kosovarilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
SHBA “ndërshkon” sërish Kosovën
Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se janë anuluar ftesat për 14 pjesmarrës nga Kosova në tetë programe të Qendrës Evropiane për Studime të Sigurisë “George Marshall”. “Ambasada e SHBA-ve mund të konfirmojë se ftesat për 14 pjesëmarrësit nga Kosova në tetë programe që fillojnë në mars dhe zgjasin deri në shtator janë anuluar” thuhet në përgjigjen e ambasadës së SHBA-së. Kjo…
Bota Lajmet Media Politikë
Dacic: Në vitin 2005 ndërkombëtarët na propozuan ndarjen e Kosovës
Ministri i Jashtëm i Serbisë Ivica Dacic ka befasuar me deklaratën e tij, kur ka thënë se në vitin 2005 ndërkombëtarët i kanë propozuar Serbisë ndarjen e Kosovës. Sipas “Klan Kosova”, kryediplomati serb për televizionin “BN” tha se demarkacioni i Kosovës nuk është një ide nga dje dhe se për të flitet prej kohësh. Gjithsesi, Ivica Dacic nuk ka dhënë më shumë informacione se kush e ka dhënë këtë ide…
Bota Lajmet Media Politikë
Përvjetori i “ftohtë” dhe loja me zjarrin amerikan
Kosova feston 11-vjetorin e pavarësisë, pa e përmbyllur ende finalen e madhe të dialogut me Serbinë, për t’i dhënë fund armiqësisë dhe arritjes së një marrëveshjeje paqësore, historike. Dita e pavarësisë, për herë të parë po shënohet edhe me Ushtrinë në konsolidim e sipër, por Kosova mbetet ende vendi më i izoluar në Evropë, pa liberalizim të vizave. Në përvjetorin e kaluar, i cili shënoi jubileun e parë, Kosova kishte…
Lajmet Media Politikë
Taksa ndaj mallrave, si e shikon kryeministrja serbe vendimin e Haradinaj
Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, është shprehur se nuk ka asnjë besim që kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të heqë vendimin për taksën 100 për qind të vendosur ndaj mallrave serbë dhe boshnjakë, “Unë shpresoj që çështja e taksës të zgjidhet së shpejti, por Haradinaj deri tani nuk ka bërë ndonjë veprim që një gjë e tillë të mund të besohet. Unë sinqerisht shpresoj që tarifa të hiqet, jo vetëm…
Lajmet Media Politikë Sport
Sulmuesi serb tregon çfarë i tha Rrahmanit kur i përmendi Kosovën
Komnen Andriç, serbi i parë i blerë në 29 vitet e fundit nga drejtuesit e klubit kroat të Dinamos së Zagrebit, ua ka bërë të qartë kolegëve se diskutimet për Serbinë nuk do t’i toleronte. Andriç rrëfen se ka pasur një debat me Amir Rrahmanin, mbrojtësin e përfaqësueses së Kosovës dhe që më parë ka luajtur për kryeqytetasit e Partizanit. Në një intervistë për gazetën ‘Alo’ sulmuesi serb tregoi se çfarë kishte disktuar…
Lajmet Media Politikë
Marrëveshje me Serbinë? Thaçi tregon se çfarë do të kërkojë Kosova
Presidenti i Kosvës Hashim Thaçi në një intervistë për Zërin e Amerikës ka treguar se cilat janë kërkesat e Kosovës, në rast të mbërritjes në një marrëveshje me Serbinë. Thaçi se njohja e shtetit të Kosovës nga Serbia, anëtarësimi i vendit në OKB, njohja e Kosovës nga 5 vendet e BE që nuk e kanë njohur ende dhe hapja e mundësive për anëtarësim në NATO dhe BE, janë kritere të…
Lajmet Media Politikë
Video/ Demarkim apo korrigjim i kufijve? Haxhiu shpjegon formulën
Në studion e emisionit “Opinion”, analisti Baton Haxhiu ka saktësuar dy idetë që diskutohen lidhur me një marrëveshje të mundshme mes Kosopvës dhe Shqipërisë që konsiston në shkëmbim territoresh. Sipas Haxhiut nëse do të bëhej një process demarkimi, Kosova do të humbiste 2.2 përqind të territoreve. Haxhiu, shpjegoi ndërkohë në hartë se me marrëveshjen e korrigjimit Kosova humb 4.4 % të territoreve. “Njerëzit që s’e dinë çfarë është veriu, nuk…
Lajmet Media Politikë
Çfarë u fol mbrëmë në shtëpinë e Thaçit? Ja si përgjigjet Baton Haxhiu  
