studentetrilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Video/ Po ndodh, studentët bllokojnë komisariatin: “Stop përdhunuesve”
Studentë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër, kanë bllokuar pak minuta më parë komisariatin e këtij qyteti, ne shenjë proteste ndaj rasteve të përsëritura të ngacmimeve seksuale nga policë me dhe pa uniformë. Të rinjtë mbajnë në duar parulla me mbishkrimin: “Prostitucioni, stop dhunës, përdhunimit” si edhe kanë kënduar himnin kombëtar dhe këngë patriotike. Ata nuk kanë lehuar për disa minuta efektivët e këtij komisariati të dalin në patrullim me…
Lajmet Media Politikë
Video/ Po ndodh, studentët bllokojnë komisariatin: “Stop përdhunuesve”
Studentë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër, kanë bllokuar pak minuta më parë komisariatin e këtij qyteti, ne shenjë proteste ndaj rasteve të përsëritura të ngacmimeve seksuale nga policë me dhe pa uniformë. Të rinjtë mbajnë në duar parulla me mbishkrimin: “Prostitucioni, stop dhunës, përdhunimit” si edhe kanë kënduar himnin kombëtar dhe këngë patriotike. Ata nuk kanë lehuar për disa minuta efektivët e këtij komisariati të dalin në patrullim me…
Lajmet Media Politikë
Video/ Po ndodh, studentët bllokojnë komisariatin: “Stop përdhunuesve”
Studentë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër, kanë bllokuar pak minuta më parë komisariatin e këtij qyteti, ne shenjë proteste ndaj rasteve të përsëritura të ngacmimeve seksuale nga policë me dhe pa uniformë. Të rinjtë mbajnë në duar parulla me mbishkrimin: “Prostitucioni, stop dhunës, përdhunimit” si edhe kanë kënduar himnin kombëtar dhe këngë patriotike. Ata nuk kanë lehuar për disa minuta efektivët e këtij komisariati të dalin në patrullim me…
Lajmet Media Politikë
Video/ Po ndodh, studentët bllokojnë komisariatin: “Stop përdhunuesve”
Studentë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër, kanë bllokuar pak minuta më parë komisariatin e këtij qyteti, ne shenjë proteste ndaj rasteve të përsëritura të ngacmimeve seksuale nga policë me dhe pa uniformë. Të rinjtë mbajnë në duar parulla me mbishkrimin: “Prostitucioni, stop dhunës, përdhunimit” si edhe kanë kënduar himnin kombëtar dhe këngë patriotike. Ata nuk kanë lehuar për disa minuta efektivët e këtij komisariati të dalin në patrullim me…
Lajmet Media Politikë
Video/ Po ndodh, studentët bllokojnë komisariatin: “Stop përdhunuesve”
Studentë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shkodër, kanë bllokuar pak minuta më parë komisariatin e këtij qyteti, ne shenjë proteste ndaj rasteve të përsëritura të ngacmimeve seksuale nga policë me dhe pa uniformë. Të rinjtë mbajnë në duar parulla me mbishkrimin: “Prostitucioni, stop dhunës, përdhunimit” si edhe kanë kënduar himnin kombëtar dhe këngë patriotike. Ata nuk kanë lehuar për disa minuta efektivët e këtij komisariati të dalin në patrullim me…
Lajmet Media Politikë
Rama për ligjin e Arsimit të Lartë: Duan ta rrëzojnë pedagogët sharlatanë
Kryeministri Rama është sot i pranishëm në Universitetin “Fan Noli” të Korçës në një takim me studentë dhe pedagogë. Rama ka folur në këtë takim edhe për kërkesën e shtruar si nga studentët ashtu edhe nga pedagogët, për abrogimin e Ligjit për Arsimin e Lartë, duke i dërguar një tjetër paralajmërim pedagogëve. “Kjo nuk mund të jetë një gjë që duhet të harrohet, nuk mund të fshihen pedagogët që duhet…
Lajmet Media Politikë
Video/ Rektori pret studentët që duan mësim, bojkotuesit e quajnë “roje”
