-Teknologjirilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Ndryshimi i madh i Instagramit, vjen me një funksion të ri
Tashmë në Instagram mund të blesh produkte nga disa marka pa u larguar nga platforma. Ky ndryshim që u prezantua mëngjesin e së martës, të dërgon te detajet e produktit, ku mund të shikosh se është shtuar opsioni: “Checkout on Instagram” (“Bli në Instagram”). Nëse e klikon atëherë do të duhet të vendosësh të gjitha informacionet për vendndodhjen, pagesën dhe kartën bankare. Madje mund të gjurmosh dhe do të marrësh…
Lajmet Media Politikë
FBI dhe CIA: Mos përdorni Huawei
Krerët e 6 agjencive më të mëdha të inteligjencës amerikane, mes tyre FBI dhe CIA, kanë paralajmëruar amerikanët që të mos përdorin produktet dhe shërbimet e gjigantëve kinezë të teknologjisë, Huawei dhe ZTE. Sipas mediave amerikane, shefat e inteligjencës e kanë bërë këtë rekomandim gjatë një dëgjese në Komitetin e Inteligjencës. Në fjalën e tij, drejtori i FBI-së, Chris Wray tha se qeveria ishte “shumë e shqetësuar mbi rreziqet e…
Lajmet Media Politikë
Facebook heq 1.5 milionë video të masakrës në Zelandën e Re
Ditën e premte, Facebook, u vendos sërish në qendër të akuzave dhe polemikave. Atentatori Brenton Tarrant,  transmetoi live për rreth 17 minuta, një sulm tragjik në Zelandën e Re ku u vranë 50 njerëz. Rrjeti më i madh social u akuzua që nuk siguron asnjë filtër mbi videot live, apo mbi videot me përmbajtje dhune e krimi që shfaqen në të. Lidhur me këto akuza përgjegjësja e Facebook në Zelandën e Re, Mia…
Lajmet Media Politikë
Roboti që të merr në punë, çfarë fshihet pas projektit
Duket se paragjykimet nga intervistuesit e punës do të marrin fund pasi teknologjia do të mundësojë realizimin e tyre nga një robot. Roboti i quajtur “Tengai” është prodhim punës disa vjeçare nga Furhat Robotics, një kompani e robotikës dhe inteligjencës artificiale në Stokholm. Ai është 41 centimetra i gjatë dhe peshon 3.5 kilogram. Tengai ka aftësinë të lëvizë sytë dhe të buzëqeshë ndërkohë që interviston kandidatët për një punë të…
Lajmet Media Politikë
Arsyeja e fshehtë përse ra Facebooku dhe Instagrami
Facebook ka pësuar ditën e djeshme ndërprerjen më të gjatë në histori, ku shumica e opsioneve nuk ishin funksionale për miliona përdorues. Nga ky problem u prek edhe platforma tjetër, Instagram por dhe WhatsApp. Në përgjigje të thashethemeve të postuara në rrjetet e tjera sociale, kompania tha se ndërprerja nuk ishte rezultat i një sulmi të njohur si Distributed Denial of Service, një lloj sulmi kibernetik që prek rrjetet me trafik…
Bota Lajmet Media Politikë
Bllokimi i Facebook dhe Instagram, një dëm për kompanitë
Facebook ka pësuar ndërprerjen më të rëndë në histori, ku shumica e opsioneve nuk ishin funksionale për gjithë përdoruesit globalë gjatë ditës së mërkurë. Hera e fundit kur Facebook ka pësuar një ndërprerje të ngjashme, ka qenë viti 2008 kur kishte 150 milionë përdorues, ndryshe nga 2,3 miliardë që ka sot. Gjithashtu nga ky problem u prek edhe platforma tjetër, Instagram. BBC shkruan se shumë kompani që punojnë me Facebook,…
Lajmet Media Politikë
Bie Facebook-u dhe Instagram-i
Prej disa minutash rrjetet sociale si Facebook dhe Instagram janë jashtë shërbimit në disa vende të Evropës duke përfshirë edhe Shqipërinë. Përdoruesit nuk munden të përdorin këto rrjete sociale. Të dyja këto rrjete sociale në pronësi të Mark Zuckerberg shfaqin mesazhin e gabimit teksa përdoruesit përpiqen të kenë akses tek ato./Xh.K/Opinion.al
Lajmet Media Politikë Teknologji
