shqiperirilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Shqiptarët, viktima të skllavërisë moderne në Britani
Bandat e organizuara të krimit po nxisin rritjen e numrit të fëmijëve britanikë që përdoren si skllevër modern, madje e kanë dyfishuar atë. Rreth 1 500 rrjete kriminale funksionojnë në Britani të Madhe, dhe kanë prekur çdo forcë policore në Angli dhe Uells. Bandat janë të njohura për shfrytëzimin e fëmijëve që përdoren si korrierë për të marrë drogë nga qytetet e qytetarët tek konsumatorët në zonat rurale. Këto banda…
Lajmet Media Politikë
SHBA iu ndalon hyrjen disa këngëtarëve të famshëm shqiptarë, ja arsyeja
Ditën e djeshme në media u përfolur se disa këngëtarëve nga Shqipëria dhe Kosova i është ndaluar hyrja në SHBA dhe u është refuzuar viza. Disa prej emrave të lakuar lidhur me lajmin ishin Gena, Shkëlqen Jetishi, Afrim Muqiqi, Majk por dhe emra të tjerë të njiohur të skenës. Ndalimi në hyrjen e territorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, thuhej se vinte për shkak se nuk këngëtarët nuk kanë…
Lajmet Media Politikë
Një bashkim me Shqipërinë? Të papriturat e sondazhit në Kosovë
Në Kosovë nuk duan një bashkim me Shqipërinë. Ky është përfundimi i një sondazhi “Zëri i Popullit rreth ‘Finales së Madhe’ ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, i bërë nga Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit. Numri i të anketuarve është 1110 (90% shqiptarë, 9% serbë dhe 1% nga grupet e tjera etnike) dhe është realizuar në 7 rajonet kryesore në Kosovë: Prishtinë, Ferizaj, Gjilan, Prizren, Pejë, Gjakovë dhe Mitrovicë…
Lajmet Media Politikë
Meta fton bizneset gjermane në Shqipëri: Në qershor gati për negociatat
Në vijim të vizitës së tij zyrtare në Gjermani, Presidenti Ilir Meta mori pjesë në Konferencën Vjetore të Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme gjermane në Berlin, ku mbajti edhe një fjalë përshëndetëse si i ftuar nderi. Ilir Meta tha se me mbështetjen e Gjermanisë, Shqipëria është gati të çelë negociatat në qershor. “Ne shpresojmë se edhe me mbështetjen e paçmuar të Gjermanisë dhe me vullnetin e të gjithë vendeve…
Lajmet Media Politikë
Meta fton bizneset gjermane në Shqipëri: Në qershor gati për negociatat
Në vijim të vizitës së tij zyrtare në Gjermani, Presidenti Ilir Meta mori pjesë në Konferencën Vjetore të Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme gjermane në Berlin, ku mbajti edhe një fjalë përshëndetëse si i ftuar nderi. Ilir Meta tha se me mbështetjen e Gjermanisë, Shqipëria është gati të çelë negociatat në qershor. “Ne shpresojmë se edhe me mbështetjen e paçmuar të Gjermanisë dhe me vullnetin e të gjithë vendeve…
Lajmet Media Politikë
Paratë e drogës dhe korrupsionit, arsyeja e rënies së euros në Shqipëri
Rënia e euros dhe vlerësimi i i lekut në tregun valutor nuk mund të shpjegohen me hyrjet e valutës në rrugë formale. Është ky përfundimi në të cilin del një investigim i BIRN, që analizon dokumente dhe statistika te viteve të fundit. BIRN iu referohet të dhënave të Bankës së Shqipërisë mbi kursin e këmbimit, siopas të cilave gjatë tre viteve të fundit monedha europiane është zhvlerësuar me 6 për…
Lajmet Media Politikë
Video/Pirsing dhe operacione në organet gjenitale, trend i ri në Shqipëri
