prokuroriarilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Stomatologia u mori 2 milion euro, sa vite burg kërkon Prokuroria
Prokuroria e Durrësit, ka kërkuar 15 vite burg për stomatologen Olesia Duka, e cila akuzohet për mashtrim ndaj personave të tretë në shumën e 2 milion eurove. Kërkesën Prokuroria e bëri gjatë seancës së sotme, por stomatologia pritet të përfitojë 1/3 e uljes së dënimit, pasi ka kërkuar gjykim të shkurtuar. Në seancën e radhës, pritet të dëgjohet pala mbrojtëse, për të vazhduar më tej me dhënien e vendimit nga…
Lajmet Media Politikë
Masakra e Selenicës/ Çfarë kërkoi prokuroria për vrasësin e 8 kushërinjve
Prokuroria ka kërkuar sot dënim me burg te përjetshëm për Ritvan Zykajn, të riun që vrau 8 kushërinjtë e tij në Selenicë të Vlorës. Kujtojmë se më 10 gusht 2018, Ritvan Zykaj qëlloi me kallashnikov dhe u mori jetën 8 anëtarëve të fisit me të njëjtin mbiemër. Mes viktimave gjendeshin dhe dy të mitur, 16 dhe 6 vjeç. Sherri nisi pas një feste në fshat ku autori ka debatuar me…
Lajmet Media Politikë
Masakra e Selenicës/ Çfarë kërkoi prokuroria për vrasësin e 8 kushërinjve
Prokuroria ka kërkuar sot dënim me burg te përjetshëm për Ritvan Zykajn, të riun që vrau 8 kushërinjtë e tij në Selenicë të Vlorës. Kujtojmë se më 10 gusht 2018, Ritvan Zykaj qëlloi me kallashnikov dhe u mori jetën 8 anëtarëve të fisit me të njëjtin mbiemër. Mes viktimave gjendeshin dhe dy të mitur, 16 dhe 6 vjeç. Sherri nisi pas një feste në fshat ku autori ka debatuar me…
Lajmet Media Politikë
Vendimi lehtësues për Dajtin, Meta:KLGJ dhe Prokuroria të vihen në lëvizje
Vendimi i Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda që pranoi gjykimin e shkurtuar për Dritan Dajtin, duke i dhënë mundësi këtij të fundit ti shpëtojë burgimit të përjetshëm, ka sjellë edhe reagimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta, që ka kërkuar hetimin e çështjes. Meta tha se mbështet thirrjen e ambasadorit të BE-së, Soreca, i cili i kërkoi KLGJ-së dhe Prokurorisë të vihen në lëvizje për të verifikuar dhe…
Lajmet Media Politikë
Unaza e Madhe/ Një km 18 milion euro, Prokuroria kërkon ekspertizë të huaj
Prokuroria e Tiranës do të kërkojë ekspertizë të huaj në lidhje me vlerën financiare të projektit për Unazën e Madhe, pasi ka dyshime se vlera prej rreth 18 milionë eurosh për një kilometër është më e lartë nga sa është e nevojshme. Burime nga Prokuroria thonë se hetimet për skandalin me tenderin, përveç kompanisë “Dh Albania”, kanë përfshirë edhe institucionet shtetërore dhe në funksion të hetimeve grupi hetimor mësohet se…
Lajmet Media Politikë
Video/ Abuzimet me tenderat te Drejtësia, do pyeten tre ish-ministra
Tre ish-ministra Drejtësie do të merren në pyetje në lidhje me abuzimet në 5 tendera zhvilluar nga kjo Ministri. Televizioni “Klan” ka siguruar raportin e inspektimit financiar të këtij institucionit që është kryer në periudhën 2016-2017. “Lidhur me ligjshmërinë e procedurave të prokurimit për 5 objekte prokurimi të inspektuara, konstatojmë se: Nuk janë zbatuar aktet ligjore dhe nënligjore në fuqi në fushën e prokurimit publik për blerjet për mallra e…
Lajmet Media Politikë
“Falsifikoi” gjuhën angleze, kush është anëtari i Vettingut në hetim
