Kuvendirilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Protestuesit përplasen me policinë, hidhet gaz lotsjellës
Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kanë zbritur në terren, pasi protestuesit kanë tentuar të çajnë kordonin e policisë përballë Parlamentit, duke hedhur edhe sende të forta si gurë apo shishe drejt tyre. Policia ka përdorur disa herë gazin lotsjellës për të shpërndarë turmën, ndërsa menjëherë janë mobilizuar forcat speciale, duke sjellë edhe autobotet e ujit pranë Parlamentit për të shpërndarë turmën në rast të një tjetër mësymje. Forcat e Ndërhyrjes…
Lajmet Media Politikë
Kuvendi “lan duart” me opozitën, heq emrat e deputetëve nga faqja
Kryeministri Edi Rama nga Samiti i dytë i Diasporës i dërgoi një ftesë për dialog kryedemokratit Lulzim Basha, i cili një ditë më parë refuzoi pjesëmarrjen. Por teksa qeveria po këkron dialog, Kuvendi nga ana e tij vazhdon i qetë më veprimtarinë. Menjëherë pasi dërgoi në KQZ dosjen me 57 kërkesat për dorëheqje dhe vakacat e krijuara, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka pritur konkludimin e këtij procesi nga ana e…
Lajmet Media Politikë
Kuvendi “lan duart” me opozitën, heq emrat e deputetëve nga faqja
Kryeministri Edi Rama nga Samiti i dytë i Diasporës i dërgoi një ftesë për dialog kryedemokratit Lulzim Basha, i cili një ditë më parë refuzoi pjesëmarrjen. Por teksa qeveria po këkron dialog, Kuvendi nga ana e tij vazhdon i qetë më veprimtarinë. Menjëherë pasi dërgoi në KQZ dosjen me 57 kërkesat për dorëheqje dhe vakacat e krijuara, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka pritur konkludimin e këtij procesi nga ana e…
Lajmet Media Politikë
Kuvendi “lan duart” me opozitën, heq emrat e deputetëve nga faqja
Kryeministri Edi Rama nga Samiti i dytë i Diasporës i dërgoi një ftesë për dialog kryedemokratit Lulzim Basha, i cili një ditë më parë refuzoi pjesëmarrjen. Por teksa qeveria po këkron dialog, Kuvendi nga ana e tij vazhdon i qetë më veprimtarinë. Menjëherë pasi dërgoi në KQZ dosjen me 57 kërkesat për dorëheqje dhe vakacat e krijuara, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka pritur konkludimin e këtij procesi nga ana e…
Lajmet Media Politikë
Kuvendi “lan duart” me opozitën, heq emrat e deputetëve nga faqja
Kryeministri Edi Rama nga Samiti i dytë i Diasporës i dërgoi një ftesë për dialog kryedemokratit Lulzim Basha, i cili një ditë më parë refuzoi pjesëmarrjen. Por teksa qeveria po këkron dialog, Kuvendi nga ana e tij vazhdon i qetë më veprimtarinë. Menjëherë pasi dërgoi në KQZ dosjen me 57 kërkesat për dorëheqje dhe vakacat e krijuara, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka pritur konkludimin e këtij procesi nga ana e…
Lajmet Media Politikë
Kuvendi “lan duart” me opozitën, heq emrat e deputetëve nga faqja
Kryeministri Edi Rama nga Samiti i dytë i Diasporës i dërgoi një ftesë për dialog kryedemokratit Lulzim Basha, i cili një ditë më parë refuzoi pjesëmarrjen. Por teksa qeveria po këkron dialog, Kuvendi nga ana e tij vazhdon i qetë më veprimtarinë. Menjëherë pasi dërgoi në KQZ dosjen me 57 kërkesat për dorëheqje dhe vakacat e krijuara, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka pritur konkludimin e këtij procesi nga ana e…
Lajmet Media Politikë
Kuvendi “lan duart” me opozitën, heq emrat e deputetëve nga faqja
