë të akuzuar për përvetësimin e parave të kompanisë
Besart Ramosaj dhe Agron Gumnishta të cilët akuzohen për veprën penale përvetësim në detyrë sot kanë dalë para Gjykatës në Mitrovicë. Në seancën e sotme i pandehuri Agron Gumnishta e ka pranuar fajësinë për veprën për të cilën akuzohet, por një gjë të tillë nuk e ka bërë i pandehuri tjetër Besart Ramosaj. Gumnishta Ish-agjent tregtar në kompaninë “Unioni SHPK“ në Vushtrri, akuzohet se në bashkëkryerje me Besart Ramosajn, kanë…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Edita Tahiri: Mogerhini ka marrë anën e Serbisë
Ish-kryenegociatorja në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, e ka kundërshtuar fuqishëm deklaratën e zëdhënëses së BE-së, Maja Kocijançiq që në dialogun final mes Kosovës dhe Serbisë të futet edhe Trepça. “E kundërshtoj fuqishëm këtë deklaratë skandaloze dhe luftë nxitëse nga ana e Zyrës së Mogherinit, që tregon se zonja Mogherini ka marrë anën e Serbisë, duke dhe humbur besueshmërinë për të qenë ndërmjetësuese të paanshëm i Dialogut të Brukselit. Ky…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Historia e Vushtrriasit që shiti viçin për ta varrosur nënën dhe paguar antarsinë në BIK
Sabri Beqirin nga Akrashtica e Vushtrrisë, është detyruar ta shesë një viç për të kryer ritualin e vdekjes dhe varrimit të nënës së tij. Sipas Beqirit, Këshilli i Bashkësisë Islame e ka detyruar atë të paguaj 417 euro për anëtarësimin. Në lidhje me këtë ka reaguar Këshilli i Bashkësisë, të cilët thonë se anëtarësia është çështje e ndarë nga shpenzimet e varrimit. “Asnjë qytetar i Vushtrrisë nuk paguan për shpenzime…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Isa Mustafa: Një ditë BE do të na kërkojë edhe të mos marrim frymë pa e pyetur Serbinë
Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa është shprehur i habitur me kërkesën e Bashkrimit Evropian që çështja e Trepçës të diskutohet në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. “Kosova në asnjë fazë nuk ka pranuar që për Trepçën dhe pasuritë e saj natyrore, të cilat janë në territorin e saj, të dialogojë me Serbinë. Është kjo një kërkesë absurde dhe e papranueshme, ashtu siç është e papranueshme që me Serbinë të dialogohet…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Luboteni: Vendimet e Këshillit Shtetëror të Cilësisë janë finale
Vendimi i Këshillit Shtetëror të Cilësisë për tërheqjen e akreditimit të programeve valide me staf akademik, për 75 programe të studimit, prej të cilave 40 programe në Institucionet Publike të Arsimit të Lartë, është përfundimtar dhe nuk do të ndryshohet pavarësisht grevave dhe protestave që janë paralajmëruar nga Rektorët e universiteteve publike. Akreditimi është hequr edhe për 35 programe të Institucioneve Private të Arsimit të Lartë. Pas këtij vendimi për…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Hapet Qendra e Skijimit në Brezovicë
Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës ka njoftuar përmes komunikatës se Qendra e Skijimit në Brezovicë është hapur për vizitorët dhe shfrytëzuesit e saj për rekreacion. Në komunikatë thuhet se vendimi për hapjen e qendrës erdhi pas Raportit të Brigadës së Mbështetjes së Operacioneve të Komandës së Forcave Tokësore të FSK-së, ku është vlerësuar se aktualisht nuk ka rrezik për paraqitjen e orteqeve në zonën e skijimit në Brezovicë.…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Veseli: Deklaratat e BE-së kanë rrënuar çdo perspektivë të dialogut
Kryetari i Kuvendi të Kosovës, Kadri Veseli ka reaguar pas deklaratës se zëdhënëse se BE-së, Maja Kocijançiq e cila ka thënë  se Trepça duhet të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi. Përmes një postimi në facebook Veseli ka thënë se më këtë gjuhë është duke u rrënuar çdo perspektivë e dialogut. “Trepça, as nuk ka qenë, as nuk është dhe as nuk do të jetë çështje e hapur në dialogun me…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Ministri i Haradinajt: Trepça nuk guxon të jetë temë e diskutimit në dialog
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka ka komentuar deklaratën e Bashkimit Evropian që Trepça duhet të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi. Ai në një prononcim për KALLXO.com tha se kjo deklaratë është e pa pranueshme sepse dëmton rëndë procesin e zhvillimit të Trepçës. “Trepça është brenda territorit të Kosovës që është shtet sovran, gjë që kjo është e konfirmuar edhe nga Parlamenti i Kosovës këtë të shtunë që është aprovuar…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Rritja e rrogave rrezikon investimet kapitale
Ligji për pagat, i cili është miratuar më 2 shkurt në Kuvendin e Kosovës, do të kërcënojë stabilitetin buxhetor, konsiderojnë përfaqësues të komunitetit të biznesit dhe ekspertë për çështje ekonomike. Buxheti i Kosovës për këtë vit arrin shumën në 2,3 miliardë euro. Nga kjo shumë, rreth 616 milionë euro janë paraparë për kategorinë paga dhe mëditje, por në këtë shumë nuk janë llogaritur ndryshimet që kanë ndodhur pas miratimit të…
Lajmet Lajmet Rajonale Lajmet Vendore Politikë Shoqëri Civile & Institucionet
Grabitet nga katër persona një bankë në Çagllavicë
Një grabitje e armatosur ka ndodhur para gjysmë ore në filialin e një banke që gjendet në Çagllavicë . Sipas njoftimit të policisë, mbështetur në rezultatet e para të grupit hetimor që po zhvillon hetimet lidhur me rastin në fjalë,  dyshohet se kjo grabitje është realizuar nga katër persona të dyshuar dhe të armatosur. Të dyshuarit pas grabitjes janë larguar nga vendi i ngjarjes me një veturë e cila është…