Kronikërilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Ekzekutimi, 18 plumba në trupin e biznesmenit
Mbi 20 plumba u qëlluan ndaj 35-vjeçarit Ferdinand Polia, pronari i një bujtine në zonën e Thethit. “Nardi i bujtinave”, siç njihej ndryshe 35-vjeçari, i cili ishte edhe punonjës në Administratën e Zonave të Mbrojtura, është qëlluar me armë teksa po udhëtonte me fuoristradë, së bashku me një person tjetër, në fshatin Grudë. Autori e ka ndjekur me motor dhe në një kthesë, ka hapur zjarr me breshëri. Personi tjetër…
Lajmet Media Politikë
Vrau 62-vjeçarin, vetëdorëzohet në polici autori
Vetëdorëzohet në polici autori që ekzekutoi 62-vjeçarin, Haxhi Baçinozit. Ngjarja ndodhi në 16 mars tek Liqeni Artificial.  Sipas policisë së Tiranës 61-vjeçari, Islam Myrtaj, nga Fieri, i preu rrugën ish-të përndjekurit politik që ishte duke bërë vrap me djalin e mitur dhe e qëlloi. Krimi, nga hetimet e deri tanishme, është kryer për një borxh që autori i dyshuar i kishte viktimës. I lindur në 2 korrik të vitit 1957,…
Lajmet Media Politikë
Si Palermo e viteve ’70, kush po vret sot në Shkodër
Polica e Shtetit duket se ka humbur betejën më grupet kriminale në Shkodër. Vrasja e biznesmenit 35-vjeçar Ferdinand Polia është e fundit, nga lista e gjatë e ngjarjeve tragjike që kanë ndodhur në këtë qytet. Vetëm pak ditë më parë u grodit një grup kriminal që jepte para me fajde, ku të përfshirë ishin dhe zyrtarë ndërsa ekzekutimet mafioze vazhdojnë të tronditin qytetin.  Përplasjet nisën që më fillimin e vitit…
Lajmet Media Politikë
Video/ Atentati ndaj biznesmenit, autori qëlloi nga motori
Atentati ndaj 35-vjeçarit Ferdinand Polia duket se ka qenë i mirë organizuar. Autori ka qëlluar teksa lëvizte me një motoçikletë dhe mbante skafandër. Pasi ka kryer vrasjen ai dyshohet se e ka braktisur mjetin tek Ura e Mesit. 35-vjeçari, i njohur ndryshe dhe si “Nardi i Bujtinave” pasi ka në pronësi disa bujtina në Theth ndodhej në makinën e tij fouristradë kur është qëlluar. Ai sapo e kishte dalë nga…
Lajmet Media Politikë
Foto/ U vra brenda në makinë, kush është “Nardi i bujtinave”
Ai njihej si “Nardi i bujtinave” dhe ishte një nga njerëzit që donte të promovonte sa më shumë Thethin. 35-vjeçari Ferdinand Polia, punonjës i Administratës Rajonale të Zonave të Mbrojtura në Shkodër, u qëllua me armë zjarri rreth orës 16:30 në fshatin Grudë, brenda në makinë. Fillimisht mbeti i plagosur dhe u dërgua me urgjencë në spitalin rajonal të Shkodrës, por fatkeqësisht nuk mundi të mbijetojë. Policia ka nisur hetimet…
Lajmet Media Politikë
Detaje/ 35-vjeçari vritet brenda në makinë
Një 35-vjeçar është vrarë në Shkodër. Sipas policisë lokale, Ferdinand Polia rreth orës 16:30, është dërguar në Spitalin Rajonal Shkodër, i plagosur me armë zjarri. Me gjithë përpjekjet për t’i dhënë ndihmë mjekësore ai ka ndërruar jetë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Grudë dhe sipas informacioneve të para dyshohet se është qëlluar me armë zjarri teksa po lëvizte me një automjet. “Në vendngjarje ndodhet grupi hetimor po punon për sqarimin…
Lajmet Media Politikë
Shpërthim tritoli në Durrës
