berilindjaere.press

Bota Lajmet Media Politikë
Pezullohen negociatat e anëtarësimit të Turqisë në Bashkimin Europian
Parlamenti Evropian votoi me 370 vota në favor, 109 kundër, dhe me 143 abstenime, për një ngrirje zyrtare të procesit të anëtarësimit të Turqisë në BE. Kësisoj Bashkimi Evropian do të pezullojë zyrtarisht negociatat e Turqisë për t’u bashkuar me bllokun, bënë me dije ligjvënësit e BE, teksa kritikuan presidentin turk, Erdogan për abuzime me të drejtat e njeriut. “Dikush rri i ulur në një qeli për 17 muaj, pa ditur…
Bota Lajmet Media Politikë
BE përditëson listën e zezë të parajsave fiskale, ja vendet që shtohen
Listës së “parajsave fiskale” të krijuar nga BE-ja në dhjetor të vitit 2017, qeveritë e vendeve anëtare i kanë shtuar ditën e djeshme dhe disa vende të tjera, ndër to dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Ministrat e financave të BE-së shtuan në listë vende si Aruba, Barbados, Belize, Bermuda, Dominika, Fixhi, Ishujt Marshall, Oman e Vanuatu. Kriteret që ndiqen për të përcaktuar nëse një vend u përket parajsave fiskale janë,…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit/ BE dakord t’i japë më shumë kohë Britanisë, por nuk ka kthim pas
Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Paris, presidenti francez, Emmanuel Macron pohoi se nëse Britania kërkon më shumë kohë, ata do ta shqyrtonin kërkesën për shtyrje, por gjithnjë nëse ajo justifikohet nga zgjedhjet e reja nga ana e Britanisë. Gjithsesi Macron përsëriti se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet. Edhe kancelarja Merkel pranoi se dhe për të kërkesa për më shumë kohë për Britaninë do të…
Lajmet Media Politikë
“Minoriteti”, opozita greke kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë
Opozita greke, që synon të bëhet shumicë në zgjedhjet parlamentare të muajit Maj, ka deklaruar se Shqipërisë nuk duhet t’i lejohet hapja e negociatave të anëtarësimit me BE-në. Shkak për këtë qëndrim është bërë qasja e Shqipërisë ndaj minoritetit grek dhe disa çështjeve të tjera dypalëshe. Partia më e madhe opozitare greke, “Demokracia e Re” thotë se Greqia nuk duhet të japë miratimin e saj për çeljen e negociatave të…
Bota Lajmet Media Politikë
BE kërkon 3.8 milionë punëtorë, profesionet më të favorizuara
Bashkimit Evropian i mungojnë rreth 3.8 milionë punëtorë. Sipas një raporti të fundit nga EUROSTAT më shumë kërkohen njerëz të specialzuar nga fusha e mjekësisë, specialistë dhe punëtorë të kualifikuar nga metalurgjia si dhe teknologjia informative. Rreth 1. 2 milionë punëtorë i kërkon Gjermania, ku nga janari i vitit 2020-të, do të hyjë në fuqi një mënyrë e thjeshtëzuar e miratimit të vizave gjashtëmujore, për ata që duan të kërkojnë…
Bota Lajmet Media Politikë
Krisja e dytë mes SHBA dhe BE
Skepticizëm në Europë pas kërcënimit të Donald Trump se SHBA do të lirojë të burgosurit e Shtetit Islamik, nëse shtetet europiane nuk i marrin ata që t’i nxjerrin para drejtësisë. Ministri i jashtëm gjerman, Heiko Maas, ka thënë për mediat se verifikimi i nënshtetësisë së këtyre personave do të shfaqë probleme dhe se rikthimi i tyre është i mundur vetëm “kur të jetë e sigurte, që këta njerëz këtu do…
Lajmet Media Politikë
Dhuna përballë kryeministrisë, ja reagimi i BE-së dhe Ambasadës Amerikane
Ka ardhur edhe reagimi i parë i ambasadës Amerikane në Tiranë dhe delegacionit të Bashkimit Evropian, lidhur mbi ngjarjet që po ndodhin përballë Kreyeministrisë, ku ka pasur akte dhune nga protestuesit. Delegacioni i Bashkimit Evropian i ka bërë thirrje palëve politike të jenë të përmbajtura, ndërkohë që kanë dënuar përdorimin e dhunës. “Delegacioni i Bashkimit Evropian dhe Ambasadat e Shteteve Anëtare në Tiranë u bëjnë thirrje të gjitha palëve të tregojnë…
Bota Lajmet Media Politikë
“Profetët e Brexit në ferr”, Britania i përgjigjet presidentit Tusk
“Duhet të ketë një vend të veçantë në ferr për profetët që projektuan Brexit”. Kjo deklaratë e Presidentit të Këshillit Europian Donald Tusk ka shkaktuar jo pak reagim në Britaninë e Madhe, që megjithatë ka vendosur të përgjigjet në mënyrë të moderuar e mbase në një stil tipit anglez. “I takon Donald Tusk për të vlerësuar nëse gjuha e përdorur është e dobishme”, tha zëdhënësi i Doëning Street duke iu…
Bota Lajmet Media Politikë
“Profetët e Brexit në ferr”, Britania i përgjigjet presidentit Tusk
“Duhet të ketë një vend të veçantë në ferr për profetët që projektuan Brexit”. Kjo deklaratë e Presidentit të Këshillit Europian Donald Tusk ka shkaktuar jo pak reagim në Britaninë e Madhe, që megjithatë ka vendosur të përgjigjet në mënyrë të moderuar e mbase në një stil tipit anglez. “I takon Donald Tusk për të vlerësuar nëse gjuha e përdorur është e dobishme”, tha zëdhënësi i Doëning Street duke iu…
Lajmet Media Politikë
Çfarë i tha Gent Caka Daçicit në samit, batuta
Gent Caka ka patur sot të parin takim si Ministër i Jashtëm i Shqipërisë, de facto. Dhe pikërisht në Samitin e Ministrave të Jashtëm të BE-së dhe vendeve të Ballkanit, Caka është përballur me një situatë të krijuar nga Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç. Duke parë që në takim gjendej përveç Gent Cakës edhe Ministri i Jashtëm i Kosovës Behxhet Pacolli, përfaqësuesi serb ka kërkuar shkas për ta…
Bota Lajmet Media Politikë
Brexit pa marrëveshje, por britanikët lejohen të hyjnë në BE pa viza
Bashkimi Europian ka vendosur t’u japë qytetarëve britanikë të drejtën për të lëvizur pa viza në vendet anëtare të unionit, edhe pse Brexit nuk arriti në një marrëveshje. Rregulli i ri i propozuar do t’ju lejojë këtyre qytetarëve të kryejnë vizita brenda një periudhe 90 ditore. Nga ana tjetër edhe Britania ka konfirmuar se qytetaret e Bashkimit Europian gjithashtu do të kenë mundësinë të bëjnë vizita afatshkurtra në Britaninë e…
Lajmet Media Politikë
Intervista e plotë/ Ambasadori italian, sa shanse ka vendi për negociatat
Ambasadori italian Alberto Cuttillo, i ftuar mbrëmë në emisionin “Opinion”, diskutoi me gazetarin Blendi Fevziu, disa nga çështjet më të rëndësishme që lidhen me marrëdhëniet e sotme italo-shqiptare, por edhe mundësinë për hapjen e procesit të negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Intervista e plotë Z.Ambasador, cila është çështja më e rëndësishme në marrëdhëniet Itali-Shqipëri? -Sigurisht, çështja më e rëndësishme është futja e Shqipërisë në Bashkimin Evropian që edhe për…