“Koha për shfaqje”, çfarë do të prezantohet në eventin e gjigantit Apple
Apple ka njoftuar se eventi i saj i rradhës do të mbahet më 25 mars në Kaliforni. Gjiganti i teknologjisë ka shpërndarë ftesat për eventin privat, ku ka garantuar surpriza teksa ka shkruar “Koha për shfaqje”. Eventi do të mbahet në teatrin “Steve Jobs” në zyrat qendrore të Apple, dhe sipas “Reuters” pritet prezantimi i një shërbimi të ri që transmeton video, e ngjashme me Netflix, por që do të shfaqet…
Lajmet Media Politikë
Facebook do të ndryshojë rrënjësisht, ja cilit aplikacion synon t’i ngjajë
Skandali mbi përdorimin, zbulimin dhe manipulimin e të dhënave private të mbi 87 milionë përdoruesve, detyroi gjigantin e rrjeteve sociale Facebook të bëjë një sërë rëndësishmesh. Themeluesi i rrjetit sociale, Mark Zuckerberg njoftoi për një ndryshim rrënjësor drejt një platforme gjithnjë e më shumë private. Një nga misionet e gjigantit teknologjik është shkëmbimi i informacioneve të caktuara dhe fshirja e tyre pas një kohe të shkurtër, si në rastin e aplikacionit…
Lajmet Media Politikë
Facebook do të ndryshojë rrënjësisht, ja cilit aplikacion synon t’i ngjajë
Skandali mbi përdorimin, zbulimin dhe manipulimin e të dhënave private të mbi 87 milionë përdoruesve, detyroi gjigantin e rrjeteve sociale Facebook të bëjë një sërë rëndësishmesh. Themeluesi i rrjetit sociale, Mark Zuckerberg njoftoi për një ndryshim rrënjësor drejt një platforme gjithnjë e më shumë private. Një nga misionet e gjigantit teknologjik është shkëmbimi i informacioneve të caktuara dhe fshirja e tyre pas një kohe të shkurtër, si në rastin e aplikacionit…
Lajmet Media Politikë
Facebook do të ndryshojë rrënjësisht, ja cilit aplikacion synon t’i ngjajë
Skandali mbi përdorimin, zbulimin dhe manipulimin e të dhënave private të mbi 87 milionë përdoruesve, detyroi gjigantin e rrjeteve sociale Facebook të bëjë një sërë rëndësishmesh. Themeluesi i rrjetit sociale, Mark Zuckerberg njoftoi për një ndryshim rrënjësor drejt një platforme gjithnjë e më shumë private. Një nga misionet e gjigantit teknologjik është shkëmbimi i informacioneve të caktuara dhe fshirja e tyre pas një kohe të shkurtër, si në rastin e aplikacionit…
Lajmet Media Politikë
Kapsula ’Dragon’ kalon testin me sukses, rikthehet në tokë
Kapsula Dragon ka përmbyllur me sukses demonstrimin e saj, me rënie në oqeanin Atlantik. Kapsula e re hapësinore amerikane, e lancuar nga kompania kaliforniane private “SpaceX”, u shkëput nga stacioni hapësinor ndërkombëtar ku qëndroi e mbërthyer gjatë javës së shkuar, dhe rihyri në atmosferën e tokës,  teksa po kalonte misionin e saj testues, e survejuar nga astronautët në bordin e stacionit hapësinor ndërkombëtar, të cilët ndoqën procedurën ha pas hapi për…
Lajmet Media Politikë
Kapsula ’Dragon’ kalon testin me sukses, rikthehet në tokë
Kapsula Dragon ka përmbyllur me sukses demonstrimin e saj, me rënie në oqeanin Atlantik. Kapsula e re hapësinore amerikane, e lancuar nga kompania kaliforniane private “SpaceX”, u shkëput nga stacioni hapësinor ndërkombëtar ku qëndroi e mbërthyer gjatë javës së shkuar, dhe rihyri në atmosferën e tokës,  teksa po kalonte misionin e saj testues, e survejuar nga astronautët në bordin e stacionit hapësinor ndërkombëtar, të cilët ndoqën procedurën ha pas hapi për…
Lajmet Media Politikë
Kapsula ’Dragon’ kalon testin me sukses, rikthehet në tokë