Shpërthim tritoli në Durrës. Sipas policisë së qytetit bregdetar ngjarja ka ndodhur në lagjen 17, rreth orës 1:15. Policia thotë se lënda plasëse është hedhur në oborrin e banesës së 54-vjeçarit Q.H., 54 vjeç. Shpërthimi ka shkaktuar vetëm dëme të vogla materiale. “Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje, identifikimin dhe kapjen e autorit/ëve”,thekson policia./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Punonte për rregullimin e urës, humb jetën 32-vjeçari në Kukës
Një punëtor në Kukës ka humbur jetën, pasi ka rënë nga lartësia. Ai ka qenë duke punuar në Urën e Perbregut, rreth gjashtë kilometra nga qyteti i Kukësit. Viktima është Alfred Frroku, 32-vjeç. Ai ishte nga Lezha, por punonte për dublimin e urave në Kukës. “Më datë 20.03.2019, në aksin rrugor Kukës-Morinë, shtetasi A.F., 32 vjeç, banues në Lezhë, punëtor i firmës kontraktuese për rregullimin e Urës në vendin e…
Lajmet Media Politikë
Vrau të atin me çekiç, 29-vjeçari: Kërkonte që të…
Në 22 dhjetor të vitit 2017, i riu Selman Alija vrau me çekiç të atin. 29-vjeçari, i cili vuan nga disa probleme me dëgjimin dhe të folurën, doli këtë të martë para togave të zeza ku tregoi dhe arsyet pse vrau të atin. Ai ka treguar se jeta për të nuk ka qenë e lehtë, pasi jetonte me një prind që e dhunonte fizikisht e psikologjikisht dhe merrte çdo vendim…
Lajmet Media Politikë
11 vite burg për australianin që vrau shqiptarin për 200 dollarë
Me 11 vite burg mësohet të jetë dënuar një qiradhënës në Australi për vrasjen e shqiptarit Ramis Jonuzi. Sipas  BBC ngjarja ka ndodhur në Melbourne  në vitin 2017, ku shqiptari u vra pasi nuk mund të paguante dhomën me qira përmes shërbimit online “Airbnb”. 42-vjeçari i akuzuar për këtë vrasje Jason Colton u vetëdeklarua fajtor, por mohoi vrasjen. Shqipëri asokohe 33-vjeçar ishte djali i një familje emigrantësh në Australi dhe…
Lajmet Media Politikë
U qëllua sapo zbriti nga makina, detaje nga vrasja e Jurgen Kurtit
26-vjeçari, Jurgen Kurti u qëllua nga një automjet në lëvizje, mbrëmjen e së hënës teksa ndodhej pranë banesës së tij. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 22:00, në rrugën “Zef Jubani”. Në orët e para të mëngjesit të së martës, ekspertë të policisë shkencore kanë mbërritur sërish në vendngjarje, për të parë nëse zona mbulohet me kamera sigurie, por duket se do të jetë shumë e vështirë që të rindërtohet…
Lajmet Media Politikë
Bashkëshortja e Agim Arapit: Nuk kemi lidhje me vrasjen e Jurgen Kurtit
Bashkëshortja e Agim Arapit, i cili humbi jetën më 11 prill të vitit 2017 pas një konflikti me Jurgen Kurtin dhe dy vëllezërit Konstandin dhe Kujtim Ekonomi ka thënë se nuk ka lidhje me vrasjen e mbrëmshme në Tiranë. Vjollca Arapi, në një prononcim për “Balkanweb”, thotë se ka kërkuar drejtësi për vrasjen e bashkëshortit të saj, ndërsa ngushëllon edhe nënën e Jurgen Kurtit. “E dëgjova ne media për vrasjen.…
Lajmet Media Politikë
Nga Tirana në Lezhë, 31-vjeçarit ia gjejnë drogën brenda televizorit
Policia ka arrestuar një 31-vjeçar, të cilit iu gjet një sasi kanabisi në makinë. Shtetasi me iniciale N.N., banues në Tiranë, kishte fshehur 3 kg kanabis brenda një televizori dhe po e transportonte nga kryeqyteti drejt Lezhës. Ai u kap në kthesën e Patokut gjatë operacionit policor të koduar “Patoku”. “Policia nisi operacionin, mbi bazën e një informacioni të marrë  nga qytetarët për një shtetas i cili ishte nisur nga…