Tjetër përplasje është shënuar ditën e sotme në Universitetin e Shkodrës, midis studentëve që vazhdojnë bojkotin e mësimit dhe Rektorit që u ka hapur derën studentëve që duan mësim. Siç shikohet edhe në videon e siguruar nga Faxneës, Rektori i Universitetit ka dalë ti presë vetë te dera studentët që duan mësim, dhe kjo ka sjellë mosaprovimin e studentëve të tjerë. Studentët bojkotues dëgjohen teksa i drejtohen rektorit me fjalët:…
Lajmet Media Politikë
Banorët e Rrogozhinës në protestë, bllokojnë autostradën
Banorët e Rrogozhinës dhe të zonave përreth kanë dalë në protestë duke bllokuar kështu autostradën Kavajë-Lushnje. Qytetarët kanë reaguar pozitivisht ndaj thirrjes së opozitës për të protestuar. Në rrethrotullimin e Rrogozhinës qytetarët e kanë bllokuar autostradën në të dyja anët e saj. Rritja e çmimeve, papunësia dhe migrimi i të rinjve që nuk shohin asnjë të ardhme në Shqipëri, janë disa nga arsyet për të cilat banorët deklarojnë se po…
Lajmet Media Politikë
Video/ Studentët i bllokojnë Rektorit hyrjen: E hapim kur të jesh i pastër
Studentët janë të vendosur për ti shkuar deri në fund kërkesave të tyre, në muajin e trete të protestave. Opinion.al ka siguruar pamje nga ajo që po ndodh në Rektoratin Universitetit të Shkodrës, ku studentët kanë përshkallëzuar qëndrimin e tyre. Ditën e sotme ata i kanë bllokuar nëpërmjet një barrikade të krijuar me tavolina dhe karrige, hyrjen në zyrë, Rektorit të Universitetit. Siç shikohet edhe nga pamjet e siguruara, është…
Lajmet Media Politikë
Rama studentëve: Kaq pula jeni? Do t’ju digjet viti!
Kryeministri Rama ka qenë sot në një takim me studentë në konviktet e Mjekësisë. Rama u është përgjigjur pyetjeve të studentëve lidhur me problematika të ndryshme të ngritura nga protesta studentore. I pyetur për çështjen e bursave, Rama tha se qeveria i ka lekët dhe është gati t’ua kalojë studentëve në bankë, por pengesa vjen nga fakultetet, pasi qeveria nuk ka listat. “E keni më kollaj të mblidheni kundër meje…
Lajmet Media Politikë
Basha: Dyfishim i buxhetit, zero tarifë për studentët me 64 mijë lekë
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ishte sot i pranishëm në një takim me shoqatat e biznesit dhe siupërmarrësve. Gjatë fjalës së tij Basha ndër të tjera e vuri theksin te programi që Partia Demokratike ka për arsimin, në momentin që do të vijë në pushtet. Ku një ndër tre masat e mënjëhershme do të jetë dyfishimi për buxhetin e arsimit të lartë si edhe zero tarifë për çdo student…
Lajmet Media Politikë
Ambasadori italian:Protesta mesazh për politikën, studentët treguan kurajo
I ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion”, ambasadori italian Alberto Cuttillo ka komentuar gjatë intervistës me gazetarin Blendi Fevziu, edhe protestën e studentëve. Ambasadori italian ka shprehur një admirim të veçantë për protestën e zhvilluar nga studentët, sidomos për kurajon që ata kanë treguar, duke u përçuar një mesazh të rëndësishëm politikës në vend. “Z.Ambasador, studentët kanë zënë faqet e para të shtypit ose lajmet e para të edicioneve…
Lajmet Media Politikë
E fundit/Mësimi i Juridikut në gjimnaz, bojkotuesit kyçin derën me zinxhir
Ndërsa studentët e Falkultetit Juridik që duan mësim pritnin që të fillonin leksionet në orën 14.00 në ambientet e gjimnazit “Petro Nini Luarasi”, duket se një gjë e tillë do të jetë e vështirë të mundësohet. Sipas raportimeve të medias së pranishme pranë këtij gjimnazi, bojkotuesit janë zhvendosur nga fakulteti i tyre në drejtim të gjimnazit, ku kanë mbyllur derën me zinxhir. Tashmë pritet të shikohet se cili do të…
Lajmet Media Politikë
Spiropali: Protesta e mbetur studentore, karikaturë e PD, LSI dhe Berishës
