vlorerilindjaere.press

Lajmet Media Politikë
Lëkundet toka gjatë natës, cilat ishin epiqendrat e tërmeteve
Dy lëkundje tërmeti kanë goditur mëngjesin e sotëm vendin. Sipas IGJEUM, lëkundjet janë ndjerë fillimisht në Vlorë dhe më pas në juglindje të vendit, në Pogradec dhe Korçë. Nga të dhënat tërmeti i parë ka ndodhur në orën 03.58 me një magnitudë të lehtë 2.3 ballë, me epiqendër në Karaburun, 13 km në jugperëndim të Vlorës. Tërmeti i dytë ka ndodhur një orë më pas, në orën 04:51 me magnitudë…
Lajmet Media Politikë
Sakrificat e nënës: I nisja djalit çdo 3 muaj foto mos më harronte
Aida një grua me origjinë nga Vlora ka qenë pjesë e rubrikës “Ka një mesazh për ty” në “E diela shqiptare” në TvKlan për t’i kërkuar prindërve të saj të bashkohen me të dhe të birin në Kanada. Aida ka treguar historinë e jetës së saj ku u shpreh se para 20 vitesh së bashku me ish-bashkëshortin emigroi për në Greqi, ku qëndruan rreth dy vite e gjysëm, por gjërat…
Lajmet Media Politikë
Berisha: Rama po fshihet në vrimën e miut, do përfundojë me zvarritje
Ish-kryeministri Sai Berisha, ka reaguar nga Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” lidhur mbi protestën që opozita po mban aktualisht, duke i çuar një mesazh të qartë Ramës, që sipas tij po fshihet në Vlorë. “Të dalë në popull dhe të informojë publikun se dha dorëheqjen. E pa fuqinë nukleare të kësaj revolte. Po shpërtheu kjo fuqi nukleare e kap edhe Vlorë ku është fshehur. Opozita është për jetë o vdekje, ose…
Lajmet Media Politikë
Rama provokon nga Vlora: Politikë e dalë boje
Ndërkohë që përballë Kryeministrisë është duke vijuar protesta e opozitës, Kryeministri Rama nga qyteti i Vlorës ka bërë një reagim në rrjete sociale. Ai ka publikuar një foto-montazh ku tregon sesa njerëz janë mbledhur në Vlorë gjatë ditës së sotme për turin e bashkëbisedimit me qytetarët. Poshtë këtij imazhi ku ka shkruar ‘Vlora’ vjen një tjetër foto, këtë herë lidërve të opozitës ku shkruan “Boja”. Krahas fotos Kryeministri  ka shkruar: “SOT…
Lajmet Media Politikë
Rama sfidon protesën e opozitës: Ata janë e shkuara, ne e ardhmja
Kryeministri Edi Rama po mban paralelisht me protestën e opozitës, një bashkëbisedim sipas tij me qytetarë të Vlorës. Ajo që të bie menjëherë në sy, nga pamjet e siguruara nga ERTV, janë planet nga lart me dron, për të treguar masivitetin e takimit të organizuat r nga Rama. Fillimisht fjalën e ka marrë ish-ministri i Transporteve Damian Gjiknuri i cili tha në fjalën e tij se “kjo qeveri mund të…
Lajmet Media Politikë
Qeveria zhvendoset në Vlorë, çfarë po ndodh
Gjatë ditës së sotme nuk do të tubohet vetëm në Tiranë, por edhe në Vlorë. Ndërsa në Tiranë do të mbahet protesta e paralajmëruar e opozitës, thuajse në të njëjtën orë mazhoranca do të zhvillojë një takim në Vlorë, ku do të mbledhë mbështetësit e vet. Opinion.al ka siguruar një video nga përgatitjet që po bëhen në qytetin bregdetar. Vetë opozita e ka konsideruar këtë si një antimiting të organizuar…
Lajmet Media Politikë
Ku do të jetë Rama më 16 shkurt
Më 16 shkurt, teksa opozita pritet të protestojë në shesh, kryeministri Edi Rama duket se do të jetë në qytetin e Vlorës. Vendndodhjen e kreut të qeverisë e zbuloi ish ministri Damian Gjiknuri, përmes një statusi në rrjetin social facebook. Ai lajmëron se Rama do të jetë në Vlorë, në Sheshin e Flamurit , në kuadër të takimeve publike të turit “Bashkia që duam”. Statusi i plotë i ish ministrit Gjiknuri:…
