Sporti Nderkombëtarerilindjaere.press

Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Hazard: Dua të fitoj Europa League-n me Chelsea-n, pastaj…
Futbollisti belg i Chelsea-t, Eden Hazard, mbetet një nga emrat më të lakuar në çdo sesion merkatoje për të kaluar te Reali i Madridit. I grumbulluar me Belgjikën për startin e eliminatoreve të Europianit, Hazard theksoi se është i përqendruar tek e tashmja, tek mundësia për të fituar Europa League-n me Chelsea-n, por, gjithsesi, e la të hapur mundësinë e largimit në verë nga “Stamford Bridge”. Trajneri i ri madrilenëve,…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Në Spanjë shfrenojnë fantazinë: Të klonojmë Messin!
Etiketimet për lojtarin që konsiderohet më i miri i historisë kanë mbaruar. Është e vështirë të gjesh një fjalë “të madhe” që nuk është përdorur për të përshkruar “bëmat” e “yllit” të Barcelonës. Ekziston frika se bota e futbollit nuk do të shohë më një Messi të dytë kur “Pleshti” të varë këpucët në gozhdë. Atëherë cila është zgjidhja për të mos e “humbur” Messin? Edhe pse mund të duket…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
NBA/Reagojnë Warriors, Harden udhëheq Rockets, Bucks “fundosin” Lakers
Golden State Warriors iu përgjigjën menjëherë Denver Nuggets (fituan një ditë më parë në parketin e Bostonit), duke triumfuar 117-107 ndaj Minnesota Timberwolves. I papërmbajtshëm në këtë takim Stephen Curry, që realizoi në total 36 pikë, duke qenë i saktë në 8 nga 14 tentativat për tre. U mundua me të gjithë mënyrat të udhëhiqte T’Wolves drejt suksesit Karl-Anthony Towns, por 26 pikët dhe 21 “rebound” e të tij nuk…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Shpërthen e ëma e Rabiot: PSG po e trajton si të burgosur, po e mban peng!
Shpërthen e ëma dhe njëkohësisht meanxherja e Adrien Rabiot. Veronique Rabiot në një intervistë për mediat franceze ka sulmuar ashpër klubin e Paris Saint Germain dhe drejtuesit e kampionëve të Francës të cilët sipas saj po e trajtojnë më keq se një të burgosur djalin e saj. Rabiot vendosi të mos rinovojë kontratën që i skadon në fund të këtij sezoni me PSG dhe për këtë arsye është nxjerrë jashtë…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
BBS, ja sendet që nuk lejohen në stadium për Shqipëri-Turqi ndërsa u bën edhe thirrje tifozëve!
E premtja po afron me Shqipërinë që po përgatitet për të sfiduar Turqinë. Bëhet fjalë për një ndeshje me interes të madh nga tifozët kuqezi të cilët priten të jenë të shumtë në shkallët e stadiumit, për këtë arsye masat e sigurisë pritet të jenë të rrepta prandaj BBS Security ka përcaktuar edhe listën e sendeve që nuk do të lejohen në stadiumin “Loro Boriçi” të qytetit të Shkodrës. Gjithashtu…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Analiza e Gazzeta Dello Sport, Shqipëria e Panuccit larg nga ajo e De Biasit!