“Një akull i shkrirë mes Kryeministrit dhe presidentit”. Kështu e ka cilësuar analisti Baton Haxhiu, darkën e mbajtur në shtëpinë e Hashim Thaçit mbrëmjen e shkuar. Haxhiu ka pranuar se nuk ka qene i pranishëm në darkë, megjithatë ka analizuar këtë darkë sipas këndvështrimit të tij. I pyetur nga gazetari Blendi Fevziu nëse në këtë darkë u fol për çështjen e Kosovës, Haxhiu tha se ajo darkë ishte: “Një akull…
Lajmet Media Politikë
Rama bisedë me Shtëpinë e Bardhë: Më uruan për qëndrimet konseguente
Kryeministri Rama paralajmëroi më herët në Kuvend një telefonatë me Shtëpinë e Bardhë. Së fundmi ai ka postuar në tëitter, bisedën e zhvilluar me John Bolton, Këshilltarin për Sigurinë të Presidentit Donald Trump. Në postimin e tij Rama, shkruan se Bolton e falenderiu për qëndrimet konseguente që Shqipëria ka mbajtur në lidhje me mbylljen e konfliktit të Kosovës me Serbinë. “Bisedë me Shtëpisë së Bardhë. Në fokus Shqipëria,rajoni dhe objektivi…
Lajmet Media Politikë
Itali/ Babë e bir nga Kosova dhunojnë 19-vjeçaren nga Maqedonia
Dy shetas kosovar, babë e bir, janë arrestuar të dielën nga policia italiane, pasi akuzohen për dhunim fizik dhe psikologjik të një 19-vjeçarje me kombësi maqedonase. Mediat lokale në Rimini informojnë se me urdhër të prokurorisë italiane, policia arrestoi dy shqiptarët, 54-vjeç dhe 20- vjeç, të akuzuar për pengmarrje, dhunë dhe keqtrajtim ndaj një shtetase maqedonase, 19-vjeçe, e fejuar prej pak kohësh me djalin kosovar. Mësohet se denoncimi është kryer…
Lajmet Media Politikë
Vuçiç: Nuk mund ta mbajmë konfliktin e ngrirë me Kosovën
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se është koha që  të fillohet të mendohet për njerëzit, duke mbrojtur interesat e tyre dhe për të fituar sa më shumë të jetë e mundur, por  shtoi se mashtrohet kushdo që mendon se është e mundur të mbahet konflikt i ngrirë me Kosovën. “Jam i dëshpëruar në qoftë se njerëzit nuk duan ta kuptojnë, por unë këtë nuk mund ta ndryshoj, siç nuk…
Lajmet Media Politikë
Merkel: Nuk lejojmë asnjë ndryshim kufijsh mes Serbisë e Kosovës
Kancelarja Angela Merkel është shprehur se ndryshimi i kufijve të Kosovës është i papranueshëm për Berlinin. Deklarata e Merkel është bërë gjatë një takimi që ka zhvilluar me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç në Davos të Zvicrës. Sipas “Koha Ditore”, duke iu referuar burimeve të sigurta bën me dije takimi i mbajtur në ambientet e Forumit Botëror Ekonomik të Davosit është shfrytëzuar nga kancelarja gjermane mes të tjerash për t’ia qartësuar…
Lajmet Media Politikë
Thaçi kundër Haradinajt lidhur me raportet përballë SHBA
Presidenti kosovar Hashim Thaçi përmes një postimi në rrejtin social Facebook, i ka kushtuar vëmendje raporteve mes Kosovës dhe Shteteve të Bashuara të Amerikës, ndërsa ka cilësuar se është momenti që Kosova të respektojë këshillat miqësore amerikane, të cilat synojnë fuqizimin e shtetit të Kosovës dhe pacifikimin e rajonit. Ky qëndrim i Thaçit, duke në fakt se është i lidhur me vendosmërinë e shtetit të Kosovës për të vijuar me…
Bota Lajmet Media Politikë
Vuçiç: Zgjidhje me Kosovën nuk mund të ketë pa Rusinë
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, të enjten, gjatë konferencës së përbashkët me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin, ka folur për dialogun me Kosovën.  “Pa Rusinë nuk do të ketë asnjë zgjidhje me Kosovën. Pas taksës 100% dialogu është bllokuar. Nuk jam optimist, mendoj se zgjidhja nuk është afër”. Ndërsa, Presidenti Putin tha se Rusia duhet të jetë e përfshirë në dialogun e Kosovës me Serbinë. Ai akuzoi Bashkimin Europian se…
Lajmet Media Politikë
Takimi në Bruksel, Limaj: Kosova i paraqiti kushtet e saj, s’hiqet taksa!