Trendi i ri i ndërhyrjeve plastike në Shqipëri nga femrat është kirurgjia e organit gjenital. Mjekët gjinekologë shprehen se ky trend po vjen në rritje jo vetëm për femrat që kanë lindur fëmijë, por edhe për ato në moshë të re. Po cilat janë ato ndërhyrje që kërkojnë më konkretisht? Mjeku gjinekolog Avenir Balili thotë se shpeshherë kërkojnë edhe ekzagjerime, të cilat nëse nuk bëhen nga specialistë sjellin gjymtim dhe…
Lajmet Media Politikë
Kriza ekonomike në Itali, rrezik edhe për Shqipërinë
Një kronikë e Televizionit Klan informon se reçesioni ekonomik i Italisë mund të të ketë pasoja negative edhe në Shqipëri, për faktin se fqinji ynë përtej Adriatikut është një ndër partnerët kryesorë në tregti, sepse aty shkon shumica e eksporteve tona. Për Arben Malaj, anëtar i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, duket se janë 3 shtylla kryesore të cilat rrezikojnë të goditen për shkak të krizës italiane dhe pikërisht: shkëmbimet…
Lajmet Media Politikë
Shqipëri, bie tërmet pak minuta më parë
Pak minuta më parë në Shqipëri është regjistruar një tërmet. Mësohet se epiqendra ka qenë në qytetin e Dibrës, rreth 2.7 kilometra në juglindje të Kurdarit. Tërmeti i regjistruar ka patur një shkallë prej 2.6 ballësh, me thellësi 19.7 kilometra./E.L
Lajmet Media Politikë
Sa të huaj ka në vend, për çfarë zgjedhin ata të jetojnë në Shqipëri
Janë rreth 12,900 të huaj që kanë zgjedhur të jetojnë për të punuar e për të studiuar, për qëllime humanitare apo për t‘u bashkuar me familjarët që jetojnë në Shqipëri. Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti i Statistikave për vitin 2017 mbi lejet e qëndrimit të të huajve sipas arsyes, përqindjen më të lartë e zënë të huajt që kanë marrë leje qëndrimi për arsye punësimi, me rreth 6,334…
Lajmet Media Politikë
Facebook fshin rreth 800 llogari iraniane,tentuan ndikimin dhe në Shqipëri
Kompania “Facebook” thotë se ka fshirë pothuajse 800 faqe, grupe dhe llogari të koordinuara, joautentike të drejtuara nga Irani, që ishin pjesë e një fushate manipulimi që vepronte në më shumë se 20 vende të botës. Rrjeti më i madh shoqëror në botë tha më 31 janar se ai bashkëpunonte ngushtë me Twitter për të zbuluar llogaritë, të cilat shfaqnin indikatorë me “qëllime keqdashëse”. Gjithsej 783 faqe, ishin pjesë e…
Lajmet Media Politikë
A janë 20 mijë italianë në Shqipëri?Çfarë tha ambasadori mbrëmë në Opinion
Është përfolur shpesh se Shqipëria është kthyer në një Itali të vogël, për numrin e italianëve që vijnë të punojnë dhe jetojnë në vendin tonë. Madje kanë qarkulluar edhe shifra të tilla sikurse në Shqipëri aktualisht jetojnë 20 mijë italianë. Por kjo shifër duket se është shfryrë si një tullumbace nga vetë ambasadori i Italisë në Tiranë, Alberto Cuttillo, i cili në një intervistë për gazetarin Blendi Fevziu në “Opinion”,…
Lajmet Media Politikë
Opinion/ Ambasadori italian: Në Shqipëri janë 2 mijë italianë, jo 20 mijë
Në Shqipëri janë zyrtarisht 2 mijë italianë rezidentë. Shifra u bë publike për herë të parë nga ambasadori italian në Shqipëri, Alberto Cutillo, gjatë intervistës për Blendi Fevziun në “Opinion”. Kohët e fundit është spekuluar sidomos në median italiane se janë 20 mijë italianë që jetojnë në vendin tonë. Por ambasadori i ka zhbërë këtë shifër të tejfryrë. “Nuk janë 20 mijë. Ne si ambasadë, si konsullatë kemi regjistrimet tona…
Lajmet Media Politikë
Modeli italian ’41 bis’ edhe në burgjet shqiptare: Do izolohen 270 vetë