Vetëm pak ditë para nisjes së elimintoreve të Europianit të vitit 2020, prestigjozja italiane Gazzetta Dello Sport ka analizuar 10 grupet kualifikuese që do të përcaktojnë 20 skuadrat e kualifikuara në Europian ndërsa 4 të tjera do të zbulohen nga faza play off e Ligës së Kombeve.  Në skanimin që i bën grupit H ku bën pjesë edhe Shqipëria, Gazzetta Dello Sport shkruan se kuqezinjtë e drejtuar nga Christian Panucci…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Lumë ofertash për Dermakun, e duan tre klube të Serie A
Lumë ofertash për Kastriot Dermakun, i cili sezoni i ardhshëm mund të ndryshojë kategori por jo shtet pasi kërkohet nga 3 klube të Serie A. Qendërmbrojtësi shtatlartë është shndërruar në pikë referimi në repartin e prapavijës së skuadrës së Cosenzas, duke krijuar qendrueshmëri dhe besim në këtë repart.Për shkak të paraqitjeve të tij të mira, vitin e kaluar, shtatlarti me gjatësi 1.97 cm, u thirr edhe në ekipin kombëtar të…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Miliarderi anglez i vendosur për të blerë Chelsean
Zbulohet njeriu që dëshiron të blejë klubin e Chelseat. Roman Abramovich po mendon seriozisht t’i shesë klubin milardierit anglez Sir Jimm Ratcliffe i cili sëfundmi ka shfaqur interes të madh për të blerë klubin.Londinezët kanë që prej vitit 2003 që janë në pronësi të rusit, i cili i ka kthyer në një prej klubeve më të suksesshëm të Europës.Megjithatë, gjërat nuk po shkojnë mirë te Chelsea gjatë kohëve të fundit…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Arrihet akordi, sulmuesi i Eintrachtit drejt Barcelonës
Barcelona ka djegur konkurrencën dhe ka arritur të bëjë të vetin sulmuesin serb Luka Joviç, i cili është pjesë e Eintrachtit të Frankfurtit. Lajmi u transmetua gjatë pasdites së sotme nga radioja katalane RAC1, sipas të cilës drejtuesit e Barcelonës kanë takuar menaxherin e futbollistit, Fali, javën e kaluar në Milano. Gjithashtu mësohet se palët kanë rënë dakord për detajet e transferimit, që pritet t’i kushtojë Barcelonës të paktën 60…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
PSG fiton çështjen me UEFA-n, nuk rihapet hetimi financiar
Komisioni i Kontrollit Financiar të Klubeve në UEFA nuk do të mund të rihapë dosjen e hetimit ndaj klubit francez të Paris Saint Germain. Kjo pasi ky klub ka fituar betejën me UEFA-n në CAS, ku kishte kërkuar të mos rihapej dosja, pasi nuk ishin respektuar afatet e përcaktuara për ta bërë këtë. Komisioni i Kontrollit Financiar të Klubeve në UEFA mbylli një hetim ndaj klubit francez qershorin e kaluar,…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Bushi modifikon listën, thërret dy futbollistë nga Kategoria e Parë (Emrat)
Pas Panuccit, edhe trajneri i Shqipërisë U21, Alban Bushi është detyruar të modifikojë listën fillestare të futbollistëve që kishte ftuar për të përballuar ndeshjet ndaj Turqisë dhe Andorrës. Kjo pasi portierin e Shpresave, Gentian Selmani e mori Kombëtarja e madhe për të zënë vendin e Strakoshës, ndërsa futbollisti i Apollon Smyrnis, Leonidea Rossi refuzoi të vijë me Shqipërinë. Kështu për të zëvendësuar kapitenin e Laçit, Bushi ka thirrur portierin e…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Cilët janë 50 trajnerët më të mirë të historisë (Lista)
Është Rinus Mishels, trajneri më i mirë i historisë. Ai konsiderohet edhe si “babai” i futbollit modern, me drejtimin e skuadrave si Ajax e Barcelona, apo edhe me fitimin e kampionatit Evropian në 1988-ën, duke qenë trajner i Holandës. Kjo renditje është publikuar nga prestigjozja franceze France Football. Në podin e fituesve janë edhe legjenda e Mancester United, Sir Alex Ferguson, por edhe italiani Arrigo Saki. Revista publikoi renditjen e…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Reagon Tirana: Kërkojmë përjashtimin e Sokolit, ja si na dhunoi ndaj Kastriotit
