Kryesorerilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
“Vrasja e Jurgen Kurtit, policia ka identifikuar një nga autorët”
Gazetari i Tv Klan, Ermal Vija thotë se policia ka identifikuar një nga autorët e dyshuar për vrasjen e 26-vjeçarit Jurgen Kurti. “Policia ka shpallur në kërkim një person, por ende nuk dihet as identiteti as mosha. Ka qenë kqyrja kamerave që ka bërë të mundur identifikimin e një personi”, deklaroi gazetari, por pa dhënë detaje të tjera. Në orët e para të mëngjesit të së martës, ekspertë të policisë…
Lajmet Media Politikë
I vranë burrin, Arapi: Si shpëtoi Jurgen Kurti, unë s’kam dashur…
Vjollca Arapi, bashkëshortja e biznesmenit Agim Arapit që u vra në prill të vitit 2017 dhe ku u akuzua dhe Jurgen Kurti u fut në një lidhje live në emisionin “Opinion”. Sipas saj i gjithë konflikti ka nisur për qeranë që i kërkoi Jurgen Kurtit, por zonja Arapi tha se nuk kishte dashur asnjëherë të vriste të riun. “Ka qenë një debat banal, i kërkova qeranë. Asnjë gjë nuk mbaj…
Lajmet Media Politikë
Artan Hoxha tregon detaje për vrasjen e Jurgen Kurtit
Gazetari Artan Hoxha ka dhënë detaje në lidhje me vrasjen e 26-vjeçarit, Jurgen Kurti mbrëmjen e së hënës në Tiranë. Nga emisioni “Opinion” ai tha ekzekutorët nuk kanë qenë të mirëpërgatitur dhe prej kohësh kanë studiuar terrenin. Sipas tij e vetmja kamer që kanë në dorë autoritetet nuk ka kapur shumë detaje. “Ekzekutorët nuk kanë qenë… mënyra si është kryer vrasja, vendi ku ka ndodhur ngjarja autorët e kanë studiuar…
Lajmet Media Politikë
A ka kapacitet Cakaj për Ministër të Jashtëm? Përgjigjet Bushati
Ditmir Bushati ishte një nga ministrat që mezi “përtypi” zëvendësimin që bëri kryeministri Edi Rama. Sa i përket emërimit të Gent Cakaj në këtë post, zoti Bushati ka thënë: Çdo person që ushtron një përgjegjësi publike duhet të japë diçka nga vetja. Por politika e jashtme është një nga ato fusha konservatore të shtetit që ndryshon më me vështirësi ose shumë pak nga fushat e tjera. Ministri i Jashtëm është…
Lajmet Media Politikë
Video/ Basha injoron Shpëtim Nazarkon: Faleminderit, natën e mirë!
Kryedemokrati Lulzim Basha ka refuzuar të bëjë debat me analistin Shpëtim Nazarko. Nga protesta e banorëve të Unazës së Re, Basha u pyet nga gazetari i Neës 24, teksa ishte Live emisioni “Dritare”. “Është një urdhër politik i ardhur nga nivele më të larta, nga Sandër lleshaj ndoshta dhe nga Edi Rama”, deklaroi Basha, që sipas tij Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kishin shkuar për të larguar protestuesit. Por ndërhyrjes…
Lajmet Media Politikë
Kongresi dhe anti-mitingu i socialistëve, si po e përdor Veliaj
E shtuna e 23 marsit do t’i gjejë socialistët të mbledhur në Kongresin e tyre të radhës. Një Kongres i rëndësishëm për kohën kur zhvillohet, vetëm 3 muaj përpara zgjedhjeve lokale dhe me krizën politike që ka mbërthyer vendin. Për këtë Kongres, çdo bashki do të përfaqësohet me 700 deri në 1000 delegatë dhe të ftuar që do të përshkojë bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në këmbë për t’ju drejtuar pallatit…
Lajmet Media Politikë
Sa të gjendet fajtori, shqiptarët do paguajnë për biletat e kripura
