Klement Balilirilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Video me orgji, Berisha tregon pse u pranua gjykim i shkurtuar për Balilin
Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pasi Gjykata e Krimeve të Rënda pranoi gjykim i shkurtuar për Kelmend Balilin dhe kështu “Eskobari i Ballkanit” përfiton uljen e 1/3 së dënimit. Në një status në rrjetet sociale, Berisha tregon arsyet pse u lejua ky favorizim, sipas tij. “Thesaret e Balilit, domethënë videot me orgji të regjistruara në Santa Quaranta të vet Ediskobarit dhe narkoqeritarëve të tij. Sjellja e mirë dy vite në…
Lajmet Media Politikë
Gjykata e Krimeve të Rënda pranon gjykimin e shkurtuar për Balilin
Gjykata e Krimeve të Rënda ka pranuar gjykimin e shkurtuar për Klement Balilin. Vendimi u mor në një seancë me dyer të mbyllura. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka ngritur 4 akuza ndaj Balilit, por ky i fundit i ka kundërshtuar të katërta me pretendimin se nuk ka kryer asnjë vepër penale. Gjë që është mbështetur edhe nga avokatët sa kohë që sipas tyre nuk ka prova. I mbiquajtuar si…
Lajmet Media Politikë
A u ndihmua Klement Balili nga Saimir Tahiri për t’u larguar nga Shqipëria
Ky është momenti ku njeriu më i kërkuar në Shqipëri, Klement Balili flet eksluzivisht për gazetarin Artan Hoxha, vetëm pak orë para dorëzimit, nëse është ndihmuar nga ish-ministri Saimir Tahiri për t’u larguar nga Shqipëria. Balili u shpreh se asnjëherë nuk është larguar nga Shqipëria dhe jo më të ndihmohet nga ish-ministri Tahiri për t’u larguar drejt një vendi të Amerikës Latine. “Por çfarë të them unë, asnjëherë nuk jam…
Lajmet Media Politikë
Sollaku: Ja çfarë përmban dosja me mbi 1 mijë faqe e Balilit
Avokati i Klement Balilit, Theodhori Sollaku, të enjten, deklaroi se nuk ekziston asnjë provë ligjore që mund të implikojë Klement Balilin në trafikun ndërkombëtar të drogës. Në lidhje me dosjen e ardhur nga Greqia, Sollaku u shpreh se janë përkthyer mbi 1 mijë faqe dhe asnjë provë aty nuk mund t’a implikojë, përveç një episodi që dyshohet, por ende nuk është provuar. Sipas tij, pavarësisht akuzave nga mediat botërore, asnjë…
Lajmet Media Politikë
A e ka njohur Balilin? Ja si përgjigjet Presidenti Meta në emision
I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në News 24, Presidenti Meta ka folur edhe për lajmet që lidhjen me njohjen dhe mbështetjen që Balili ka pasur nga LSI. Rakipi: Qarkullojnë fjalë se Balili ka qenë i lidhur me PD-në, më pas tek partia juaj dhe së fundmi tek partia që jemi tek Rilindja… Ju si parti, që keni qenë, jeni akuzuar se keni pasur lidhje me Balilin, si është e…
Lajmet Media Politikë
Berisha: Balili mbrohej me urdhër nga lart, i kushtoi 15 mijë euro në muaj
Ish-kryeministri Sali Berisha, të enjten, deklaroi se Klement Balili është mbrojtur nga krerët lokal të Policisë së Sarandës, duke i kushtuar 15 mijë euro në muaj. Për lajmin në fjalë, Berisha i është referuar një mesazhi të ardhur në adresë të tij nga qytetari dixhital, ndërsa i bën me dije se Balili mbrohej nga shefi i Krimeve të Komisariatit të Sarandës, i cili njihet edhe si mik i ngushtë i…
Lajmet Media Politikë
A janë përgjuar ministra në “Santa Quaranta”? Ja çfarë deklaron Balili
