Uncategorizedrilindjaere.press

Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
SHBA tërheq diplomatët e fundit nga Venezuela
22:37, 14 Mars 2019 SHBA ka kompletuar tërheqjen e stafit diplomatik nga Venezuela duke e quajtur këtë akt si “të përkohshëm”, përderisa vendi gjendet në një krizë humanitare dhe politike. Sekretari shtetëror amerikan, Mike Pompeo, ka konfirmuar këto zhvillime në një deklaratë të tij, duke theksuar se SHBA do të vazhdoj mbështetjen për udhëheqësin e Parlamentit të Venezuelas, Juan Guaido, i cili u vetëshpall si president i përkohshëm në janar.…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Sonte në Zona e Debatit: Presidenti Hashim Thaçi
Për rrezikun e prishjes me SHBA-në dhe miqtë tjerë; për mundësinë dhe mënyrën e parandalimit; për kthimin në tavolinën e dialogut me Serbinë; për mundësinë e një marrëveshje; për kufijtë që i mbron dhe ata që i korrigjon dhe për shumëçka tjetër, sonte përballë analistëve do të flasë presidenti Hashim Thaçi 9:18, 14 Mars 2019 A po prishemi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe shtetet tjera mike? Çka do…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Sonte në Zona e Debatit: Presidenti Hashim Thaçi
Për rrezikun e prishjes me SHBA-në dhe miqtë tjerë; për mundësinë dhe mënyrën e parandalimit; për kthimin në tavolinën e dialogut me Serbinë; për mundësinë e një marrëveshje; për kufijtë që i mbron dhe ata që i korrigjon dhe për shumëçka tjetër, sonte përballë analistëve do të flasë presidenti Hashim Thaçi 9:18, 14 Mars 2019 A po prishemi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe shtetet tjera mike? Çka do…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Richard Moore takon Ekipin Negociator, i prezantohet Platforma e Dialogut
10:43, 13 Mars 2019 Drejtori i përgjithshëm për çështje politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore është duke zhvilluar një takim me Ekipin Negociator të Kosovës. Në takim janë të pranishëm bashkëkryesuesit e dialogut,  Fatmir Limaj dhe  Shpend Ahmeti, anëtarë të tjerë të këtij ekipi si dhe ambasadori britanik, Ruairi O’ Connell. Klan Kosova merr vesh se Ekipi Negociator gjatë takimit në fjalë do t’ia prezantojë…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Sylë Hoxha tregon se Prokuroria po mbledh ende prova për rastin e gjashtë shtetasve turq
16:37, 12 Mars 2019 Në fund të këtij muaji, bëhet një vit që kur institucionet e sigurisë në Kosovë, dëbuan për në Turqi gjashtë shtetas turq. Gjatë këtij veprimi, është konstatuar se janë bërë shkelje të të drejtave dhe lirive të njeriut. Komisioni Hetimor Parlamentar që u formua për të hetuar se çfarë kishte ndodhur me rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova, kishte evidentuar 31 shkelje. Kryetari i këtij komisioni,…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
BERZH, financim për përmirësimin e eficencës energjetike
16:01, 12 Mars 2019 Eficenca e energjisë është vënë në krye të financimeve që BERZH do të ofrojë për qytetarët shqiptarë, të cilët mund ta aplikojnë për të përfituar 20% të investimit. Në prezantimin e këtij programi, Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj u ndal tek ndihma që BERZH ka dhënë për të mundësuar ujë 24 orë për Tiranën. “Jemi sot në një kohë rekord kemi avancuar në dyfishimin e kapacitetit…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Lansohet programi “Shkollat e Shekullit 21 në Ballkan” – përfitojnë 1 milion nxënës nga Kosova
11:56, 12 Mars 2019 Është lansuar programi “Shkollat e Shekullit 21 në Ballkanin Perëndimor”, pjesë e të cilit është dhe Kosova. Ky projekt kap vlerën e 10 milionë funtave dhe do zgjasë tri vjet, njofton Klan Kosova. Programi ka për qëllim që t’u ofrojë mbi një milion nxënësve të moshës 10-15 vjeç, nga Ballkani Perëndimor, shkathtësi në mendim kritik, zgjidhjen e problemeve dhe kodim, Në këtë ngjarje ishte edhe ambasadori…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Leonora Rexhepi, balerina shtatzëne në muajin e shtatë ende aktive (VIDEO)
9:51, 12 Mars 2019 Është gazetarja Shpresa Sekiraqa, ajo e cila sjell storien për një balerinë Leonora Rexhepin, edhe pse ka hyrë në muajin e 7-të të shtatzënisë vazhdon të jetë aktive në punë që e bën.