Anëtari i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Lulzim Hamitaj, do të paraqitet ditën e sotme në Prokurorinë e Tiranës. Hamitaj do të japë shpjegime pranë organit të akuzës lidhur mbi një akuzë të ngritur nga Partia Demokratike, për falsifikim të dokumenteve. Konkretisht të çertifikatës së gjuhës angleze, që ka dorëzuar gjatë aplikimit për në organet e Vettinngut Denoncimi Më datë 30 qershor 2018, deputetët demokratë Alibeaj dhe Bardhi, denoncuan prokurorin…
Lajmet Media Politikë
E cilësuan ish-Sigurims, ja pse prokurori kallëzon Autoritetin e Dosjeve
Partia Demokratike akuzoi disa ditë më parë anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Bujar Sheshi, se ka qenë pjesë e Sigurimit të Shtetit gjatë periudhës së regjimit komunist. PD ishte referuar në akuzat e saj edhe në referimin që Autoriteti i Dosjeve i kishte bërë komisionit të Vettingut. Sipas këtij Autoriteti ka fakte kontraktiktore për Bujar Sheshin, dhe ku në disa dokumenta rezulton se është ai është rekrutuar në…
Lajmet Media Politikë
Tha se do blinte shtëpi në Tiranë, kinezes i bllokohen 4 llogari bankare
Një shtetase kineze e quajtur Tina Dengu do të përballet me drejtësinë shqiptare në dyshimin se ka futur në Shqipëri para me qëllimin pastrimin e tyre. Prokuroria e Tiranë i ka sekuestruar shtetases në fjalë 4 llogari bankare, por pa përcaktuar shumën e vërtetë që I kanë bllokuar. Ky vendim ka ardhur pasi në një kohë të shkurtër në llogarinë e 47 vjeçares kanë mbërritur shuma të mëdha në euro,…
Lajmet Media Politikë
Pallati shumëkatësh te Presidenca, prokuroria heton Këshillin e Territorit
Prokuroria e Tiranë ka nisur hetimet ndaj Këshillit të Rregullimit të Territorit (KRRTRSH) lidhur mbi lejen që ky Këshill ka dhënë pas godinës së institucionit të Presidencës së Republikës. Akuza e ngritur ndaj KRRTRSH-së do të jetë “Shpërdorim detyre” për dhënie të paligjshme të lejes së ndërtimit. Kallëzimi penal ka filluar në muajin dhjetor, ndërkohë që ndërtimi shumëkatësh është kontestuar gjatë nga grupe të ndryshme interesi. Një nga kontestimet më…
Lajmet Media Politikë
E fundit/ S’ka prova të mjaftueshme, Prokuroria kthen “Babalen” te Policia
Ka zhvillime të reja përsa i përket çështjes “Babale ” Prokuroria e Krimeve të Rënda ia ka kthyer dosjen Policisë për ta plotësuar për veprime të mëtejshme. Çështja në ngarkim të shtetasit Albert Veliu i njohur me nofkën “Babale” nisi pasi publikimit të audiopërgjimit ku thuhet se Agron Xhafaj, vëllai i ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, ishte i përfshirë në trafikun e lëndëe narkotike. Edhe pse ka një hetime disa…
Lajmet Media Politikë
Shkresa/ Shtyrja e hetimeve për Tahirin, cilat janë provat e prokurorëve
Prokurorët që po hetojnë çështjen e Saimir Tahirit kanë kërkuar shtyrjen me tre muaj të afateve të hetimit ndaj ish-ministrit të Brendshëm të akuzuar për “Trafikim i narkotikëve” kryer në bashkëpunim në formën e veçantë të grupit të strukturuar kriminal parashikuar nga nenet 283/a/28 dhe 333/a të Kodit Penal dhe Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” në kërkim të provave të reja që mund…
Lajmet Media Politikë
Prokuroria ngre tjetër akuzë për mashtruesin e shitjes së apartamenteve
Prokuroria kërkon një tjetër masë sigurie me “arrest me burg”, për shtetasin Engjellush Bengasi, lindur në Gramsh, i cili aktualisht ndodhet i dënuar për të një njëjtën vepër penale, atë të mashtrimit. Prokurori Ervin Karanxha, ka kërkuar nga gjykata “arrest” për Bengasin, i dyshuar për “mashtrim me pasoja të rënda të kryer në bashkëpunim”. Aktualisht, ky shtetas ndodhet në burgun e Fushë Krujës, pasi është dënuar nga gjykata e Tiranës.…