femijerilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Familja shqiptare lutet për kthimin e fëmijëve të tyre që mbahen nga ISIS
Me shtetin islamik të reduktuar në një copëz të fundit të tokës siriane, familjet në Ballkan po iu luten autoriteteve për kthimin e sigurt të grave dhe fëmijëve të luftëtarëve të ISIS nga rajoni. Xhetan Ndregjoni, 50 vjeç, thotë se nuk do ta harrojë kurrë 27 janarin e vitit 2014, ditën kur kunati i tij u largua nga Shqipëria me mbesën dhe nipin e Ndregjonit, asokohe nëntë e shtatë vjeç.…
Lajmet Media Politikë
E rrëmbyen në moshën 19-vjeçare, Blerta divorcohet: E bëra për fëmijët
Blerta Koçiasi është nënë e dy fëmijëve, Elenës dhe Ersit. Në emisionin “E Diela Shqiptare” në rubrikën “Ka Një Mesazh Për Ty”, ajo kishte një mesazh, por edhe një premtim për fëmijët e saj. Teksa tregon historinë e saj, Blerta pohon se në moshën 19 vjeçare vendosi të largohet nga prindërit dhe vëllezërit. Edhe pse nuk e kishte aprovimin e familjes, Blerta mori iniciativën të largohej me ish-burrin e saj…
Lajmet Media Politikë
Strehonin fëmijë shqiptarë në Romë për 700 euro, kapen sekserët italianë
Dy persona janë nën gjykim nga Gjykata e Romës nën akuzën e mashtrimit. Ata shfrytëzonin uljet dhe promocionet që kompanitë ajrore bënin për punonjësit, për të dërguar nga Tirana në Romë rreth 20 fëmijë shqiptarë, duke u kërkuar familjeve të tyre shuma që variojnë nga 700 deri në 1000 euro. Kjo gjë ka ndodhur mes viteve 2014 dhe 2016. “Romait.it” shkruan se prindërit shqiptarë i dërgonin fëmijët e tyre në…
Lajmet Media Politikë
Çfarë e vuri në siklet Elhaida Danin?
Është padyshim një nga këngëtaret më të dashura dhe më të vlerësuara shqiptare, por gjithnjë shumë hermetike sa i përket jetës personale. Këngëtarja Elhaida Dani ka qenë e ftuar mbrëmjen që lamë pas në emisionin në “Në Kurthin e Piter Pan” në Tv Klan ku është “vënë në siklet” nga pyetjet e fëmijëve, e sidomos ato për jetë e saj private. “A mërzitet burri kur vjen vonë nga puna?”-ka qenë…
Lajmet Media Politikë
Çfarë e vuri në siklet Elhaida Danin?
Është padyshim një nga këngëtaret më të dashura dhe më të vlerësuara shqiptare, por gjithnjë shumë hermetike sa i përket jetës personale. Këngëtarja Elhaida Dani ka qenë e ftuar mbrëmjen që lamë pas në emisionin në “Në Kurthin e Piter Pan” në Tv Klan ku është “vënë në siklet” nga pyetjet e fëmijëve, e sidomos ato për jetë e saj private. “A mërzitet burri kur vjen vonë nga puna?”-ka qenë…
Bota Lajmet Media Politikë
Foshnja në rrezik për jetën, prindërit veganë e ushqenin vetëm me patate
Dy prindër veganë janë arrestuar në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për shkak të keqtrajtimit familjar. Djali i tyre pesë muajsh ishte në gjendje shumë të rëndë shëndetësore, për shkak mosushqyerjes. Çështja u zbulua pasi vogëlushi u dërgua në spital sepse nuk ndihej mirë. “Niveli i kalciumit ishte në limitet e mbijetesës”, thanë mjekët. Robert Buskey, 31 vjeç dhe Julia French, 20 vjeç, u arrestuan në Florida pasi…
Lajmet Media Politikë
UNESCO: 20% e fëmijëve shqiptarë përjetojnë dhunë apo bullizëm në shkollë
Asnjë shtet nuk mund të arrijë një edukim cilësore gjithëpërfshirës dhe të barabartë, nëse nxënësit përjetojnë dhunë apo bullizëm në shkollë, shkruhet në raportin “Pas shifrave: Fund dhunës në shkolla dhe bullizmit” që ka publikuar UNESCO në janar të 2019-s. Në raportin e UNESCO-s, bullizimi është kategorizuar në tre forma kryesore: dhunë fizike, dhunë psikologjike/ përjashtimet sociale dhe dhuna seksuale. Sipas “Monitor” në Shqipëri, prevalenca e nxënësve që kanë raportuar…
Lajmet Media Politikë
Kylie Jenner huton sërish ndjekësit, a është shtatzënë për herë të dytë?