Lajmet Media Politikë
Basha në Vlorë: “Punësimi dhe masat lehtësuese për biznesin prioritet”
Sapo përfundoi takimi i kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha në Vlorë. Ai ka zhvilluar një tur takimesh e bashkëbisedimesh sot me qytetarët dhe përfaqësuesit e bizneseve. Ditën e djeshme ai u takua me pedagogët dhe studentët. Basha nuk ngurroi t’i ftojë qytetarët në protestë në datën 16 shkurt. Deputeti Agron Shehaj e shoqëroi Bashën në takimet me qytetarët. Kreu i opozitës u shpreh i pikëlluar nga problemet dhe shqetësimet…
Lajmet Media Politikë
E fundit/ Protestuesit e opozitës bllokojnë aksin Skelë-Lungomare
Tjetër protestë e opozitës së bashkuar po zhvillohet në këto momente në Vlorë. Protestuesit kanë bllokuar qarkullimin në segmentin që lidh Skelën me Lungomaren, Protestuesit mbajnë në duar pankarta që i drejtohen kryeministrit Rama: “Ul çmimin e naftës, ose hap krahun”. Po kështu mësohet se protestuesit kanë lëshuar thirrje kundër qeverisë duke u shprehur “S’jemi të varfërm jemi të vjedhur”. Më herët një protestë e ngjashme po zhvillohet në Kamëz,…
Lajmet Media Politikë
Video/ Burri që vrau gruan në Vlorë, çfarë thotë për krimin
Todi Lera duket se nuk është penduar për vrasjen e bashkëshortes, Etleva Lera, ngjarje e ndodhur dy ditë më parë në lagjen “Kushtrimi” në Vlorë. Siç shikohet nga pamjet e mëposhtme të siguruara nga Top-Channel, Lera shfaqet në praninë e dy policëve duke lënë spitalin Rajonal të Vlorës, me duart e fashuara pasi kishte tentuar vetëvrasjen. I pyetur nga gazetari, nëse ishte penduar, në fillim 57 vjeçari nuk përgjigjet, më…
Lajmet Media Politikë
Video/ Burri që vrau gruan në Vlorë, çfarë thotë për krimin
Todi Lera duket se nuk është penduar për vrasjen e bashkëshortes, Etleva Lera, ngjarje e ndodhur dy ditë më parë në lagjen “Kushtrimi” në Vlorë. Siç shikohet nga pamjet e mëposhtme të siguruara nga Top-Channel, Lera shfaqet në praninë e dy policëve duke lënë spitalin Rajonal të Vlorës, me duart e fashuara pasi kishte tentuar vetëvrasjen. I pyetur nga gazetari, nëse ishte penduar, në fillim 57 vjeçari nuk përgjigjet, më…
Lajmet Media Politikë
Vdekja e minorenit në spital, ku dyshon policia mbi rastin
Ka ende dyshime mbi vdekjen e 14 vjeçarit, që u çua sot i pajetë në Spitalin Rajonal të Vlorës. Prindërit e tij thanë se e kanë gjetur të pajetë në gjumë, por fëmija sipas tyre nuk vuante nga ndonjë sëmundje. Një nga dyshimet kryesore është që fëmija të jetë helmuar, por këtë pritet ta vendosë ekspertiza mjeko-ligjore. P. Petritaj u çua i pajetë në Spitalin e Vlorës sot rreth orës…
Lajmet Media Politikë
E fundit/ Grabitet me armë zjarri pika e karburantit
Një tjetër grabitje ku qendër vazhdojnë të jenë pikat e karburanteve ka ndodhur mbrëmje e djeshme në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Novoselë, ky dy persona të armatosur kanë kërcënuar me armë rojen e karburantit. Nën kërcënimin e armëve ata kanë mundur të thyejnë xhamin e vendqendrimit të rojës dhe kanë marrë nga aty 350 mijë lekë të vjetra. Personat janë larguar menjëherë nga vendngajrja pa u diktuar nga…
Lajmet Media Politikë
Vrasja në Vlorë/I afërmi u lajmërua nga vajza e çiftit