Në Shqipëri jemi mësuar që deklaratat e politikanëve të kalojnë vetëm për konsum mediatik. E njëjtë është dhe deklarata e ish-ministrit të Financave, Arben Ahmetaj i cili kërkoi një hetim për çmimin e biletave të shtrenjta, që sipas tij i shkaktojnë një dëm konusmatorëve rreth 200 milionë euro, për shkak të dominimit të dy linjave ajrore. Por Ahmetaj, tani kryetar i komisionit të Ekonomisë duhet ta dijë se, referuar kontratës…
Lajmet Media Politikë
Hahn: Ndryshimi i qeverive, vetëm përmes votës
Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johanes Hahn thotë se Brukseli nuk do të bëjë arbitrin dhe nuk do të ndërhyjë asnjëherë për të zëvendësuar një qeveri, me një tjetër. “Unë dënoj çdo lloj përdorimi të dhunës. Kjo nuk është ajo që ne mund të pranojmë apo të shohim, por duhet të them, që nuk jemi nga ata që mund të futemi në një vend si një forcë ushtarake e të…
Lajmet Media Politikë
Ligoraq Karamelo: Më kërcënuan me jetë 3 persona
Ligoraq Karamelo, i cili u fut në Kuvend nga lista e PD-së thotë se e kanë kërcënuar. Ngjarja ka ndodhur në qendër të qytetit të Korçës ku 3 persona e kanë kërcënuar me jetë deputetin. “Kam qenë duke dalë nga lokali kur u kërcënova. Tre personat tentuan të më godasin me quajtën tradhtar. Nuk tërhiqem nga mandati i deputetit. Bëra denoncimin. Njeri prej tyre është shoqëruar”, është shprehur ai. Ligoraq…
Lajmet Media Politikë
Shqiptarët, viktima të skllavërisë moderne në Britani
Bandat e organizuara të krimit po nxisin rritjen e numrit të fëmijëve britanikë që përdoren si skllevër modern, madje e kanë dyfishuar atë. Rreth 1 500 rrjete kriminale funksionojnë në Britani të Madhe, dhe kanë prekur çdo forcë policore në Angli dhe Uells. Bandat janë të njohura për shfrytëzimin e fëmijëve që përdoren si korrierë për të marrë drogë nga qytetet e qytetarët tek konsumatorët në zonat rurale. Këto banda…
Lajmet Media Politikë
Paloka: Do ketë surpriza për Edi Ramën
“Do ketë protestë të enjten. Në 9:30 kemi njoftuar protestë dhe do të ketë çdo të enjte. Do të ketë në çdo rast. Jo të gjitha do ia tregojmë Ramës. Do ia bëjmë surprizë ca gjëra, por absolutisht është ajo që kemi thënë, nuk ka më kthim mbrapa dhe përveç protestave nuk ka mënyrë tjetër komunikimi me këtë mazhorancë”. Numri dy i demokratëve Edi Paloka në një intervistë për abcnews…
Lajmet Media Politikë
“Jam e përgatitur për sfidat politike”,çfarë thoshte Koçiraj në vitin 2017
Enada Koçiraj do të jetë deputetja më e re e Kuvendit të Shqipërisë. Nëse mandati i saj miratohet zyrtarisht nga KQZ, Enada Koçiraj do të bëjë betimin në Parlament në seancës e së enjtes, vetëm 24-vjeç. Por çfarë thoshte ajo në fushatën e vitit 2017? Në fjalën e mbajtur në fushatën përmbyllëse, kandidatja e Vlorës ishte 22 vjeç dhe i shprehte mirënjohjen “familjes së madhe LSI” duke thënë se ishte…
Lajmet Media Politikë
24-vjeçarja nga LSI pranon mandatin, zëvendëson profesorin
LSI vazhdon të “prodhojë” deputetë për opozitën e re. Një tjetër kandidate, Enada Koçiraj ka dorëzuar në KQZ formularin e dekriminalizimit. 24-vjeçarja do të zëvendësojë ish- deputetin e Vlorës, Shezai Rrokaj. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhet të mërkurën të për diskutuar për të si dhe për dy kandidatët e tjerë: Ralf Gjonin dhe Nimet Musaj.Në përditësim… 
Lajmet Media Politikë
Bylykbashi i përgjigjet Borchardt: Veprimet e tua janë shembull i keq