Kryeministri Edi Rama nga Samiti i dytë i Diasporës i dërgoi një ftesë për dialog kryedemokratit Lulzim Basha, i cili një ditë më parë refuzoi pjesëmarrjen. Por teksa qeveria po këkron dialog, Kuvendi nga ana e tij vazhdon i qetë më veprimtarinë. Menjëherë pasi dërgoi në KQZ dosjen me 57 kërkesat për dorëheqje dhe vakacat e krijuara, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka pritur konkludimin e këtij procesi nga ana e…
Lajmet Media Politikë
Kuvendi “lan duart” me opozitën, heq emrat e deputetëve nga faqja
Kryeministri Edi Rama nga Samiti i dytë i Diasporës i dërgoi një ftesë për dialog kryedemokratit Lulzim Basha, i cili një ditë më parë refuzoi pjesëmarrjen. Por teksa qeveria po këkron dialog, Kuvendi nga ana e tij vazhdon i qetë më veprimtarinë. Menjëherë pasi dërgoi në KQZ dosjen me 57 kërkesat për dorëheqje dhe vakacat e krijuara, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka pritur konkludimin e këtij procesi nga ana e…
Lajmet Media Politikë
Kuvendi “lan duart” me opozitën, heq emrat e deputetëve nga faqja
Kryeministri Edi Rama nga Samiti i dytë i Diasporës i dërgoi një ftesë për dialog kryedemokratit Lulzim Basha, i cili një ditë më parë refuzoi pjesëmarrjen. Por teksa qeveria po këkron dialog, Kuvendi nga ana e tij vazhdon i qetë më veprimtarinë. Menjëherë pasi dërgoi në KQZ dosjen me 57 kërkesat për dorëheqje dhe vakacat e krijuara, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka pritur konkludimin e këtij procesi nga ana e…
Lajmet Media Politikë
“Ngriva-shkriva”/ Maxhoranca sot në seancë, apo djeg protestën e opozitës
Duket se politika e ditës po kthehet në një lojë fëmijësh ngriva-shkriva. Sot Konferenca e kryetarëve të partive parlamentare, ku morën pjesë vetëm ato të maxhorancës, vendosi që ditën e sotme të mbledhë Kuvendin në seancë plenare, me qëllim zëvendësimin e seancës së ditës së enjte, që u anullua për shkak të protestës së mbajtur nga opozita. Seanca e sotme do të mbahet në orën 17.00, ndërkohë që nuk ka…
Lajmet Media Politikë
Gramoz Ruçi nuk humbet kohë, mandatet e opozitës i çon në KQZ
30 ditë kohë kishte në dispozicioni Kuvendi i Shqipërisë për të dorëzuar në KQZ, mandatet që opozita dorëzoi. Por ky institucion, një ditë pas kryedemokratoi shkoi dhe dorëzoi dosjet nuk ka marrë kohë.  Kështu mësohet se Kuvendi i ka përcjellë kërkesat Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Në dosjen që zoti Basha dorëzoi të enjten pas protestës ishin mandatet e 56 deputetëve të opozitës, ndërsa deri tani zyrtarisht vetëm dy deputetë nga…
Lajmet Media Politikë
Video/ Frika nga sulmi i protestuesve, Kuvendi rrethohet me tela me gjemba
Ditën e nesërme opozita ka paralajmëruar mbajtjen e protestës së dytë më të madhe pas asaj të 16 shkurtit të mbajtur përballë Kryeministrisë. Protesta e radhës do të mbahet në orën 10.00, këtë herë përballë Kuvendit të Shqipërisë. Edhe pse për nesër është lajmëruar që nuk do të ketë seancë plenare, mësohet se Garda e Republikës ka nisur rrethimin e perimetrit të Kuvendit me tela me gjëmba. Ky veprim vjen…
Lajmet Media Politikë
Rregullorja e re/ “Bojkoti parlamentar” tani do të paguhet rregullisht
Ndryshimet në Rregulloren e Kuvendit prekin edhe fushën e bojkoteve parlamentare nga ana e grupimeve parlamentare. Kjo çështje nuk u diskutua nga ana e deputetëve në Komisionin e Ligjeve, duke lënë të kuptohet se si maxhoranca, ashtu edhe opozita kanë rënë dakord për këtë nen. Duke marrë për bazë praktikën e deritashme të bojkotit parlamentar nga grupime politike, si edhe për të mos rrezikuar djegien e mandateve të tyre, një…
Lajmet Media Politikë
PD akuzon Ramën: Po përdor ushtarët për të zvarritur komisionin “Tahiri”
Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho, ka akuzuar edhe njëherë Edi Ramën se ka ndërtuar një skemë për të zvarritur hetimet ndaj Saimir Tahirit me shpresë për të shpëtuar atë dhe veten nga burgu. Sipas Spahos, kjo është edhe arsyeja përse “Sot, ushtarët e Edi Ramës në konferencën e kryetarëve refuzuan ngritjen pa vonesë të komisionit hetimor për Saimir Tahirin.” “Në përpjekje për ta zvarritur sërish të…
Lajmet Media Politikë
Oficerë të BE-së me armë në kufirin tonë, çfarë parashikon marrëveshja
Kuvendi i Shqipërisë ka nisur diskutimin për aprovimin e një marrëveshje midis vendit tonë dhe Bashkimit Evropian, që parashikon vendosjen e oficerëve nga Agjencia e Rojës Bregdetare të Kufirit të Bashkimit Evropian në territorin shqiptar. Këta oficerë sipas marrëveshjes do të kenë fuqi ligjzbatuese si dhe do të kenë të drejtë të mbajnë armë dhe do të vishen me përgjegjësi penale dhe civile. Ata do të jenë aty për ruajtur…
Lajmet Media Politikë
Me apo pa diplomë, zbuloni profesionet e deputetëve shqiptarë
Nëse kuvendi shqiptar i vitit 1991 do të mbahet mend për prurjen më të lartë të akademikëve, parlamenti i sotëm do të njihet si kuvendi i biznesmenëve, pasi sipas një raporti të Institutit të Studimeve Politike, deputetët nga kjo fushë përbëjnë 26% të të zgjedhurve. Duke shkuar më tej, në formimin arsimor të deputëteve, ky raport vë në dukje se parlamenti dominohet nga juristët dhe ekonomistët, ndërsa vendin e tretë…
Lajmet Media Politikë
Basha: Projekti i vetëm i kryeministrit është asgjesimi i institucioneve
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, të hënën, deklaroi se projekti i vetëm i kryeministrit Edi Rama është asgjësimi i çdo procesi dhe institucioni politik. Në fjalën e tij nga foltorja e Kuvendit, Basha tha se Rama do të qeverisë me oligarkët dhe kriminelët. Sipas tij, Parlamenti nuk përfaqëson më interesin publik, pasi ata që kanë forcën e kartonëve mbrojnë krimin. Basha: Kam paralajmëruar nga kjo sallë se projekti i…
Lajmet Media Politikë
Nis seanca e jashtëzakonshme për ministrat e rinj
Kuvendi po mban seancë të jashtëzakonshme për votimin e emërimit dhe shkarkimit të  Ministrave. Të pranishëm në seancë janë edhe deputetët e opozitës. Seanca nisi me debate. Opozita kërkoi nga kreu i Kuvendit të zhvillohet debat për shkarkimin dhe emërimin e  Ministrave. Spaho: Nuk kemi bërë kërkesë për mënyrën e votimit, por kemi bërë kërkesë që shqyrtimi i dekreteve për ndryshimin e qeverisë bëhet me debat. Kemi paraqitur listën e folësave…
Lajmet Media Politikë
Nis seanca e jashtëzakonshme për ministrat e rinj
Kuvendi po mban seancë të jashtëzakonshme për votimin e emërimit dhe shkarkimit të  Ministrave. Të pranishëm në seancë janë edhe deputetët e opozitës. Seanca nisi me debate. Opozita kërkoi nga kreu i Kuvendit të zhvillohet debat për shkarkimin dhe emërimin e  Ministrave. Spaho: Nuk kemi bërë kërkesë për mënyrën e votimit, por kemi bërë kërkesë që shqyrtimi i dekreteve për ndryshimin e qeverisë bëhet me debat. Kemi paraqitur listën e folësave…
Lajmet Media Politikë
Përplasja Qeveri-Presidencë/ Meta kthen në Kuvend ligjin për kadastrën
Presidenti Meta ka kthyer për rishikim ligjin për Kadastrën, i cilësuar nga qeveria Rama si ligji që do t’i jepte fund problemit të pronës dhe legalizimit duke shkrirë zyrat e hipotekës, legalizimeve dhe kthimit të pronave në një institucion të vetëm, që është Agjencia Shtetërore e Kadastrës. Por, duket se ky projekt do të shtyhet në kohë pasi Presidenti Meta ka dekretuar kthimin mbrapsht në Parlament të ligjit duke renditur…