tiranerilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Plagosja e të riut në Tiranë, zbardhet ngjarja
Zbardhet plagosja e 29-vjeçarit Enea Keqa. Policia e Tiranës thotë se ka identifikuar autorin dhe e ka shpallur atë në kërkim. Në 14 mars në rrugën “Prokop Mima” 29-vjeçari u plagos në këmbë me armë zjarri. Policia thotë se autori i dyshuar është A. B., 30 vjeç, banues në Tiranë. Po ashtu u procedua në gjëndje të lirë shtetasi H. I., 26 vjeç, banues në Fushë-Krujë, pasi ka dhënë deklarim…
Lajmet Media Politikë
Mjekët protestojnë në Tiranë dhe në Shkodër, ja çfarë kërkojnë
Pas rasteve të dhunës ndaj mjekëve në Tiranë, Durrës dhe Lezhë, mjekët e Spitalit Universitar “Nënë Tereza” në Tiranë dhe ata të Spitalit të Shkodrës kanë protestuar ditën e sotme. Mjekët kërkojnë që të ndryshojë Kodi Penal duke ashpërsuar dënimet për ata që ngrenë dorë ndaj bluzave të bardha, si edhe kërkojnë ambiente pune më të sigurta. Një mjek në Shkodër tha se ndryshimi duhet të nisë edhe nga vetë…
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Vettingu, konfirmohet në detyrë drejtuesi i Prokurorisë së Apelit
Dritan Peka, Drejtues i Prokurorisë së Apelit në Tiranë, është konfirmuar në detyrë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Seanca është mbajtur sot, ndërsa Peka ka qenë vetë i pranishëm me avokatin e tij. Vlerësimi i figurës së Pekës u bë në kriteret e deklarimit të pasurisë dhe në fushën profesionale, ku trupa gjykuese e përbërë nga Roland Ilia, Olsi Komici dhe Lulzim Hamitaj nuk gjeti parregullsi./Opinion.al
Lajmet Media Politikë
Strehonin fëmijë shqiptarë në Romë për 700 euro, kapen sekserët italianë
Dy persona janë nën gjykim nga Gjykata e Romës nën akuzën e mashtrimit. Ata shfrytëzonin uljet dhe promocionet që kompanitë ajrore bënin për punonjësit, për të dërguar nga Tirana në Romë rreth 20 fëmijë shqiptarë, duke u kërkuar familjeve të tyre shuma që variojnë nga 700 deri në 1000 euro. Kjo gjë ka ndodhur mes viteve 2014 dhe 2016. “Romait.it” shkruan se prindërit shqiptarë i dërgonin fëmijët e tyre në…
Lajmet Media Politikë
PARIS-SOIR (1938) / Kontesha Geraldinë pritje madhështore në Shqipëri
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Shkurt 2019  “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :  Në Tiranë, kontesha hungareze Geraldina Apponyi, e fejuara e mbretit Zog të Shqipërisë, u prit në mënyrë madhështore nga populli i saj i ardhshëm.  Vajza…
Lajmet Media Politikë
PARIS-SOIR (1938) / Kontesha Geraldinë pritje madhështore në Shqipëri
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Shkurt 2019  “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar :  Në Tiranë, kontesha hungareze Geraldina Apponyi, e fejuara e mbretit Zog të Shqipërisë, u prit në mënyrë madhështore nga populli i saj i ardhshëm.  Vajza…
Lajmet Media Politikë
Tiranë, përfshihet nga flakët një lokal pranë qendrës
Një lokal shumë pranë qendrës së kryeqytetit është përfshirë nga flakët. Nga të dhënat e deri tanishme mësohet se ka vetëm dëme materiale. Ende nuk dihen shkaqet e zjarrit ndërkaq forcat e policisë dhe zjarrfikses ndodhet pranë Kullës së Sahatit. (Lajmi në përditësim)
Lajmet Media Politikë
Tiranë, zjarri në banesë plagos babë e bir