Qyteti i Vlorës u trondit mesditën e së mërkurës nga një ngjarje e rëndë. 57-vjeçari Teodor Lera ka mbytur bashkëshorten e tij Eva Lera, 45 vjeçe dhe më pas në gjendje të ngarkuar psikologjike ka tentuar të vrasë veten. Eva Lera është përcjellë sot për në banesën e fundit, pas ceremonisë në fshatin Tragjas, Vlorë. Ndërkohë Teodor Lera ndodhet në spitalin e Vlorës në kujdesin e mjekëve pasi preu damarët.…
Lajmet Media Politikë
Vlorë/Vrasja brenda familjes, publikohet fotoja e parë e çiftit
Qyteti i Vlorës u tronditë mesditën e së mërkurës nga një ngjarje e rëndë. 57-vjeçari Teodor Lera ka mbytur bashkëshorten e tij Eva Lera, 45 vjeçe dhe më pas në gjendje të ngarkuar psikologjike ka tentuar të vrasë veten duke prerë damarët. Panorama publikon për herë të parë edhe foton e çiftit, që në fakt dukej se ka qenëi përfshirë në një jetë bashkëshortore problematike. Fqinjët e tyre flsinin për…
Lajmet Media Politikë
Vrasja në Vlorë, fqinjët e çiftit zbulojnë detaje të reja
Janë mësuar detaje të reja për krimin e ndodhur brenda familjes në Vlorë, ku një burrë mbyti gruan e tij me duar dhe më pas preu damarët e tij me thikë në gjendje të rënduar psikologjike. Fqinjët e çiftit kanë pranuar se Teodori, ishte shumë xheloz për të shoqen. Ata thanë se xhelozia e tij arrinte deri aty sa viktima nuk dilte nga shtëpia, madje nuk krihte as flokët. “Vajza…
Lajmet Media Politikë
Emrat/ Vrasja në Vlorë, çfarë ndodhi brenda familjes
Një krim i rëndë brenda familjes ka ndodhur në qytetin e Vlorës. Viktima mësohet se është 42-vjeçarja, Eva Lera ndërsa autori Teodor Lera 53 vjeç.  Ata ishin prindër të tre fëmijëve, për të cilët nuk dihet nëse ata kanë qenë në banesë kur ndodhi ngjarja. Sipas “Balkanweb” burri ka mbytur me duar bashkëshorten e tij gjatë një sherri dhe më pas ka prerë damarët e dorës. Sipas raportimeve të para ngjarja ka…
Lajmet Media Politikë
E fundit/ Zbardhet vrasja në Vlorë, burri vrau gruan dhe preu damarët
Është zbardhur ngjarja e ndodhur pak minuta më parë në qytetin e Vlorës, ku u raportua për të shtëna me armë, pranë komisariatit të këtij qytetit. Sipas informacioneve më të fundit, një burrë ka qëlluar ndaj bashkëshortes së tij me thikë, duke e lënë të vdekur në vend. Më pas burri ka qëlluar me thikë mbi veten, duke prerë damarët. Çifti është gjetur në banesë nga një i afërm i…
Lajmet Media Politikë
E fundit/ Të shtëna me armë zjarri pranë komisariatit
Një ngjarje ende e pazbardhur ka ndodhur pak minuta më parë në qytetin e Vlorës. Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pranë komisariatit të këtij qyteti. Deri më tani mësohet se një person ka mbetur i vrarë nga përplasja me armë Ndërkohë që është ende e paqartë nëse kemi të bëjmë persona të tjerë të lënduar. Vlora është tronditur shpesh vitet e fundit nga ngjarjet kriminale. (lajmi në përditësim)
Lajmet Media Politikë
Denoncimi/ Dhunohet rëndë gardisti, autori ka lidhje me policinë
Disa minuta më parë, ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar në faqen e tij në Facebook një denoncim të bërë nga qytetari dixhital. Bëhet fjalë për një ngjarje që ka ndodhur në qytetin e Vlorës. Sipas denoncuesit, rreth orës 23:00 në mbrëmje të datës 2 shkurt, një efektiv i Gardës është dhunuar në vendin e njohur si Kapelja. Qytetari dixhital shkruan se autori i ngjarjes është i biri i një…