edi ramarilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Zgjedhjet lokale, kandidatët socialistë që dihen deri tani
Të shtunën e 23 Marsit socialistët do të mbledhin Kongresin. Kryesia e PS e mbledhur nga kryeministri Edi Rama këtë të hënë ka miratuar axhendën e Kongresit që është konceptuar si i ndarë në 3 sesione. Ka mundësi që në këtë Kongres, ku çdo bashki do të përfaqësohet me 700 deri në 1000 delegatë dhe të ftuar që do të përshkojë bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në këmbë për t’ju drejtuar…
Lajmet Media Politikë
Video/ Opozita në shesh, Rama mban iso në Berat
Opozita po zhvillon protestën përballë godinës së kryeministrisë, ndërsa Edi Rama ka qenë sot në Berat, ku përveç aktiviteteve politike dhe takimeve me sipërmarrës të zonës, ka marrë pjesë edhe në një aktivitet me këngë popullore. Ai ka postuar një video në Instagram, teksa mban iso me fëmijët. “Insta of the day”, shkruan Rama në përshkrimin e videos së shkurtër. Me siguri ky është një mesazh për opozitën, për të…
Lajmet Media Politikë
Rama tek UBT: Ndërtojmë fermën didaktike, vazhdon punësimi i studentëve
Kryeministri Rama ka qenë sot i pranishëm në Universitetin Bujqësor të Tiranës, ku ka folur për fermën didaktike që pritet të ndërtohet pas financimit 1 milionë euro që ka akorduar qeveria. Kryeministri ka preferuar të përqendrohet vetëm në çështjet e arsimit të lartë dhe problematikat e Universitetit Bujqësor, pa përmendur aktualitetin politik. “Qeveria ka akorduar 1 milionë euro për fermën e parë didaktike. UBT ka patur potencial ndërkombëtar sepse dikur…
Lajmet Media Politikë
Basha: Jo vetëm të largojmë Ramën, por të reformojmë sistemin
Lulzim Basha ka marrë pjesë në takimin “Arti në mbrojtje të demokracisë”, organizuar nga Aleanca në Mbrojtje të Teatrit dhe Partia Demokratike. Basha tha se vendi ndodhet në një krizë të thellë, duke përsëritur se zgjidhja kalon nga krijimi i një qeverie tranzitore. “Vendi ndodhet në një krizë të thellë, ekonomike, sociale dhe politike. Kjo krizë ka shtyrë opozitën në një vendim të paprecedentë, por moral dhe kurajoz nga një…
Lajmet Media Politikë
Rama mbledh ministrat në Elbasan, nesër “përballet” me Bashën
Kryeministri Edi Rama ka mbledhur ministrat e kabinetit të tij qeveritar, një natë para festës së Ditës së Verës në Elbasan. Ende nuk ka një version zyrtar lidhur me axhendën, por burime pranë qeverisë pohuan se në qendër të diskutimeve do të jetë situata politike e krijuar në vend, kongresi i 23 marsit të Partisë Socialiste dhe zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Temë e këtij takimi janë edhe projektet për…
Lajmet Media Politikë
Rama merr atë që donte, tani mund të bëjë ndryshime kushtetuese
Tani kryeministri Edi Rama ka në dorë të bëjë ndryshimet kushtetuese. Pasi Ralf Gjoni nga LSI pranoi të marrë mandatin, Parlamenti plotësohet me 2/3 e tij. Në total, janë 12 kandidatë që deri më tani që kanë pranuar mandatin dhe 3 që nuk pranuan ta dorëzojnë, si Myslym Murrizi, Lefter Koka dhe Rudina Hajdari dhe e çojnë opozitën e re me 15 deputetë, dhe në total në Parlament, 94 ligjvënës.…
Lajmet Media Politikë
Si ka ndryshuar qëndrim kryeministri për vendimet e gjykatave
Në politikë kurrë mos thuaj kurrë. Dhe këtë kryeministri Edi Rama e di shumë mirë. Rasti i fundit, i konfliktit për pronën tek “Petro Nini” pas pamjeve të dhimbshme që u transmetuan bëri që shefi i qeverisë të reagonte, por sipas tij shteti nuk mund të dalë sipër vendimit të gjykatave. Por cilat kanë qenë qëndrimet e kryeministrit Edi Rama ndër vite… “Në Shqipëri ka pretendentë për prona dhe pretendime…