Lajmet Media Politikë
Foto nga vrasja/ Si u përfshi Jurgen Kurti në sherrin për një tub aspirimi
Në 11 prill të 2017, Agim Arapi, 51 vjeç humbi jetën pasi u rrah barbarisht. Konflikti nisi për një tub aspirimi. Konstandin dhe Kujtim Ekonomi i detyroheshin viktimës një shumë prej 13 mijë lekësh të reja. 51-vjeçari i kishte kërkuar Jurgen Kurtit paratë dhe në debat e sipër, kanë ardhur dhe janë përfshirë në konflikt edhe dy vëllezërit Konstandin dhe Kujtim Ekonomi. Këto dy të fundit e kanë futur viktimën,…
Lajmet Media Politikë
Të shtëna në Tiranë, dyshohet për viktima
               Publikuar në : 22:35 – 18/03/19 | geliano fataj Të shtëna me armë zjarri në Tiranë. Sipas burimeve të para mësohet se ngjarja ka ndodhur pranë stadiumit “Dinamo”. Sipas informacioneve paraprakë flitet dhe për viktima. Policia ka shkuar në vendngjarje. Në përditësim…
Lajmet Media Politikë
Arrestohet polici i kanabisit
Policia e Vlorës ka arrestuar Renato Avdulin, i shpallur në kërkim, pasi Prokuroria e Krimeve të Rënda e implikon në trafikun e drogës me grupin kriminal të Taulant Haxhiraj. Sipas prokurorisë 38-vjeçari ish-oficer i policinë në Vlorë ishte pjesë e grupit kriminal që u godit në 2016, ndërsa u arrestua Taulant Haxhiraj dhe u kapën 7 mijë rrënjë kanabis. Avduli rezulton si një ndër 40 personat e përfshirë në drogën…
Lajmet Media Politikë
Vrasja e 62-vjeçarit te liqeni, arrestohet një person
Policia ka arrestuar një person për vrasjen e 62-vjeçarit Haxhi Baçinozi mbrëmjen e së shtunës te liqeni i Tiranës. Mësohet se është vënë në pranga Myftar Pasha, i cili është mik me autorin e vrasjes. Pasha akuzohet për moskallëzim krimi. Ndërkohë, vrasësi i dyshuar i Baçinozit është Islam Myrtaj, i cili është ende në kërkim. 62-vjeçari Baçinozi ka qenë duke bërë vrap me djalin e tij të mitur, kur dy…
Lajmet Media Politikë
Vrasja te liqeni, për një borxh të pakthyer
Haxhi Baçinozi u ekzekutua pasditen e të shtunës pranë kodrave të Liqenit Artificial. 62-vjeçar ka qenë duke bërë vrap me djalin e tij të mitur, kur dy persona i kanë dalë para dhe e kanë qëlluar. Sipas burimeve në Policinë e Tiranës, dyshohet se Baçinozi është vrarë për një borxh të pakthyer. Bëhet fjalë për një shumë të konsiderueshme parash, të cilën Baçinozi nuk e kishte kthyer në kohën e…
Lajmet Media Politikë
Grupi i fajdeve, lihen në burg 12 të arrestuarit në Shkodër
Një seancë maratonë është zhvilluar në Gjykatën e Shkalles së Parë në Shkodër, ndaj 12 personave të arrestuar nga policia në operacionin e koduar “Maranaj”. Togat e zeza kanë lënë në burg të 12 të arrestuarit. Të gjithë këta persona ishin të përfshirë në një skemë fajdesh. Nëse qytetarët nuk kthenin paratë për një javë, atyre u merreshin pronat që zotëronin, si makinat, apartamentet etj. Në këtë skemë ishin të…
Lajmet Media Politikë
Detaje/ Kush është 62-vjeçari i ekzekutuar në Tiranë
Haxhi Baçinozi u ekzekutua pasditen e kësaj të shtune pranë kodrave të Liqenit Artificial. 62-vjeçar ka qenë duke bërë vrap me djalin e tij të mitur, kur dy persona i kanë dalë para dhe e kanë qëlluar. 5 plumba goditen 62-vjeçarin, i cili nderoi jetën në spital. Sipas policisë autorët janë larguar me një motor në drejtim të Saukut, pas ngjarjes, ndërsa mësohet se ata janë identifikuar dhe janë shpallur…