Modeli i famshëm italian i burgjeve “41 bis” do të aplikohet edhe në vendin tonë. Lajmi u bë i ditur sot nga ministrja e Drejtësisë gjatë një konferencë ku merrte pjesë dhe prokurori i Antimafias italiane, Federico Cafiero De Raho. Këtij regjimi shterngues do i nënshtrohen 270 të dënuar ose që janë në proces gjykimi, që dyshohet se mbajnë kontaktet me botën e krimit jashtë hekurave. Për ministren Gjonaj regjimi…
Lajmet Media Politikë
Rritet frikshëm numri i fëmijëve me fruth: Janë 0-2 vjeç, të pavaksinuar
Numri i fëmijëve të mitur të prekur nga fruthi është rritur ndjeshëm gjatë muajit janar, ku numërohen 11 raste të reja. Instituti i Shëndetit Publik konfirmon në total janë 41 fëmijë me virusin e fruthit. Shumica e të infektuarve janë nga Tirana dhe në moshë foshnjore, 0-2 vjeç, të pavaksinuar. Gjithashtu nuk mungojnë edhe rastet ku sëmundja është marrë jashtë Shqipërisë, përkatësisht 3 vijnë Greqia dhe 1 nga Kosova, raporton…
Lajmet Media Politikë
“Po gabove,të vrasin”,gazetari spanjoll zbulon sekretet e mafias shqiptare
Mbrëmjen e së martës u shfaq në kanalin italian “Tv Nove” një dokumentar “Clandestino” i gazetarit investigativ spanjoll David Beriain mbi mafian shqiptare. Ai e përshkruan mafian shqiptare si “një organizatë brutale dhe efiçente që ka marrë udhë gjatë viteve të luftërave ballkanike”. Ai thotë se ishte fillimisht një grup i vogël që më pas mori gjallëri duke përdorur dhe përfituar nga lidhjet me qarqet politike për t’u angazhuar në…
Lajmet Media Politikë
“Gjama e burrave”, si lindi tradita e malësorëve të Shqipërisë
Në Shqipërinë e veriut, kryesisht në zonat e Nikaj Merturit, Dukagjinit, disa krahinave të Pukës, Malësisë së Mbishkodrës etj riti i gjëmës së burrave ka filluar pas vdekjes së Skënderbeut, pra rreth vitit 1468 . Tradita ka vazhduar deri në vitin 1960. Sipas legjendave kur vdiq Skënderbeu në vitin 1468, Lekë Dukagjini rrihte gjoksin e shkulte flokët, siç bëri Akili kur u vra Patrokli në luftën e Trojës, tremijë e…
Lajmet Media Politikë
Washington Post: Në Shqipëri, tek traditat antike dhe plazhet e lira
Mary Winston Nicklin, është një shkrimtare që aktualisht jeton dhe punon në Paris. Ajo iu është dedikuar kryesisht udhëtimeve, ndaj i ka kushtuar një reportazh Shqipërisë. Reportazhi i cili u pasqyrua në prestigjozen, Washington Post mundohet të nxjerrë në pah disa nga veçantitë e Shqipërisë, parë nga syri i një të huaje. Shqipëria vlerësohet si vendi i traditave, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare, kulturës e historisë nga prestigjiozja…
Lajmet Media Politikë
Viktima e 6-të nga moti i keq në vend/ 53-vjeçari gjendet i ngrirë në borë
Shënohet viktima e 6-të nga moti i keq në vendin tonë. Sot u raportua vdekja e 53 vjeçarit Ajet Zikollari nga fshati Selcë e Sipërme. Sipas banorëve të zonës, Zikollari kishte shkuar për të marrë ushqime për familjen me një gomar në Proptisht, por nuk ishte kthyer më. Familjarët dhe të afërmit e tij nisën kërkimet, pasi 53-vjeçari nuk ishte kthyer prej dy ditësh. Pasditen e dielës ai është gjetur i…
Lajmet Media Politikë
Rastet me fruth në vend, ja cilat grupe janë më të rrezikuara
Situata e fruthit në vend nuk duhet neglizhuar. Çdo ditë ka raste të reja që konfirmohen në Institutin e Shëndetit Publik për fëmijë të prekur nga virusi vdekjeprurës, të cilët janë kryesisht të moshës nën 2 vjeç që nuk kanë bërë dozën e parë të vaksinës. Por, ekspertë të sëmundjeve infektive thonë se këto nëna rrezikojnë fëmijët e tyre jo vetëm që të preken nga fruthi tani të vegjël, por…