Lajmet Media Politikë
Rama për prishjen e godinës tek ‘Petro Nini’: Policia bëri detyrën por…
Përmes një video në rrjete sociale Kryeministri Edi Rama është shprehur sërish për ngjarjen e një dite më parë në afërsi të shkollës “Petro Nini”, ku një familje është përplasur me përmbaruesit, pasi këta të fundit kishin shkuar për të ekzekutuar një vendim gjykate për shembjen e një banese. Ai iu përgjigj një qytetareje  në Facebook duke thënë se policia bëri detyrën e saj, ndoënse sjellja e saj nuk ishte…
Lajmet Media Politikë
Basha nga Berati: Nuk na duhet një qeveri që tregon barsoleta
Kreu i opozitës Lulzim Basha u ka bërë thirrje qytetarëve në Beratit që të bashkohen me të në protestën e 16 majit. Gjatë fjalës së tij Basha u shpreh se qytetarët duhet të bashkohen me të që qeveria të mos jetë më peng i krimit, por të jetë ata vetë që do të vendosin nëse qeveria i ka plotësuar premtimet. “Nuk do të ketë falje për ata që ju kanë…
Lajmet Media Politikë
Përplasja tek “Petro Nini”, reagon dhe Rama: Qeveria s’ka asnjë fuqi
Edhe për kryeministrin Edi Rama, pamjet e transmetuara gjatë përplasjes së banorëve me policinë në ekzekutimin e një e një veprimi përmbarimor për prishjen e një banese në Tiranë, janë të trishtueshme. Në një postim në Twitter, Rama thotë se qeveria s’ka asnjë fuqi mbi vendimet e gjykatave dhe policia e ka detyrim ligjor t’i përgjigjet Përmbarimit. “Të trishtueshme pamjet nga rruga e shtëpisë ku kërkohet ekzekutimi i një vendimi…
Lajmet Media Politikë
Përplasja tek “Petro Nini”, reagon dhe Rama: Qeveria s’ka asnjë fuqi
Edhe për kryeministrin Edi Rama, pamjet e transmetuara gjatë përplasjes së banorëve me policinë në ekzekutimin e një e një veprimi përmbarimor për prishjen e një banese në Tiranë, janë të trishtueshme. Në një postim në Twitter, Rama thotë se qeveria s’ka asnjë fuqi mbi vendimet e gjykatave dhe policia e ka detyrim ligjor t’i përgjigjet Përmbarimit. “Të trishtueshme pamjet nga rruga e shtëpisë ku kërkohet ekzekutimi i një vendimi…
Lajmet Media Politikë
Përplasja tek “Petro Nini”, reagon dhe Rama: Qeveria s’ka asnjë fuqi
Edhe për kryeministrin Edi Rama, pamjet e transmetuara gjatë përplasjes së banorëve me policinë në ekzekutimin e një e një veprimi përmbarimor për prishjen e një banese në Tiranë, janë të trishtueshme. Në një postim në Twitter, Rama thotë se qeveria s’ka asnjë fuqi mbi vendimet e gjykatave dhe policia e ka detyrim ligjor t’i përgjigjet Përmbarimit. “Të trishtueshme pamjet nga rruga e shtëpisë ku kërkohet ekzekutimi i një vendimi…
Lajmet Media Politikë
Përplasja tek “Petro Nini”, reagon dhe Rama: Qeveria s’ka asnjë fuqi
Edhe për kryeministrin Edi Rama, pamjet e transmetuara gjatë përplasjes së banorëve me policinë në ekzekutimin e një e një veprimi përmbarimor për prishjen e një banese në Tiranë, janë të trishtueshme. Në një postim në Twitter, Rama thotë se qeveria s’ka asnjë fuqi mbi vendimet e gjykatave dhe policia e ka detyrim ligjor t’i përgjigjet Përmbarimit. “Të trishtueshme pamjet nga rruga e shtëpisë ku kërkohet ekzekutimi i një vendimi…
Lajmet Media Politikë
Përplasja tek “Petro Nini”, reagon dhe Rama: Qeveria s’ka asnjë fuqi
Edhe për kryeministrin Edi Rama, pamjet e transmetuara gjatë përplasjes së banorëve me policinë në ekzekutimin e një e një veprimi përmbarimor për prishjen e një banese në Tiranë, janë të trishtueshme. Në një postim në Twitter, Rama thotë se qeveria s’ka asnjë fuqi mbi vendimet e gjykatave dhe policia e ka detyrim ligjor t’i përgjigjet Përmbarimit. “Të trishtueshme pamjet nga rruga e shtëpisë ku kërkohet ekzekutimi i një vendimi…