Vetëm dy ditë pas ndeshjes në stadiumin “Redi Maloku” të Fushë Krujës, ku Tirana humbi me rezultatin minimal 1-0 ndaj Kastriotit, ka ardhur edhe një reagim zyrtar i klubit bardheblu. Kështu 24 herë kampionët kanë drejtuar gishtin nga arbitri kryesor i sfidës, Olsi Sokoli, i cili sipas tyre, ka gjykuar takimin në mënyrë tërësisht të njëanshme, duke favorizuar vendasit. Klubi bardheblu akuzon Sokolin gjithashtu se ka përdorur një fjalor me…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Një gjerman do të vërë drejtësi në sfidën Shqipëri-Turqi
Shqipëria do të startojë edicionin e eliminatoreve të Europianit 2020 ditën e premte, me sfidën përballë Turqisë, që do të zhvillohet në stadiumin “Loro Boriçi”, në orën 20:45. Kombëtarja kuqezi ka filluar grumbullimin që mbrëmjen e të dielës, ndërsa që nga e hëna në mesditë, kanë nisur edhe seancat stërvitore nën drejtimin e trajnerit Christian Panucci. Ndërkohë sot UEFA ka njoftuar edhe listën e arbitrave që janë përzgjedhur për të…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Humbja me Kastriotin, rikthen “ethet” e mbijetesës te Tirana
Humbja me Kastriotin hap skenare të reja në sprintin final të edicionit për Tiranën. Bardheblutë pa diskutim janë një nga skuadrat me futbollin më dëfryes në 2019-ën, por humbja në “Redi Maloku” rikthen ethet e mbijetesës. Dështimin e parë për këtë viti kalendarik në Superiore, Tiranës ia shoqëron edhe kërcënimi nga rivalët. Pavarësisht se ecuria e mirë dhe gjendja e ekipit janë një garanci për të mbyllur sezonin me pozitivitet,…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Kreu i Komitetit Olimpik të Japonisë dorëhiqet para “Tokio 2020”
Presidenti i Komitetit Olimpik të Japonisë, Tsunekazu Takeda ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij, por do të largohet në muajin qershor. Së fundmi, Takeda ishte vënë nën hetim nga autoritetet franceze për pagesa të kryera përpara se Tokio të fitonte të drejtën e organizimit të Lojërave Olimpike të vitit të ardhshëm. Vet Takeda konfirmoi gjithçka nëpërmjet një konference për shtyp, duke theksuar se gjëja më e mirë është që…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Hasan Lika largohet nga Vllaznia, zbuloni arsyen
Hasan Lika nuk do të jetë më trajner i Vllaznisë. Tekniku, të cilit iu besua rikthimi i skuadrës në elitë, ka kërkuar ndërprerjen me bashkëpunimit, për arsye personale dhe klubi shkodran është treguar i gatshëm t’i respektojë vullnetin. Kjo pasi tekniku ka në plan të udhëtojë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të jetuar me familjen e tij, pasi i duhet të rinovojë edhe vizën amerikane dhe nuk e…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Memushaj: Mendoj vetëm për Turqinë, ta nisim me fitore
Krahas Bashës, në konferencën për shtyp të ditës së sotme doli edhe fantazisti i Kombëtares Shqiptare, Ledian Memushaj. Mesfushori vlonjat po kalon një moment mjaft të mirë te Pescara, ndërsa kërkon që të njëjtat cilësi t’i vërë në dispozicion të kuqezinjve, për të marrë maksimumin në ndeshjet eliminatore të Euro 2020. Jeni njeriu asist në Serinë B. Do të donit të bënit të njëjtën gjë edhe te Kombëtarja?Normalisht që po,…
Bota Lajmet Sport Sporti Nderkombëtare Sporti Vendor
Basha: Ne “pleqtë” duhet t’u mësojmë te rinjve dashurinë për Kombëtaren
Migjen Basha ishte një nga futbollistët e përzgjedhur për të dalë para gazetarëve, në konferencën për shtyp të ditës së dytë të grumbullimit të Kombëtares Shqiptare. Mesfushori foli me superlativa për atmosferën në ekip dhe konkurrencën pozitive, ndërsa pranoi se skuadra po punon për të marrë maksimumin nga dy ndeshjet e para. Rikthehet grupi i 2016-ës. Si po përgatitet Shqipëria dhe cilat janë synimet për këto eliminatore?Poër t’i rikthyer të…