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Leonora Rexhepi, balerina shtatzëne në muajin e shtatë ende aktive (VIDEO)
9:51, 12 Mars 2019 Është gazetarja Shpresa Sekiraqa, ajo e cila sjell storien për një balerinë Leonora Rexhepin, edhe pse ka hyrë në muajin e 7-të të shtatzënisë vazhdon të jetë aktive në punë që e bën.
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
KFOR-i mban ushtrime në Dragash
13:17, 11 Mars 2019 Trupat e KFOR-it vazhdojnë me ciklin e trajnimit me qëllim që të jenë të gatshëm për t’u vendosur shpejt në të gjithë Kosovën dhe për të parandaluar çdo kërcënim ndaj një ambienti të sigurt. Siç bëhet e ditur në faqen zyrtare të këtij misioni në Facebook, “këtë herë ushtrimi u mbajt në Komunën e Dragashit dhe përfshiu Grupin Shumëkombësh të Betejës Perëndimore dhe helikopterë kroat”, transmeton…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
KFOR-i mban ushtrime në Dragash
13:17, 11 Mars 2019 Trupat e KFOR-it vazhdojnë me ciklin e trajnimit me qëllim që të jenë të gatshëm për t’u vendosur shpejt në të gjithë Kosovën dhe për të parandaluar çdo kërcënim ndaj një ambienti të sigurt. Siç bëhet e ditur në faqen zyrtare të këtij misioni në Facebook, “këtë herë ushtrimi u mbajt në Komunën e Dragashit dhe përfshiu Grupin Shumëkombësh të Betejës Perëndimore dhe helikopterë kroat”, transmeton…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
KFOR-i mban ushtrime në Dragash
13:17, 11 Mars 2019 Trupat e KFOR-it vazhdojnë me ciklin e trajnimit me qëllim që të jenë të gatshëm për t’u vendosur shpejt në të gjithë Kosovën dhe për të parandaluar çdo kërcënim ndaj një ambienti të sigurt. Siç bëhet e ditur në faqen zyrtare të këtij misioni në Facebook, “këtë herë ushtrimi u mbajt në Komunën e Dragashit dhe përfshiu Grupin Shumëkombësh të Betejës Perëndimore dhe helikopterë kroat”, transmeton…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
KFOR-i mban ushtrime në Dragash
13:17, 11 Mars 2019 Trupat e KFOR-it vazhdojnë me ciklin e trajnimit me qëllim që të jenë të gatshëm për t’u vendosur shpejt në të gjithë Kosovën dhe për të parandaluar çdo kërcënim ndaj një ambienti të sigurt. Siç bëhet e ditur në faqen zyrtare të këtij misioni në Facebook, “këtë herë ushtrimi u mbajt në Komunën e Dragashit dhe përfshiu Grupin Shumëkombësh të Betejës Perëndimore dhe helikopterë kroat”, transmeton…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
KFOR-i mban ushtrime në Dragash
13:17, 11 Mars 2019 Trupat e KFOR-it vazhdojnë me ciklin e trajnimit me qëllim që të jenë të gatshëm për t’u vendosur shpejt në të gjithë Kosovën dhe për të parandaluar çdo kërcënim ndaj një ambienti të sigurt. Siç bëhet e ditur në faqen zyrtare të këtij misioni në Facebook, “këtë herë ushtrimi u mbajt në Komunën e Dragashit dhe përfshiu Grupin Shumëkombësh të Betejës Perëndimore dhe helikopterë kroat”, transmeton…
Uncategorized
Ish-deputetja Myzejene Selmani reagon ashper ndaj Ministrit Serb Stefanoviq – ja kujton dosjet e krimeve në Kosovë