Klement Balili gjatë një interviste me gazetarin investigativ Artan Hoxha është pyetur nëse në hotelin “Santa Quaranta”, pronë e familjes së tij; mund të jenë filmuar ministra të qeverisë Rama gjatë qëndrimit të tyre aty. Jeni akuzuar sikur keni pasur lidhje direkte me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. Sidomos në vizitat që ai ka bërë në Sarandë dhe duke përfshirë qëndrimin që ai ka bërë apo vizitat që ka bërë…
Lajmet Media Politikë
Video/ Klement Balili tregon ku ishte fshehur gjatë arratisjes
Në emisionin “Repolitix” në “Report Tv”, është publikuar intervista e Klement Balilit për gazetarin investigativ , Artan Hoxha. I njohur si “Eskobari i Ballkanit”, Klement Balili tregoi edhe arsyen pse nuk u dorëzua në çastin që u shpall në kërkim nga policia. “Arsyet që nuk kisha provat e duhura këtu në Shqipëri. Dhe e dyta çështja u politizua. Jam arrestuar në 2006, kam qëndruar 6 muaj dhe jam lëshuar. Më…
Lajmet Media Politikë
Video/ Flasin administratorët, çfarë po ndodh me pronat e Balilit
Që nga nëntori 2017, Arjan Baçi dhe Erjon Riçku janë dy njerëzit që administrojnë pronat e sekuestruara Kelmend Balilit. Baçi dhe Rriçku janë përfaqësues të Agjencisë së Administrimit të Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara.“Janë 35 apartamente, ish kampi I punëtorëve sot Santa Quaranta dhe 3 troje me sipërfaqe 30 mije m2. Kjo pasuri në librat kontabël, kap vlerën diku te 3 milion euro.”thotë Arjan Baci.Sipas ligjit, ata, deri në…
Lajmet Media Politikë
Ku është Klement Balili sot dhe çfarë pritet të ndodhë nesër
Klement Balili ka kaluar 24 orët e para në qelinë e paraburgimit, pas dorëzimit që bëri ditën e djeshme në Policinë e Shtetit. Burime pranë Opinion.al bëjnë me dije se Balili është transferuar ditën e djeshme rreth orës 14.00 nga Komisariati nr.6 në Tiranë në ambientet e Drejtorisë së Policisë Tiranë. I ashtëquajturi “Eskobari i Ballkanit” pritet të dalë nesër përpara Gjykatësit Paraprak, i cili do të vlerësojë nëse ka…
Lajmet Media Politikë
Gazetari: Balili iu shmang drejtësisë që t’mos ekstradohej në Greqi
Gazetari Poli Hoxha, të martën, deklaroi se nëse Klement Balili do të kapej nga policia para se dosja e tij të dorëzohej në Gjykatë, ai do të ekstradohej në Greqi. “Këta prisnin një letër-porosi nga Greqia dhe ajo letër ka vetëm një akuzë: 670 kg kanabis, i kanë futur edhe grup i strukturuar kriminal dhe pastrim parash. Kjo dosje pasi erdhi me shpejtësi shkoi në gjykatë dhe në këtë moment…
Lajmet Media Politikë
Video/Momenti kur Balili dorëzohet fshehtazi tek drejtori i policisë  
Kjo video tregon pikërisht momentin e dorëzimit të Klement Balilit tek drejtori i Policisë së Shtetit Ardit Veliu. Sikurse shihet në pamjet që disponon Opinion.al i shumëkërkuari Balili ka mbërritur me një makinë fuoristradë në një zonë të pabanuar mes Delvinës dhe Finiqit. Pasi makina ka hyrë në zonë, prej saj ka zbritur një person që udhëtonte me Balilin. Më tej mjeti ka vijuar rrugën për t’u ndaluar disa metra…
Lajmet Media Politikë
Basha: Rama ka ulur kokën para kushteve të trafikantit të drogës
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaron se kryeministrit Edi Rama i djeg e vërteta, pasi Balili është prova e kapitullimit të tij para krimit. Basha thekson se Rama ka ulur kokën para të gjitha kushteve të trafikantit të drogës. Kreu demokrat shprehet se shqiptarët do t’a shohin shpejt lehtësimin nga akuzat për trafik droge. Sipas tij, një film i ngjashëm është parë me Saimir Tahirin.
