kryemadhirilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: Ilir Meta të vinte dhe ta ndjente vetë gazin
Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka komentuar sonte në Ora Neës, edhe deklaratën e Presidentit, Ilir Meta, lidhur mbi protestën. Beti Njuma: Presidenti ishte i pari që dënoi dhunën dhe bëri thirrje për qetësi, ju bëri ndonjë mesazh apo ndonjë telefon për ti bërë thirrje protestuesve që të tërhiqen? Monika Kryemadhi: E para Presidenti të vinte te Presidenca dhe ta ndjente gazin. Una jam koshiente dhe e pranoj pozicionin e…
Lajmet Media Politikë
Dhuna dhe mandatet, ja përgjigja që opozita i jep Komisionit Europian
Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, i është përgjigjur zëdhënëses së Komisionit Europian, Maja Kocijancic, pasi kjo e fundit dënoi dhunën e protestuesve si edhe e quajti djegien e mandateve nga opozita si një vendim kundër integrimit të vendit në BE. E ftuar në “Ora News”, Kryemadhi tha se Kocijancic ka konflikt me Shqipërinë, pasi ajo është në favor të ndryshimit të kufijve mids Kosovës dhe Serbisë. “Kjo Maja Konçinjançiç ka…
Lajmet Media Politikë
LSI i bashkohet opozitës, vendos djegien e mandateve
Lëvizja Socialiste për Integrim do të djegë mandatet. Vendimin e ka shprehur kryetarja Monika Kryemadhi, pas mbledhjes së kryesisë së LSI-së. “Me vërtetimin botërisht të ilegjimitetit të kësaj maxhorance për shkak të vjedhjes së votës së qershorit 2017, nga ku doli kjo maxhoirancë, duke qenë se vjedhja e votës është burimi i keqqeverisjes së vendit, dhe shqetësimit për mungesën e vullnetit të maxhorancës, për të plotësuar detyrimet për reformën zgjedhore,…
Lajmet Media Politikë
Aleatët mbështesin Bashën, pro djegies së mandateve
Pas propozimit të kreut të demokratëve Lulzim Basha për të djegur mandatet, kanë ardhur edhe reagimet e para nga partitë aleate. Monika Kryemadhi është treguar lakonike në mesazhin e saj në Facebook, ku ka shkruar: “Beteja kundër Ramës dhe bandave të krimit vazhdon. Nuk ka parë gjë akoma!” Në këtë mënyrë Kryemadhi nuk ka dhënë një qëndrim të qartë lidhur me djegien e mandateve, megjithëse duket e vendosur për të…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi tregon si miqtë e Ramës vodhën 4,4 mln euro për vetëm 4 orë
Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi takoi përfaqësuesit e forcës së saj politike në Korçë. Ndër të tjera Kryemadhi foli dhe për një ngjarje, të cilën e quajti vjedhje spektakolare, ku shqiptarëve sipas saj i janë vjedhur për katër orë 4,4 mln euro. “Pak ditë më parë ka ndodhur një vjedhje spektakolare. Po e sqaroj këtu nga Korça. Ju e dini që kemi një ndërmarrje që quhet KESH që detyrohet t’ja…
Lajmet Media Politikë
Akuzat e Kryemadhit për shantazh, Gjonaj: Sulmi, për shkak të hetimeve
Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, akuzoi dje Ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, se bashkëshorti i saj kishte lidhje me Ervis Martinajn të akuzuar për vrasjen në Bllok, por edhe se Gjonaj kishte shantazhuar prokurorë. Ministria Gjonaj pasi mohoi akuzat në një deklaratë të mbrëmshme, sot i është përgjigjur edhe njëherë Kryemadhit, duke iu thënë se i gjithë sulmi vjen për shkak të hetimit të ndërrmarrë ndaj ish-zyrtarëve të LSI-së “Arrestimet…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi-Ministres së Drejtësisë: Je kapur duke shantazhuar prokurorët
Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka lëshuar akuza të forta ndaj ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj, duke e cilësuar si të lidhur me Ervis Martinaj dhe bastet me anë të bashkëshortit. Kryemadhi tha se Gjonaj është kapur në përgjime duke shantazhuar prokurorë “Ashtu si ministrat e Ramës që përfaqësojnë një sekt të caktuar kriminal për të mbrojtur lidhjen me krimin, nuk po merrem me Ministren e Drejtësisë…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: Mungon sistemi, kur të plakem do më gjejnë të vdekur
Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi teksa fliste sonte në një emision televiziv tha se problemi më i madh është se ne kemi bërë shtetin në bazë të individit. Dhe politikanët duhet të mendojnë për ndërtimin e sistemit. Këtu nuk hezitoi të shprehë dhe një paranojë për vdekjen kur tha se kur të plakem mund të gjejnë të vdekur në banesë se ska kush të më ofrojë shërbim. “Ky njeri (Rama)…
Lajmet Media Politikë
Video/ Protesta e 16 Shkurtit, Kryemadhi: Mund të rrethohet Kryeministria
Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi u shpreh sonte se nga presioni i opozitës, Rama ndryshoi 90 për qind të kabinetit qeverisës. Sa i takon protestës së 16 shkurtit, ajo foli për një skenar rrethimi të Kryeministrisë. Gjate intervistës në “5 Pyetje nga Babaramo”, Kryemadhi u shpreh: “Protesta do zgjasë sa të kenë dëshirë njerëzit. Njerëzit do ta vendosin vetë. Më të egër janë njerëzit sesa ne kundër Edi Rama. Në…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: Në qershor do mbahen edhe zgjedhjet parlamentare
Kreu i LSI-së, Monika Kryemadhi, të dielën, nga Skrapari u shpreh se vendi do të shkojë në zgjedhje parlamentare, të cilat do të mbahen në një ditë me zgjedhjet lokale. Kryemadhi u bëri thirrje qytetarëve të dalin në rrugë me synimin për të rrëzuar kryeministrin Rama, pasi mandatet që zotëron në Kuvend i ka siguruar përmes pazareve të ndryshme. Kryemadhi: Një qeveri që rrit taksat nuk meriton të qeverisë. Nuk…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi thirrje për protestë: Bëhuni gati për zgjedhje të parakohshme
Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi kërkoi angazhim maksimal nga strukturat dhe anëtarët e partisë së saj, pasi nuk ka më kohë. Sipas saj në qershor bashkë me zgjedhjet lokale mund të mbahen dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare. “Strukturat e LSI kanë misionin e tyre, situata është e qartë, është flagrante kapja e segmenteve të shtetit, na duhet zgjimi i anëtarëve të LSI e duhet të jemi shumë të hapur ndaj…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: Opozita jo më “zjarrfikëse” e protestave
Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi tha para ndërtesës së Parlamentit se zgjidhja e vetme e opozitës është rrëzimi i Edi Ramës dhe që nga nesër e tutje sipas saj, mediat do të kenë lajme pafund. Kryemadhi tha se opozitës deri më tani i është vënë damka si “zjarrfikëse” e protestave, por kjo nuk do të ndodhë më sipas saj. Kryemadhi: Shumë shpejt do të mblidhemi. Këtu nuk është…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: Do e kisha dekretuar Gent Cakaj si Ministër të Jashtëm
Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, thotë se do ta kishte dekretuar zotin Gent Cakaj si Ministër të Jashtëm, nëse do të kishte qenë ajo Presidente. E ftuar në intervistën e mbrëmjes në “Ora News”, Kryemadhi tha se Meta iu dhimbs Rama për ta ekspozuar para opinionit publik, PS dhe faktorit ndërkombëtar. “Po të kisha qenë në pozicionin e Ilir Metës, unë do ta kisha firmosur Gent Cakaj për…
Lajmet Media Politikë
Video/ Çfarë tha Kryemadhi që u përlotën gratë e LSI-së