Ish-deputetja e Aleancës Kosova e Re (AKR), Myzejene Selmani ka reaguar ndaj deklaratave të ministrit serb, Nebojsha Stefanoviq. Përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook, Selmani ka shkruar se nuk mund t’i shmanget dosjes së krimeve në Kosovë. “Një deklaratë e Ministrit serb Nebojsha Stefanoviq adresuar Ministrit të Jashtëm të Kosovës Behgjet Pacolli tregon sa i cekët dhe sa serioz është ky person në udhëheqjen e Ministrisë së…
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Mospajtime rreth lokacionit për shtatoren e Anton Çetës (VIDEO)
20:44, 10 Mars 2019 Dikur arriti t’i bashkojë mijëra shqiptarë në një vend, por një i tillë tani nuk po i gjendet shtatores së Anton Çetës. Pajtuesit të shqiptarëve në Kosovë, as 24 vjet pas vdekjes nuk i është ngritur një bust, edhe pse ai ka pesë muaj që i përfunduar po qëndron në atelienë e skulptorit, Agon Qosa. Kronikë e përgatitur nga gazetarja Arbreshë Uka. klankosova.tv
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Mospajtime rreth lokacionit për shtatoren e Anton Çetës (VIDEO)
20:44, 10 Mars 2019 Dikur arriti t’i bashkojë mijëra shqiptarë në një vend, por një i tillë tani nuk po i gjendet shtatores së Anton Çetës. Pajtuesit të shqiptarëve në Kosovë, as 24 vjet pas vdekjes nuk i është ngritur një bust, edhe pse ai ka pesë muaj që i përfunduar po qëndron në atelienë e skulptorit, Agon Qosa. Kronikë e përgatitur nga gazetarja Arbreshë Uka. klankosova.tv
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Mospajtime rreth lokacionit për shtatoren e Anton Çetës (VIDEO)
20:44, 10 Mars 2019 Dikur arriti t’i bashkojë mijëra shqiptarë në një vend, por një i tillë tani nuk po i gjendet shtatores së Anton Çetës. Pajtuesit të shqiptarëve në Kosovë, as 24 vjet pas vdekjes nuk i është ngritur një bust, edhe pse ai ka pesë muaj që i përfunduar po qëndron në atelienë e skulptorit, Agon Qosa. Kronikë e përgatitur nga gazetarja Arbreshë Uka. klankosova.tv
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Mospajtime rreth lokacionit për shtatoren e Anton Çetës (VIDEO)
20:44, 10 Mars 2019 Dikur arriti t’i bashkojë mijëra shqiptarë në një vend, por një i tillë tani nuk po i gjendet shtatores së Anton Çetës. Pajtuesit të shqiptarëve në Kosovë, as 24 vjet pas vdekjes nuk i është ngritur një bust, edhe pse ai ka pesë muaj që i përfunduar po qëndron në atelienë e skulptorit, Agon Qosa. Kronikë e përgatitur nga gazetarja Arbreshë Uka. klankosova.tv
Lajmet Lajmet Vendore Politikë Uncategorized
Mospajtime rreth lokacionit për shtatoren e Anton Çetës (VIDEO)
20:44, 10 Mars 2019 Dikur arriti t’i bashkojë mijëra shqiptarë në një vend, por një i tillë tani nuk po i gjendet shtatores së Anton Çetës. Pajtuesit të shqiptarëve në Kosovë, as 24 vjet pas vdekjes nuk i është ngritur një bust, edhe pse ai ka pesë muaj që i përfunduar po qëndron në atelienë e skulptorit, Agon Qosa. Kronikë e përgatitur nga gazetarja Arbreshë Uka. klankosova.tv