Ekipi negociator i Kosovës në dialogun me Serbinë, i udhëhequr nga dy bashkëkryesuesit, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti,  u takuan sot nw Bruksel me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Politika të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini. Pas takimit, Shpend Ahmeti tha se delegacioni i Kosovës ka treguar qartë qëndrimet e Kosovës e që primare është njohja reciproke e të dy shteteve. “Ne prezantuam qëndrimet e delegacionit…
Lajmet Media Politikë
Problemi me Serbinë, Thaçi kërkon zgjidhje përballë presionit të Trump
Nën presionin e administratës Trump dhe me thirrjen e presidentit Trump për një ceremoni paqeje në Shtëpinë e Bardhë, presidenti i Kosovës është zotuar të marrë një hap të madh drejt zgjidhjes së problemit në rritje ndaj rivalit ballkanik, Serbisë. Trumpi u ka bërë një apel të pazakonshëm të drejtpërdrejtë liderëve serbë dhe atyre kosovarë, derisa dhjetë vitet e armiqësisë rrezikojnë të kthehen në konflikt të armatosur dhe teksa administrata…
Lajmet Media Politikë
Taksa 100% ndaj Serbisë nis sot aplikimin 
 Sot hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Kosovës me zgjerimin e produkteve ndaj të cilave do të aplikohet taksa 100 për qind Qeveria morri këtë vendim më 28 dhjetor, ndërsa, patën njoftuar se ky vendim hynë në fuqi më 1 janar. Në këtë listë janë shtuar edhe produktet me origjinë ndërkombëtare të cilat vijnë në Kosovë përmes Serbisë. Sipas Ministrit të Tregtisë, Endrit Shala, mallrat nuk do të mund të…
Lajmet Media Politikë
Ngrihet ekipi negociator i Kosovës për dialogun me Serbinë
Kuvendi i Kosovës ka votuar të shtunën me 59 vota pro dhe 2 kundër rezolutën për ngritjen e ekipit negociator që do të përfaqësojë vendin në bisedimet me Serbinë. Sipas mediave kosovare, në krye të ekipit do të jenë kryetari i partisë Nisma, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti nga Partia Social Demokrate në opozitë. Rezoluta thotë se procesi i dialogut me Serbinë do të jetë i pranueshëm vetëm nëse do…
Lajmet Media Politikë
Historike/ Nga sot Kosova ka ushtrinë e saj, votë absolute në Kuvend
Në Kuvendin e Kosovës është votuar në lexim të dytë Projektligjin për transformimin e Ministrisë së FSK-së në Ministri të Mbrojtjes. Me 106 vota pro dhe asnjë kundër dhe një abstenim është votuar Projektligji për Ministrinë e Mbrojtjes. Ky është Projektligji i parë nga pakoja e projektligjeve që e bëjnë Kosovën me ushtri. Tri projektligjet për transformimin e FSK-së në ushtri kanë kaluar në lexim të parë në Kuvend gjatë…