Dy qytetarë kanë mbetur të plagosur në Tiranë pasi një zjarr përfshiu banesën e tyre. Ngjarja ndodhi në katin e pestë të një pallari në rrugën “Irfan Tomini”. Si pasojë e zjarrit mbetën të plagosur babë e bir që ndodheshin në banesë atë moment. Sipas BalkanWeb, zjarri në banesë ka ardhur si pasojë e një rrjedhje gazi. Zjarrfikësit kanë mbërritur menjëherë në vendngjarje duke shuar flakët. Fatmirësisht është bërë i…
Lajmet Media Politikë
E fundit/ Plumba 43 vjeçarit në Tiranë duke shkuar në punë
Një person është qëlluar me armë zjarri mëngjesin e sotëm. Ngjarja ka ndodhur në rrugën 5 Maji në Tiranë. Policia bën me dije se personi në qendër të atentatit është E.K, 43 vjeç. Po kështu Policia bën me dije se E. K nuk është prekur nga plumbat. Njoftimi i policisë Rreth orës 06:30 të mëngjesit në numrin e Emergjencave 112 ka ardhur një telefonatë nga shtetasi E. K., 43 vjeç,…
Lajmet Media Politikë
Ekzekutimi i Bilalit, merret në pyetje A.Xhabafti: Isha për drekë me miqtë
Grupi hetimor ka mbledhur të dhëna dhe dëshmi për atentatin mafioz të ditës së djeshme në Tiranë, ku mbeti i vrarë 50- vjeçari Arben Bilali, ish-efektiv policie. Kamerat e shumta të sigurisë dhe dëshmitë kanë ndihmuar policinë të zbardhë gjithë dinamikën dhe të identifikojë mjetin me të cilin u krye atentati, një Mercedes Benz, ngjyrë blu me targa false AA 757 RV. Këto targa i përkasin një mjeti Fiat Punto,…
Lajmet Media Politikë
Bilali kishte marrë masa ekstreme mbrojtje, atentatorët e ndoqën disa ditë
Të tjera detaje janë mësuar nga atentati mafioz që u krye dje në Tiranë. Arben Bilali kishte marrë masa ekstreme mbrojtje por atentatorët kishin ndjekur çdo lëvizje të tij. Vrasja ndodhi dje në mesditë në zonën e Selitës. Ai u qëllua në fund të rrugës “Safer Konda”, ndërsa ndjeka kishte vijuar nga rruga “Vasil Shanto” deri tek shtëpia e tij, duke e qëlluar me 15 plumba.Ekzekutimi i tipit mafioz ndaj…
Lajmet Media Politikë
Foto/ Vrasja për hasmëri, ja kush është Arben Bilali
Personi që shihni në foto është 50-vjeçari Arben Bilali. Ai u ekzekutua sot me breshëri automatiku në zonën e Selitës në Tiranë, jo larg banesës së tij. Bilali, ish-efektiv policie u qëllua me automatik nga dy persona që lëviznin në një “Benz” të zi, të cilët dyshohet se janë vrasës me pagesë. Familja e tij ishte prej kohësh në hasmëri dhe atij i janë vrarë më parë dy vëllezërit Bujari…
Lajmet Media Politikë
E fundit/ Të shtëna me armë zjarri në mes të Tiranës
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në Tiranë Dy grupe janë përplasur me armë me njëri-tjetrin, pas një konflikti midis tyre. Ngjarja ka ndodhur pranë Komisariatit nr 2 në Tiranë. Deri më tani sipas raportimeve të policisë, të shtënat kanë qenë në ajër, ndërkohë që nuk flitet për persona të lënduar në këtë ngjarje. *lajmi në përditësim
Lajmet Media Politikë
Tiranë/ Çfarë po ndodh, 7 persona arrestohen në flagrancë
Shtatë persona janë arrestuar nga policia e Tiranës, ndërsa janë sekuestruar edhe 3 armë zjarri. Policia e Tiranës në kuadër të planit të masave për parandalimin evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, gjatë 24 orëve të fundit ka arrestuar në flagrancë shtetasit: – Sh. P., 27 vjeç, për veprën penale “Përndjekja”. Ky shtetas në rrugën “Dritan Hoxha” ka përndjekur ish – të dashurën. – B. N., 21 vjeç, për veprën penale…