Ministrja për Marrëdhënien me Kuvendin, Elisa Spiropali e ka quajtur një karikaturë, pjesën e protestës së mbetur të studentëve sipas të saj në fakultete. Spiropali u shpreh se segmentet e studentëve që nuk duan mësim, ushqehen nga Partia Demokratike, LSI dhe Berisha. “Kuadri ligjor e bën të pamundur që t’u gjendemi, por kemi vullnetin më të mirë për të dialoguar me aktorët e faktorët për një zgjidhje në të drejtë…
Lajmet Media Politikë
Denoncimi/ Gazetari: Studentët janë kërcënuar për të braktisur protestën
Gazetari Erion Skendaj, të hënën, deklaroi se ndaj studentëve shqiptarë është ushtruar presion për t’mos iu bashkuar protestës studentore. I ftuar në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan, Skendaj tregoi se ka pasur një rast flagrant kur një student i është larguar në minutë të fundit në një lidhje direkte, pasi kishte frikë nga presionet që i ishin bërë prindërve të tij. Skendaj: Më ka ndodhur një rast flagrant…
Lajmet Media Politikë
Këshilltari i kryeministrit:Protesta s’ka shpirt, është instrumentalizuar
Këshilltari i Kryeministrit për Çështjet Sociale, Albert Nikolla, të hënën, deklaroi se mësimi ka filluar në një pjesë të fakulteteve dhe aty ku ka ende bojkot, mësimi do vazhdojë së shpejti. Nikolla në studion e emisionit “Opinion”, në Tv Klan tha se protesta studentore tashmë e ka humbur shpirtin e saj, pavarësisht problemeve të rëndësishme që evidentoi. Ai u shpreh se bojkoti studentor tashmë është instrumentalizuar dhe për këtë arsye…
Lajmet Media Politikë
Skendaj: Studentët kanë frikë se humbasin vitin shkollor
Gazetari i News 24, Erion Skendo, të hënën, është shprehur se në momentin kur një pjesë e studentëve është futur në orët e mësimit, pati një lloj frike kjo e mbjellë brenda fakulteteve se do të humbisnin vitin dhe se kishte filluar aplikimi i mungesave. I ftuar në studion e emisionit “Opinion”, Skendo tha se sipas informacioneve që zotëron aplikimi i mungesave ka filluar dhe studentët për këtë fakt ndjehen…
Lajmet Media Politikë
Për studentët e ardhur nga privati, tarifa e shkollimit nuk ulet
Mediat raportuan sot, se dy grupe studentësh u përplasën fizikisht në ambientet e universitetit të drejtësisë. Por “Stop” sjell sot në vëmendje moszgjidhjen e problemeve të studentëve. Evangjeli Lleshi, është studente e vitit të pestë në mjekësi, e transferuar në universitetin publik, pas mbylljes së “Vitrinës”. Ajo thotë, se në privat paguante 900 Euro në vit, ndërsa në shtet paguan 2 milionë e 350 mijë Lekë në vit. Në fillim,…
Lajmet Media Politikë
Berisha: Rama është sjellë edhe më keq se Alia dhe Çarçani me studentët
Ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar diktatoriale sjelljen e kryeministrit Edi Rama ndaj studentëve. I ftuar në emisionin ‘Opinion’ Berisha tha se as Ramiz Alia e as Adil Çarçani nuk u sollën në këtë mënyrë siç po sillet Rama me studentët. Sipas tij, në kohën kur Adil Çarçani takoi një studente, ajo i tha se nuk do bëjë një fëmijë në atë regjim, por Çarçani nuk e nxori jashtë atë…
Lajmet Media Politikë
Foto/ Studentët qëllojnë me vezë dhe bojra drejt Ministrisë së Arsimit
Studentët e Fakultetit të Shkencave të Natyrës të mërkurën shkuan sërish për të protestuar te Ministria e Arsimit. Studentët kanë vendosur për t’iu rikthyer edhe njëherë protestës, pikërisht në pikën ku nisi. Ata kanë goditur me vezë dhe bojra godinën e Ministrisë, duke kërkuar dhe miratimin e kërkesave të tyre. Protesta e studentëve të universiteteve publike është në javën e gjashtë të saj, qyshkur nisi nga fillimi i dhjetorit. Krahas…