Kapsula Dragon ka përmbyllur me sukses demonstrimin e saj, me rënie në oqeanin Atlantik. Kapsula e re hapësinore amerikane, e lancuar nga kompania kaliforniane private “SpaceX”, u shkëput nga stacioni hapësinor ndërkombëtar ku qëndroi e mbërthyer gjatë javës së shkuar, dhe rihyri në atmosferën e tokës,  teksa po kalonte misionin e saj testues, e survejuar nga astronautët në bordin e stacionit hapësinor ndërkombëtar, të cilët ndoqën procedurën ha pas hapi për…
Lajmet Media Politikë
Kapsula ’Dragon’ kalon testin me sukses, rikthehet në tokë
Kapsula Dragon ka përmbyllur me sukses demonstrimin e saj, me rënie në oqeanin Atlantik. Kapsula e re hapësinore amerikane, e lancuar nga kompania kaliforniane private “SpaceX”, u shkëput nga stacioni hapësinor ndërkombëtar ku qëndroi e mbërthyer gjatë javës së shkuar, dhe rihyri në atmosferën e tokës,  teksa po kalonte misionin e saj testues, e survejuar nga astronautët në bordin e stacionit hapësinor ndërkombëtar, të cilët ndoqën procedurën ha pas hapi për…
Lajmet Media Politikë
Kapsula ’Dragon’ kalon testin me sukses, rikthehet në tokë
Kapsula Dragon ka përmbyllur me sukses demonstrimin e saj, me rënie në oqeanin Atlantik. Kapsula e re hapësinore amerikane, e lancuar nga kompania kaliforniane private “SpaceX”, u shkëput nga stacioni hapësinor ndërkombëtar ku qëndroi e mbërthyer gjatë javës së shkuar, dhe rihyri në atmosferën e tokës,  teksa po kalonte misionin e saj testues, e survejuar nga astronautët në bordin e stacionit hapësinor ndërkombëtar, të cilët ndoqën procedurën ha pas hapi për…
Lajmet Media Politikë
9.5 milionë $ për të qëndruar në këtë hotel,zbuloni çfarë e bën të veçantë
Nëse shërbimi i hoteleve në Tokë iu është mërzitur atëherë zgjidhni një hotel në hapsirë, diku përreth galaktikës. “Aurora Station” është i pari hotel hapsinor i cili është planifikuar të jetë në orbitë në 2022. Udhëtimi 12 ditor në bordin e Aurorës do të jetë një eksperiencë e pa harrueshme me pamje të mrekullueshme nga planeti Tokë, poli i veriut dhe poli i jugut por që do të ketë dhe…
Lajmet Media Politikë
Çfarë është taksa GAFA, do t’i sigurojë Francës 400 milionë euro në vit
Bruno le Maire, ministri francez i Ekonomisë dhe Financës bëri publik një ligj që do t’i sigurojë qeverisë franceze 400 milionë euro taksa këtë vit nga gjigantët teknologjikë si Apple, Google, Amazon, Facebook. “Gjigantët teknologjikë me më shumë se 750 milionë euro fitime dixhitale globale dhe 25 milionë euro fitime dixhitale në Francë, do të taksohen. Kjo taksë 3% do të aplikohet vetëm mbi të ardhurat e tyre dixhitale dhe…
Lajmet Media Politikë
Çfarë është taksa GAFA, do t’i sigurojë Francës 400 milionë euro në vit
Bruno le Maire, ministri francez i Ekonomisë dhe Financës bëri publik një ligj që do t’i sigurojë qeverisë franceze 400 milionë euro taksa këtë vit nga gjigantët teknologjikë si Apple, Google, Amazon, Facebook. “Gjigantët teknologjikë me më shumë se 750 milionë euro fitime dixhitale globale dhe 25 milionë euro fitime dixhitale në Francë, do të taksohen. Kjo taksë 3% do të aplikohet vetëm mbi të ardhurat e tyre dixhitale dhe…
Lajmet Media Politikë
Çfarë është taksa GAFA, do t’i sigurojë Francës 400 milionë euro në vit
Bruno le Maire, ministri francez i Ekonomisë dhe Financës bëri publik një ligj që do t’i sigurojë qeverisë franceze 400 milionë euro taksa këtë vit nga gjigantët teknologjikë si Apple, Google, Amazon, Facebook. “Gjigantët teknologjikë me më shumë se 750 milionë euro fitime dixhitale globale dhe 25 milionë euro fitime dixhitale në Francë, do të taksohen. Kjo taksë 3% do të aplikohet vetëm mbi të ardhurat e tyre dixhitale dhe…