Ambasadori i OSBE-së Bernd Borchardt e quajti sot djegien e mandateve nga ana e opozitës, si shembullin më të keq në rajon. Menjëherë është kundërpërgjigjur demokrati Oerd Bylykbashi, i cili rendit arsyet se veprimet e qeverisë dhe jo të opozitës, janë shembull i keq për rajonin. Ai ka pasur edhe një mesazh për Borchardt dhe ndërkombëtarët e tjerë, duke thënë se shembulli i keq për të gjithë është të mos…
Lajmet Media Politikë
U qëllua sapo zbriti nga makina, detaje nga vrasja e Jurgen Kurtit
26-vjeçari, Jurgen Kurti u qëllua nga një automjet në lëvizje, mbrëmjen e së hënës teksa ndodhej pranë banesës së tij. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 22:00, në rrugën “Zef Jubani”. Në orët e para të mëngjesit të së martës, ekspertë të policisë shkencore kanë mbërritur sërish në vendngjarje, për të parë nëse zona mbulohet me kamera sigurie, por duket se do të jetë shumë e vështirë që të rindërtohet…
Lajmet Media Politikë
Nëna e Marvi Mihalit: Nëse nuk vepron drejtësia, bëjmë vetëgjyqësi
Pas procesit gjyqësor për vrasjen e Marvi Mihalit, prindërit e tij Pavllo dhe Mira Mihali kanë folur për mediat, duke paralajmëruar se nëse drejtësia nuk vepron do të bëjnë vetëgjyqësi. Mamaja e Marvi Mihalit thotë se dëshmitarët janë intimiduar nga polici gjyqësor, ndërsa ka akuzuar edhe prindërit e djemve që vranë Marvi Mihalin se po bëjnë çdo gjë për të marrë pafajësinë për fëmijët e tyre. Ajo është shprehur se…
Lajmet Media Politikë
Borchardt: Opozita të marrë pjesë në zgjedhjet lokale
Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt e ka quajtur një shembull të keq për gjithë rajonin djegien e mandateve nga opozita. “Është kritikuar nga të gjithë ndërkombëtarët sepse është fitili që i vë flakën të gjithë sistemeve parlamentare. Radhës tjetër ata mund të gjejnë argumente për të bërë të njëjtin veprim pas tetë muajsh apo një viti. Ky do të ishte një shembull i keq për gjithë rajonin”, është shprehur…
Lajmet Media Politikë
Bashkëshortja e Agim Arapit: Nuk kemi lidhje me vrasjen e Jurgen Kurtit
Bashkëshortja e Agim Arapit, i cili humbi jetën më 11 prill të vitit 2017 pas një konflikti me Jurgen Kurtin dhe dy vëllezërit Konstandin dhe Kujtim Ekonomi ka thënë se nuk ka lidhje me vrasjen e mbrëmshme në Tiranë. Vjollca Arapi, në një prononcim për “Balkanweb”, thotë se ka kërkuar drejtësi për vrasjen e bashkëshortit të saj, ndërsa ngushëllon edhe nënën e Jurgen Kurtit. “E dëgjova ne media për vrasjen.…
Lajmet Media Politikë
Të enjten mblidhet Parlamenti, opozita konfirmon protestën
Parlamenti do të mblidhet ditën e enjte në seancën plenare të radhës, ndërsa opozita ka vendosur të organizojë protestën e saj. Burime mediatike konfirmojnë se të enjten, opozita do të nisë protestën e saj përpara godinës së Parlamentit në orën 9:30. Ditën e djeshme, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi një mbledhje me kryetarët e PD-së në rrethe. Pas takimit, ai nuk dha një përgjigje të qartë nëse do…
Bota Lajmet Media Politikë
Wall Street “drogohet”, industria e kanabisit rritet me shpejtësi
Bursa e Wall Street duket se po “drogohet” nga kanabisi kanadez. Në më pak se një vit pas legalizimit që Kanadaja i bëri përdorimit të kanabisit për qëllime rekreative, grupet e investimit apo edhe investitorë individualë po bëhen pjesë e këtij biznesi. Siç shihet edhe nga grafiku i përgatitur nga Financial Times, kompanitë më të mëdha të kanabisit kanë rritur ndjeshëm kuotat e tyre në bursë nga muaji janar në…