Politikërilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
A ka kapacitet Cakaj për Ministër të Jashtëm? Përgjigjet Bushati
Ditmir Bushati ishte një nga ministrat që mezi “përtypi” zëvendësimin që bëri kryeministri Edi Rama. Sa i përket emërimit të Gent Cakaj në këtë post, zoti Bushati ka thënë: Çdo person që ushtron një përgjegjësi publike duhet të japë diçka nga vetja. Por politika e jashtme është një nga ato fusha konservatore të shtetit që ndryshon më me vështirësi ose shumë pak nga fushat e tjera. Ministri i Jashtëm është…
Lajmet Media Politikë
Video/ Basha injoron Shpëtim Nazarkon: Faleminderit, natën e mirë!
Kryedemokrati Lulzim Basha ka refuzuar të bëjë debat me analistin Shpëtim Nazarko. Nga protesta e banorëve të Unazës së Re, Basha u pyet nga gazetari i Neës 24, teksa ishte Live emisioni “Dritare”. “Është një urdhër politik i ardhur nga nivele më të larta, nga Sandër lleshaj ndoshta dhe nga Edi Rama”, deklaroi Basha, që sipas tij Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë kishin shkuar për të larguar protestuesit. Por ndërhyrjes…
Lajmet Media Politikë
Kongresi dhe anti-mitingu i socialistëve, si po e përdor Veliaj
E shtuna e 23 marsit do t’i gjejë socialistët të mbledhur në Kongresin e tyre të radhës. Një Kongres i rëndësishëm për kohën kur zhvillohet, vetëm 3 muaj përpara zgjedhjeve lokale dhe me krizën politike që ka mbërthyer vendin. Për këtë Kongres, çdo bashki do të përfaqësohet me 700 deri në 1000 delegatë dhe të ftuar që do të përshkojë bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në këmbë për t’ju drejtuar pallatit…
Lajmet Media Politikë
Hahn: Ndryshimi i qeverive, vetëm përmes votës
Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johanes Hahn thotë se Brukseli nuk do të bëjë arbitrin dhe nuk do të ndërhyjë asnjëherë për të zëvendësuar një qeveri, me një tjetër. “Unë dënoj çdo lloj përdorimi të dhunës. Kjo nuk është ajo që ne mund të pranojmë apo të shohim, por duhet të them, që nuk jemi nga ata që mund të futemi në një vend si një forcë ushtarake e të…
Lajmet Media Politikë
Ligoraq Karamelo: Më kërcënuan me jetë 3 persona
Ligoraq Karamelo, i cili u fut në Kuvend nga lista e PD-së thotë se e kanë kërcënuar. Ngjarja ka ndodhur në qendër të qytetit të Korçës ku 3 persona e kanë kërcënuar me jetë deputetin. “Kam qenë duke dalë nga lokali kur u kërcënova. Tre personat tentuan të më godasin me quajtën tradhtar. Nuk tërhiqem nga mandati i deputetit. Bëra denoncimin. Njeri prej tyre është shoqëruar”, është shprehur ai. Ligoraq…
Lajmet Media Politikë
Paloka: Do ketë surpriza për Edi Ramën
“Do ketë protestë të enjten. Në 9:30 kemi njoftuar protestë dhe do të ketë çdo të enjte. Do të ketë në çdo rast. Jo të gjitha do ia tregojmë Ramës. Do ia bëjmë surprizë ca gjëra, por absolutisht është ajo që kemi thënë, nuk ka më kthim mbrapa dhe përveç protestave nuk ka mënyrë tjetër komunikimi me këtë mazhorancë”. Numri dy i demokratëve Edi Paloka në një intervistë për abcnews…
Lajmet Media Politikë
“Jam e përgatitur për sfidat politike”,çfarë thoshte Koçiraj në vitin 2017
Enada Koçiraj do të jetë deputetja më e re e Kuvendit të Shqipërisë. Nëse mandati i saj miratohet zyrtarisht nga KQZ, Enada Koçiraj do të bëjë betimin në Parlament në seancës e së enjtes, vetëm 24-vjeç. Por çfarë thoshte ajo në fushatën e vitit 2017? Në fjalën e mbajtur në fushatën përmbyllëse, kandidatja e Vlorës ishte 22 vjeç dhe i shprehte mirënjohjen “familjes së madhe LSI” duke thënë se ishte…