Kylie Jenner postoi mëngjesin e sotëm një foto me partnerin e saj, Travis Scott në Instagram. Dyshja pozoi e ulur në shkallë, teksa Kylie qëndron pas duke përqafuar partnerin. Por mbishkrimi i fotos: “Bebi 2?” habiti të gjithë fansat. Kujtojmë se dyshimet se Kylie ishte në pritje të një fëmije tjetër, morën fund vetëm në fund të muajit janar kur ajo e mohoi kategorikisht lajmin për një shtatzani të dytë. …
Lajmet Media Politikë
Kylie Jenner huton sërish ndjekësit, a është shtatzënë për herë të dytë?
Kylie Jenner postoi mëngjesin e sotëm një foto me partnerin e saj, Travis Scott në Instagram. Dyshja pozoi e ulur në shkallë, teksa Kylie qëndron pas duke përqafuar partnerin. Por mbishkrimi i fotos: “Bebi 2?” habiti të gjithë fansat. Kujtojmë se dyshimet se Kylie ishte në pritje të një fëmije tjetër, morën fund vetëm në fund të muajit janar kur ajo e mohoi kategorikisht lajmin për një shtatzani të dytë. …
Lajmet Media Politikë
Çfarë duhet të dini për depresionin pas lindjes, ja disa nga simptomat
Depresioni pas lindjes po rritet ndjeshëm dhe sipas statistikave tani prek 11-20% të nënave të reja. Shenjat mund të përjetohen menjëherë pas lindjes por dhe një vit më mbrapa, pasi iu keni kaluar të gjitha vështirësitë e një nëne të re, netët pa gjumë, mbipeshën, mungesën e marrdhënieve seksuale, dhe shumë ndryshime të tjera nga jeta e mëparshme. Nënat mund të përjetojnë një, kombinim të disa prej tyre ose të…
Lajmet Media Politikë
Ja çfarë duhet të dini për njerëzit e lindur në muajin shkurt
Në muajin e dytë të vitit lindin fëmijët që me shumë mundësi do të jenë artistët e ardhshëm. Nën shenjën e Ujorit dhe Peshqit, këta fëmijë kanë të zhvilluar sensin krijues dhe shpirtin aventuresk përpara gjithçkaje tjetër. Sipas një studimi shtatë vjeçar me 21,000 fëmijë, foshnjet e dimrit ishin dukshëm më të gjatë në krahasim me bebet e lindura në muajt e tjerë të vitit. Perimetri i kokës ishte më…
Lajmet Media Politikë
Babai kafshon krokodilin për t’i shpëtuar jetën të birit 12-vjeçar
Një baba filipinas arriti të shëptoi të birin nga dhëmbët e një krokodili, duke e kafshuar reptilin e rrezikshëm në këmbë, derisa e detyroi qe ai ta lëshojë fëmijën. 12 vjeçari Diego Abulhasan,  ishte duke notuar me vëllain e tij më të vogël në lumin pranë shtëpisë në qytetin Balabac në Filipine, kur një krokodil e sulmoi dhe e tërhoqi brenda ujit. Tejada Abulhasan babai i djemve, dëgjoi të bërtiturat dhe…
Lajmet Media Politikë
Rritet frikshëm numri i fëmijëve me fruth: Janë 0-2 vjeç, të pavaksinuar
Numri i fëmijëve të mitur të prekur nga fruthi është rritur ndjeshëm gjatë muajit janar, ku numërohen 11 raste të reja. Instituti i Shëndetit Publik konfirmon në total janë 41 fëmijë me virusin e fruthit. Shumica e të infektuarve janë nga Tirana dhe në moshë foshnjore, 0-2 vjeç, të pavaksinuar. Gjithashtu nuk mungojnë edhe rastet ku sëmundja është marrë jashtë Shqipërisë, përkatësisht 3 vijnë Greqia dhe 1 nga Kosova, raporton…
Bota Lajmet Media Politikë
Adopton dy fëmijë, gruaja tronditet kur zbulon lidhjen mes tyre