Lajmet Media Politikë
OSBE përgëzon policinë për arrestimin e Balilit
Pas SHBA dhe BE, edhe prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka përshëndetur arrestimin e Klement Balilit. Në një deklaratë për mediat, OSBE përgëzon Policinë e Shtetit për arrestimin e trafikantit të akuzuar ndërkombëtar të drogës. “Ky është një hap tjetër i rëndësishëm në luftën e Shqipërisë kundër krimit të organizuar” thuhet në deklaratë. OSBE thekson  se përpjekjet disavjeçare në luftën kundër krimit të organizuar, edhe një herë, po sjellin rezultate…
Lajmet Media Politikë
Dorëzimi i Balilit, Rama ironizon opozitën: Kjo e sotmja u djeg
Kreu i qeverisë, Edi Rama, të martën, ka ironizuar opozitën për deklaratat e tyre lidhur me vetëdorëzimin e Klement Balilit. Përmes një postimi në Twitter, Rama shkruan se “Kur kapen janë ata që na kapin ne! Kur dorëzohen jemi ne që u dorëzohemi atyre! Kur nuk kapen jemi ne që s’i kapim dhe kur nuk dorëzohen janë ata që na e hedhin!”, duke thënë se ky është avazi i opozitës…
Lajmet Media Politikë
Ambasada e SHBA: Përgëzojmë policinë për arrestimin e Klement Balilit
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka përgëzuar Policinë e Shtetit për arrestimin e të shumëkërkuarit Kelmend Balili, i konsideruar si “Eskobar i Ballkanit” për trafikimin e lëndëve narkotike në sasi të mëdha. Ambasada amerikane thotë se ky arrestim është në hap tjetër i rëndësishëm drejt zbatimit të ligjit dhe përparim në rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian. Ambasada shprehet se SHBA është e gatshme të vazhdojë…
Lajmet Media Politikë
Nga operacionet e dështuara për kapjen e Eskobarit, tek dorëzimi i tij
Emri i Klement i Balilit, i cilësuar ndryshe si “Eskobari i Ballkanit” u bë veçanërisht i njohur në opinionin publik në maj të vitit 2016, kur në drejtim të tij nga Greqia u lëshua një urdhër arresti ndërkombëtar. Ish-drejtori i Transporteve në Sarandë, dyshohej se drejtonte një grup të trafikimit të drogërave të forta nga Shqipëria në vende të tjera të Europës, fakt ky i vënë në dukje pas një…
Lajmet Media Politikë
Fotolajm/ Balili i qetë në makinë, publikohen imazhet e vetëdorëzimit
Janë publikuar edhe momentet e para kur Klement Balili vetëdorëzohet në Policinë e Shtetit. Siç shikohet edhe në këtë foto të siguruar nga Report Tv, Balili ndodhet në vendin e parë të një mjeti tip Benz. Sikundër vihet re, Balili duket shumë i qetë në krahun e pasagjerit, ndërkohë që është e vështirë të shquhet se cili është personi në timon që e shoqëron. Gjithmonë sipas burimeve zyrtare, Balili është…
Lajmet Media Politikë
Meta: “Ndalimi i Balilit, falenderoj agjencitë tona dhe partnerët e huaj”
Pas vetëdorëzimit të Klement Balilit në Polici, ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta. Meta ka falenderuar për këtë ndalim, agjencitë ligjzbatuese por edhe faktorin ndërkombëtar, që ka bërë sipas tij presion të vazhdueshëm për këtë çështje. Deklarata e Presidentit Meta “Përshendes ndalimin e Klement Balilit si një person me probleme mjaft serioze me ligjin. Falenderoj jo vetëm agjencitë ligjzbatuese, por edhe partnerët tanë ndërkombëtarë për presionin e gjithanshëm për të…
Lajmet Media Politikë
Profil/ Kush është Klement Balili, baroni i drogës më i kërkuar në Ballkan
Klement Balili, i njohur ndryshe si “Eskobari I Ballkanit” ka qenë një nga emrat më të lakuar në dy vitet e fundit në politikën e ditës në Tiranë. I konsideruar si një person me mbështetje të fortë politike, Balili deri në vitin 2016 mbante detyrën e Drejtorit të Transportit në Sarandë. Problemet e tij me drejtësinë filluan pasi mediat greke raportuan që një biznesmen nga Saranda ishte kryetari i një…