Lajmet Media Politikë
24-vjeçarja nga LSI pranon mandatin, zëvendëson profesorin
LSI vazhdon të “prodhojë” deputetë për opozitën e re. Një tjetër kandidate, Enada Koçiraj ka dorëzuar në KQZ formularin e dekriminalizimit. 24-vjeçarja do të zëvendësojë ish- deputetin e Vlorës, Shezai Rrokaj. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhet të mërkurën të për diskutuar për të si dhe për dy kandidatët e tjerë: Ralf Gjonin dhe Nimet Musaj.Në përditësim… 
Lajmet Media Politikë
Bylykbashi i përgjigjet Borchardt: Veprimet e tua janë shembull i keq
Ambasadori i OSBE-së Bernd Borchardt e quajti sot djegien e mandateve nga ana e opozitës, si shembullin më të keq në rajon. Menjëherë është kundërpërgjigjur demokrati Oerd Bylykbashi, i cili rendit arsyet se veprimet e qeverisë dhe jo të opozitës, janë shembull i keq për rajonin. Ai ka pasur edhe një mesazh për Borchardt dhe ndërkombëtarët e tjerë, duke thënë se shembulli i keq për të gjithë është të mos…
Lajmet Media Politikë
Pranoi mandatin e deputetit, Nimet Musaj largohet nga këshilli bashkiak
Kreu i grupit të këshilltarëve të LSI-së në Fier, Nimet Musaj ka dhënë dorëheqjen nga kjo detyrë, pasi pranoi mandatin e deputetit. Në mbledhjen e sotme, Musaj ka thënë se edhe në Kuvend do të jetë i njëjti person, duke nënkuptuar se do të jetë në opozitë me qeverinë. Nimet Musaj ishte i katërti në listën e Fierit dhe do të marrë mandatin që refuzoi Erisa Xhixho. Ai dërgoi në…
Lajmet Media Politikë
Kongresi i PS, Peza: Fatos Nano e ka pranuar ftesën
Alfred Peza, në studion e A2CNN ka thënë se Fatos Nano e ka pranuar ftesën për të qenë i pranishëm në Kongresin e Partisë Socialiste më 23 mars. Sipas statutit të PS-së, në Kongres ftohen të gjithë ish-kryetarët dhe ish-kryeministrat e kësaj partie. Deri më tani, Nano nuk ka marrë pjesë në aktivitetet e Partisë Sociaslite përveç një mesazhi urimi dërguar Edi Ramës me rastin e 26-vjetorit të partisë, në…
Lajmet Media Politikë
Borchardt: Opozita të marrë pjesë në zgjedhjet lokale
Ambasadori i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt e ka quajtur një shembull të keq për gjithë rajonin djegien e mandateve nga opozita. “Është kritikuar nga të gjithë ndërkombëtarët sepse është fitili që i vë flakën të gjithë sistemeve parlamentare. Radhës tjetër ata mund të gjejnë argumente për të bërë të njëjtin veprim pas tetë muajsh apo një viti. Ky do të ishte një shembull i keq për gjithë rajonin”, është shprehur…
Lajmet Media Politikë
“Kryeministër nuk bëhesh dot me zor”, mesazhet e Majlinda Bregut
“Të të zgjedhë populli, se po nuk do të zgjodhi çfarë do bësh, bëhesh dot me zor pastaj? Nuk bëhesh…” Ishte kjo përgjigjja që ish-ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu dha në emisionin “Në kuthin e Piter Pan” kur u pyet nëse donte të bëhej kryeministre.  Zonja Bregu po ashtu ka treguar dhe anën tjetër të politikanëve, pas debateve që bëjnë në Kuvend. “Atje në parlament në fakt, ashtu është zihen,…
Lajmet Media Politikë
Majlinda Bregu: Basha më doli shok i keq, si e dua Shqipërinë