Kur martesa e saj mori fund, Katie Page, e cila ishte në të 30-t, e dinte që donte diçka ndryshe për jetën, por nuk ishte e sigurt çfarë. Ajo ndryshoi punën, bleu një shtëpi të re dhe nisi të rinovonte pronën e saj. Por pavarësisht të gjithave, ajo donte më shumë. Disa javë pasi ishte zhvendosur në shtëpinë e re, Katie mori një email nga një kishë lokale për t’u…
Lajmet Media Politikë
Angelina Jolie “kapet mat” duke shitur së bashku me fëmijët në një tezgë
Angelina Jolie, edhe pse fituese e disa çmimeve Oscar, dëshiron t’i mësojë fëmijët e saj ta duan punën dhe të tregojnë kujdes të veçantë ndaj kafshëve. Aktorja është parë se bashku me binjakët 10-vjeçarë Knox dhe Vivienne, si dhe vajzën 12-vjeçare, Shiloh, në një park, ku kishte ngritur një tezgë dhe shisnin ushqim organik për qentë. Sipas “People” Angelina është fotografuar nga një aktore e re në moshë, që siç duket…
Lajmet Media Politikë
Video/ Rrëfimi prekës i 4 fëmijëve të mbetur pa nënë e baba
Jeta i ka sfiduar fort që në vegjëli katër djemtë e familjes Sefe në Sovjan të Korçës. Kanë mbetur jetimë e jetojnë të vetëm në varfëri. Para tre vitesh humbën nënën e tyre ndërkohë një javë më parë humbën dhe babain. Ora News ishte në banesën e tyre për të sjellë kushtet ekstreme ku jetojnë. Fshati i ka falur një sobë për tu ngrohur në këto ditë të ftohta dimri.…
Lajmet Media Politikë
Fëmijë specialë, aplikacione speciale
Colin Dean, babai i një fëmijë me sindromën Down dhe autizëm, ka krijuar aplikacionet “Special iApps”, të cilat u vijnë në ndihmë fëmijëve me aftësi ndryshe, sidomos atyre me sindromën Down. Në datat 19 e 20 janar, i ftuar në zyrat e Fonacionit Down Syndrome Albania, Colin trajnoi terapistë të qendrës dhe prindër të fëmijëve me sindromën Down për përdorimin e dy prej aplikacioneve të paketës “Special iApps”, “SpecialWords” (Fjalë…
Lajmet Media Politikë
Të jesh nënë është e vështirë edhe nëse je në familjen mbretërore
Edhe pse familja mbretërore ka disa dado për kujdesin ndaj fëmijëve, Kate Middleton pranoi se kujdeset vetë për rritjen e tre fëmijëve të saj,  duke pranuar se as për të nuk është e lehtë dhe pse është pjesë e familjes mbretërore. Teksa foli hapur për vështirësitë e prindërimit Kate tha se asnjë dado nuk është si nëna, sado e trajnuar dhe e zonja të jetë. “Akush nuk e zë vendin…
Bota Lajmet Media Politikë
Refuzoi të kurohej për të shpëtuar të birin, ndërron jetë 19-vjeçarja
Brianna Rawlings, 19-vjeçarja australiane, ka ndërruar jetë nga leuçemia për të shpëtuar djalin e saj. Brianna mësoi se vuante nga sëmundja e rëndë në muajin e katërt të shtatzanisë.  E gjendur midis zgjedhjes së vështirë , të ndërpriste shtatzëninë dhe të niste mjekimin apo të mbante fëmijën dhe të mos mjekohej, Brianna zgjodhi që të shpëtonte djalin e saj. Shtatzania e Briannës nuk ishte një shtatzani normale dhe e qetë, ndaj fëmija lindi…
Lajmet Media Politikë
Kylie Jenner së shpejti nënë për herë të dytë: Dua një familje të madhe
Kylie Jenner dhe Travis Scott u bënë prindër të një vajze shkurtin e vitit që shkoi dhe e pagëzuan me emrin Stormi. Kur kanë mbetur vetëm pak ditë nga ditëlindja e parë e së voglës, ylli televiziv i ‘Keeping up with Kardashians’ është arratisur në një destinacion tropikal së bashku me të bijën. Por kjo nuk është e vetmja e re që vjen nga familja më e famshme në botë.…