taksarilindjaere.press

Bota Lajmet Media Politikë
Taksa për rrjetet sociale, miliona përdorues më pak të internetit
Shteti afrikan i Ugandës është i pari që ka aplikuar taksën për përdorimin e rrjeteve sociale dhe për transfertat online të parave. Por rreth tetë muaj pas aplikimit të kësaj takse, 2,5 milionë qytetarë të Ugandës kanë hequr dorë nga përdorimi i rrjeteve sociale, shkruan “The Guardian”. Nga muaji korrik i vitit 2018, në Ugandë të gjithë ata që duan të përdorin rreth 60 platforma online, mes të cilave Facebook,…
Bota Lajmet Media Politikë
Taksa për rrjetet sociale, miliona përdorues më pak të internetit
Shteti afrikan i Ugandës është i pari që ka aplikuar taksën për përdorimin e rrjeteve sociale dhe për transfertat online të parave. Por rreth tetë muaj pas aplikimit të kësaj takse, 2,5 milionë qytetarë të Ugandës kanë hequr dorë nga përdorimi i rrjeteve sociale, shkruan “The Guardian”. Nga muaji korrik i vitit 2018, në Ugandë të gjithë ata që duan të përdorin rreth 60 platforma online, mes të cilave Facebook,…
Bota Lajmet Media Politikë
Taksa për rrjetet sociale, miliona përdorues më pak të internetit
Shteti afrikan i Ugandës është i pari që ka aplikuar taksën për përdorimin e rrjeteve sociale dhe për transfertat online të parave. Por rreth tetë muaj pas aplikimit të kësaj takse, 2,5 milionë qytetarë të Ugandës kanë hequr dorë nga përdorimi i rrjeteve sociale, shkruan “The Guardian”. Nga muaji korrik i vitit 2018, në Ugandë të gjithë ata që duan të përdorin rreth 60 platforma online, mes të cilave Facebook,…
Bota Lajmet Media Politikë
Taksa për rrjetet sociale, miliona përdorues më pak të internetit
Shteti afrikan i Ugandës është i pari që ka aplikuar taksën për përdorimin e rrjeteve sociale dhe për transfertat online të parave. Por rreth tetë muaj pas aplikimit të kësaj takse, 2,5 milionë qytetarë të Ugandës kanë hequr dorë nga përdorimi i rrjeteve sociale, shkruan “The Guardian”. Nga muaji korrik i vitit 2018, në Ugandë të gjithë ata që duan të përdorin rreth 60 platforma online, mes të cilave Facebook,…
Bota Lajmet Media Politikë
Taksa për rrjetet sociale, miliona përdorues më pak të internetit
Shteti afrikan i Ugandës është i pari që ka aplikuar taksën për përdorimin e rrjeteve sociale dhe për transfertat online të parave. Por rreth tetë muaj pas aplikimit të kësaj takse, 2,5 milionë qytetarë të Ugandës kanë hequr dorë nga përdorimi i rrjeteve sociale, shkruan “The Guardian”. Nga muaji korrik i vitit 2018, në Ugandë të gjithë ata që duan të përdorin rreth 60 platforma online, mes të cilave Facebook,…
Bota Lajmet Media Politikë
Taksa, kongresmeni amerikan: Kosova duhet të fitojë diçka
Kongresmenin amerikan, Eliot Engel tha se Kosova duhet të marrë diçka në këmbim të detyrave që i kërkohet të kryejë. Duke folur për gazetarët në Bruksel, Engel kujtoi ratifikimin e demarkacionit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi, pas së cilës Bashkimi Evropian i ka premtuar liberalizimin e vizave me vendet e BE-së. “Kjo gjë, liberalizimi i vizave nuk ka ndodhur ende “, tha Engel. Kuvendi i Kosovës e…
Lajmet Media Politikë
Taksa ndaj mallrave, si e shikon kryeministrja serbe vendimin e Haradinaj
Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, është shprehur se nuk ka asnjë besim që kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të heqë vendimin për taksën 100 për qind të vendosur ndaj mallrave serbë dhe boshnjakë, “Unë shpresoj që çështja e taksës të zgjidhet së shpejti, por Haradinaj deri tani nuk ka bërë ndonjë veprim që një gjë e tillë të mund të besohet. Unë sinqerisht shpresoj që tarifa të hiqet, jo vetëm…
Lajmet Media Politikë
Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë
Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale. Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë…
Lajmet Media Politikë
Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë
Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale. Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë…
Lajmet Media Politikë
Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë
Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale. Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë…
Lajmet Media Politikë
Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë
Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale. Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë…
Lajmet Media Politikë
Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë
Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale. Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë…
Lajmet Media Politikë
Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë
Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale. Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë…
Lajmet Media Politikë
Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë
Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale. Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë…
Lajmet Media Politikë
Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë
Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale. Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë…
Lajmet Media Politikë
Debati në OKB/ Taksa e Kosovës ndaj Serbisë, ku ndahen SHBA dhe Gjermania
Jonathan Cohen, përfaqësues i SHBA-së në Këshillin e Sigurimit, tha dje në mbledhjen e Kombeve të Bashkuara, ku u diskutua çështja e Kosovës, se viti 2019 mund të jetë shumë i favorshëm për Serbinë dhe Kosovën për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse. “Është momenti i duhur që të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe kjo është e arritshme në vitin 2019″ Por Cohen ka theksuar se këtu vlen rishikimi i vendimit…
Lajmet Media Politikë
Taksa me Serbinë, Mogherini bisedon me Thaçin: Duhet të pezullohet
Taksa doganore ndaj Serbisë dhe vendosmëria e Kryeministrit Haradinaj për të mos lëshaur pe në këtë drejtim, vijon të jetë në fokus të Bashkimit Europian, por edhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Së fundi, sikurse raporton Radio Europa e Lirë, Hashim Thaçi dhe Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini kanë zhvilluar një bisedë telefonike lidhur me këtë argument. ”Bisedova me presidentin Hashim Thaçi. i përsërita që tarifat…
Lajmet Media Politikë
Përplasja për taksën/Thaçi mbledh liderët:Ja çfarë kërkon Trump nga Kosova
Në Kosovë janë duke u zhvilluar takime intensive për heqjen e taksës ndaj Serbisë. Kështu sot pasdite në orën 18:30 përfundoi takimi i thirrur në Presidencë nga Hashim Thaçi dhe ku morën pjesë Kryeministri Ramush Haradinaj si dhe Fatmir Limaj, Behgjet Pacolli, Kadri Veseli, Shpend Ahmeti. Në takim ishte edhe ambasadori francez, Didier Chabert. Ndërsa më herët gjatë ditës janë zhvilluar takime të njëpasnjëshme dhe me ambasadorin e SHBA-ve në…
Lajmet Media Politikë
Haradinaj: “Serbia na kërkoi diçka, por taksa nuk hiqet pa njohur Kosovën”
Kryeministri kosovar, Ramush Haradinaj, nuk ka ndërmend të tërhiqet nga taksa 100 për qind që i ka vendosur mallrave serbë dhe boshnjakë, disa muaj më parë. Këtë qëndrim Haradinaj e shprehu edhe sot në akademinë përkujtimore me rastin e 22 vjetorit të rënies së heronjve të kombit, Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu. Haradinaj tha se kjo taksë do të vazhdojë të mbetet në fuqi dëri në njohjen përfundimtare…
Lajmet Media Politikë
Thaçi kundër Haradinajt lidhur me raportet përballë SHBA
Presidenti kosovar Hashim Thaçi përmes një postimi në rrejtin social Facebook, i ka kushtuar vëmendje raporteve mes Kosovës dhe Shteteve të Bashuara të Amerikës, ndërsa ka cilësuar se është momenti që Kosova të respektojë këshillat miqësore amerikane, të cilat synojnë fuqizimin e shtetit të Kosovës dhe pacifikimin e rajonit. Ky qëndrim i Thaçit, duke në fakt se është i lidhur me vendosmërinë e shtetit të Kosovës për të vijuar me…