LSI-ja mbajti sot konvetën e saj dhe motoja ishte “Shqipëria, shtëpia jonë”. Monika Kryemadhi u bëri thirrje shqiptarëve të mos braktisin vendin, ndërsa politikanëve të kujdesen për atdheun e përbashkët. Salla u ngrit në këmbë gjatë fjalimit të saj, ndërsa disa zonja, mes tyre dhe Nora Malaj u emocionuan së tepermi. Kamera i kapi ato duke qarë… Pjesë nga fjalimi i kryetares së LSI, Kryemadhi që emocionoi gratë e partisë…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi:LSI s’e tradhton Shqipërinë.Qeveria e krimit kërkon ti uli kokën
Nga Konventa e Lëvizjes Socialiste për Integrim, kryetarja Monika Kryemadhi deklaroi se kjo parti nuk do të tradhtojë kurrë interesat e shqiptarëve. “Partia jonë që e ka emrin LSI është ajo parti politike, e cila në asnjë moment nuk do të tradhtojnë gjakun e mijëra burrave dhe grave që dhanë për Shqipërinë tonë të pavarur dhe krenare. Kjo parti s’do të tradhtojë kurrë flamurin që valëvitet krenar dhe që qeveria…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: Mos prisni që kjo klasë politike të nxjerri mbi ujë fatet
Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ka zhvilluar sot një takim me strukturat e LRI dhe të rinjtë e kësaj force politike, të cilët i ka mbështetur dhe inkurajuar për t’u bashkuar në protestën e studentëve, kundër asaj që ajo e ka cilësuar si një e keqe e madhe. “Mos prisni që kjo klasë politike që është shkaktare e këtij realiteti të nxjerri mbi ujë fatet e popullit shqiptar”, tha Kryemadhi…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi për Ramën: Më mirë djepi bosh se dreqi brenda
Gjatë një takimi me Komitetin Drejtues te LRI në Elbasan, kryetarja e LSI Monika Kryemadhi hodhi akuza në drejtim të kryeministrit Edi Rama, ndërsa tha se protesta e studentëve nuk do ndalojë deri në plotësimin e 8 kërkesave. Kryemadhi u bëri thirrje të gjithë të rinjve të marrin pjesë në protestën e studentëve të parashikuar për nesër. Kryetarha e LSI u shpreh se nuk mund të mbahet dreqi brenda dhe…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: Shqiptarët t’i bashkohen protestës studentore të hënën
Kryetarja e Lëvizjes Socialiste, Monika Kryemadhi, u ka bërë thirrje shqiptarëve ti bashkohen protestës studentore ditën e hënë. Gjatë një takimi me Komitetin drejtues të LRI-së së Fierit, Kryemadhi tha se kjo protestë nuk është partiake, por është protestë politike e cila në thelb ka kërkesat ekonomike sepse çdo shqiptar pa dallim bindjesh politike ka probleme financiare. Me poshtë pjesë nga fjala e Kryemadhit. “Ka ardhur koha për të protestuar,…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: Qeveria dështoi në 2018
Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi në konferencën e fundvitit tha se 2018 ishte një dështim për qeverinë. Kryemadhi tha se viti 2018 do të mbahet mend si viti i protestave, duke shtuar se viti 2019 të vijë për shqiptarët pa Edi Ramën në qeveri. Kryemadhi: Viti 2018 ishte një vit dështimi dhe për aspiratën e shqiptarëve drejt BE. Të gjithë së bashku humbëm një vit drejt një procesi jetik siç është…
Lajmet Media Politikë
Kryemadhi: 2018-ta nisi dhe po përfundon me protestë, vit skandalesh
Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi në konferencën e fundit për shtyp për këtë vit bëri ‘bilancet e dështimeve’ të qeverisë ‘Rama’. Nga selia e LSI-së Kryemadhi tha se viti 2018 do të mbahet mend si viti ku dështuan negociatat për në BE, si dhe për protestat. Ajo theksoi se 2018-ta nisi me protestën e opozitës, dhe përfundoi me protestën e diasporës. “Së bashku humbëm një vit drejt hapjes së negociatave…