Majlinda Bregu është kthyer në Tiranë. Nga emisioni “Në Kurthin e Pitër Panit”, ajo foli dhe për politikë, rreth marrëdhënieve me Edi Ramën dhe Lulzim Bashën. Bregu u pyet nga fëmijët se cilin ka më shumë shok Bashën apo Ramën. Hezitoi të jepte fillimisht një përgjigje, por pas këmbënguljes së fëmijëve, Bregu ka thënë se Lulzim Basha i ka dal shok i keq, kurse për Kryeministrin Rama ajo tha se…
Lajmet Media Politikë
Zgjedhjet lokale, kandidatët socialistë që dihen deri tani
Të shtunën e 23 Marsit socialistët do të mbledhin Kongresin. Kryesia e PS e mbledhur nga kryeministri Edi Rama këtë të hënë ka miratuar axhendën e Kongresit që është konceptuar si i ndarë në 3 sesione. Ka mundësi që në këtë Kongres, ku çdo bashki do të përfaqësohet me 700 deri në 1000 delegatë dhe të ftuar që do të përshkojë bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në këmbë për t’ju drejtuar…
Lajmet Media Politikë
Deklaratat e presidentit, vjen një reagim nga PS
Arben Ahmetaj, ish-ministri i Financave dhe Ekonomisë, ka komentuar deklaratat e Presidentit Meta, i cili këtë të hënë tha se “Klasa politike shqiptare duhet të marrë përgjegjësitë e saj dhe nuk duhet të fshihet pas asnjë ndërkombëtari siç ka ndodhur deri tani dhe çështjet duhet të zgjidhen në mënyrë transparente, me dialog, larg pazareve dhe keqpërdorimeve, qoftë edhe të ndonjë ndërkombëtari”. Teksa fliste gjatë emisionit “Mbrëmje Ide”, Ahmetaj tha se qëndrimi i…
Lajmet Media Politikë
A mund të shtyhen zgjedhjet? Rastet kur ka ndodhur
Monika Kryemadhi (6 Mars 2019): Zgjedhjet lokale do të shtyhen për në Shtator-Tetor. Asnjë kryebashkiak nuk do të pranonte të hynte në zgjedhje të tilla në këtë situatë, sepse do ta kishin të pamundur. Teksa afati i fundit që opozita të dorëzojë në KQZ, listën e kandidatëve për anëtarë dhe sekretarë të KZAZ-ve për zgjedhjet e pushtetit vendor, është ora 24:00 duket se opozita do të bojkotojë këto zgjedhje. Nisur…
Lajmet Media Politikë
Ambasadorja gjermane: Qeveria legjitime, njohim opozitën e re
Ambasadorja gjermane, Susanne Schütz thotë se Berlini njeh qeverinë aktuale si legjitime dhe do vazhdojë të bashkëpunojë me të. Në një reagim në rrjetet sociale, diplomatja gjermane mbështet edhe deputetët e rinj që zunë vendin në Kuvend, teksa thekson se dhe me ata do të bashkëpunojë. Susanne Schütz po ashtu kërkon që qeveria dhe opozita e re të gjejnë gjuhën e përbashkët për reformën zgjedhore. Reagimi i plotë Shqipëria gjendet…
Lajmet Media Politikë
Shpërthimi me tritol, PD: Akuzat e Ballës dhe Spiropalit, shpifje
Partia Demokratike ka reaguar ndaj deklaratave të Taulant Ballës dhe Elisa Spiropalit se pas shpërthimit me tritol në një prej shtyllave të të tensionit të lartë qëndrojnë njerëzit e opozitës. Në një reagim zyrtar kjo forcë politike thekson se kjo është propagande helmuese. “Një shpifje e tillë tregon dëshpërimin e thellë të shefit të Taulantit dhe të Elisës, i cili e ka lidhur fatin me krimin dhe porositësit e tritolit.…
Lajmet Media Politikë
Zgjedhjet lokale, opozita drejt bojkotit. Thirrje dhe OSBE
Partia Socialiste ka dorëzuar pranë KQZ-së, listën e kandidatëve për anëtarë dhe sekretarë të KZAZ-ve për zgjedhjet e pushtetit vendor. Lajmin e ka bërë të ditur kryetarja e PS-së për Tiranën, deputetja Blerina Gjylameti. Përmes një postimi në Facebook, ajo thekson se 30 Qershori është sfida e radhës dhe se PS do të jetë aty me vëmendjen tek njerëzit për të përmirësuar çdo ditë e më shumë projektin e madh…