Lajmet Media Politikë
Dhuna në stadiume, Rama: Monitorim me kamera, ndërhyjmë në Kodin Penal
Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në një tryezë të përbashkët me Federatën Shqiptare të Futbollit, për t’i dhënë zgjidhje krizës së sigurisë në stadiume, që ka sjellë pezullimin e kampionatit. Rama ka thënë se impiantet sportive ofrojnë kushte të ulëta sigurie, ndaj duhet minimalisht të instalohen kamerat. “Policia dhe Federata të bashkëpunojnë. Një nga burimet e konfliktit, lidhet me cilësinë e impianteve sportive. Ka mjaft impiante që është…
Lajmet Media Politikë
Dhuna në stadiume, Rama: Monitorim me kamera, ndërhyjmë në Kodin Penal
Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në një tryezë të përbashkët me Federatën Shqiptare të Futbollit, për t’i dhënë zgjidhje krizës së sigurisë në stadiume, që ka sjellë pezullimin e kampionatit. Rama ka thënë se impiantet sportive ofrojnë kushte të ulëta sigurie, ndaj duhet minimalisht të instalohen kamerat. “Policia dhe Federata të bashkëpunojnë. Një nga burimet e konfliktit, lidhet me cilësinë e impianteve sportive. Ka mjaft impiante që është…
Lajmet Media Politikë
Dhuna në stadiume, Rama: Monitorim me kamera, ndërhyjmë në Kodin Penal
Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në një tryezë të përbashkët me Federatën Shqiptare të Futbollit, për t’i dhënë zgjidhje krizës së sigurisë në stadiume, që ka sjellë pezullimin e kampionatit. Rama ka thënë se impiantet sportive ofrojnë kushte të ulëta sigurie, ndaj duhet minimalisht të instalohen kamerat. “Policia dhe Federata të bashkëpunojnë. Një nga burimet e konfliktit, lidhet me cilësinë e impianteve sportive. Ka mjaft impiante që është…
Lajmet Media Politikë
Dhuna në stadiume, Rama: Monitorim me kamera, ndërhyjmë në Kodin Penal
Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në një tryezë të përbashkët me Federatën Shqiptare të Futbollit, për t’i dhënë zgjidhje krizës së sigurisë në stadiume, që ka sjellë pezullimin e kampionatit. Rama ka thënë se impiantet sportive ofrojnë kushte të ulëta sigurie, ndaj duhet minimalisht të instalohen kamerat. “Policia dhe Federata të bashkëpunojnë. Një nga burimet e konfliktit, lidhet me cilësinë e impianteve sportive. Ka mjaft impiante që është…
Lajmet Media Politikë
Dhuna në stadiume, Rama: Monitorim me kamera, ndërhyjmë në Kodin Penal
Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në një tryezë të përbashkët me Federatën Shqiptare të Futbollit, për t’i dhënë zgjidhje krizës së sigurisë në stadiume, që ka sjellë pezullimin e kampionatit. Rama ka thënë se impiantet sportive ofrojnë kushte të ulëta sigurie, ndaj duhet minimalisht të instalohen kamerat. “Policia dhe Federata të bashkëpunojnë. Një nga burimet e konfliktit, lidhet me cilësinë e impianteve sportive. Ka mjaft impiante që është…
Lajmet Media Politikë
Dhuna në stadiume, Rama: Monitorim me kamera, ndërhyjmë në Kodin Penal
Kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në një tryezë të përbashkët me Federatën Shqiptare të Futbollit, për t’i dhënë zgjidhje krizës së sigurisë në stadiume, që ka sjellë pezullimin e kampionatit. Rama ka thënë se impiantet sportive ofrojnë kushte të ulëta sigurie, ndaj duhet minimalisht të instalohen kamerat. “Policia dhe Federata të bashkëpunojnë. Një nga burimet e konfliktit, lidhet me cilësinë e impianteve sportive. Ka mjaft impiante që është…